Bingöl dağlarına, toprağa dönük yüzündeki esmer çizgiler ne anlatabilir seni

ERZURUM EYALETİNİN TEK GÖZLÜ ŞAHİN MUNZUR ROJHAT YOLDAŞIN ANISINA

Bazı kişilikler vardır ki inançları uğruna sevdalandıkları yaşamı yeniden yaratma mücadelesini azimle, kararlıkla verirler, emek  sarfederler, değer üstüne değer katarlar. Her şeye  rağmen tüm zorlukları göğüsleyerek moralle, sevgiyle kenetlerek yapmaktan zevk duyarlarcasına .

Bazı anlar vardı ki bu kişilikler karşısında şaş kalırsın. Esas duruşa geçip şapka çıkarmak içinden gelir; çünkü mücadeleyi yaşamı uğruna kendini feda edebilecek kadar seviyorlar. İşte bu kişiliklerinden biri de Munzur arkadaştır.

Munzur arkadaş, 1984 Rojhılat’ın Salmas kentinde doğup büyümüştür. Ailesi yurtseverdir. Geçmiş süreçlerde İran rejimine karşı mücadele örgütlerinde ailece yer almışlardır. Daha sonra ailece geçimlerini sağlamak için Türkiye-İran sınırında kaçakçılık yaparlar. Munzur arkadaşta daha çok küçük yaşlardan itibaren bu çalışmalara katılır. Bu yaşlarda ailelerini geçindirme sorumluluğu ona kalmıştır. Bunun için canla başla çalışmaktadır. Bazen askerler tarafından yakalanır, dövülür, hakarete uğrar; ama o, tüm bunlara rağmen ailelerini geçindirmek için bu duruma devam eder. Bir seferinde tekrar sınıra vurduğunda onunda içerisinde yer aldığı grupta mayın patlar. Kendisi bir gözünü kaybeder ve çeşitli yaralar alır. Bu gidiş gelişlerde örgütü tanır. Arkadaşlar  birçok defa köylerine gidip gelmektedir. Burada yoldaşlardan  etkilenir ve 2000’lerde gerillaya katılır. Eğitim görerek güneyde birliklerde yerini alır.

2004 yılında Erzurum eyaletine gelir. Munzur arkadaş genç, canlı, dinamik bir arkadaştır. Ben daha eyalete gelmeden önce bu yoldaşın ismini duymuştum. Eyalette kaldığı 4 yıl boyunca en zor  bölge olan Bingöl’de hep kalmıştı. Buradaki tüm çalışmalara öncü düzeyinde katıldı. Dürüst, temiz, melek gibi bir yoldaştı. Tebessüm yüzünde bir an olsun eksilmezdi. Güler yüzlüydü. Yoldaşlarına çok bağlıydı. Yoldaş canlısı idi. Pratik koşulların zorluğuna rağmen hiçbir zaman moralini bozmadı. Tersine tüm yoldaşların moral kaynağı oluyordu.

Tek gözlüydü. Katılmadan bir gözünü kaybetmişti ;ama buna rağmen  Bingöl bölgesinde tüm gruplardaki çalışmalara öncülük ederdi. Eyalet arası geliş-gidişlere birkaç günlük yolculuklara kuryelik yapardı. Her şeyi yapardı. Pratikçiydi emekçiydi. Bingöl coğrafyasında sağlam arkadaşlar araziyi tanıma noktasında zorlanmalarına rağmen o, bu araziyi avucunun içi gibi tanıyıp öğrenmişti.

Örgütsel olarak kendisini gelişmişti. Çok genç olmasına  rağmen örgüt disiplinine, resmiyetine çok dikkat ederdi. Öz disiplin konularını kişiliğinde içselleştirmişti. Eleştiri ve özeleştiri mekanizmasını iyi işletenlerdendi. Düzenli olarak örgüt kurumlarına raporlar sunar, görüş ve eleştirilerini belirtirdi. Bu güler yüzlü delikanlı eylemci özelliklere sahipti. Kendisinin mantelitesinde “olmaz”a yer yoktu. İnisiyatifliydi. Bingöl’de yapılan çalışmalarda katkı ve çaba sahibi oldu. Düşmana yönelik güçlü mücadele kararlığına sahipti. Çatışmalarda yaralar almasına rağmen yılmamıştı, tersine mücadele azmi daha da artmıştı.

Bingöl’ün yurtsever anaları bu yoldaşı iyi tanırlardı. O kadar sevmiş ve bağlanmışlardı ki, her zaman arkadaş gördüklerinde bu sarışın güzel yoldaşı sorarlardı. Yurtsever insanların gönlünde taht  kurmuştu. Sevgi kaynağı olmuştu. Güven duyuyorlar ve güven veriyorlardı.

Munzur arkadaş 2007 yılında Bingöl bölge yönetiminde yer aldı. Bir time öncülük komutanlık yapıyordu. Tüm yoldaşlar bu arkadaşın timinde yer almak istiyordu; çünkü öncüydü, yaratıcı, inisiyatiflidi, inançlı, dürüsttü ve moralliydi. Emekçiydi, emekle yaratanlardandı. Gittiği bir görevde kendisine güven duyulurdu. İşinin erbabı olur, işini sağlam yapardı.

Uzun süre bu bölgede kaldığından bir süre karargaha düzenlenmesi oldu. Karargahla hareket etti. Buralarda tüm görevlere canı gönülden katıldı. Fiziki zorlanmasını bir gün dahi yansıtmadı. Tersine var gücü ile çalışmalara katıldı. Bingöl’e çok bağlanmıştı. Ferxanla, Dallı Tepeye, Kızılağaç’la Simjor’a sevdalıydı. Hep buraları arar, buralara özlem duyardı. Munzur arkadaşta 2008 de Bingöl kış kampındaydı. Burada yaşanan operasyon, çatışma ve direnişlerde tereddütsüz bir biçimde öncülük düzeyinde yer aldı.

İlk gün gece kuşatmasını yarmaya çalışan timin sorumlusu idi. Binlerce askerden oluşan çemberden çıkmak için güçlü kararlı bir ruha sahipti. Metrelerce karı saatlerce yarıp, düşman çemberinden yoldaşlarıyla birlikte çıkma mücadelesi vermişti. İkinci çemberde kardan dolayı yorulan Munzur arkadaş, çatışmada şehit düşer. 10 yoldaşıyla birlikte geliştirdiği kahramanca direnişleriyle halkın gönlünde taht kuranlardan biri olur.

Gerçekten o Şahin’di. Munzur yoldaş senin güler yüzün inan  zevk veriyor. Bingöl dağlarına, toprağa dönük yüzündeki esmer çizgiler ne anlatabilir seni. Bak Şeker Baba, Dallı Tepe

 

Kod Adı:  Munzur Doğan

Adı Soyadı: Dadaş Ebazeri  

Şahadet Tarihi ve Yeri: 3 Şubat 2008’de Bingöl’de şehit düştü.