ZINAR SERHAT-ABDULMİRAF CAN YOLDAŞIN ANISINA

Kürtlerin özgürlük istemlerine dağlarımız her zaman cevap olmuş ve özgürlük savaşçılarına hep kucak açmıştır. Tarihten beri bu böyledir. Sayısız mücadele ve isyanlara tanıklık etmiştir dağlarımız. Efsanelerde dağlarımızın adı geçer. Cudi, Zagros, Cilo, Munzur sadece bir kaçıdır. En büyük gururumuz da dünyaca meşhur Ağrı dağımızdır.

Yüksekliği ve heybeti yanında güzelliği kendisini ilgi odağı kılmıştır. Bu yüceliğini Kürt isyanlarındaki koruyuculuğunda da görüyoruz. Doğubeyazıt yurtseverliği, Ağrı dağındaki direnişlerle mayalanmıştır. Dolayısıyla özgürlük savaşı zincirinin son halkası olan PKK mücadelesinde de bu yurtseverliğini göstermiştir. Birçok kahraman mücadeleye vermiştir. İsimlerini sayamayacağımız kadar çok olan kahramanlardan biri de Zınar Serhat arkadaştır.

Zınar arkadaş Doğubayazıt’ta doğdu, büyüdü. Özgürlük tutkusunun etkisiyle Zınar arkadaş erkenden düzenle çelişkiler yaşamaya başladı. Yanı başındaki Ağrı dağında yaşanan gerilla savaşına tanıklık etti. Efsaneleşen yiğitleri tanıdı, etkilendi. Doğubayazıt'ın isyancı karakteri Zınar arkadaşla devam etti.

1993’ de savaşımızın en yoğun yaşandığı dönemde gerilla saflarına Ağrı dağında katılır Zınar arkadaş. Gerillacılığa bu alanda başlar. Gerillacılığın onurunu, gururunu burada yaşar. Bir süre sonra Doğu Kürdistan’a geçer. Daha sonra farklı alanlarda mücadeleye devam eder. Uzun bir süre Güney Kürdistan’da kalır. Hareketimize en yoğun tasfiyeci yönelimlerin olduğu süreçte, bu ideolojik saldırıları yakından görür. Sürecin ortaya çıkardığı zorluklar karşısında Zınar arkadaşta kin ve öfke daha da artar. Önderliğe ve partiye olan bağlılığı daha da güçlenir. Bunun için en ön saflarda mücadele için arayışlara girer. Bir gün önce bu isteğini yerine getirmek en büyük hayalidir. Bir gün gelir ki artık o Serhat yolcusudur.

Uzun yıllar sonra tekrar Serhat’ a döner. Bu dönüşü içinde başarı hırsı ve intikam duygusunu barındırır. Bu mekânlarda tanımış olduğu kahramanların anısıyla tekrar buluşur. Bu mekânda özgürlüğe ilk adımını atmıştı, zorlukları güzellikleri burada yaşamıştı. Buralar onun için bambaşka anlama geliyordu. Dolayısıyla burada bulunmak onu mutlu ve heyecanlı kılıyordu.

Bu heyecan ve mutluluğunu 2003’de Tendürek’te tanışırken görecektim. İsmini çok duymuştum arkadaşlardan; çünkü o birçok yoldaşının yüreğinde yer almayı bilmişti. Anlatıldığı gibiydi; güler yüzlü, yaşamdan aktifliği dikkat çekmesine yetiyordu.

2009 sonbaharında Ağrı dağına geldi çalışmalara beraber katılacaktık artık. 1 yıla yakın beraberlik onun daha farklı özelliklerini tanıma fırsatı verdi. Gerillacılıkta uzun yılların vermiş olduğu tecrübeyle olgunlaşmıştı. Soğukkanlı, sakindi bu hali onu doğal otorite kılıyordu. Duruşu karşısındakine güven veriyordu. Güven hali birçok zamanda gözleri ona çevirmişti. Sürekli danışacağın arkadaşlardandı. Mütevazi kişiliği, çekici üslubu, parti kültürüyle kendisini donattığının göstergesiydi. Yoldaşlarını incitebileceği akıllarına bile gelmezdi. Birçok konuda yetenek sahibiydi. Hani derler ya “on parmağında on marifet” El attığı her işin hakkında gelebiliyordu.

En son çalışması düşmanla iç içeliği gerektiriyordu, bunu dikkat ve duyarlılığı ile yürütebilen kendisini ve yanındaki arkadaşları koruyabilen kişiliğiyle sürdürüyordu. Belki de intikam hırsı bu duruşunu ortaya çıkarıyordu.

Mücadelede 1 Haziran hamlesi Haziran ayına belli bir anlam yüklemiştir. Serhat içinde Haziran ayının önemli bir anlamı var. Haziran ayı intikam ayıdır. Şehit Sidar ve Dicle arkadaşlar bu ay da şehit düşmüşlerdi.

Bir an önce hazırlanıp bu görev yapılmalıydı. Zınar arkadaş bunun çabasındaydı. Bazı planlar ve bunun hazırlıkları içerisindeyken tarih bize büyük bir acıyı daha yaşatır. 9 Haziran 2010’da Zınar arkadaş bir pusu da Tendürek’te şehit düşer.

Yüce amaçlar bize acıyı yenmeyi öngörür. Bu ülkede yaşamın bir yanı hep acılarla yoğrulmuştur. Fakat bir başka yönü de var ki, gurur ve onur hiçbir zaman bu ülkede terk edilmemiştir. HPG Zınar arkadaşı “Büyük Devrimci” olarak tanımladı. Büyük devrimciye sözümüz, amacına bağlı kalacağımızdır.

Bu amaç yolunda sonuna kadar yürüyeceğimize Şehit Zınar arkadaş şahsında tüm şehitlere söz veriyor, Şehit Zınar arkadaş şahsında tüm şehitlerimizi anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Kod Adı: Zınar Serhat

Adı Soyadı: Abdulmiraf Can

Doğum Tarihi Ve Yeri: 1975 Doğubayazıt

Ana Adı: Fatma

Baba Adı: Ahmet

Katılım Tarihi Ve Yeri: 1993 Ağrı Dağı

Şahadet Tarihi Ve Yeri: 9 Haziran 2010 Serhat Tendürek

 

Mücadele Arkadaşları