Umuda Yolculuk

Büyük bir umutla beklediğim ve hep özlemini çektiğim şey Kuzey Kürdistan dağlarına geçmekti. Amed, Dersim, Cudi dağlarında gerillacılık yapmak hep istemimdi. Bugün bu istemim Cudi bölgesine yani Botan’a geçmekle gerçekleşiyor. İnsanın isteminin gerçekleşmesi kadar güzel bir şey olmasa gerek. Umutlu olmak her zaman güzel ve anlamlı bir duygudur. Ben de özgürlük hareketinin içinde her zaman umutlu yaşadım ve umutlu oldum.

Güncemin ilk satırlarını umutla başlayarak yazdım ve bundan sonrası daha güçlü bir umutla özgürlük yürüyüşümü devam ettireceğim konusunda inançlıyım.

Bu yıl yine yüzlerce yoldaş benim gibi özgürlüğe doğru büyük umutlarla yol almaktadır. Ülkenin her alanına ve sahasına gidiyorlar. Belki uzun bir zaman diliminden sonra tekrar farklı mekânlarda bazılarıyla görüşürüz. Belki de bazıları hiç görme imkânımız olmayacak. O zaman yüreğime kahırla taş basarsın. Yoldaşların yokluğu için. İşte o zaman özlersin her anı yaşadıkların beyninin bir yerinde duvara asılı bir resim gibi kalır. Fakat bir o kadar canlı seninle yaşıyorlar.

Bu yıl Raperin Dersim, Nujin Serhat, Arjin, Sosin, Revan ve nice tanıdığım yoldaşlarla aynı yolun yolcularıyız. Bir yandan seviniyorum bir yandan da özlüyorum.  İnanıyorum onlar da aynı duyguyu yaşıyorlardır. Hepsinin de başaracaklarına inanıyorum. Hepinizi çok seviyorum.

Xantur’da özgürlük duygularını yaşamak

Birkaç gündür gurubumuza ulaşmış bulunuyorum. Geldiğimden beri bir yoğunluk içindeyiz. Askeri eğitim görüyoruz.  Oldukça hareketlidir. Bazı arkadaşlar zorlansa da büyük bir istem ve çabayla uğraşmaktalar. Ve kendilerini zorlamaktalar. Ben de grubun üyelerini tanımak için biraz zaman bırakmalıyım. Hemen içine girip böyledir demek yerine emek vererek insanları anlayarak ve gerçekçi olmaya çalışarak daha etkili bir katılım sağlayacağımı düşünüyorum. Tabi bazı bireyler bunu yanlış ya da algıladıkları gibi yorumlayabilirler. Sanırım zamanla da bu düşüncelerinden vazgeçecekleri. Yaptıklarıma inanıyorum ve de sonuç alıyorum.

Şimdi Xantur dağlarının zirvesinde noktamız oradadır. Hep rüzgâr esiyor, hep serin havası var. Tabi bazen sivrisinekleri de oluyor bu işin yani güzelliğin diğer bir boyutudur. Fakat Xantur dağı görkemli bir dağdır. Her Haftanin’e gelen gerilla mutlaka Xantur’un zirvesine çıkmalıdır. Xantur dağının zirvesine çıktığında Zaxo, Silopi, Derika Hamko görünüyor. Göz gördükçe yeşil ova uzanıyor. Yeşil bir deniz gibi önünde uzanıyor. O anda saatlerce oturup bakmak istiyorsun. Dürbünü eline alarak tek tek bakıyorsun, inceliklerini, güzelliklerini yakalamak istiyorsun. Bundan dolayı Xantur dağlarının zirvesinde üstlenmek güzel, güzeldir. Ne kışın soğukluğu ne de zorluklarının farkına varıyorsunuz. Güzellikler hep diğer yönleri yani zorlukları aşmana yardımcı oluyor. Özgürlük duygusunu yaşıyorsun bir kuş gibi kanatlanıyorsun!

Haftanin-Xantur

16.06.2009

Şehit Bınewş Eddesa’nın kaleminden

http://www.hpg-sehit.com/index.php/ehit-kuenyeleri/2011-ehitlerimiz/item/3119-binevs-edessa-zeynep-bozkurt