Şehit Ali Xebat’ın Günlüklerinden: Şehit Anlamı Yaratılan Değerlerdir

PKK ilk çıkışıyla birlikte en fazla üzerinde durduğu en önemli çalışmalardan biri toplumsal geri kalmışlığımızı bertaraf edebilmek için önce bireylerden başlayarak topluma doğru yayılan eğitim seferberliği olmuştur. Önder Apo en yakınında bulunan ilk arkadaşlarından hatta çocukluk arkadaşlarından başlayarak her zaman Önder ve öğretmen görevi görmüştür. Çocukluğunda yaşıtlarının oyun öğreticisi, oyun kurucusu olmaktan gençliğinde ‘Kürdistan sömürgedir’i kulaklara fısıldayan ve bugün onlarca akademileşme ile hala da büyüyen entelektüel gelişmenin temelini atmıştır.

ORTADOĞU’YA ŞEKİL VERİYORSAK BU TARİHSEL GÜCÜMÜZ NEREDEN GELİYOR BİLMEK İSTİYORUM

Tarihsel hafızaya muazzam ihtiyaç duyuyorum. Köklerini unutmayan, inkar etmeyen bir aileden geliyorum fakat tarihsel hafızadan kastım Kürdistan’ı oluşturan coğrafyayı başından günümüze kadar tanımak, iliklerime kadar hissetmek istiyorum. Bugün Ortadoğu’ya şekil veriyorsak bu tarihsel gücümüz nereden ve nasıl geliyor anlamaya ve özümsemeye çalışıyorum. Savaşsız bir çözüm önümüzdeki yüzyılda da görünmüyor ufukta. Fakat bize bunu dayatan tarihsel gerçeklikleri de özümsemek ve aktarmak da isterim. Kürt ve Kürdistan gerçekliğini anlama, yanılgılı yönlerim varsa aşmaya gidermeye çalışacağım. Özellikle Ortadoğu medeniyetlerini, tarihini tanıma, çözümleme kendi tarihini de anlamaya yön verecektir.

...

ÖNDERLİK UMUTTUR, YARATILAN DEĞERLERİN TOPLAMIDIR

Önderlik umuttur, çizgidir, yaratılan değerlerin toplamı ve şehitlerin temsilcisidir. Her ne kadar duygusal bir katılımım olsa da değerlere bağlı kalacağıma olan inancım tamdır bu konuda kendime güveniyorum.

Günümüz dünyasında özelde de Ortadoğu’da Önder Apo’nun yaratımlarını korumak Kürdistan’ın konumunu ve girdiğmiz süreci de göz önünde bulundurarak insanın söyleyebileceği yegane husus HPG ve YJA STAR çizgisi kesinlikle bir teminattır.

Kürdistan dağları bir uçtan diğer bir uca zaten muazzam bir değere sahip. Ayrıca dağlar gerillanın varlığıyla daha bir değerli ve bizlerde bu yüceliklere sahip çıkmalıyız. Son nefesimi verinceye kadar hiç bir kuvvet beni bu dağlardan koparamaz.

Şehitler en büyük manevi ve moral dayanaktır. Şehit anlamı yaratılan değerlerin anısına bağlı kalmaktır.

...

Devrimci Selam ve Saygılar

Ali Xebat

23 Mayıs 2001

Kod Adı: Ali Xebat Mardin
Adı Soyadı: Mehdi Tunç
Doğum Yeri: Mardin
Anne - Baba Adı: Şerife - Cumhur
Şahadet Tarihi ve Yeri: 27 Ocak 2016 / Medya Savunma Alanları