Şehitler Hakkında Açıklamalar

Agit Suruç - Cuma Amanos

Halkımıza ve Kamuoyuna !

17 Eylül 2010 yılında saat 16.00 sıralarında Mardin’e bağlı Bagok alanında hareket halinde olan bir gurup yoldaşımız geçiş sırasında düşmanın döşediği mayınlara basmıştır. Düşmanın rastgele araziye döşediği bu mayınlar sonucu yaşanan bu olayda iki gerillamız şehit düşmüştür.

Şehit düşen gerillalarımız Agit Suruç ve Cuma Amanos yoldaşlarımızdır.

1993 yılında Suruç’ta saflara katılan, Urfa Suruç doğumlu, kod adı Agit Suruç olan Ahmet Uğur yoldaşımız uzun süreden beri özgürlük mücadelesi içerisinde yerini almaktaydı. Genç yaşlarda mücadeleye Mustafa Gezgör gibi yoldaşlardan etkilenerek PKK saflarına gelen Agit arkadaşımız önceleri Mahsum Korkmaz Akademisinde Kürt Halk önderliğinden eğitimini almış ardından da dağların doruklarına uzun süren gerilla yaşamına adım atmıştır. O 17 yıllık gerilla yaşam mücadelesinde her zaman en önde ve en zorluklarla dolu alanlarda dağların zirvelerinde özgürlük davasının yılmaz bir savaşçısı olarak gerillacılık yapmıştır. Zagrosların asiliğini oldukça narin olan tabiatına ekerek Kürdistan’da bir devrimcinin alması gereken karakteri almıştır. Daha sonraları gerilla mevzilerimizden Botan alanına oradan da Mardin’e uzanmıştır. Partimizin geri çekilme süreçlerinde Kandil’de ve diğer çalışma sahalarında da emeklerini esirgememiştir.

Agit yoldaş 2008 yılında düşmanın Zap operasyonunda da ön cephede Tabur Komutanı olarak ona düşen görevleri layıkıyla yerine getirmiştir. Kürtlerin tarihinde önemli bir yeri olan Zap direnişinin kahramanlarından biri de Agit Suruç yoldaş olmuştur. O fiziki olarak yer yer sorunları olsa da hiçbir zaman kendisini çalışmalarda geri vermeyerek en önlerde çarpışmayı kendisine ilke bilerek bu kez yüzünü yeniden Mardin’e çevirmiştir. Şehit düştüğünde Mardin eyaletinde üst düzeyde komuta görevini yürütmekteydi. Agit yoldaş tecrübeli ve deneyimli bir arkadaşımızdı.

Agit Suruç yoldaşın en belirgin özelliği emekçi olmasıdır. Özgürlük davasının adeta sessiz akan bir su gibi karınca kararınca çalışmıştır. Yine narinliği, nezaketi, mütevaziliği ve yoldaşlık sevgisi ondan en üst düzeylerde temsilini bulmuştur. Mücadeleye olan bağlılığı, halka olan sevdası sınırsız olmuştur. O her zaman başkan Apo’nun iyi bir yoldaşı ve savaşçısı olarak gerilla mücadelesinin iyi bir neferi olmak için inanılmaz ölçüde iradesel duruş sergilemiştir. Böylesine bir yoldaşı döşenmiş serseri bir mayınla kayıp vermemiz bize büyük acılar veriyor.

2003 yılında gerilla saflarına katılan,( doğum tarihi ve yeri) … Doğumlu, kod adı Cuma Amanos olan Renas Yamuka yoldaşımız da yaşamdaki gerilla duruşuyla her zaman kendisini sevdirmesini bilmiştir. Güneyde birçok alanda kalan Cuma yoldaşta yaşamda emekçiliği, mütevaziliği, canlılığı ile yoldaşların içersinde erkenden öne çıkmıştır. O da aynı Agit Suruç yoldaş gibi özgürlük saflarında her zaman emekçiliği kendisine esas alarak özgürlük davasının iyi bir neferi olması için büyük bir emek sarf etmiştir.

Tarihi önemde bir süreçten geçerken çok değerli iki militanımızı şehit vermemiz bizi oldukça zorlamamaktadır. Hele hele düşmanın rastgele araziye döşediği serseri mayınlar sonucu Agit Suruç yoldaş gibi Seçkin bir komutanımızı kaybetmemiz kabul edeceğimiz bir şahadet olmamaktadır. Şehit düşen her iki yoldaşımızın özgürlük davasına katacakları çok şey varken böyle talihsizce kaybetmemiz gerçekten bizi zorlamaktadır. Ancak onların yol ve dava arkadaşları olarak onların anılarını mutlaka bağlı yaşayacağımıza halkımıza ve ilerici insanlığa söz veriyoruz.

Halkımızın, Agit Suruç ve Cuma Amanos yoldaşlarımızın anılarını görkemli sahip çıkacağına inanıyor bu temelde daha fazla özgürlük dağlarının etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.

8 Ekim 2010

HPG Anakarargah Komutanlığı