Şehitler Hakkında Açıklamalar

Haydar Dersim – Ferhat Yarkan

Haydar Yoldaşın Bayrağını Onurla Taşıyacağız

Halkımıza Kamuoyuna!

2007 Yılı TC Ordusunun Özgürlük Hareketimize topyekun saldırılarını yoğunlaştırdığı bir süreçti. Bu dönemde Kuzey Kürdistan başta olmak üzere Medya savunma alanlarımıza yönelikte birçok saldırı gerçekleştirilmişti. Botan sahamızda da TC ordusu bir çok operasyon ve saldırı yapmış buna karşı güçlerimiz büyük bir direniş sergileyerek cevap vermiştir. Savaşın yoğunluklu yaşandığı bu süreçte Gabar Bölgemizde Çiyaye Bızına alanında operasyona çıkan düşman kuvvetleri ile güçlerimiz arasında çatışmalar yaşanmıştır.

Savaş koşullarının farklılığı ve kısıtlı koşullardan dolayı geniş araştırmalar sonucu elde ettiğimiz bilgileri kamuoyu ile dönem dönem paylaşıyoruz. 26 Aralık 2007 günü Şırnak’a bağlı Gabar-Çiyaye Bızına alanında TC ordusu tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda gerilllarımız ile düşman askerleri arasında yaşanan çatışma sonucunda Haydar Dersim arkadaşımızda düşmanın imha saldırılarına karşı kahramanca savaşarak şehit düşmüştür.

Şehit düşen arkadaşımızın sicil bilgileri;

Kod adı: Haydar Dersim

Adı ve Soyadı: Ferhat Yarkan

Doğum tarihi ve yeri: 1983 / Üsküdar , İstanbul

Anne – baba adı: Melek – Ahmet

Katılım tarihi ve yeri: 2002 / Kelareş

Şahadet tarihi ve yeri: 26 Aralık 2007 / Gabar, Çiyayê Bizina, Şırnak

Haydar Dersim – Ferhat Yarkan

1983 yılında İstanbul da doğup büyüyen Haydar arkadaşımız aslen Dersim’lidir. Dersim isyanı sonrası düşmanın özel olarak planlı bir şekilde sürdürdüğü inkar ve imha politikaları sonucu Haydar arkadaşımız ailesi de metropollere göç etmek zorunda kalmıştır. Yurtseverlik duygularıyla yaşayan ailesiyle Kürdistan Özgürlük hareketini hiçbir kaygı gözetmeksizin sahiplenen bir duruşa sahip olmuşlardır.

1999 yılında Önderliğimize karşı geliştirilen uluslar arası komployu boşa çıkartmanın en önemli ve güçlü duruşu da özgürlük saflarına seferberlik ruhuyla katılım sağlayarak mücadele yürütmekti. 2002 Yılında bu kararlığı göstererek katılım sağlayan Haydar arkadaş, birçok alanımızda kalmış ve çalışmalarını sürdürmüştür. Dağlarda öz güveni, kişilikte militanlığı yaratmanın güçlü iradesini kendinde yaratmaya çalışan Haydar arkadaş en son savaşın yoğun olduğu alanlarımızdan Botan sahasında bulunmuştur. Katılımı ve görevlere yaklaşımıyla da hızla gelişme sağlayarak her türlü göreve militanca bir ruhla katılım göstermiştir.

Haydar Dersim arkadaşımız şahsında tüm Şehitlerimizi saygıyla anıyor kararlı mücadelelerini sürdüreceğimizi tekrardan vurguluyoruz.

12 Ocak 2011

HPG Anakarargah Komutanlığı

Kategori: Açıklamalar