Şehitler Hakkında Açıklamalar

Mordem Mardin - Hasan Asığ

Gediktepe Eyleminde Mordem Yoldaşımızın Şahadet Bilgisine Ulaştık

Hakımızave Kamuoyuna!

19 Haziran 2010 günü güçlerimiz Hakkâri’nin bağlı Şemzinan ilçesi kırsalında bulunan Konserve tepesine-Gediktepe'ye kapsamlı bir baskın düzenlemişlerdi. Bu baskında en az 37 TC askeri vurulmuştu, onlarcası da yaralanmıştı.

Bu eylemde Devrim (Kenan Geyik), Botan (Fuat Yılmaz) ve Kurtay (Barış Elver) adlı yoldaşlarımız şahadete ulaşmılardır.

Bu eylemde 1984 Mardin-Kızıltepe doğumlu, 2007 gerillaya katılımlı, üniversite elektronik mühendisliği öğrencisi, Mordem Mardin (Hasan Sığ) arkadaşımızdan eylem sonrası bir haber alınamamıştı. Tüm girişimlerimize rağmen akıbetini netleştirme durumumuz olamadı.

Daha sonra edindiğimiz bilgiler doğrultusunda Mordem arkadaşımız şehit düşmüş ve naşını TC ordu güçlerinin eline geçmişti. Tüm incelemelerimize rağmen Mordem arkadaşımızın cenazesinin tam olarak nerede olduğunu halen bilememekteyiz. TC devleti Mordem yoldaşımızın cenazesini gizleyerek saklamaktadır.

Halkımızı ve demokratik kamuoyunu TC devletinin bu insanlık dışı uygulamalarına karşı tavır almaya çağırırken, şehit Mordem yoldaşımızın ailesi şahsında tüm Kürdistan halkına başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Ayrıca bu konuda ulusal ve uluslararası insan hakları kuruluşlarını bu olaya duyarlı olmaya ve takipçi davranmaya davet ediyoruz.

Şehit düşen arkadaşımızın sicil bilgileri;

Kod adı: Mordem Mardin
Adı ve soyadı: Hasan Asığ
Doğum yılı ve yeri: 1984 / Kızıltepe, Mardin
Katılım yılı ve yeri: 2007 / Malatya
Ana ve baba adı: Halime - Osman
Şahadet tarihi ve yeri: 19 Haziran 2010 / Şemdinli, Hakkari

Mordem Mardin – Hasan Sığ

Yurtsever ve emekçi bir aile içinde yetişen Mordem arkadaş, genç yaşta öğrenci gençlik çalışmalarına katılım sağlar ve aktif bir çalışma yürüterek sömürgeci rejime karşı güçlü bir duruşu sergilemenin önemini kavrar. Özel savaşın en çok yer edinmek istediği, inkâr ve imhasını sürdürdüğü Malatya da böylesi bir çalışmayı yürütmenin Kürt halkı ve gençliği için hayati değerde olduğunu anlar ve bunu daha güçlü bir kararlılıkla sergilemek gerektiğine inanır. Ancak mevcut sistem okullarında bunu sürdürmek vicdani ve ahlaki olarak ona çok yetersiz gelmiştir. Güçlü bir kararlaşmayı yaşar.

Katılım kararını bir gurup arkadaşıyla veren Mordem arkadaşımız düşman ve onun zihniyetine güçlü bir darbeyi Özgürlük saflarına katılım sağlayarak gösterir. 2007 yılında Gerilla alanlarımızda genç ve dinamik bir yoldaşımız olarak çalışmalara katılım sağlar. Her göreve hazır olduğunu her fırsatta gösterir ve bunun için kararlı duruşunu gösterir. Her eylemde bulunmak ve sömürgeci zihniyete karşı her türlü savaşı göstermek inancıyla katıldığı eylemde üç arkadaşımızla birlikte özgürlük şehitleri kervanına katılır.

Anısı ve mücadelesini saygıyla anıyoruz.

Halkımızın şehit Mordem yoldaşın devrimci direniş anısına sahip çıkacağına inanıyor ver her zaman halkımızın yanında olacağımızı yeniliyoruz.

11 Ocak 2011

HPG Anakarargah Komutanlığı