Şehitler Hakkında Açıklamalar

Dijwar Şırnak - Abdulkadir Bartan

Dijwar Yoldaşımız TC ordusu Tarafından Katledilmiştir

Halkımıza ve Demokratik Kamuoyuna!

2005 Şırnax’ın Besta alanında TC askerleri güçleri tarafından başlatılan kapsamlı bir operasyon sonucunda 1988 katılımlı, Dijwar Şırnax-asıl adı Abdulkadir Bartan arkadaşımız ile bağlantılarımız kopmuş, kendisinden uzun bir süre haber alamamıştık. Çok kapsamlı araştırmalarımıza rağmen akıbetine ilişkin bilgi edinememiştik. En son elimize ulaşan bir fotoğraf üzerine Dijwar yoldaşımızın TC ordusunun eline esir düştüğünü netleştirmiş bulunuyoruz.

 

Dijwar Şırnak - Abdulkadir Bartan Kod Adı: Dijwar Şırnak
Adı Soyadı: Abdulkadir Bartan
Doğum Tarihi-Yeri: 1971 / Şırnak
Anne-Baba Adı: Fatma - Hasan
Katılım Tarihi: 1988 / Şırnak
Şahadet Tarihi: Mayıs 2005 / Botan

Dijwar arkadaşın düşşmana sağ olarak esir duştüğünü gösteren fotoğraf

Yaptığımız diğer incelemeler sonucunda da Dijwar yoldaşımızın TC ordu güçlerine karşı korkunç işkencelere rağmen çözülmediği, direndiği ve gerilla yoldaşlarına dönük tek bir bilgi vermediğidir. Her zaman savaş suçu işleyen TC ordu güçleri bu kez de davasına ihanet etmeyerek direnen Dijwar yoldaşımızı katletmişlerdir.

Özellikle Zagros alanında büyük savaşçılığıyla tanınan Dijwar yoldaşımız, Behdinan, Kandil ve Botan alanlarında da uzun süre gerilla komutanlığı yapmıştır. O bulunduğu her alanda özelde savaşçılığı ve düşmanın üzerine yürüyen bir komutan olarak her zaman tanınan bir yoldaşımız olmuştur.

Dijwar yoldaş, en ön saflarda bir eylemci olarak da mücadele içerisinde tanınmış ve birçok eylemi de bizatihi planlayanı olmuştur. Mücadele içerisinde tanındığı kadarıyla TC ordu güçleri tarafından da tanınan Dıjwar yoldaş hem yaralı iken esir düştüğünde sergilediği direniş, hem de geçmişte işgalci güce karşı gösterdiği savaşçı özelliklerinden dolay düşman tarafından bilinçli olarak hedeflenmiş ve katledilmiştir. Sağ yakalandıktan sonra hiçbir savaş hukukuna uymayan TC ordusu, Dijwar-Abdulkadir Bartan yoldaşımızı infaz etmişlerdir.

Dijwar arkadaşımızın kişilik özellikleri direngen, sözüyle pratiği bir, tüm zorluklara inat geri adım atmayan, en büyük zorluklar nerede varsa oraya gitmeyi kendisine ön görüp pratik alanlarda bulunan, halkına ve ülkesine sevdalı olan bir yoldaşımızdı.

En son olarak Botan alanına gitmeden önce HPG Askeri Konseyine seçilen Dijwar yoldaş savaşçı ve yoldaşlık meziyetleriyle de yüreklerimizde yerini alan bir yoldaşımız olmuştur. 1988 yılından 2005 yılına kadar savaş alanında kahramanca savaşmış, en son Botan Eyaletimizin Hakkâri alanında mücadelesini sürdürmüştür.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Mayıs 2005 baharında TC ordu güçlerinin eline yaralı olarak esir düştükten sonra katledilmiştir. Bu konuda halkımızı, demokratik kamuoyunu ve tüm duyarlı çevreleri, İnsan Hakları kuruluşlarını Dijwar yoldaşımızın şahadetini araştırmaya ve bu suç ihlaline karşı gereklerini ulusal ve ulusal arası sahada yerine getirmeye çağırıyoruz.

Halkımızın ve Demokratik kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya davet ederken, şehit Dijwar yoldaşımızın ailesine, çevresine ve Kürt halkına baş sağlığı diliyor, Dijwar yoldaşımızın şahsında tüm şehitlerimizin anılarını yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.

9 Ocak 2011

HPG Anakarargah Komutanlığı

Kategori: Açıklamalar