Şehitler Hakkında Açıklamalar

Fırat Palu - Mahmut Kılıçaslan

Fıratların ve Delillerin Anılarını Serhildan Ruhuyla Yaşatalım

Halkımıza ve Demokratik Kamuoyuna!

27 Aralık 2010 TC ordusuna bağlı birliklerin Mardin’in Kerboran ilçesinde yaptığı imha amaçlı bir operasyon sonucunda 2 gerillamız şehit düşerken, bir gerillamızda ağır yaralı TC’nin eline esir düşmüştür. Yaşanan çatışma da şehit düşen Delil Garisi, Siirt’e bağlı Erkend köyü doğumlu Mustafa Cengiz olurken, bir diğer gerillamız ise Fırat Palu yoldaşımızdır.

1984 Elazığ doğumlu, kod adı FIRAT PALU, asıl ismi Mahmut Kılıçaslan yoldaşımız yurtdışında büyümüş ve henüz genç yaşlarda liseyi okuduğu dönemde özgürlük saflarına, 2004 yılında profesyonel olarak parti saflarına katılmıştır.

Ülke alanına geçtikten sonra birçok sahada pratikte bulunan Fırat Palu yoldaşımız Kandil, Xınere, Metina alanlarında kaldıktan sonra 2006 yılında yönünü kuzeye, mücadelenin sıcak olduğu alanlarına verir.

Kod Adı: Fırat Palo

Adı Soyadı: Mahmut Kılıçaslan

Doğum Tarihi ve Yeri: 1984 Elazığ/Palo/Gökdere Köyü

Anne Adı: Xalise

Baba Adı: İhsan

Katılım Tarihi ve Yeri: 2002/Avrupa

O Avrupa’da yaşamış olsa da yüreği hep ülke için çarpmıştır. Bunun için gençte olsa partiye katılır ve katılmaz yönünü gerillaya vererek bu özlemini pratikleştirir. En büyük hayallinin Amed’e gitmek olduğunu, Amed’de ise Akdağlara çıkmak olduğunu hep belirtmiştir. Ancak o Amed eyaletine gitmek üzere yola çıksa da Botan’da kalacaktır. O Botan’da da Agitlere mekânlık etmiş olan Gabar alanına geçecek ve orada aktif olarak çalışmalara katılacaktır. 4 yıl Botan alanında yürütülen tüm çalışmalara aktif katılan Fırat Palu yoldaşımız, mütevazılıği, olgun sakin kişiliği ile görevleri sağlam ele alış tarzıyla yoldaşlarının gönlüne taht kurmuştur. O yer yer görme sorunlarını yaşasa da hiçbir gün bunları kendisine dert etmeyecek ve özgürlük mücadelesinin özgürlük militanlarından istediği duyarlılığı, fedailiği ve her şart altında zorluklara karşı göğüs germeyi çok fazladan yerine getirecektir.

Birey nerede büyümüş olursa olsun, zorlukları ne olursa olsun, yeter ki duyguları körelmesin, yeter ki duyguları ülke ve insanlık için çarpmış olsun, bu duygu selini yaşayan böylesine bireyler aynen Fırat yoldaşımız gibi en zor şartlarda da yaşasalar destanlar yaratarak halkların yüreğinden yerlerini ebediyen hep alırlar.

Gelecek vaat eden bir gerillamızın yitirilmesinin acısını yaşasakta, Fırat gibi genç olan yoldaşlarımızın gösterdikleri cesaret ve bağlılıklarının takipçisi olacağımıza ve onların yollarından şaşmadan halkımızın özgürlüğü sağlanana kadar direnişimizi kesintisiz sürdüreceğimize dair halkımıza ve insanlığa verdiğimiz sözümüzü yeniliyoruz.

Öncelikli olarak Halkımızın; Fıratların ve Delillerin anılarına serhildan ruhuyla sahip çıkacaklarına olan inancımız tamdır. Her iki yoldaşımızın görkemli yaşatmak için her sahada halkımızı şehit yoldaşlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz.

HPG Anakarargâh Komutanlığı

5 Ocak 2011

Kategori: Açıklamalar