Şehitler Hakkında Açıklamalar

Ali Fırat Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

                                          

Basına ve Kamuoyuna!

Apocu fedai militan ve Zilan çizgisinin amansız takipçisi Ali Fırat yoldaşımız, 13 Temmuz 2018 günü Manisa’da görevi başındayken, Türk devletinin polisleri ile karşılaşmış, silahsız halde iken düşman tarafından infaz edilerek şehadete ulaşmıştır. Şehadet olayı ve bilgileri tarafımızdan netleştirilen yoldaşımızı, şehadet yıl dönümünde saygı ile anıyoruz. Bu vesile ile değerli ailesine ve yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Ali yoldaş gibi Zilanlar’ın takipçisi olan fedai şehitlerimizin kanlarını asla yerde bırakmayacağımızın, fedailik yürüyüşlerini esas alacağımızın ve amaçlarını başaracağımızın sözünü veriyoruz.

Ali Fırat yoldaşımızın kimlik bilgileri şu şekildedir:

 

  Kod Adı: Ali Fırat
  Adı Soyadı: Naci Dayangaç
  Doğum Yeri: Bedlîs
  Anne – Baba Adı: Hüsna – Kasım
  Şehadet Tarihi ve Yeri: 13 Temmuz 2018 / Manisa

Ali – Naci Dayangaç

Ali Fırat yoldaşımız, Bêdlîs’in Xîzan ilçesinde Alîkan aşiretine mensup yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Garzan yöresinin kadim toplumsal kültürü ve yurtseverliği ile yetişti. Çocuk yaşlarda iken ailesiyle birlikte Mersin’e göç edip orada büyüdü. Liseye kadar okuyan Ali yoldaşımız, bir süre sonra okulu bıraktı ve aile ekonomisine katkıda bulunmak için bir işçi olarak çalıştı. Burada emek olgusunu, işçi sınıfını, işçi sınıfının emeği üzerine nasıl bir sömürü düzeninin kurulduğunu fark etti. Mevcut düzen yaşamıyla derin çelişkileri olan Ali yoldaşımız, toplumsal çelişki ve sorunlar üzerine düşündü ve bir arayış içerisine girdi. Toplumsal sorunlara çare ararken farklı ideoloji ve eğilimleri de araştırdı, ancak nihayetinde yurtsever devrimci gençliğe ilgi duyarak faaliyetlerine katıldı. Hem gençlik çalışmalarına hem de serhildanlara katılan Ali yoldaşımız, bu süreçte Kürt halk gerçekliğini, Kürt halkının amansızca verdiği varlık ve özgürlük mücadelesini, bu mücadelede verilen bedelleri görerek tanıdı. Aynı zamanda Rêber Apo’nun ideoloji ve felsefesiyle tanışan Ali yoldaşımız, dünyaya bambaşka bir pencereden bakabilmenin, her toplumsal soruna köklü ve devrimci bir çözüm geliştirebilmenin gücüne erişti. Ali yoldaşımız, Rêber Apo’yu okudukça kendisinde açığa çıkan düşünce ve çözüm gücünün verdiği heyecanla daha fazla mücadele içerisine girdi. Özellikle şehit yoldaşlardan oldukça etkilendi, şehitlerin mücadele bayrağını yükseltmek ve hayallerini gerçekleştirmek için gerilla saflarına katılması gerektiğine kanaat getirdi. Bu bilinçle hareket eden Ali yoldaşımız, 2013 yılında Amed’de gerilla saflarına katıldı.

Gerillanın maneviyatla dolu yoldaşlık ortamına Amed’de katılan Ali yoldaşımız, ilk gerilla pratiğine burada başladı. Amed’deki gerillaların yoldaşlığı, Bakur’da gerillacılık yapmanın heyecanı Ali yoldaşımızda tarifsiz bir sevince yol açtı. 2013’teki demokratik çözüm süreci temelinde gelişen geri çekilme sonucu Amed’den Medya Savunma Alanları’na geçti. Medya Savunma Alanları’na geçip ilk gerilla eğitimini aldıktan sonra Heftanîn bölgesine düzenlendi. Heftanîn’in en kuzeyinde, Botan topraklarının kokusunu içine çekerek aktif gerillacılık yaptı. Heftanîn’in Deriyê Dawetiya alanında pratik yürüttü, tecrübe kazandı ve önemli bir birikim edindi. Aydın ve zeki bir genç olan Ali yoldaşımız, pratik faaliyetler ve savaş sanatında ustalaşmanın yanı sıra, ideolojik olarak da kendisini eğitmeye büyük önem verdi. Rêber Apo’nun çözümleme ve savunmaları başta olmak üzere şehit yoldaşlarımızın yazdıklarına yoğunlaştı. Ali yoldaşımız en çok etkileyen de fedai yoldaşlarımızın eylem öncesi yoğunlaşmalarını dile getirdiği mektuplar oldu. Ali yoldaşımız, fedai şehitlerimizin mektuplarında sonsuz adanmışlığı, tüm kirlerinden arınmış olmanın duruluğunu, inançta zirveleşmeyi, kararda keskinleşmeyi ve düşmandan intikam alma hırsının büyüklüğünü gördü. Fedailer şahsında dile gelen hakikati ve fedailerin eylemleriyle tarihe vurduğu damgayı kendisine örnek aldı. Bu temelde 2015’te fedai tarzıyla mücadele etmek üzere Hêzên Taybet’e dahil oldu.

PKK’ye katılmayı yaşamının en önemli kararlarından ve dönüm noktalarından biri olarak tanımlayan Ali yoldaş, Hêzên Taybet’e katılıp fedaileşmeyi esas almayı da bu önemli kararlardan biri olarak ele aldı. Fedailer ortamına dahil olduktan sonra kendisini hesapsızca katan Ali yoldaşımız, kaygısız, tereddütsüz ve cesur bir yürüyüşün sahibi oldu. Apocu ideolojide derinleşti, yoldaşlığını alabildiğine güçlendirdi, manevi değerlerimizle bütünleşerek kendisinde yüksek bir duygu ve düşünce gücü yarattı. Aldığı eğitimler ve yakaladığı düzey ile Zilan (Zeynep Kınacı) yoldaşın samimi bir ardılı ve takipçisi oldu. Düşmana karşı büyük bir kin ve öfke ile dolu olan Ali yoldaşımız, daima düşmana Zilanca darbe vurmanın arayışı içerisinde oldu. Bu temelde önemli bir arayışın ve güçlü bir katılımın sahibi oldu, yüzünü Bakurê Kurdistan’a dönerek buradaki gerilla pratiğine dahil oldu.

Ali yoldaşımız, güler yüzlü mizacı, moralli kişiliği, sağlam karakteri, şiirler okuyarak zenginleştirdiği ruh dünyası ile tüm yoldaşlarının sırtını dayayabildiği fedai bir militan olmayı başardı. Bu anlamda tanıştığı her yoldaşının sevgi ve saygısını kazanmasını bildi, güçlü bir etki uyandırdı. Üstlendiği her görev ve sorumluluğu mutlaka başarıya ulaştırma ölçüsüyle yaklaştı, asla başarısızlığı kabul etmedi. Ali yoldaş, devrim heyecanıyla dopdolu olan yüreğiyle düşmanın üzerine yürüdü, en zor alanlarda pratik yapmayı tercih etti. Örnek bir duruşun ve katılımın sahibi oldu.

Ali yoldaşımız, bir görev kapsamında Manisa’da bulunduğu evde 13 Temmuz 2018 günü Türk devletinin polisleri ile karşılaşmış ve silahsız halde iken düşman tarafından infaz edilerek şehadete ulaştı. Ali Fırat yoldaşımız şahsında, şehitlerimizin anısına sahip çıkacağımızın, mücadele bayrağını yükselteceğimizin ve amaçlarını mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.

13 Temmuz 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi