Şehitler Hakkında Açıklamalar

Avesta, Bawer ve Zinar Yoldaşlarımızı Saygıyla Anıyoruz

    

Basına ve Kamuoyuna!

İşgalci Türk ordusuna karşı Medya Savunma Alanları başta olmak üzere tüm Kurdistan’da yürüttüğümüz amansız mücadele kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Düşmanın Medya Savunma Alanları’na dönük gerçekleştirdiği saldırıları fedailik çizgisindeki direnişi ile kıran Kurdistan Özgürlük Gerillası, eşsiz bedeller verme pahasına bu direnişinde ısrar ediyor ve halkımızın onurlu mücadelesini zafere taşıyacağına dair verdiği sözün gereklerini yerine getirmeye çalışıyor. Her anı büyük kahramanlıklara sahne olan bu destansı mücadelemizde Avesta Tekoşîn Haziran 2023 tarihinde, Bawer Arîn ve Zinar Serêçiya yoldaşlarımız da Temmuz 2023 tarihinde şehadete ulaştı.

Yoldaşlığa olan derin bağlılıkları ile gözlerini bir an bile kırpmadan mücadele eden ve şehadete ulaşan Avesta, Bawer ve Zinar yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

  Kod Adı: Avesta Tekoşîn
  Adı Soyadı: Mizgîn Aşkara
  Doğum Yeri: Sêrt
  Anne – Baba Adı: Emine – Beşir
  Şehadet Tarihi ve Yeri: Haziran 2023 / Medya Savunma Alanları

Avesta – Mizgîn Aşkara

  Kod Adı: Bawer Arîn
  Adı Soyadı: Mesut Demirkan
  Doğum Yeri: Wan
  Anne – Baba Adı: Peru – Sadık
  Şehadet Tarihi ve Yeri: Temmuz 2023 / Medya Savunma Alanları

Bawer – Mesut Demirkan

  Kod Adı: Zinar Serêçiya
  Adı Soyadı: Mihemed Abdulxanî
  Doğum Yeri: Hesekê
  Anne – Baba Adı: Hena – Abdulxanî
  Şehadet Tarihi ve Yeri: Temmuz 2023 / Medya Savunma Alanları

Zinar – Mihemed Abdulxanî

Avesta yoldaşımız Botan’ın yurtsever Didêrî aşiretine mensup bir ailenin ferdi olarak Sêrt’de doğdu. Mensubu olduğu aşiretin köklü kültürü ve ailesinden aldığı güçlü ahlak ile büyüyen Avesta yoldaşımız, olgun kişiliği ile ailesi ve çevresinde sevilen biri oldu. Botan’da yaşaması nedeniyle düşman baskılarını yakından hisseden yoldaşımız aynı zamanda bu düşman baskı ve katliamlarına karşı Kurdistan dağlarında direnen özgürlük gerillasının destansı mücadelesine de tanıklık etti. Kendisi de duyarlı bir genç kadın olarak halkımızın düşman işgali altında soykırım tehlikesiyle yüz yüze yaşadığını erkenden fark etti. Sömürgeci Türk devletinin her geçen gün soykırım politikalarını daha ince yöntemlerle devreye koyması ve aslında kuruluş felsefesi olan Kürt’ün inkarını sürdürmede ısrar etmesi, bunun için her türlü ahlak dışı uygulamaları Kurdistan’da gerçekleştirmesi binlerce Kürt genci ve kadını gibi Avesta yoldaşımızın da büyük tepkisine yol açtı. Yine toplumda kadına yönelik ayrımcı yaklaşımların sürmesi ve bunların bizzat devlet eliyle desteklenmesi Avesta yoldaşımız için mücadele gerekçesi oldu. Bunun için Avesta yoldaşımız bu soykırımcı düşmana karşı mutlaka mücadele saflarında yer alması gerektiğine karar verdi. Bu temelde ilk olarak kadınların uğradığı şiddet ve haksızlıklarla mücadele eden bazı sivil toplum kuruluşlarında yer aldı. Daha sonra özgür kadın hareketi ve devrimci gençlik çalışmalarında yer alarak her geçen gün mücadelesini daha da büyüttü. Fakat düşmanın başta kadınlar ve gençler olmak üzere tüm Kürt toplumu üzerindeki baskı ve şiddet politikalarında ısrar etmesi Avesta yoldaşımızın farklı mücadele yöntemleri için arayışa girmesine neden oldu. Bu temelde yoğunlaşma ve arayışlarını daha da somutlaştıran Avesta yoldaşımız kendisini gerilla mücadelesine daha yakın hissetti. Özellikle mensubu olduğu aşiretten gerilla saflarına katılımların olması ve şehadetlerin yaşanması Avesta yoldaşımızı derinden etkilediği gibi, mücadele tarzını belirlemesine de yardım etti. 2014 yılında belli bir karar düzeyin ulaşan Avesta yoldaşımız yaşadığı yoğunlaşmaları pratikleştirmek için yüzünü Garzan dağlarına dönerek gerilla saflarına katılma kararı aldı.

Yıllardır hayalini kurduğu gerillaya Garzan’da katılan yoldaşımız ilk eğitimlerini burada aldı. Bakurê Kurdistan şartlarında yeni savaşçı eğitimi aldı, yoldaşlarından yılların tecrübelerini edindi. Aldığı eğitimlerle hem askeri hem de ideolojik anlamda yetkinlik kazanan Avesta yoldaşımız, güçlü bir şekilde pratik çalışmalara dahil oldu. Gerilla yaşamından ve gerillanın yoldaşlık ilişkilerinden derinden etkilenen yoldaşımız yeniden doğarcasına yaşama canlı, heyecanlı ve coşkulu katıldı. Yoldaşlarını ve yoldaşlık bağlarını belirleyen Apocu ilke ve ölçüleri her şeyin üstünde tutan Avesta yoldaşımız, militanca duruşu ve özlü yaşamıyla örnek bir YJA Star gerillası oldu. Kendisini eğitmeyi ve bu eğitimlerden aldığı bilgileri yaşamının bir parçası haline getirmek için yoğun bir çaba veren Avesta yoldaşımız, erkek egemenlikli sistemin yarattığı ve kadın özüyle uyuşmayan özelliklerinden bir bir sıyrılmaya başladı. Bu geleneksel ve kadını kölelik statüsünde tutan özelliklerden kurtuldukça daha da özgürleştiğini fark eden yoldaşımız bu çabalarını daimi kılarak özgürlükteki ısrarını ortaya koydu.

Avesta yoldaşımız 2015 yılının sonlarına doğru yaklaşık bir buçuk yıllık başarılı Garzan pratiğinin ardından Medya Savunma Alanları’na geçti. Medya Savunma Alanları’nda ilk olarak Heftanîn bölgesinde çalışmalara katılan yoldaşımız, işgalci Türk devletinin Hareketimize ve halkımıza yönelik 24 Temmuz 2015 gününden itibaren topyekûn imha saldırıları geliştirmesi üzerine bulunduğu alanda gerçekleştirilen eylemlere etkili bir katılım sağlayarak cevap verdi. Bu eylemlerdeki başarıları nedeniyle yoldaşlarının saygı ve takdirini kazanan yoldaşımız yaşamıyla olduğu kadar savaşçı yapısıyla da öncü bir YJA Star militanı oldu. Heftanîn alanında birçok eyleme komutan olarak katılan yoldaşımız bu eylemlerde elde ettiği başarılarla düşmanın ağır darbeler almasını sağladığı gibi yoldaşlarına da cesaret ve güven verdi. Düşmanın Hareketimizi tasfiye etmek için saldırılarını giderek boyutlandırması üzerine Avesta yoldaşımız profesyonel bir gerilla olmak için her bir özgürlük gerillasının kendisini bir branşta uzmanlaştırması gerektiğine inandı. Bu temelde iki yıllık başarılı Heftanîn pratiğinin ardından gerillanın yeniden yapılandırılması için geliştirilen askeri akademilere dahil olarak kendisini ağır silahlar branşında eğitti. Aldığı askeri teknik eğitimin yanında kendisini ideolojik olarak da geliştiren yoldaşımız Önderlik felsefesinde daha fazla derinleşmeye başladı. Önderlik ideolojisinde derinleştikçe kendisini Rêber Apo’ya daha yakın hissetmeye başladı. Her anında Rêber Apo ile yaşama çabasında olan yoldaşımız, Önderliğimiz üzerinde her geçen gün derinleştirilen tecride karşı büyük bir öfke duydu. Bu öfkesini ancak eyleme dönüştürerek Rêber Apo ve şehitlerimize layık olabileceğini bilen Avesta yoldaşımız, bu sefer yüzünü Şehîd Bêrîtan’ın mekanı olan Xakurkê’ye döndü. Xakurkê alanında da öncü katılımıyla örnek bir YJA Star militanı olan Avesta yoldaşımız, bu alanda da düşmanın işgal hayallerine büyük darbeler indirilen birçok eylemde yer alarak düşmana olan öfkesini eyleme aktarmayı başarmıştır.

Düşmanın Metîna, Zap ve Avaşîn alanına yönelik başlattığı tasfiye amaçlı saldırılarına karşı Xakurkê’den Metîna alanına geçen yoldaşımız burada hareketli gerilla timlerinin içerisinde yer alarak düşman saldırılarına cevap verdi. Girê Hakkarî başta olmak üzere Metîna’nın birçok alanında direnişe öncülük eden yoldaşlarımızdan olan Avesta yoldaşımız; yoldaşlığındaki sadeliği, katılımındaki tereddütsüzlüğü ve zafere olan büyük inancıyla öncü bir YJA Star militanı olarak özgürlük mücadelemizdeki yerini aldı.

Bawer yoldaşımız Kurdistan’ın yurtsever, köklü aşiretlerinden biri olan ve bağrından birbirinden değerli birçok kahraman çıkararak halkımızın özgürlük mücadelesine gönderen Giravî aşiretine mensup bir ailede doğdu. Mensubu olduğu aşiretin ve yaşadığı Wan şehrinin yurtsever devrimci karakterinden dolayı partimiz PKK’yi çocukluğunda tanıma şansı buldu. Gençlik dönemlerinde hem sistem okullarında hem de sportif faaliyetlerdeki yetenekleriyle öne çıkan Bawer yoldaşımız, her zaman kendi dilini özgürce konuşamamanın, kendi kültürünü dilediğince yaşayamamanın eksikliğini hissetti. Bunun sebebinin Kurdistan’da sürdürülen sömürgecilik politikaları ve soykırım uygulamaları olduğunun bilincine vardı. Kendisi olabilmenin ve halkımızın özgür bir gelecek sahibi olmasının tek koşulunun bu sömürgecilik ve soykırımcılıkla mücadele etmek olduğunu iyi bilen Bawer yoldaşımız, ilk olarak kendi imkanları ile mücadele etme yoluna koyuldu. Bu temelde soykırımcı sistemin merkezleri olan okullarını bırakan yoldaşımız, böylece ilk eylemini de gerçekleştirmiş oldu. Bir süre ailesinin geçimi için çobanlık yapan ve başka işlerde çalışan yoldaşımız bu süreçte emek olgusunu ve emeğin kutsiyetini daha yakından tanıma fırsatı buldu. Sömürgeci Türk devletinin Önderliğimize yönelik işkenceleri, özgürlük savaşı yürüten gerillanın halkımız için gözünü kırpmadan bedel ödemesi ve düşmanın her gün halkımıza saldırması onurlu bir Kürt genci olan Bawer yoldaşımızın mücadele saflarına katılmasına neden oldu. Bu temelde ilk olarak devrimci yurtsever gençlik çalışmalarına dahil oldu. Wan ve Amed’de gençlik faaliyetlerini yürüten yoldaşımız başarılı bir pratiğin sahibi oldu. Soykırımcı Türk devletinin Kürt gençlerini özgürlük mücadelesinden alıkoymak ve toplum için birer yük haline getirmek için uyguladığı ahlak dışı politikalara karşı Bawer yoldaşımız büyük bir sabır ve fedakarlıkla mücadele ederek Kürt gençlerinin bilinçlenip mücadele saflarına akmasını sağladı. Teorisi ve pratiği ile tutarlı bir devrimci olan Bawer yoldaşımız, mevcut mücadele temposunun dönem ihtiyaçlarına cevap olmadığının farkına vararak mücadelesini daha da büyütmesi gerektiğine kanaat getirdi. Bunun da ancak gerilla saflarına katılarak mümkün olabileceğine inanan Bawer yoldaşımız 2015 yılında PKK saflarına, 2016 yılında da yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerillaya katıldı.

Gerilladaki ilk eğitimini Metîna alanında alan Bawer yoldaşımız, kısa sürede dağ ve gerilla yaşamına uyum sağladı. Amaçtaki netliği ve tereddütsüz katılımı sayesinde ve daha önceden edindiği örgütsel tecrübeleri de kendisine temel yaparak eğitimini başarılı bir şekilde tamamladı. Bu eğitim sürecinde ideolojik ve askeri anlamda birçok şey öğrenen yoldaşımız, kişiliğinde de sistem artığı yönleri bulup onları Apocu felsefe temelinde aşmayı bildi. Bundan dolayı yaşamı, katılımı ve yoldaşlığındaki samimiyeti ile tüm yoldaşlarının saygısını kazandı. Metîna alanında yaklaşık iki yıl boyunca mücadele eden yoldaşımız burada gelişen düşman saldırılarına karşı gerçekleşen birçok eyleme katılarak işgalcilere olan öfkesini gösterdi. Başarılı gerilla pratiğinin ardından kendisini gerillanın yeniden yapılandırılması çerçevesinde tekrar eğitmek isteyen yoldaşımız, alacağı eğitimlerle düşmana karşı ideolojik ve taktiksel anlamda daha iyi bir mücadele yürütebileceğine inandı. Bu amaçla gerillanın yeni mücadele döneminde sıkça kullanılan ve düşman güçlerinde büyük bir korkuya neden olan birçok silahı kullanmayı öğrendi. Bu silahlardaki hakimiyeti geliştikçe daha zengin taktiklerle düşmanı vurma arayışları da artan Bawer yoldaş, büyük bir sabırsızlıkla pratiğe gideceği anı bekledi. Aynı zamanda ideolojik olarak da kendisini daha fazla derinleştirme imkanı bulan yoldaşımız, morali ve coşkulu bir katılımın sahibi oldu. Eğitim sürecinden sonra farklı çalışmalar için farklı alanlarda çalışma yürüten Bawer yoldaşımız, düşmanın Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarına cevap olabilmek için Metîna alanına geçti. Burada hareketli timler içerisinde yer alan yoldaşımız daha önce de pratik yürüttüğü bu alanda arazi hakimiyeti ve branşında uzman bir gerilla olarak öncülük yapmaya başladı. Düşmanın işgal etmek için indirme yaptığı bazı alanlarda gerçekleştirilen birçok eylemin içerisinde yer alan yoldaşımız, bu eylemlerdeki başarıları ile düşmana rahat vermeyerek, Kurdistan gerillasının işgale geçit vermeyeceğini bir kez daha gösterdi.

Her anını mücadeleye adayan Bawer yoldaş, özellikle savaş tünellerinde direnen yoldaşlarımıza cevap olmak, başta Metîna olmak üzere Zap ve Avaşîn’de düşman saldırılarında şehadete ulaşan yoldaşlarının intikamını almak için amansız bir savaşın içinde oldu. Savaştaki cesareti, gerilla taktiğindeki hakimiyeti ve yaşamdaki mütevaziliğiyle öncü bir Apocu militan olan Bawer yoldaşımız gerçekleşen bir düşman saldırısında şehadete ulaşarak devrim mücadelesini zirvede tamamlamayı başardı.

Zinar yoldaşımız Rojavayê Kurdistan’ın Hesekê kentinde yurtsever bir ailede doğdu. Ailesinin ve yaşadığı çevrenin yurtsever ve partimiz PKK’ye sempati duymasından dolayı daha küçük yaşlardan itibaren Partimizi tanıdı. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gelişmesiyle birçok yakın akrabasının devrim saflarına katılması, çetelere karşı verilen savaşta yaşanan şehadetler Zinar yoldaşımızı derinden etkiledi. Yine ailesinin yurtsever olmasından kaynaklı birçok Apocu militanın evlerine gitmesi ve Zinar yoldaşımızın bu Apocu militanlar şahsında Rêber Apo felsefesini, onun yaşamsallaşmasını görmesi kendisini etkiledi. Apocu bir militan olmak isteyen Zinar yoldaşımız, devrim saflarında yer alması gerektiğini düşündü ve bu temelde 2015 yılında Rojava Özgürlük Güçleri’ne katıldı. Yaklaşık bir yıl boyunca Rojava alanında çalışma yürüten yoldaşımız, her zaman Kurdistan dağlarına gelmenin hayalini kurdu. Apocu felsefenin Kurdistan dağlarında en güçlü şekilde yaşandığına inanan yoldaşımız, büyük bir iddia ve kararlılıkla Kurdistan dağlarına gelmek istedi. Amacına kilitlenen ve mutlaka başaran bir tarzın sahibi olan Zinar yoldaşımız, bu istemini de gerçekleştirerek 2016 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına döndü.

Dağa geldiğinde, tüm yaşamını şehirde geçirmenin dezavantajı nedeniyle ilk başlarda bazı zorluklar yaşayan Zinar yoldaşımız, büyük bir öğrenme isteği ve heyecanla durmadan yoldaşlarına dağ ve gerilla yaşamı ile ilgili sorular sordu, aldığı cevaplarla her geçen gün kendisini geliştirerek yetkin bir gerilla olmayı başardı. Rêber Apo felsefesinde derinleşmenin ve kendisinde Apocu bir kişilik oluşturmanın devrim yürüyüşündeki başarıyı etkileyeceğine inanan Zinar yoldaşımız, her an kendisini eğitmeyi öncelik haline getirdi. Ancak bu şekilde kapitalist sistemin üzerinde yarattığı etkilerden kurtulabileceğine inandı. Yine kutsal PKK yaşamının yaratıcıları ve halkımızın özgürlük ilhamları olan şehitlerimizin yaşamları ve kişiliklerini kendisine örnek alarak gerçek bir Apocu olunabileceğini bilince çıkardı. Tüm çabasını bu temelde partileşmeye veren Zinar yoldaşımız, sade kişiliği, genç olmasına rağmen edindiği Apocu olgunluğu ve yer aldığı her çalışmadaki başarıları ile tüm yoldaşlarının yüreğinde yer edinmeyi başardı. Her zaman kendisini şehit yoldaşlarına karşı borçlu gören ve bu borcu da ancak şehitlerimizin amaçlarını başarıya taşıyarak ödeyebileceğinin bilincinde olan yoldaşımız, bunun da soykırımcı Türk devletine karşı yürüttüğümüz özgürlük savaşında derinleşmekten geçtiğinin farkında oldu. Bu temelde kendisini askeri alanda daha da geliştirmek ve yetkin bir Demokratik Modernite Gerillası olmak isteyen Zinar yoldaşımız, sabotaj branşında uzmanlaştı. Özellikle Önderliğimiz üzerinde 25 yıldır sürdürülen ağır baskı ve tecridin parçalanması için kendisini her anlamıyla yaşanan zorlu savaş sürecine katmak istedi, bu konudaki duruşu ile tüm yoldaşları için moral kaynağı oldu.

Düşmanın Metîna, Zap ve Avaşîn alanlarına yönelik gerçekleştirdiği saldırılara cevap olmak ve direniş tünellerinde direnen yoldaşlarının mücadelesini büyütmek isteyen Zinar yoldaşımız hareketli gerilla timlerinin içerisinde yer alarak direniş alanlarına geçti. Düşmanın konumlandığı birçok alanda düşmana karşı geliştirilen birçok eyleme katılan yoldaşımız, düşmana vurduğu her bir darbede şehit yoldaşlarına ve Önderliğimize daha da yakınlaştığını hissetti. Bundan dolayı her geçen gün kendisini daha da geliştirdi, zengin tarz ve taktiklerle düşmana vurmaya devam etti. Gerçekleştirdiği eylemlerle düşmanı konumlandığı yerlerden kıpırdayamaz hale getiren Zinar yoldaşımız, düşmana karşı verilen özgürlük savaşımızın genç komutanlarından olmayı başardı. Gerçekleşen bir düşman saldırısında şehadete ulaşan Zinar yoldaşımızın anılarını mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz.

 

21 Temmuz 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar