Şehitler Hakkında Açıklamalar

Zagros, Darav, Egîd, Cûdî ve Salar Yoldaşlarımızı Saygıyla Anıyoruz

  

Basına ve Kamuoyuna!

Destansı bir direnişin yaşandığı Medya Savunma Alanları’na yönelik işgalci Türk ordusunun son üç yılda gerçekleştirdiği ağır saldırılarda yeni dönem gerillacılığının öncü militanlarından olan Zagros yoldaşımız 2023 yılının başında; Darav, Egîd ve Salar yoldaşlarımız 2022 yılında; Cûdî yoldaşımız ise 2021 yılında şehadete ulaştı.

Her biri özgürlük mücadelemizin öncü militanları olarak, bulundukları alanlarda işgalci Türk ordusunun tüm saldırılarına karşı yüksek Apocu irade ve kararlılıkla mücadele eden yoldaşlarımız, son nefeslerine kadar özgürlük değerlerine bağlı kalmayı başararak ölümsüzleştiler.

Zagros, Darav, Egîd, Cûdî ve Salar yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, şehitlerimizin özgür Kurdistan hayalini gerçekleştireceğimizin sözünü bir kez daha yineliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

  Kod Adı: Zagros Çekdar
  Adı Soyadı: Mesut Celal Osman
  Doğum Yeri: Dirbesiyê
  Anne – Baba Adı: Zerga – Celal
  Şehadet Tarihi ve Yeri: 2023 / Medya Savunma Alanları

Zagros – Mesut Celal Osman

 

  Kod Adı: Darav Feraşîn
  Adı Soyadı: Bedîrxan Abi
  Doğum Yeri: Colemêrg
  Anne – Baba Adı: Hamra – Şehmus
  Şehadet Tarihi ve Yeri: 2022 / Medya Savunma Alanları

Darav – Bedîrxan Abi

 

  Kod Adı: Egîd Gever
  Adı Soyadı: Yılmaz Bayram
  Doğum Yeri: Colemêrg
  Anne – Baba Adı: Edibe – Ali
  Şehadet Tarihi ve Yeri: 2022 / Medya Savunma Alanları

Egîd – Yılmaz Bayram

 

  Kod Adı: Cûdî Berxwedan
  Adı Soyadı: Abdulselam Yıldız
  Doğum Yeri: Şirnex
  Anne – Baba Adı: Maşallah – Hamit
  Şehadet Tarihi ve Yeri: 2021 / Medya Savunma Alanları

Cûdî – Abdulselam Yıldız

  Kod Adı: Salar Atakan
  Adı Soyadı: Murat Asan
  Doğum Yeri: Mêrdîn
  Anne – Baba Adı: Suphiye – Mehmet Salih
  Şehadet Tarihi ve Yeri: 2022 / Medya Savunma Alanları

Salar – Murat Asan

Zagros yoldaşımız, Rojavayê Kurdistan’ın Dirbesiyê şehrinde dünyaya geldi. Rêber Apo’yu, Apocu hareketi, onun öncü kadrolarını tanıyan ve bu harekete gönül veren yurtsever bir aile ortamında büyüdü. Bu nedenle Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni çocuk yaşlardan itibaren tanıdı ve bu mücadelenin içinde büyüdü. BAAS rejiminin Kürt halkının varlığını, dilini ve kimliğini yok sayan uygulamaları Zagros yoldaşımızda derin bir sorgulamanın ve güçlü kimlik arayışının gelişmesine yol açtı. Bu arayış ve sorgulamaları temelinde mücadeleye atılan yoldaşımız, yurtsever devrimci gençlik çalışmalarındaki yerini aldı. Kurdistan’da partisiz, yani öncü bir güç olmaksızın bir yaprağın dahi kımıldamayacağını bilen Zagros yoldaşımız, var gücüyle Kürt gençlerinin örgütlenmesi ve mücadeleye seferber olması için çalıştı. 2010 yılında Apocu harekete katılarak, profesyonel bir devrimci olma sözü verdi. Ortadoğu’da halkların baharının geliştiği bir süreçte, en örgütlü gücün en büyük devrimci gelişmeleri ortaya çıkaracağının bilincinde olan Zagros yoldaşımız, Rojavayê Kurdistan’a geçti. Doğduğu topraklara giderek, içinde yetiştiği toplumun özgürlüğü için çalıştı. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gerçekleşmesine bizzat tanıklık etti, bu devrimi gerçekleştiren devrimcilerden biri olmanın gururunu ve sevincini yaşadı. Toplumun en dinamik ve öncü gücü olan gençlik içerisinde, küçük büyük demeden her görevi aşkla üstlendi. Kürt halkından Arap halkına kadar, Rojavayê Kurdistan’daki tüm halkları örgütlemeyi esas aldı. Milliyetçilik hastalığının panzehiri olan demokratik ulus anlayışıyla hareket ederek, Rojavayê Kurdistan ve Kuzey Doğu Suriye’nin her yerinde faaliyet yürüttü.

Öncülük görevini daha etkili yerine getirmek, Apocu paradigmada derinleşmek, mücadele sorunlarına çözüm bulmak, cins ve sınıf savaşını daha etkili yürütebilmek için Mazlum Doğan Parti Merkez Okulu’nda eğitime dahil oldu. Apocu ideolojide derinleşerek önemli bir bilgi ve birikim düzeyine ulaşmayı başaran Zagros yoldaşımız, akademi ortamına güçlü katıldı. Derinleşip yoğunlaştığı oranda, bilgi ve birikimiyle yoldaşlarının da gelişimine yol açtı.

2015 yılında askeri alana geçen Zagros yoldaşımız, Partileşmede önemli bir düzey kazanmış olan devrimci kişiliği ile erkenden komutanlaştı. Kuzey Doğu Suriye’yi özgürleştirme hamlelerinin çoğunda yer aldı. Bir kez Halep’te başından mermi alarak ağır yaralandı, bir kez de Reqa’da vücuduna şarapnel parçası alarak yaralandı. Fakat her seferinde iyileşip, daha büyük bir istek ve heyecanla görevinin başına döndü. Kuzey Doğu Suriye topraklarını DAİŞ çetelerinden temizleme hamlelerinde savaşçılıktan tim, bölge ve eyalet komutanlığı üyeliğine kadar her düzeyde yer aldı. Örgütsel kültürü kişiliğinde oturtan, askeri disiplini yaşamının her anına hakim kılan ve daima tetikte olan cesur bir komutandı. Bulunduğu alanda denetim ve sistem oluşturmada öncülük yaptı, Parti ahlakını ve örgütsel işleyişi hakim kıldı. Zagros yoldaşımız mütevazı ve alçakgönüllü karakteri, yapıcı üslubu, çözümleyici tarzıyla yoldaşlarının her sorununa çözüm yaratabilen ve yol gösteren örnek bir komutandı. Arap halkımızın gençlerinin eğitimine, bilinçlenip örgütlenmesine ve doğduğu toprakları savunmasına yardım etti. Bu anlamda önemli bir rol oynadı.

Zagros yoldaşımız, doğduğu topraklarda gençlik çalışmalarından cesur savaşçılığa, tim komutanlığından eyalet komutanlığı üyeliğine kadar birçok görevi başarıyla yerine getirdi. Halkına ve ülkesine layık bir pratik sergilemenin gönül rahatlığıyla 2018 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına döndü ve gerilla saflarına katıldı. Önemli bilgi ve birikimini gerillaya aktarmak, aynı zamanda dağda yürütülen mücadelenin inceliklerini ve tarzını yakalayabilmek için Haki Karer Akademisi’nde eğitim sürecine dahil oldu. Burada da, olgun kişiliği ve öncü duruşuyla yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanıp, önemli görevlere hazır olduğunu kanıtladı. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan Zagros yoldaşımız, yeni dönemde rol oynayıp özgürlük mücadelemize ivme katacak bir komutan olarak Medya Savunma Alanları’nda eyalet komutanlığı üyesi düzeyinde görev üstlendi. Aldığı görevi başarıyla gerçekleştirip, üzerine düşen sorumluluğun hakkını verdi. Özel görev ve çalışmalarda da bulunan Zagros yoldaşımız, bu çalışmaların da hakkını veren örnek bir komutan oldu.

Zagros yoldaşımız, Medya Savunma Alanları’nda görevi başında iken 2023 yılında gerçekleşen bir düşman saldırısında şehadete ulaştı.

Darav yoldaşımız, Feraşîn zozanlarında, yurtsever Gewda aşiretine mensup bir ailede dünyaya geldi. Fakat soykırımcı sömürgeci Türk devletinin baskı ve zulümleri sonucunda köyleri yakılıp yıkıldı, Feraşîn zozanlarındaki halkımız zorla göçertildi. Ailesi ile Wan’ın Xaçort mahallesinde, yurtsever bir ortamda büyüdü. Gewda aşiretinin ve Xaçort mahallesinin yurtseverliği Darav yoldaşımızın kişiliğinin şekillenmesinde etkili oldu. Küçük yaşta iken Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni tanıdı, halkının amansızca verdiği varlık ve özgürlük savaşının farkına vardı. Türk devlet okullarında 11 yıl boyunca okudu, fakat daha sonra bu okulların Kürtleri asimile etmekten başka bir rol oynamadığını kavrayınca bıraktı. Dayısı Darav Feraşîn yoldaşımızın 2006 yılında Besta’da şehadete ulaşması, Darav yoldaşımızı derinden etkiledi ve mücadeleyi daha yakından tanımasına yol açtı. Şehitlerin izinden yürümek, silahlarını yerde bırakmamak ve mücadeleyi yükseltmek gerektiğine inandı. Bu inançla mücadeleye atılan Darav yoldaşımız, yurtsever devrimci gençlik çalışmalarında yer aldı, eylemlere katıldı ve serhildanlarda rol oynadı. Xaçort mahallesinde düşmana geçit vermeyen ve serhildanlara öncülük eden küçük generallerden biri oldu. Gençlik komiteleri kurup Kürt gençlerinin örgütlenmesinde ve mücadeleye katılmasında misyon sahibi oldu. Devrimci halk savaşımızın önemli bir çıkış yaptığı 2011 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı ve şehit dayısının ismini aldı.

Doğduğu Feraşîn zozanlarında gerillaya katılan Darav yoldaş, gerillaya katılımını ikinci doğuşu olarak ele aldı. Bir süre Feraşîn’de kaldıktan sonra Zap’a geçti. İlk gerilla eğitimini burada aldı, tecrübelerini Zap’ta kazandı. Zap’ın tarihi direniş mirasını, engin gerilla tecrübesini, asi coğrafyasını gerillacılığın öğrenildiği büyük bir okul olarak ele alan Darav yoldaşımız, erkenden gelişme kaydetti. Kendi ayakları üzerinde durmayı, başarıya odaklanarak sonuç alıcı iş yapmayı öğrendi. Eylemlerde ve alt yapı hazırlıklarında yer alarak mücadelenin nasıl örgütlendirilip yürütüldüğünü öğrendi. Kendisini ideolojik olarak da geliştirip yetkinleştirmeye odaklanan Darav yoldaşımız, Rêber Apo’nun ideoloji ve felsefesini büyük bir aşkla okuyup öğrendi. Apocu militanlığın insanları kendisine hayran bırakan büyük meziyetlerini bir bir kişiliğine yedirerek profesyonel devrimci olma yolunda önemli bir mesafe kaydetti.

2013 yılında Qendîl’e geçip orada pratiğe devam etti ve 2015 yılına kadar da Qendîl’de kaldı. Daha sonra Mazlum Doğan Parti Merkez Okulu’na giderek akademi ortamında eğitime katıldı. Sistematik eğitim ve yoğunlaşma sürecini güçlü bir biçimde değerlendiren Darav yoldaşımız, hem pratik sürecin muhasebesini yaptı hem de kendisini yeni dönem görevlerine hazırladı. Eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra Partimizin önder kadrolarının güvenliğinde yer alarak önemli bir sorumluluk üstlendi. Partimiz PKK’nin, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni nasıl yürüttüğünü, örgütsel çizgi mücadelesinin veriliş tarzını, Apocu paradigmanın yaşamsallaştırılmasını yakından görüp önemli tecrübeler edindi. Bu dönemi mücadele yaşamının önemli bir dönüm noktası ele alarak, devrim yürüyüşünü hızlandırıp daha etkili katıldı.

Mazlum Êzidî halkımızın, DAİŞ’in faşizan soykırım saldırılarıyla yüz yüze kalıp büyük bir katliamın eşiğine geldiği süreçte, Darav yoldaş da silahına sarılıp Şengal’in yolunu tutan Apocu fedai militanlardan biri oldu. Büyük cesareti, tereddütsüz duruşu, pratik zekası ve askeri yetenekleriyle Şengal’i özgürleştirme temelinde gerçekleştirilen tüm hamlelerde yerini aldı. Êzidî halkımızın ve Şengal’in özgürleştirilmesinde önemli rol oynayan bir komutan haline geldi. Darav yoldaşımız, dürüstlüğü, mütevazılığı, fedakarlığı ve samimi yoldaşlığıyla örnek bir duruşa sahipti. Apocu ideolojiye, şehitlere ve halka yürekten bağlı olan Darav yoldaşımız, her şart altında mücadelenin yarattığı değerleri koruyan ve büyüten yaklaşımın sahibiydi. Mücadele içinde kendisini oldukça eğiterek ağır silah taktiğinde uzmanlaşmış, yoldaşlarına eğitim verip onları daha etkili mücadele eden bir düzeye ulaştırdı. Tüm çalışmalara büyük bir feragat duygusuyla ve hesapsızca katıldı.

Kürt halkının asil ve yiğit özünü, Apocu ideoloji ile birleştirip kişiliğinde kahramanlık düzeyine çıkaran Darav yoldaşımız, görevi başında iken 2022 yılında gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaştı.

Egîd yoldaşımız, yurtseverliği ve serhildanlarıyla sembolleşen Gever’de yaşama gözlerini açtı. Yurtsever bir ailede ve ortamda büyüdü. Küçük yaşta çalışmaya başlayarak ve emek harcayarak kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Gever gibi sürekli serhildan halinde olan bir halkın içinde büyümesi, Egîd yoldaşımızın da direnişçi bir karaktere sahip olmasına yol açtı. Türk devlet faşizmini ve Kürt halkına uyguladığı terörü yakından görüp yaşayan Egîd yoldaşımız, güçlü bir düşman bilincine kavuştu. Sömürgeci, soykırımcı Türk devletinin, Kürt halkına yeminli düşman olmasını ve kökünü kazımak için hunharca saldırmasını asla kabul etmedi. Türk devletinin uygulamalarına duyduğu tepki ile arayış içerisine girdi ve mücadele etmeye karar verdi. Bu temelde yurtsever devrimci gençlik çalışmalarına katıldı. Gençliğin örgütlenip mücadele gücü haline gelmesinde rol oynadı, önemli öz savunma eylemlerine katıldı.

Egîd yoldaşımız, 2010 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası olma kararlılığına ulaşarak, Cîlo’da saflarımıza katıldı. Cîlo gibi zorlu bir coğrafyada, Bakur koşullarında 4 ay boyunca pratik faaliyet yürüttü. İlk eğitim ve tecrübesini Bakur ortamında aldı. Pratikle iç içe edindiği tecrübeler Egîd yoldaşımızın, devrimci yürüyüşünün temeli haline geldi. Daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçen yoldaşımız, burada hem pratik faaliyetlere katıldı  hem de gerilla taktiklerinde uzmanlaşmak için akademik eğitim gördü. Suikast taktiğinde uzmanlaşan Egîd yoldaş, yaşadığı güçlü yoğunlaşma ve eğitimden aldığı birikimle Zagroslar’ın yolunu tuttu. Zagroslar’da, özellikle de Şemzînan ve Gever bölgelerinde 5 yıl boyunca aralıksız bir biçimde mücadele etti. Ağırlıklı olarak öz savunma çalışmalarına yer alıp, halkımızın öz savunmasını güçlendirmeye çalıştı. Öz savunması olmayan bir halkın varlığının asla garantide olmayacağını bilerek, halkımızın varlığını korumak ve özgürlüğünü sağlayabilmek için büyük fedakarlıklar göstererek çalışma yürüttü. Egîd yoldaşımızın güven veren duruşu, sempatik mizacı, halkçı karakteri erkenden sevilmesine ve bölge halkının saygı duymasına yol açtı.

Sömürgeci soykırımcı Türk devleti, 2015 yılında halkımıza ve Hareketimize dönük topyekun soykırım saldırılarını devreye koyunca, yurtsever halkımız da düşman saldırılarına boyun eğmeyerek öz savunma temelinde direnişini örgütledi. Bu temelde gelişen Gever Özyönetim Direnişi büyük bedeller pahasına da olsa tarihe geçen önemli bir direniş destanı yazdı. Gever halkımızın soykırım saldırılarıyla yüz yüze kalması, bu toprakların ve halkın öz evladı olan Egîd yoldaşımızın tarihi bir sorumlulukla hareket etmesine ve bu direnişe dahil olmasına yol açtı. Gever’e geçerek özyönetim direnişindeki yerini alan Egîd yoldaş, YPS’nin kuruluşunda yer alarak öncü komutanlarından biri oldu. Tarihin şahitlik ettiği en orantısız koşullarda, Kürt halkının Gever’deki asil çocukları koskoca bir orduya ve elindeki tüm savaş tekniğine karşı çıplak yürekleri ile direndiler. Bu direnişin fedai öncü militanlarından olan Egîd yoldaş, direniş sürecinde 4 kez yaralanmasına rağmen, her seferinde yaralarını erkenden sarıp mücadelesine devam etti. Egîd yoldaşımızın sarsılmaz iradesi, korkusuzluğu, yüksek cesareti ve zafere olan inancı onu en zor koşullarda bile yürüten temel özellikleri oldu.

Bu direniş sürecinden sonra Medya Savunma Alanları’na geçen Egîd yoldaşımız, Apollo Akademisi’nde eğitim sürecine dahil oldu. Destansı bir direnişe şahitlik eden ve bunun öncü sorumlularından biri olan Egîd yoldaşımız, eğitimi bir muhasebe ortamı olarak ele aldı, eksik ve yetmez yanların sorgulamasını geliştirdi, özeleştirisini verip güçlü bir çıkış yapmanın çabası içerisine girdi. Aynı zamanda yanı başındaki şehit yoldaşlarından edindiği büyük birikim ve tecrübesini de yoldaşlarına aktararak önemli bir görevi yerine getirdi. Akademi eğitiminden sonra yüksek iddia ve zafer inancıyla yeni görev alanına geçti. Medya Savunma Alanları’nda değişik görev ve sorumluluklar üstlenen Egîd yoldaş, aldığı her sorumluluğun hakkını verdi. Tüm görevlerini büyük bir başarıyla gerçekleştirdi. Girişken, koparıcı ve pratikçi özellikleri ile el attığı her çalışmayı mutlaka başarmasını bildi. Askeri çalışmalardaki disiplinli duruşu ve taşıdığı fedai ruhla tereddütsüz bir yürüyüşün sahibi oldu.

Önderliğe, şehitlere, halka ve yoldaşlarına derin duygularla bağlı olan Egîd yoldaş, asla mücadele etmekten geri durmadı ve kendisini geriye çekmedi. Daima en önde olmayı, yaratıcılığı ve yeteneğiyle başarmasını bilen örnek bir komutanımızdı. Egîd yoldaşımız, halkımızın varlık ve özgürlük mücadelesi için önemli bir görevin başında iken, 2022’de gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaştı.

Cûdî Berxwedan yoldaşımız, Şirnex şehrinde yurtsever bir ailede yaşama gözlerini açtı. Botan halkının kadim yurtseverlik duyguları ve güçlü toplumsal özü ile büyüdü. Cûdî yoldaşımız Türk devlet okulunda 6 yıl okuduktan sonra bırakıp bir işçi olarak çalıştı. Tarımla uğraştı, bahçıvanlık yaptı ve kendi emeğiyle yaşamayı öğrendi. Kürt halkının varlık ve özgürlük mücadelesinin bilincine erken yaşlarda varan Cûdî yoldaş, amansız bir şekilde yürütülen bu direnişe kayıtsız kalmadı. İlgi duydu, merak etti, araştırdı, Botan halkından Apocu fedai kahramanların destanlarını dinledi. Apocu harekete karşı derin bir sempatisi gelişen Cûdî yoldaş, 2011 yılında Şehîd Çîçek Kiçî arkadaşın şehadete ulaşmasıyla gerilla saflarına katılma kararı aldı. Ancak yaşı küçük olduğu için Partimiz bu isteğini geri çevirdi ve katılmasına izin vermedi. Fakat birçok asil Botan’lı genç gibi gerilla saflarına katılma kararını kesinkes vermiş olan Cûdî yoldaşımız, bu kararından asla vazgeçmedi, üç yıl boyunca bekledi ve 2014 yılında büyük özlemini duyduğu gerilla saflarına katılır. Cûdî dağında gerillaya katıldı ve Cûdî ismini aldı.

Medya Savunma Alanları’na geçen Cûdî yoldaşımız, ilk temel gerilla eğitimini burada aldı. Gerillacılığın temel ilkelerini öğrendikten sonra hızla pratiğe atıldı. Moralli kişiliği, heyecanlı karakteri ve sevimli mizacıyla yoldaşlarının sevgi ve saygı duyduğu bir yoldaş oldu. Müzikteki yeteneği ile kutlama ve morallerin belirgin yüzü oldu, güzel sesiyle yoldaşlarının hislerine tercüman oldu. Apocu ideoloji temelinde kendisini eğitip adeta yeniden yaratan Cûdî yoldaş, erkenden gelişme kaydetti. PKK yaşamına tereddütsüzce ve büyük bir feragat duygusuyla katıldı. Parti yaşamında yakaladığı düzeyi askerlik sanatında da geliştirmek için Şehîd Mehmed Goyî Operasyon Okulu’nda eğitime katıldı. Burada gerilla taktiklerine ve dönemin savaş tarzına ulaşmak için kendisini eğitti. Daha sonra adım adım önce ağır silah, sonra da suikast taktiklerinde eğitim alıp uzmanlaştı. Apocu bir gerilla olarak tüm gerilla taktiklerinde uzmanlaşmayı ve böylece tamamen profesyonelleşmeyi hedefleyen Cûdî yoldaş, büyük bir emek vererek önemli bir düzey kazandı. Komutanlık meziyetlerini de kişiliğinde yaratarak öncülük misyonuna denk bir duruşa ulaştı. Bu düzeyi ile yoldaşlarına öncülük yaptı ve askeri akademilerde dersler verip, öğrendiklerini yoldaşlarıyla paylaştı. Kendisini her yoldaşının eğitiminden sorumlu görüp, büyük bir duyarlılık ve emekle yoldaşlarının gelişmesi için yüksek bir çaba içerisinde oldu. Yoldaşını büyüterek, büyüyeceğini bilen ve bu temelde çalışan Cûdî yoldaşımız, birçok yoldaşının uzmanlaşmasında rol sahibi oldu. Her görevi, ayırt etmeksizin ve kesin başarı ölçüsüyle ele alıp başarılı olmaya çalıştı. Bulunduğu alanlarda fedai bir militan, öncü bir kadro ve o alanın temel yapı taşı olmayı başarabilen bir komutan oldu. Tim ve takım düzeyinde komutanlık görevi üstlendi ve her görevini de başarıyla tamamlayarak yoldaşlarının güvenini asla boşa çıkarmadı.

Başta Êzidî halkımız olmak üzere tüm Kürt halkının özgürlüğü için farklı alanlarda çalışıp mücadele etti. Halkımızın öz savunmasını güçlendirmenin ekmek ve sudan daha önemli olduğunun bilinciyle hareket etti ve halkımızın öz savunmasını güçlendirmeye çalıştı. Halkımızla iç içe bulunduğu yerlerde, halkımızın da sevgi ve saygısını kazanmasını bildi. Botan halkının yiğit bir evladı olarak mücadele saflarına katılan Cûdî yoldaş, emekçi karakteri, pratik zekası, zafere olan inancı, yüksek azmi ve çabasıyla uzmanlaşıp profesyonelleşmeyi başaran genç bir komutanımız oldu. Cûdî yoldaşımız, 2021 yılında Medya Savunma Alanları’nda gerçekleşen bir düşman saldırısında şehadete ulaştı.

Salar Atakan yoldaşımız, Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Fakat kendisi henüz 4 yaşındayken ailesi ile birlikte Dîlok’a göç etti ve orada büyüdü. 5 kardeşin en büyüğü olan Salar yoldaşımız, güçlü bir toplumsal ahlak ve yurtseverlik duyguları ile yetişti. 9 yıl boyunca okudu, fakat ailede erkenden sorumluluk üstlenip iş yaşamına atıldı ve ailesine yardımcı oldu. Ailesinden aldığı yurtseverlik duyguları ve bilinciyle Kürt halkının verdiği özgürlük mücadelesini erkenden tanıdı. Özellikle 2014 yılında destansı Kobanê Direnişi’nde birçok çocukluk arkadaşının şehadete ulaşması, 2015 yılında Şirnex merkezinde insanlıktan nasibini almamış olan faşist Türk polislerinin katledip cenazesini askeri aracın ardından sürüklediği Hacı Lokman Birlik’ten çok etkilendi. 2015-2016 arasında Kurdistan’da gelişen Özyönetim Direnişi sürecinde Türk devletinin hunharca yaptığı katliamlara tanıklık etmesi, Salar yoldaşımızın yüreğindeki acıyı ve düşmana karşı olan öfkeyi büyüttü. Kürt halkına sınırsız düzeyde düşmanlık besleyerek saldıran sömürgeci, soykırımcı Türk devletinin pervasız terörüne karşı mücadele etme kararı verdi. Rojava Özgürlük Devrimi’nden de oldukça etkilenen Salar yoldaşımız, devrim havasını solumayı ve bir devrimci olmayı amaçladı. Bu temelde 2018 yılının sonlarına doğru güçlü bir arayış temelinde Heftanîn’de gerilla saflarına katıldı.

Şehir ortamında büyümüş olan Salar yoldaşımız, büyük bir aşk ve istekle gerilla yaşamına katıldı. Gerilladaki samimi yoldaşlık ortamı, yüksek fedakarlığı, özgürlük düzeyi yüksek ilişkileri, Kürt kadının özgür bir biçimde kendini ifade edip varlık bulması Salar yoldaşımızın büyük bir coşku ve heyecan duymasına neden oldu. Bu coşku ve heyecanla gerilla pratiğine katılan Salar yoldaşımız, dağ yaşamına çabuk uyum sağladı. Demokratik komün ortamında özgür bir birey olmanın hazzını yaşayan Salar yoldaşımız, özgürlüğün tadına vardı. Dağlarda özgürce var olmanın asil duygularını yaşayarak, gerilla saflarına katılmakla ne kadar doğru bir karar verdiğini gördü. Kendisini PKK’nin özgür yaşamına hesapsızca katarak erkenden gelişme sağladı. Bir yandan gerillanın askeri tecrübelerini alarak askerlik sanatında gelişme kaydetti, bir yanda Apocu ideoloji ile kendisini eğitti. Özellikle Rêber Apo’nun demokratik ulus anlayışını ve demokratik konfederalizm sistemini öğrenip derinliğine kavrayınca büyük bir heyecan duydu.

Farklı alanlarda önemli görevler üstlenen Salar yoldaşımız, büyük birikim ve tecrübe sahibi oldu. Tereddütsüz katılımı ve çalışkan kişiliğiyle önemli bir düzey kazandı. Askerlik sanatında gelişmek ve gerilla taktiklerinde uzmanlaşmak üzere akademilerde eğitim gördü. Orta otomatik silahlarda ve suikast taktiğinde uzmanlaştı. Salar yoldaş, dürüst, samimi ve içten yoldaşlığıyla birlikte kaldığı her yoldaşının sevgi ve saygısını kazandı, derin izler bırakmasını bildi. Cesaretli kişiliği, öğrenmeye açık yapısı, yüksek zekası, meraklı ve yaratıcı karakteri gerilla taktiklerinde yetkinleşmesini sağladı.

Edindiği birikim ve tecrübe ile sorumluluk üstlenen Salar yoldaşımız, tim komutanı düzeyinde görev üstlendi. Yoldaşlarına yol gösteren, yardımcı olan, öncülük eden, maneviyatını güçlendirip gelişmelerini sağlayan örnek bir komutan oldu. Salar yoldaşımız, özgürlük mücadelemizde parlak bir gelecek vaat eden genç bir komutan iken, 2022’de gerçekleşen talihsiz bir kaza sonucu şehadete ulaştı.

 

25 Temmuz 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar