Şehitler Hakkında Açıklamalar

Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki 12 Eylemde 11 İşgalci Cezalandırıldı

   

Basına ve Kamuoyuna!

Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki güçlerimiz, YJA Star öncülüğünde yüksek cesaret ve Apocu fedai ruh ile işgalci Türk ordusuna ağır darbeler vurmaya devam ediyor. Son 24 saat içerisinde güçlerimizin gerçekleştirdiği 12 eylemde; toplam 11 işgalci cezalandırıldı ve işgalci de 2 yaralandı.

Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler ve işgalci Türk ordusunun gerçekleştirdiği saldırıların ayrıntıları şöyledir:

1. Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

27 Temmuz saat 06:40’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nda harekete geçen işgalciler ağır silahlar ile vuruldu. 1 işgalci cezalandırıldı ve 2 işgalci de yaralandı.

27 Temmuz saat 07:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nda harekete geçen işgalciler ağır silahlar ile vuruldu ve 2 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

27 Temmuz saat 09:40’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

27 Temmuz saat 11:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nda harekete geçen işgalciler ağır silahlar ile vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı.

27 Temmuz saat 17:50’de Girê Cûdî Direniş Alanı’nda harekete geçen işgalciler orta otomatik silahlar ile vuruldu ve 2 işgalci cezalandırıldı.

27 Temmuz saat 18:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

27 Temmuz saat 19:05’te Girê Cûdî Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 3 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

28 Temmuz saat 02:15 ile 03:30 arasında Girê Cûdî Direniş Alanı’na indirme yapmak isteyen helikopterlere YJA Star güçlerimiz ağır silahlar ile 5 kez müdahale etti.

 

2. 24 Temmuz günü yaptığımız açıklamada bir yoldaşımızla bağlantımızın olmadığını belirtmiştik. Berxwedan Farqîn yoldaşımızın 19 Temmuz 2023 günü Metîna’nın Girê Ortê alanında şehadete ulaştığı kesinlik kazandı. Partimiz cesur militanı Berxwedan yoldaşımız, Metîna alanına yönelik işgal saldırısının başladığı andan itibaren büyük bir fedakarlıkla direniş mevzilerindeki yerini aldı. Metîna’nın birçok alanında işgalcilere karşı eylem halinde olan Berxwedan yoldaşımız; kayıtsız şartsız katılımı ile bulunduğu her yerde öncülük misyonuna denk bir duruşun sahibi oldu.

Berxwedan yoldaşımızın başta değerli yurtsever ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz. Berxwedan yoldaşımızın Özgür Önderlik, Özgür Kurdistan hayalini gerçekleştirmeyi yoldaşları olarak kendimize görev biliyoruz.

Berxwedan Farqîn yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

  Kod Adı: Berxwedan Farqîn
  Adı Soyadı: Serdar Meçin
  Doğum Yeri: Amed
  Anne – Baba Adı: Hidayet – Arif
  Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Temmuz 2023 / Metîna

Berxwedan Farqîn – Serdar Meçin

Berxwedan yoldaşımız Amed’in yurtsever ve direnişçi ilçesi Farqîn’de Kürtlük ve yurtseverlik kültürüne bağlı bir ailede doğdu. Ailesinin ve yaşadığı çevrenin derin yurtseverlik bilinci sayesinde Berxwedan yoldaşımız da daha küçüklüğünden itibaren Partimiz PKK’nin öncülük ettiği özgürlük mücadelemizi tanıdı. Kurdistan’da yaşayan her birey gibi Berxwedan yoldaşımız da düşman gerçekliğini bizzat yaşayarak bilince çıkardı. Düşmanın halkımızın özgürlük taleplerine, bu amaçla yaptığı eylem ve gösterilere kaba şiddetle karşılık vermesi; her geçen gün halkımıza yönelik baskı, sindirme ve katliam politikalarını boyutlandırarak sürdürmesi Berxwedan yoldaşımızda büyük bir öfke birikimine neden oldu. Düşmana karşı her onurlu Kürt genci gibi kendisinin de mutlaka mücadele saflarında yer alması gerektiğini düşünen yoldaşımız, 2011 yılından itibaren devrimci, yurtsever gençlik çalışmalarına dahil oldu. Özellikle doğup büyüdüğü Farqîn’de bu çalışmaları yürüten Berxwedan yoldaşımız, kendisi gibi onlarca Kürt gencinin bilinçlenip mücadele saflarına katılmasını sağladı. Yine düşmanın halkımızı özellikle de gençleri mücadeleden uzaklaştırmak için geliştirdiği özel savaş uygulamalarına karşı halkımızın duyarlı olması için büyük bir emek ve çabanın sahibi oldu. Daha gençlik çalışmalarında yer aldığı süreçte kendisini mücadeleye adayan ve halkımızın özgürlüğü dışında herhangi bir hayali olmayan Berxwedan yoldaşımız mevcut sistem içinde etkili mücadele etme, dolayısıyla bu hayallerini gerçekleştirmesinin mümkün olmadığına kanaat getirdi. 4 yıllık çalışmanın ardından 2015 yılında gerilla saflarına katılma kararı alan Berxwedan yoldaşımız yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Gerillaya katıldıktan sonra ilk eğitimini Qendîl alanında alan yoldaşımız, daha ilk günden itibaren samimiyeti, açık sözlülüğü ve dürüstlüğü ile yoldaşlarının dikkatini çekti. Aldığı eğitimlerle her geçen gün dağ ve gerilla yaşamına uyum sağlayan yoldaşımız yaşamı tanıdıkça daha fazla emek verdi ve kendisini geliştirmek için sürekli bir çabanın sahibi oldu. Gerilla yaşamından ve yoldaşlık ilişkilerinden etkilenen yoldaşımız bu yaşama ve kutsal yoldaşlık ilişkilerine layık olmak için büyük bir çabanın sahibi oldu. Eğitim sürecinde Partimizi ve gerilla savaşımızı daha yakından tanıma fırsatı bulan Berxwedan yoldaşımız, etkili bir mücadelenin sahibi olmak ve halkımızın beklentilerine cevap olabilmek için kendisini tamamen mücadeleye adaması gerektiğini bilince çıkardı. Bunun da Rêber Apo felsefesinde ve gerilla savaş taktiklerinde derinleşmeyle mümkün olduğunu anladı. Bu temelde yaşamın tamamını eğitim alanı ve zamanı haline getirerek yoğunlaşmalarını daimi kıldı. Hem okuyarak hem de kendisinden tecrübeli yoldaşlarının tecrübelerinden faydalanarak kısa sürede yetkin bir gerilla olmayı başardı. Qendîl alanında uzun bir süre gerillacılık yapan yoldaşımız burada birçok farklı çalışmada yer aldı. Bu çalışmalardaki katılımı ve başarı dışında herhangi bir ölçüyü kabul etmeyen duruşuyla yoldaşlarının saygısını kazandı. Yer aldığı çalışmaların niteliği sayesinde Parti gerçekliğimizi daha yakından gören Berxwedan yoldaşımız, kendisini çalışmalara daha fazla katması gerektiğine inandı. Halkımızın özgürlük beklentilerine ancak mücadeleyi gün be gün büyüterek karşılık verilebileceğine düşünen yoldaşımız, özellikle sömürgeci Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırıları sonrası direniş mevzilerinde yer almak istedi. Her an direniş mevzilerindeki yoldaşlarını düşünen ve hisseden Berxwedan yoldaşımız, savaşın yoğun yaşandığı Metîna, Zap ve Avaşîn alanlarına geçmek için ısrarcı oldu. Bu temelde kendisini yeni dönem gerilla taktiklerinde geliştirmek ve yaşanan savaş sürecine cevap olabilmek için uzmanlık eğitimi alması gerektiğine kanaat getirdi. Bunun için bir süre uzmanlık eğitimi alan yoldaşımız kendisini hem ideolojik hem de askeri anlamda geliştirerek profesyonel bir Apocu militan oldu.

Eğitimden sonra kendisini yoğun bir savaş süreci için hazır hisseden Berxwedan yoldaşımız büyük bir iddia ve heyecanla Metîna alanına geçti. Daha çok Tepê Ortê alanında çalışmalara katılan yoldaşımız, burada altyapı hazırlıklarından, savaş tünellerinin yapımına kadar birçok çalışmada yer aldı. Çalışma temposu, fedakarlığı ve savaşa dair derinlikli yoğunlaşmasıyla yoldaşlarına öncülük eden yoldaşımız düşman saldırıları geliştiği zamanda büyük bir cesaret ve iddia ile düşman üzerine yürümesini bildi. Metîna alanında düşmana karşı geliştirilen birçok eyleme katılan Berxwedan yoldaşımız, yaptığı her eylemle, düşmana sıktığı her kurşunla şehitlerimizin intikamını almaya ve onlara layık olmaya çalıştı. Efsanevi komutanımız Egîd (Mahsum Korkmaz) ve Özyönetim Direnişi’nin sembol komutanlarından Çiyager Hêvî yoldaş şahsından tüm şehitlerimizin hayallerinin savaşçısı olan Berxwedan yoldaşımızın en büyük hayali Önderliğimizin fiziki özgürlüğünün sağlanması oldu. Son nefesine kadar da bu amaç ve hayaline bağlı yaşamayı başaran Berxwedan yoldaşımız 19 Temmuz 2023 günü Tepê Ortê alanında görevi başındayken gelişen bir düşman saldırısında şehadete ulaştı.

Yoldaşları olarak tüm yaşamını, varlığını Özgür Önderlik, Özgür Kurdistan hayalini  gerçekleştirmeye adayan Berxwedan yoldaşımızın bu hayalini gerçekleştireceğimizin sözünü bir kez daha yineliyoruz.

 

3. İşgalci TC ordusunun yasaklı patlayıcılarla gerçekleştirdiği saldırılar;

28 Temmuz saat 03:20’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi’nin Girê FM Direniş Alanı’ndaki mevzilerimiz yasaklı patlayıcılarla 1 kez bombalandı.

 

4. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

28 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı 1 kez savaş uçakları ile bombalandı.

27 ve 28 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı saldırı helikopterleri ile bombalandı.

Zap ve Şehîd Delîl Batı Zap bölgeleri toplarla bombalandı.

 

28 Temmuz 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar