Şehitler Hakkında Açıklamalar

Yiğit Komutanımız Çekdar Şoreş Yoldaşı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın öncü komutanlarından Çekdar Şoreş yoldaşımız Temmuz 2020 tarihinde Botan’da şehadete ulaştı. 14 yıllık gerillacılık yaşamına büyük başarılar sığdıran ve ülkemiz Kurdistan’ın birçok alanında mücadele yürüten Çekdar yoldaşımız, Apocu felsefenin örnek militanlarından biri olmayı başardı. Dervişane yaşamı ve mücadeleci kişiliği ile halkımızın özgürlüğü için bir an bile durmadan çalışan Çekdar yoldaşımız, Demokratik Modernite Gerillacılığı’nın öncü komutanlarından biri oldu. Kelareş’ten başlayan ve Zagroslar’ın zirvelerinden, Botan’ın cennet vadilerine kadar kesintisiz bir gerillacılık pratiğinin sahibi olan Çekdar yoldaşımız, bitmek bilmeyen enerjisi ile yüreğindeki özgürlük tutkusunu sürekli canlı tutarak mücadele etti. Şax (Çatak) halkının ve Xelîlan aşiretinin bağrından çıkarak gerilla saflarında daima kahramanlık çizgisinde yürüyen bir yiğit oldu.

Yüreğinde taşıdığı büyük özgürlük tutkusu ve hakikat arayışçılığı ile yorulmaz ve cesur bir komutan olan Çekdar Şoreş yoldaşımızı, şehadet yıldönümünde saygı ve minnetle anıyoruz. Başta ailesi olmak üzere yurtsever Şax halkımıza, Xelîlan aşiretine ve tüm yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyor, şehitlerimizin anısına bağlılığın gereğini mücadelemizi zafere taşıyarak yerine getireceğimizin sözünü veriyoruz.

Çekdar Şoreş yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

Kod Adı: Çekdar Şoreş
Adı Soyadı: Harun İtah
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Halime – Seyfettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: Temmuz 2020/ Botan

Çekdar Şoreş – Harun İtah

Birey, ancak toplumuyla birlikte var olur ve anlam kazanır. Tarihin en kadim halklarında olan ve bin yıllardır Kurdistan coğrafyasıyla bütünleşerek ahenk içinde yaşayan halkımızın dili yasaklanmış, kimliği yok sayılmış ve insanlık tarihinin en büyük devrimleriyle harmanlanmış kültürü tarihin en acımasız asimilasyon ve imha saldırılarıyla yüz yüze kalmıştır. Sömürgeciler tarafından yaşamın adeta yok oluşun eşiğine getirildiği ve ölüm sessizliğinin hüküm sürdüğü koşullarda Rêber Apo tarihe müdahale etmiş ve ‘’Kurdistan Sömürgedir!’’ tespitiyle birlikte tarihin en görkemli direniş destanını başlatmıştır. Kendisini halkımızın özgür geleceğine çekinmeden adayan ve damla damla kanlarını akıtarak PKK’nin en anlamlı değerler toplamına dönüşmesini sağlayan ölümsüz şehitlerimiz, özgürlük umudunu karanlığı yırtarak yeniden yaratmışlardır. Amed Zindanı’nda ilk tohumu ekilen ve dalga dalga Kurdistan’ın her karışına yayılan bu emsalsiz direniş çizgisi, özgürlüğe susamış yurtsever halkımız tarafından sahiplenilmiştir. Serhildanlarla yeni bir aşamaya taşınan bu direniş geleneği ölümsüz komutanımız Egîd’in (Mahsum Korkmaz) işgalcilere sıktığı ilk kurşunla 15 Ağustos Diriliş Bayramını yaratmış ve Kurdistan dağlarında gerillaya dönüşerek zirveleşmiştir. Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşüne bir tutkuyla dahil olan halkımız, mücadele içinde pişerek savaşan halk gerçekliğinin somut örneği haline gelmiştir.

Bütün saldırılara rağmen soylu ve kadim Kurdistani değerlere bağlı kalan, özgür gelecek umudu ve inancını hiçbir zaman kaybetmeyen ve Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin haklaştığı ilk alanlardan olan Wan kentimiz, mücadelemizi ve mücadelemizin ölümsüz şehitlerini serhildanlarla bağrına basmıştır. PKK’nin yarattığı direniş kültürüyle yeni kuşaklar yaratan ve binlerce yiğit evladını mücadele saflarına gönderen yurtsever Şax halkımız, PKK’nin zafer çizgisine bütün kalbiyle inanmış ve gerektiğinde bedel ödemekten asla çekinmemiştir. Bu güçlü direniş geleneğinin hakim olduğu Xelîlan aşiretine bağlı yurtsever bir ailemizde dünyaya gelen Çekdar yoldaşımız, serhildan ruhunu değerli ailesinden almış ve erken yaşlardan itibaren Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni yakından tanıyarak büyümüştür. Yurtsever bir çevre ve aynı zamanda Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına katılımların olduğu bir ailede yetişmesi, yoldaşımızın güçlü bir birikim ve bilinç düzeyine ulaşmasını sağlamıştır. Çekdar yoldaşımız halkımızın özgür gelecek mücadelesine karşı hiçbir zaman kayıtsız kalmamış, mücadele içinde yer alarak pratik içinde derinleşmeyi esas almıştır. Bir yandan Rêber Apo’nun yaşam felsefesini, PKK’yi yenilmez kılan şehitler gerçeğini özümserken diğer yandan düşman gerçekliğini tanımıştır. Sömürgeci Türk devletinin Kürt gençlerini hedef alan kirli politikaları karşısında mücadeleye daha aktif katılarak cevap olmaya çalışan Çekdar yoldaşımız, gençlik çalışmalarına dahil olmuş ve kısa sürece öncüleşmiştir. Kürt gençlerini mücadele saflarına çeken ve düşmanın saldırılarına karşı koruyan yoldaşımız işgalciler tarafından birçok kez gözaltına alınmasına rağmen asla pes etmemiş, mücadelesini yükselterek işgalcilere gereken cevabı vermiştir.

Partimiz PKK, mücadele saflarında şehadete ulaşan her yoldaşımızın direnişi ve silahı ardından gelen Apocu militanlar tarafında devralınarak zafere taşıma geleneğini yaratmış ve bu gelenek Kurdistan’ın yurtsever halkı tarafından yaşatılmıştır. Çekdar yoldaşımız, gerilla saflarında militanca bir pratik sergileyen ve 2006 yılında Botan’da şehadete ulaşan amcasının oğlu Şehîd Dara Kato (Şakir İtah) yoldaşımızın şehadetine cevap olmak ve büyük bir tutkuyla bağlı olduğu Rêber Apo’ya yönelik geliştirilen saldırılara karşı üzerine düşen görevi yerine getirmek için aynı yıl tereddüt etmeden gerilla saflarına katılmıştır. Önderliğimize ve onun var ettiği mücadelemize karşı saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde halkımızın ve Önderliğimizin doğum günü olan 4 Nisan’da gerilla saflarına katılan Çekdar yoldaşımız, gerillacılığının ilk adımına derin bir anlam yüklemiştir. Kelareş’te gerilla saflarına katılan ve ilk pratiğini yoğun savaş sürecinde gerçekleştiren Çekdar yoldaşımız, güçlü iradesiyle bütün zorlukları aşmış, kısa sürede gerilla yaşamına uyum sağlayarak en ön cephede yerini almıştır. 5 yıl boyunca kaldığı Kelareş alanında yetkin bir gerilla ve öncü bir komutana dönüşen Çekdar yoldaşımız birçok eylemde yer alarak işgalcilere ağır darbeler vurmuştur. Daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçen yoldaşımız, aldığı eğitimlerle ideolojik alanda derinleşmiş, askeri alanda uzman bir gerilla komutanı olmuştur. Bir süre Heftanîn alanında kaldıktan sonra yönünü Zagroslar’a dönene Çekdar yoldaşımız, Cîlo, Çarçella ve Zap alanlarında mücadelesini devam ettirmiştir. 2010 yılında başlayan Devrimci Halk Savaşı’nın öncü komutanlarında olan Çekdar yoldaşımız, Çarçella alanında işgalcilere ağır darbeler vurulmasında büyük emek sahibi olmuştur. Halkımızın özgülük mücadelesine fedaice kendisini adayan yoldaşız, durup dinlenmeden emek vermiş ve her zaman en ön cephede yerini alarak yoldaşlarına öncülük yapmıştır. Şehîd Reşîd Serdar’ın izinde yürüyerek düşmana nefes aldırmayan, işgalcilere her fırsatta ağır darbeler vuran Çekdar yoldaşımız, dönemin militan ruhunu en güçlü şekilde pratiğe aktaran yoldaşlarımızdan olmuştur. Çarçella’da yürüttüğü başarılı pratik ardından Cîlo’ya geçen Çekdar yoldaşımız yoldaşlarını militanlık çizgisinde eğitmiş, onların gelişip Önderlik çizgisinde derinleşmesi için büyük emek vermiştir. Mücadele saflarında yüzlerce militan ve onlarca komutanın yetişmesinde emeği olan Çekdar yoldaşımız, derin bilgi birikimi, Apocu kültür ve ahlakta yakaladığı yüksek düzeyle her zaman bulunduğu ortamda yoldaşlarına örnek olmuştur.

Sömürgeci Türk devletinin 24 Temmuz 2015’te başlattığı ve halkımızın özgür iradesi olan Kurdistan Özgürlük Gerillası’nı tasfiye etmeyi amaçlayana işgal saldırılarına ilk cevabı vererek işgalcilere ağır bir darbe vuran Çekdar yoldaşımız, zafer ruhunu taşıyan bir militan olarak her zaman üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirmiştir. Cîlo, Çarçella ve Zap alanlarında 7 yıl durup dinlemeden savaşan, işgalcilere ağır darbeler vuran Çekdar yoldaşımız, fedai komutanımız Şehîd Elî Piling’le birlikte Zap alanında işgalcilere ağır darbeler vurulan süreçte aktif olarak yerini almıştır. Yeni dönem gerilla taktiklerini pratikleştirmek ve zafere ulaşmak için her zaman yoğunlaşma içinde olan Çekdar yoldaşımız, her zaman Bakurê Kurdistan’da, Kurdistan’ın kalbi Botan’da gerillacılık yürütmek için büyük bir ısrar ve istek sahibi olmuştur. Askeri Akademilerde aldığı eğitimlerle sürecin ve savaşın gereklerine hazır bir komutanlık düzeyi yakalayan Çekdar yoldaşımız 2019 yılında Botan’a geçerek yoldaşlarıyla birlikte sömürgecilere karşı destanlaşan bir mücadele yürütmüştür. Şehîd Delal Amedler’in izinde yürüyen ve gittiği her yerde düşmanın korkulu rüyası haline gelen Çekdar yoldaşımız, Botan’da üstlendiği eyalet komutanlığı görevini üstün bir başarıyla yerine getirmiştir. En beklenmedik anda ve yerde geliştirdiği yaratıcı eylemlerle halkımızın düşmanlarına hesap soran Çekdar yoldaşımız, emekçi ve mütevazi kişiliğiyle bulunduğu her ortamda bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Rêber Apo’nun özgürlük felsefesinde derinleşmek için her zaman yoğunlaşan ve yoldaşlarına aktarmayı esas alan Çekdar yoldaşımız, izinde fedaice yürüdüğü şehitlerimizin mücadelesini ve yarattıkları değerleri yükseltmek için her zaman çaba içinde olmuştur.

Kurdistan dağlarında kendi özüyle buluşan Çekdar yoldaşımız morali, canlılığı ve coşkusuyla gerillacılık yaşamının her an’ını anlamlı kılmıştır. Zagroslar’dan Botan’a gittiği her yere PKK’nin yenilmezlik ruhunu taşıyan ve fedailer çizgisinde tereddütsüzce yürüyen Çekdar yoldaşımız, halkımızın bağrından çıkan öncü bir komutan olarak militanca bir yaşam ve katılımın sahibi olmuştur. Çekdar yoldaşımızın yoldaşları ve savaşçıları olarak şehitlerimizin mücadele mirasını layık kalarak direnişimizi mutlaka zafere taşıyacağımızın sözünü veriyor, yoldaşımızın değerli ailesi başta olmak üzere bütün yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

30 Temmuz 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar