Şehitler Hakkında Açıklamalar

KDP Noktaları, İşgalci Türk Ordusunun Üsleri Haline Geldi

Basına ve Kamuoyuna!

Kurdistan Özgürlük Gerillası, tüm düşman saldırılarına karşı büyük bir irade ve kararlılıkla karşı koyarak direnişi sürdürüyor. Garzan’dan Zap’a kadar Apocu fedai ruhla destansı bir mücadele yürütüyor. Güçlerimizin direnişi karşısında sonuçsuz kalan Türk ordusu, KDP’nin işbirliği ile Metîna’nın Girê Ortê Direniş Alanı’nda güçlerimize saldırmakta ve bu alana yerleşmeye çalışmaktadır.

Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler ve Türk ordusu tarafından yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir:

1. Garzan bölgesinde;

İşgalci Türk ordusu Garzan’ın Hîzan alanında, Temmuz ayının başından bu yana kapsamlı ve kesintisiz operasyonlar düzenledi. Bu operasyonlarda binlerce asker ve kontrayı, elindeki savaş tekniğini, havadan savaş uçaklarını ve helikopterleri, karadan ise zırhlı araçları kullanarak günlerce Hîzan alanını bombaladı. Onlarca köyde dışarı çıkma yasağı ilan etti, büyük bir korku ile arazide gördüğü hareketli her canlıyı paniğe kapılarak bombaladı. Türk ordusunun Garzan’daki bir aylık kesintisiz saldırıları Kurdistan Özgürlük Gerillası’ndan duyduğu büyük korkunun düşmanı ne hale getirdiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Bir ay boyunca gelişen kesintisiz düşman saldırı ve operasyonlarına karşı direnen bir grup yoldaşımız, Türk ordusuyla birkaç kez temasa girmesine rağmen tüm saldırıları boşa çıkardı. Rêdûr yoldaşımız, bu süreçte düşmanla yaşanan bir temasta yaralandı. Fakat büyük bir kararlılıkla mücadele etti, asla pes etmedi ve düşmanla girdiği son çatışmada da kahramanca direndi. Gerilla ile göğüs göğüse çatışmayı göze alamayan korkak düşmanın gerçekleştirdiği yoğun bombardımanlar sonucunda Rêdûr yoldaşımız 27 Temmuz’da şehadete ulaştı.

Rêdûr yoldaşımızın, tüm mücadele yaşamı ve son 26 günlük direnişi tarihin tanıklık ettiği en büyük fedakarlıklardan biridir. Yüce değerlere bağlılığın, kararlılığın ve yolundan döndürülmez devrimciliğin çarpıcı bir örneğidir. Türk devleti binlerce asker, onlarca savaş uçağı, helikopter ve zırhlı araçla saldırmasına rağmen bu yiğit yoldaşlarımızın sergilediği emsalsiz cesaret ve irade tarihe geçmiştir. Çok anlamlı ve değerli bir direnişin sahibi olan bu halk kahramanlarını halkımız asla unutmayacaktır. Yurtsever Kurdistan halkının kalbinde yer edinen bu fedai militanlar daima hatırlanacaktır.

Bu duygu ve inançla, başta Rêdûr yoldaşımızın değerli ailesine ve tüm yurtsever Kurdistan halkımıza baş sağlığı diliyoruz. Rêdûrlar’ın fedai ruhu ve yılmaz iradesini örnek alarak zafere emin adımlarla yürüyeceğimizin ve amaçlarını mutlaka başaracağımızın sözünü veriyoruz.

Rêdûr Sîser yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

Kod Adı: Rêdûr Sîser
Adı Soyadı: Güven Özcan
Doğum Yeri: Bedlîs
Anne – Baba Adı: Gulhayat – Sabri
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Temmuz 2023/ Garzan

Rêdûr Sîser – Güven Özcan

Rêdûr Sîser yoldaşımız, Bedlîs’in Norşîn ilçesinde yaşama gözlerini açtı. Norşîn’in bir köyünde, Garzan halkının ahlak ve kültürü ile büyüdü. Yurtsever bir çevrede yetişen Rêdûr yoldaşımızın kişiliği, çocukluğundan itibaren sade, dürüst ve samimi bir karakter olarak şekillendi. Türk devlet okullarında 8 yıl boyunca okudu, ancak daha çok köyünde olmayı, Kurdistan doğasıyla iç içe yaşamayı tercih etti. Ailesine yardımcı olmak için çobanlık yaptı, işçi olarak farklı işlerde çalıştı. Amcasının ve amcasının oğlunun Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına katılmış olması, çocukluğundan beri gördüğü Kurdistan Özgürlük Gerillaları ve bu gerillaların kahramanlık destanlarını dinlemesi Rêdûr yoldaşımızın beyninde ve yüreğinde güçlü bir yurtseverliğin oluşmasına vesile oldu. Garzan halkının özlü ve dürüst bir evladı olan Rêdûr yoldaşımız, halkımızın amansızca yürüttüğü varlık ve özgürlük mücadelesi karşısında kayıtsız kalmadı. Onurlu ve vicdanlı her Kürt bireyi gibi, kendisine düşen sorumlulukların olduğunu gördü ve asla kendisini geriye çekmedi. Bireysel yaşam arayışlarını toplumsal ve tarihi sorumlukların önüne koymadı ve büyük bir feragat duygusu ile halkının özgürlük mücadelesinin devrimcisi olmayı seçti. Rêdûr yoldaşımız bu bilinç ve duygularla 2015 yılında doğduğu Garzan topraklarında gerilla saflarına katıldı.

Garzan’da ilk gerilla eğitimini alıp hızla pratiğe başladı. İmkansızlıkları, zorlu koşulları ve sürekli düşmanla iç içe mücadele halinde olan ortamına erkenden adapte oldu. Rêdûr yoldaşımız, sade, dürüst ve özlü katılımıyla çabuk gelişti, pratiğin dilini anladı ve buna cevap olmasını bildi. Rêdûr yoldaşımızın asil ruhu, sağlam karakteri ve tutarlı kişiliği onu başarılı bir devrimci haline getirdi. Garzan’ın birçok alanında faaliyet yürüttü, eylemlere katıldı, en zor anlarda sorumluluk üstlendi ve büyük fedakarlıklar yaptı. Hem pratik sürecin ihtiyaçlarına cevap oldu, hem de diğer yandan kendisini Apocu ideoloji temelinde eğitip geliştirmeye odaklandı. Bir devrimcinin ne kadar soylu duyguları ve amaçları olsa da bunları sağlam bir bilince ve güçlü ideolojiye dayandırmadan başarıya ulaştıramayacağını bilerek şahsında teori ve pratiği birleştiren bir militan oldu. Rêdûr yoldaşımız, özü, sözü ve pratiği bir olan, Apocu bir militan olarak Garzan’da üç yıl boyunca pratik faaliyet yürüttü. Türk ordusunun yoğun saldırı ve operasyonlarının tümünü boşa çıkarmasını bilip, işgalcilere ağır darbeler vuran eylemlere katıldı ve öncülük etti.

2017 yılında Medya Savunma Alanları’na geçen Rêdûr yoldaşımız, Demokratik Modernite Gerillacılığı’nı şahsında somutlaştırmak, dönemin taktik düzeyine ulaşmak, zafer gerillacılığının tarzını yakalamak için Apollo Akademileri’nde eğitim sürecine dahil oldu. Orta otomatik silahlar üzerine eğitim alarak uzmanlaştı. Askeri akademideki örnek duruşu, katılımı, kendisini tamamen Apocu çizginin zaferine adaması ve yüksek zafer iddiası onu farklı kılan belirgin özellikleri oldu. Akademi eğitiminden sonra Merkez Karargah Komutanlığımızın farklı çalışmalarına dahil olan Rêdûr yoldaş, üstlendiği her sorumluluğu büyük bir ciddiyet, disiplin ve tutarlılık içerisinde yerine getirdi. Başarılı, sağlam ve sonuç alıcı iş yapmanın somut örneği oldu. İstihkam çalışmalarından savaş mevzilerinin hazırlanmasına kadar birçok çalışmada yer aldı. Bu çalışmalardaki çabası, emeği ve yüksek fedakarlığı hem tüm yoldaşlarına örnek oldu hem de tez zamanda olumlu sonuçlar açığa çıkardı.

Tarihe iz bırakan bir kahraman edasıyla mücadelesini sürdüren Rêdûr yoldaş, kendisi için asla sıradan bir yürüyüşü kabul etmedi. Olağanüstü dönemlerin olağanüstü ve fırtınalı devrimcisi olmayı hedefledi. Her daim bu hedefine göre pratik sahibi olan Rêdûr yoldaşımız, büyük başarıları gerçekleştirmek, sömürgeci soykırımcı Türk devletinden yaptıklarının hesabını sormak ve mücadeleyi yükseltmek amacıyla Bakurê Kurdistan'a geçmeyi istedi. Bu temelde 2020 yılında Şehîd Îbrahîm Akademisi’nde  eğitim sürecine dahil oldu. Gerillanın dönem taktiklerine ve zaferi gerçekleştirmenin yollarına kafa yordu. Akademi ortamındaki yoğunlaşması ve iddia düzeyi ile büyük başarıları sağlamak üzere yüzünü doğduğu ve gerillaya katıldığı Garzan dağlarına döndü. Düşmanın tüm engellerini, pusular kurmasını, operasyonlar yapmasını boşa çıkararak yanına aldığı yoldaş grubunun sorumluluğunu da üstlenerek sağlam bir biçimde Garzan’a ulaştırmayı başardı. Özgürlük mücadelesine yük olmak için değil, yük kaldırmak için katıldığını belirten Rêdûr yoldaş, gerçekten de sözünün gereğini yerine getiren bir devrimci oldu ve yaşamın her anında yoldaşlarının yükünü paylaştı.

Doğduğu topraklara yetkinleşmiş bir Apocu fedai militan ve komutan olarak dönüş yapan Rêdûr yoldaş, Bakur gerillacılığının hareket tarzına hemen uyum sağlayıp sorumluluk üstlendi. Rêdûr yoldaşımız, engel tanımayan, kendisine oldukça güvenen, inisiyatifli, sorunlar karşısında asla tıkanmayan ve her soruna bir çözüm yaratma kabiliyetine sahip öncü bir komutandı. Her daim olumlu pratiklere ve başarılara sahip olsa da asla yaptıklarıyla yetinmedi, kendisini yeterli görmedi. Dervişane çalışma ve yaşam tarzıyla hep fedakar ve mütevazı olmasını bildi. Örnek duruşuyla tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazandı.

Türk ordusunun aralıksız saldırı ve operasyonlarla vahşice yöneldiği tüm durumlarda düşmanı boşa çıkarmayı başardı. Rêdûr yoldaşımız, son görev yeri olan Garzan’ın Hîzan alanında düşmanın bir ay boyunca aralıksız süren saldırı ve operasyonlarını boşa çıkardı. Düşmanla girdiği bir çatışmada yaralanmış olmasına rağmen büyük bir irade ve dirayetle kendisini korumayı başardı. Bir ay boyunca düşmanın tüm tekniğine, bombardıman ve saldırılarına büyük bir cesaretle göğüs gerdi. Düşmanla 27 Temmuz 2023 günü girdiği son çatışmada yaralı halde saatlerce çatışarak ve fedaice bir duruş sergileyerek şehadete ulaştı. Rêdûr yoldaşımız, PKK’nin yüce direngen ruhunu şahsında bir hakikate dönüştürerek düşmanın yüreğine korku salan fedai bir kahraman olarak adını mücadele tarihimize yazdırdı.

2. Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

28 Temmuz saat 07:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait mevziler hedeflenerek vuruldu ve 2 mevzi darbelendi. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

28 Temmuz saat 13:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait mobesse kamerası vurularak imha edildi. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

29 Temmuz saat 15:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait mevziler ağır silahlar ile vuruldu ve 1 mevzi darbelendi.

29 Temmuz saat 16:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı.

29 Temmuz saat 16:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler harekete geçtiğinde ağır silahlar ile vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

29 Temmuz saat 18:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait 1 güneş enerjisi paneli orta otomatik silahlar ile vurularak imha edildi.

3. Metîna bölgesi;

29 Temmuz saat 01:20’de Girê Ortê Direniş Alanı’nda helikopter hareketliliği yaşandı. İşgalci Türk ordusuna ait helikopterler, KDP’nin Girê Ortê’deki noktasına 3 kez işgalci Türk askerlerini indirdi. Buradan harekete geçen işgalciler karadan bir saldırı başlattı. Güçlerimiz bu işgalcileri ferdi ve orta otomatik silahlar ile vurarak darbeledi.

30 Temmuz saat 02:00 ile 04:00 arasında işgalci Türk ordusuna ait helikopterler, KDP’nin Girê Ortê’deki noktasına 3 kez işgalci Türk askerlerini indirdi.

4. Xakurkê bölgesi;

29 Temmuz saat 16:55’te Girê Şehîd Axîn’deki işgalciler ağır silahlar ile vurularak darbelendi. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

5. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

29 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı 1 kez, Metîna’nın Girê Ortê Direniş Alanı 5 kez ve Garê’nin Kanîsarkê alanı 1 kez olmak üzere; toplam 7 kez savaş uçakları ile bombalandı.

Zap, Şehîd Delîl Batı Zap ve Metîna bölgeleri toplarla bombalandı.

30 Temmuz 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar