Şehitler Hakkında Açıklamalar

Ardem Ararat Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

Apocu ideoloji ve kadın özgürlük çizgisinin yılmaz militanı, değerli komutanımız Ardem Ararat yoldaşımız 1 Ağustos 2023 günü işgalci Türk ordusunun gerçekleştirdiği yoğun bombardıman sonucunda son nefesine kadar direnerek şehadete ulaştı. Son 7 yılda ve özellikle de son bir ay boyunca işgalci Türk ordusunun her türlü tekniğine karşı fedailik çizgisinde savaşarak Apocu militanlığın eşsiz bir örneği olan Ardem yoldaşımız, mücadelesi ve duruşuyla özgür kadın kimliğini layıkıyla temsil etti. PAJK militanlığı ve YJA Star savaşçılığı ile özgürleşen kadının hiçbir şart altında erkek egemenlikli zihniyetçe teslim alınamayacağını bir kez daha gösteren Ardem yoldaşımız, Rindexan’lardan Arjîn Garzan ve Jînda Özgürler’e uzanan soylu özgür direniş geleneğinin son ardılı olarak direniş tarihimizdeki yerini aldı.

Yiğit komutanımız Ardem Ararat yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, Ardem yoldaşımızın anısını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.

Ardem Ararat yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

  Kod Adı: Ardem Ararat
  Adı Soyadı: Sultan Oruç
  Doğum Yeri: Amed
  Anne – Baba Adı: Hayriye – İsmail
  Şehadet Tarihi ve Yeri: 1 Ağustos 2023 / Garzan

Ardem Ararat – Sultan Oruç

Ardem yoldaşımız, Amed’in Bismil ilçesindeki bir köyde yaşama gözlerini açtı. Katılımları olan, yurtsever bir aile ve çevrede büyüdü. Ailesinin Türkiye metropollerine göç etmesinden dolayı orada yetişti. Fakat Ardem yoldaşımız daima ülkesine, doğduğu topraklara bağlı kalmayı bildi ve onun özlemi ile yaşadı. Zeki ve çalışkan bir Kürt kadını olan Ardem yoldaşımız, Artvin Üniversitesi’nde öğretmenlik bölümünü kazandı ve üç yıl boyunca okudu. Aydın, arayış sahibi ve araştıran bir genç kadın olan Ardem yoldaşımız, merakla okuyup hakikatin peşine düştü. Yurtsever, demokratik gençlik hareketinden etkilenerek bu çalışmalara dahil oldu. Öğrenci gençlik çalışmalarında yer alarak gençliğin Türk devlet sisteminin asimilasyon ve soykırım çarkında eriyip gitmemesi için çaba sahibi oldu. Gençlik faaliyetleri içerisinde iken PKK ve Rêber Apo hakikatini tanıdı. PKK’nin doğal ve sade yaşamından, anlamlı yoldaşlık ilişkilerinden ve en önemlisi de Rêber Apo’nun özgür yaşam anlayışından etkilendi. Apocu hareketin çekiciliği, büyük özgür yaşam iddiası ve bu iddiasını bir hakikate dönüştürebilmesi Ardem yoldaşımızın arayışının cevabı oldu. Bulduğu cevapların takipçisi olmak, dağların özgürleştirici havasında mücadele etmek üzere 2014 yılında gerilla saflarına katıldı.

İlk gerilla eğitimini Heftanîn’de alan Ardem yoldaşımız, ülkesinden uzakta geçirdiği yılların özlemini bitirmenin sevinci ile gerilla yaşamına katıldı. Yoldaşlık ortamının maneviyatla dolu yaşamı, özgür kadın hareketinin bir neferi olmanın heyecanı ve gördüğü eğitimler Ardem yoldaşımızda güçlü bir devrimci kişiliğin oluşmasına yol açtı. Aydın ve arayış sahibi bir kadın olan yoldaşımız, Apocu ideoloji ve felsefede derinleşti, kadın tarihini araştırıp okudu, özgür kadın hareketinin destansı mücadelesini, bu mücadeleyi yaratan tarihi kahramanları, Kürt tarihinin büyük kadın duruşlarını öğrenip özümsedi. Kadın kurtuluş ideolojisi ve Jineoloji’de kendisini geliştirmeyi, YJA Star çizgisinde yetkinleşmeyi esas alan bir militan oldu. Kadının yaşamdaki oluşturucu, yaratıcı ve öncülük yapan konumunu kişiliğinde bir hakikat haline getirerek PAJK ölçüleri ile kadın özgürlük mücadelesini büyütmeye odaklandı. Kendisini ideolojik ve teorik olarak geliştirmekle beraber, askeri alanda da ustalaşmayı amaçladı. Bu temelde Şehîd Mehmed Goyî Operasyon Okulu’nda eğitim sürecine dahil oldu. Akademi ortamında birçok silahı başarıyla kullanabilen hakimiyete ulaştı ve gerilla taktiklerini anlayıp uygulamada önemli bir düzey kazandı. Sara, Bêrîtan ve Zîlanlar çizgisinde doruklarda mücadele eden özgür bir Kürt kadını ve komutanı olmak için büyük bir çabanın sahibi oldu. Daha sonra askeri uzmanlık akademisinde de eğitim sürecine dahil oldu ve iyi bir derece ile mezun olup sabotaj taktiğinde ustalaştı.

İnsanlık düşmanı faşist DAİŞ çeteleri Başûrê Kurdistan’daki halkımıza saldırdığında, göğsünü siper ederek en ön cepheye koşan ve büyük bir cesaretle savaşan Apocu fedai militanlardan biri de Ardem yoldaşımızdı. Maxmûr ve Kerkük alanlarında DAİŞ’e karşı yürütülen mücadelede emek sahibi olan yoldaşımız, burada hem tarihi sorumluluğunu yerine getirdi, hem de sıcak savaş ortamında tüm öğrendiklerini sınayarak büyük bir tecrübe edindi. Buradaki tarihi görevini başarıyla yerine getirip, DAİŞ çetelerine en ağır darbeleri vurup büyük bir yüz akıyla yüzünü Bakurê Kurdistan’a döndü. Ardem yoldaşımızın en büyük amacı soykırımcı, sömürgeci Türk devletine karşı savaşıp mücadele etmekti. Çünkü Ortadoğu’da faşizmin, zulmün, işgal ve saldırının kaynağı hale gelen Türk faşizminin DAİŞ’i ve onun türevleri olan tüm çetecilikleri besleyen güç olduğunu iyi biliyordu. Türk faşizmini geriletmeden, onu durdurmadan Ortadoğu’da çeteciliği bitirmenin mümkün olmadığının farkındaydı. Bu bilinç ve farkındalıkla faşist rejime karşı savaşmak amacıyla Orta Saha’ya geçti.

2016 yılında Bakurê Kurdistan’a doğru yol alan Ardem yoldaşımız önce Amed’e ulaştı. Doğduğu topraklara, ülkemizin başkentine, binlerce yiğit devrimcinin toprağını kanlarıyla suladığı bu mekana ulaşmanın büyük sevincini yaşadı. Güçlü bir halk ve ülke sevgisine sahip olan Ardem yoldaşımız, attığı her adımın destansı ve tarihi bir özgürlük yürüyüşünün kilometre taşları olduğunu iyi biliyordu. Bu temelde Bakurê Kurdistan’ın zorlu yaşam ve savaş pratiğine hızla katıldı, erkenden adapte oldu. Daha sonra Garzan eyaletine geçerek pratiğini orada sürdürdü. Bakurê Kurdistan’da 7 yıl boyunca soluksuz bir biçimde mücadele etti. Ardem yoldaşımız, karşısına çıkan hiçbir güçlük karşısında pes etmedi, her engeli yaratıcı zekası ve iradeli kişiliği ile aşmasını bildi. Özgürlük ruhu ve bilinci ile kuşanmış bir kadın savaşçının ne kadar büyük bir güç sahibi olduğunu gösterdi. Bir yandan çetin savaş koşulları ortamında ayakta kalmayı, bir yandan tüm düşman saldırılarını boşa çıkarmayı, bir yandan işgalci düşmana darbe vurmayı, bir yandan da özgür kadın duruşuyla yoldaşlarına öncülük etmeyi başardı. Ardem yoldaşımızın yürüyüşü ve Bakurê Kurdistan’daki 7 yıllık kesintisiz mücadelesi, YJA Star militanlığının ne kadar büyük ve yaman bir güç olduğunu ispatladı.

Ardem yoldaşımız, Garzan dağlarında Rindexanlar’dan Arjîn Garzan ve Jînda Özgürler’e kadar Kürt kadının heybetli duruşunun temsilcisi oldu. Ardem yoldaşımız kişiliğinde yarattığı çelikten irade ve büyük kararlılıkla, tereddütsüzce bir yürüyüşün sahibi oldu. Kadın aklı, taktik zekası, yaratıcılığı, bilinci ve özgür ruhuyla hareket ederek büyük başarıların sahibi olmasını bildi. Yüksek sorumluluk duygusuyla sürece katılan, an’a ve tarihi süreçlere cevap olan bir duruş sergiledi. Nefes nefese yürüttüğü yılların pratiği ile hem engin tecrübelerin sahibi oldu hem de komutanlaşarak çok önemli bir düzey kazandı. Yeni dönem gerillacılığına Garzan’da öncülük ederek, klasik gerillacılığın özelliklerini aşmaya, zafere koşan gerillacılığın tarzını yaratmaya çalıştı. Yüksek analiz gücü ve derinlemesine bakabilen kavrayış yeteneği ile tecrübelerinden dersler çıkardı. Bu derslerini raporlara dönüştürerek komutanlıkları ile paylaştı ve tüm yoldaşlarının yararlanmasını amaçladı. Daima kolektif yoldaşlık ruhuyla hareket eden Ardem yoldaşımız, bireyci yaşam özelliklerini aşarak özgür kadın duruşunun paylaşımcı yanını temsil etmeyi başardı. Yoldaşların yoldaşı olmayı başararak, duru ve keskin devrimciliği ile öne çıktı. Güçlü kabul ve ret ölçüleri ile tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazandı. Garzan’da ayak basmadığı yer, ter dökmediği toprak parçası ve mücadele yürütmediği alan kalmadı. Garzan topraklarıyla bütünleşen komple bir devrimci ve öncü YJA Star komutanı oldu.

Ardem ve Rêdûr yoldaşlarımız son bir ayda işgalci Türk ordusunun gerçekleştirdiği saldırı ve operasyonlara karşı büyük bir fedai ruhla karşılık verdi. Birçok düşman saldırısını büyük bir taktiksel zeka ve yaratıcılıkla boşa çıkardı. Düşmanın elindeki sayısız savaş tekniği, savaş gücü ve büyük imkanlarına karşı sadece ferdi silah ve az imkanlarla fedaice mücadele etti. Ardem yoldaşımızın kıt imkanlar ve tarihin şahitlik ettiği en orantısız savaş gerçeği karşısında ortaya koyduğu bir aylık destansı mücadele, büyük bir kahramanlık duruşu oldu. Özgür Kürt kadının baş eğmeyen duruşu, kırılamayan iradesi ve teslim alınamaz özgür ruhu Ardem yoldaşımız, şahsında bir kez daha bir hakikat haline geldi.

Ardem yoldaşımız düşmanın 1 Ağustos 2023’te gerçekleştirdiği saldırıda şehadete ulaştı. Temsil ettiği hakikat ve ortaya koyduğu pratik, özgür Kürt kadınının Garzan dağlarındaki teslim alınamaz geleneğinin güncel ifadesi oldu. Rindexanlar’dan Arjîn Garzan, Jînda Özgür ve Ardem Araratlar’a uzanan Kürt kadının bu soylu direniş geleneği daima sürecektir. Kürt kadının asil ruhu ve büyük özgürlük aşkı Kurdistan’da özgür yaşamı mutlaka yaratacak ve tüm dünyaya dalga dalga yayılarak zafere ulaşacaktır.

6 Ağustos 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar