Şehitler Hakkında Açıklamalar

Ulaş Pîr Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

2010 kışında Cîlo alanında görevi başındayken yoğun kar yağışı ve sisli bir gece yürüyüşünde bağlı bulunduğu gruptan kopan Ulaş Pîr yoldaşımızın şehadete ulaştığı netlik kazanmıştır. Rêber Apo felsefesine tanışan ve partimiz PKK’ye ideolojik bir katılım yaparak özgürlükten yana tercih yapan Ulaş yoldaşımız, güçlü kişiliği ve dürüst katılımı ile fedai bir militan olmayı başarmıştır. Soluksuz bir şekilde yürüttüğü mücadelesini her zaman büyüterek Önder Apo ve şehitler gerçekliğine bağlı olan Ulaş yoldaşımız; dervişane yaşamı ve samimi yoldaşlığı ile her zaman örnek alınacak bir militan oldu.

Ulaş Pîr yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Koçgirî halkımıza başsağlığı diliyor, şehitlerimizin özlem ve hayallerini mutlaka gerçekleştireceğiz.

Ulaş Pîr yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

Kod Adı: Ulaş Pîr
Adı Soyadı: Emre Saçlı
Doğum Yeri: Ankara
Anne – Baba Adı: Cemile – Hasan Gazi
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2010 / Cîlo

Ulaş Pîr – Emre Saçlı

Soykırım kıskacında can çekişen bir halkı uçurumun kenarından alarak yeniden var eden Rêber Apo’nun yaşam ve mücadele felsefesi, Kurdistan sınırlarını aşarak Ortadoğu ve dünyada bütün ezilenlerin özgür gelecek umudu haline gelmiştir. Kurulduğu günden itibaren enternasyonal bir çizgide bütün halkların özgür geleceğini hedefleyen mücadelemiz, Haki Karer ve Kemal Pîrlerin mücadele mirasına her zaman sahip çıkarak yükseltmiştir. Rêber Apo’nun ‘’Benim gizli ruhum gibiydi’’ dediği Haki yoldaşımız anısına kurulan partimiz PKK, saflarına farklı uluslardan yüzlerce devrimci katmış ve enternasyonalist çizgisini güçlendirerek büyütmüştür.

Ulaş yoldaşımız, aslen Sêwas’lı olan ve maddi sıkıntılar nedeniyle Türkiye metropollerinden Ankara’ya göç etmek zorunda kalan demokrat bir ailede, Kürt bir anne ve Türkmen bir babanın evladı olarak dünyaya gelmiştir. İnkarcı Türk devletinin Kürt varlığını yok sayan siyasetine karşı ilk mücadele ateşinin yakıldığı Koçgirî’de, zulme boyun eğmeyen halkımızın yarattığı direniş geleneği yoldaşımızın aile hafızasında diri kalmıştır. Kurdistan’dan uzakta büyümesine rağmen annesinden aldığı Kürt-Alevi kültürü Ulaş yoldaşımızın yaşantısı üzerinde her zaman belirleyici olmuş, Kürt ve Alevi kimliği nedeniyle maruz kaldığı olumsuz yaklaşımlar yoldaşımızın sistemle çelişkiler içine girmesine neden olmuştur. Erken yaştan itibaren haksızlığı karşı duruş sahibi olmayı insan olmanın gereği olarak gören yoldaşımız, karşılaştığı haksızlıklara karşı cevapsız kalmamış, pratik içinde öğrenmeyi esas almıştır. Sürekli okuyup araştırarak kendisini geliştiren yoldaşımız, bir süre sol hareketlere ilgi duymuş ve lise yıllarından itibaren devrimci mücadele saflarında yer almıştır. Bu süreçte faşist Türk devleti somutunda düşman gerçekliğini tanıyan yoldaşımız, geliştirilen şovenist saldırılara, halkların faşizme karşı ortak direnişle cevap vermesi gerektiğine inanmış ve bu çerçevede büyük bir emek vermiştir. Gazi Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü bitiren yoldaşımız, iki yıl muhasebecilik yapmış ve bu süreçte sistem içinde mücadele ederek sonuç elde edilemeyeceği gerçeğini bilince çıkarmıştır. Yakından takip ettiği Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne karşı hep büyük bir merak duyan yoldaşımız, Rêber Apo’nun kitapları ve çözümlemelerini okuduğunda çok etkilenmiş ve pratik içinde mücadelemizi daha yakından tanıma kararı vermiştir. Gençlik çalışmalarına dahil olan Ulaş yoldaşımız, bu süreçte sömürgeci Türk devleti tarafından birçok kez saldırıya uğramış, 5 kez gözaltına alınmış ve 4 ay sömürgeci zindanlarında kalmıştır. Bütün saldırılara rağmen boyun eğmeyen Ulaş yoldaşımız, her defasında büyük bir irade gücüyle daha fazla çalışmalara katılmıştır. Zindan sürecinde kararlaşma düzeyini en üst noktaya taşıyan yoldaşımız, 2007 yılında özgürlük gerillası saflarına katılarak Kurdistan dağlarında mücadelesini zirveye taşımıştır.

Rêber Apo’nun yeni yaşam felsefesine ideolojik bir katılım yaparak Haki Karer ve Kemal Pîrlerin mücadele geleneğini takip eden Ulaş yoldaşımız, devrimci-militan kişiliğiyle Kurdistan dağlarında kutsal gerilla yaşamıyla bütünleşmiştir. Emekçi ve mütevazi kişiliğiyle yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazanan yoldaşımız, Kurdistan dağlarında kendisini yeniden yaratmıştır. Aldığı temel gerillacılık eğitimleriyle yetkinleşen yoldaşımız, mücadeleci ruhuyla zorlu gerillacılık koşullarına hızla uyum sağlamış, karşılaştığı bütün sorunları aşarak güçlü bir katılım sahibi olmayı başarmıştır. Sahip olduğu bilgi birikimini Rêber Apo’nun felsefesiyle bütünleştiren yoldaşımız, büyük bir derinliğe ulaşmış ve bu yoğunlaşmalarını pratiğe aktarmayı temel hedef haline getirmiştir. Halkların birbirine düşman haline getirilmek istendiği bir coğrafyada Rêber Apo’nun geliştirdiği Demokratik Modernite çizgisinde ortak yaşamın militanı olan Ulaş yoldaşımız, emekçi kişiliğiyle durup dinlenmeden mücadele etmiştir. Birçok alan ve çalışmada kalarak dönemin gerektirdiği sorumlulukları başarıyla yerine getiren yoldaşımız, her zaman daha fazla katılmak için yoğunlaşma içerisinde olmuştur. PKK özünün yansıması olan güçlü yoldaşlık ilişkilerinden çok etkilenen ve bu kutsal bağı daha da geliştirmek için çaba sahibi olan Ulaş yoldaşımız, PKK saflarında hakikatle bütünleşmiştir. Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşünün fedai bir militanı olan Ulaş yoldaşımız, her zaman kendisiyle yarış halinde olmuş, sistemin kişiliğinde yarattığı olumsuzlukları aşarak mücadele saflarında öncüleşmiştir.

Devrim görevlerini üstün bir başarıyla tamamlamak için bütün gücüyle çalışmalara sarılan yoldaşımız, Rêber Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlamak, daha fazla hizmet etmek ve ölümsüz şehitlerimizin özgür gelecek hayalini gerçekleştirmek hedefiyle Hêzên Taybet’e katılmıştır. Askeri ve ideolojik alanda derinleşmek için sürekli çabalayan ve kısa sürece birçok farklı alanda uzmanlaşan yoldaşımız, fedailer yolunda ilerleyerek güçlü bir katılımın sahibi olmuştur. Devrimci yaşantısı boyunca militanca yaşayan ve militanca katılan Ulaş yoldaşımız, Garê ve Heftanîn alanlarında yürüttüğü başarılı pratiğin ardından Zagroslara geçmiştir. Sömürgeci Türk ordusuna karşı verilen tarihi direnişçe en ön safta yerini alan yoldaşımız, Cîlo alanında işgalcilere ağır darbeler vurulan birçok eylemde öncü düzeyde yerini almıştır.

Ölümsüz fedailerimizin izinde tereddütsüzce yürüyerek Rêber Apo’nun sadık bir militanı olmayı başaran Ulaş yoldaşımız ardından büyük bir mücadele mirası bırakarak şehadete ulaştı. Yoldaşları olarak Ulaş yoldaşımızın şahsında tüm şehitlerimizin anısına layık bir mücadelenin sahibi olacağız.

 

18 Ağustos 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

 

Kategori: Açıklamalar