Şehitler Hakkında Açıklamalar

Kawa Çekdar Yoldaşımız Şehadete Ulaştı

Basına ve Kamuoyuna!

Yüreğindeki ülke hasretini her zaman canlı tutan ve Avrupa’dan Kurdistan’a onurlu bir dönüş yaparak gerillaya katılım hayalini gerçekleştiren Kawa Çekdar yoldaşımız, Ağustos ayında Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinde gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaştı. Halkımızın özgürlüğünün ancak gerillaya katılmakla ve fedaice savaşmakla mümkün olduğunu gören Kawa yoldaşımız, tüm bireysel yaşam olanaklarını ardında bırakarak hesapsızca gerillaya katıldı. Halkımıza ve Hareketimize en kapsamlı saldırıların gerçekleştiği bir süreçte hiç tereddüt etmeden ve büyük bir cesaretle mücadeleye atıldı. Katıldığı ilk günden şehadete ulaşana kadar fedaice bir yürüyüşün sahibi olan Kawa yoldaşımız, yaşamdaki duruşuyla ve savaştaki olağanüstü cesareti ile tüm yoldaşlarının örnek aldığı dönemin sembol militanı olmayı başardı.

Kawa yoldaşımız gibi Apocu fedai bir militanı yetiştirerek halkımızın özgürlük mücadelesine kazandıran değerli ailesine ve tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Kawa Çekdar yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Kawa Çekdar
Adı Soyadı: İbrahim Demir
Doğum Yeri: İstanbul
Anne – Baba Adı: Naime – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: Ağustos 2023 / Medya Savunma Alanları

Kawa Çekdar – İbrahim Demir

Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşüne katılarak bedel ödemekten çekinmeyen ve savaşan halk gerçekliğini yaşamsallaştıran yurtsever halkımız, sömürgeciler tarafından tarihin en acımasız saldırılarına maruz kalmıştır. Halkımızın özgür iradesini yok ederek soykırım siyasetini sonucu ulaştırmak isteyen işgalcilerin bütün insanlık dışı saldırılarına rağmen yurtsever Kurdistan halkı direniş çizgisinden asla taviz vermemiştir. Kurdistan’ı insansızlaştırarak, halklaşan gerilla mücadelemizi yok etmek isteyen sömürgecilerin zorla göç ettirme politikalarına rağmen yurtsever halkımız gittiği her yeri mücadele alanına dönüştürmüş, işgalcilerin saldırılarına direnişini yükselterek gereken tarihi cevabı vermiştir. Kurdistan’dan Türkiye metropollerinden İstanbul’a göç etmek zorunda kalan yurtsever bir ailemizde dünyaya gelen Kawa yoldaşımız ülke topraklarında uzakta büyümesine rağmen mücadelemizi çocukluk yaşlarından itibaren tanımış ve yakından takip etmiştir. Maddi zorluklar nedeniyle 2004 yılında Almanya’ya göç eden yoldaşımız, gittiği her yere yurtsever bilincini ve mücadele isteğini de beraberinde götürmüştür.

Kutsal Kurdistan’dan uzakta ailesiyle birlikte sürgünde yaşamak zorunda kalan Kawa yoldaşımız, sistemin sunduğu sözde bütün olanaklara rağmen mücadeleci kişiliğiyle karşı koymuş ve sistem içinde erimemiştir. Okuyup araştıran ve sürekli kendisini geliştiren yoldaşımız, Rêber Apo’nun savunmaları ışığında sistemi tanımış ve onurlu yaşamda güçlü bir ısrarın sahibi olmuştur. Avrupa’da Kürt gençlerini özel olarak hedef alan kimliksizleştirme ve var olan gerici sistemle bütünleştirme çabalarına karşı sessiz kalmayan yoldaşımız, örgütlü mücadeleye dahil olmuş ve Kürt gençlerini bilinçlendirmek için büyük bir çaba ortaya koymuştur. Gençlik çalışmaları sırasında birçok kez gözaltı terörüne maruz kalan yoldaşımız, mücadele çizgisinden asla taviz vermemiştir.

Kurdistan’da gelişen ve bütün dünya halklarının özgür gelecek umutlarını yeniden yeşerten Rojava Özgürlük Devrimi Kawa yoldaşımız üzerinde de büyük bir etki yaratmış, mücadeleye daha aktif katılmasını sağlamıştır. İnsanlık düşmanı DAİŞ çetelerinin devrimi yok etme saldırıları ve Bakurê Kurdistan’da sömürgeci Türk devletinin saldırıları karşısında gelişen Özyönetim Direnişi Kawa yoldaşımızın direnişe daha aktif katılma ve halkımızın düşmanlarına hesap sorma iradesini en üst noktaya taşımıştır. Kapitalist modernite, kadim Ortadoğu topraklarını çıkarları uğruna kan gölüne çevirmiş ve bin yıllardır birlikte kardeşçe yaşayan halkları birbirinin düşmanı haline getirmiştir. Kutsal Ortadoğu topraklarından kaçışın olağan hale geldiği, binlerce insanın ölümü göze alarak kendi topraklarından kaçtığı ve Avrupa’yı sığınak bir liman olarak görme yanılgısının en üst düzeyde yaşandığı bir dönemde Kawa yoldaşımız sistem gerçekliğini Rêber Apo’nun fikirleriyle birlikte çok iyi tanımış ve yalancı özgürlüğe sırtını dönerek Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır.

2018 yılında Kurdistan’a dönen ve gerilla saflarına katılan yoldaşımız, ülke hasretini gidermiş ve büyük bir coşkuyla gerillanın ilmek ilmek ördüğü yeni yaşama dahil olmuştur. İlk dönemlerde zorluklar yaşamasına rağmen güçlü iradesi ve yoldaşlarıyla kurduğu güçlü bağ hızla zorlukları aşmasını sağlamış ve gerillalaşarak mücadele saflarındaki yerini almıştır. Enerjik yapısı ve güler yüzlü kişiliğiyle bulunduğu her ortama hızla uyum sağlayan yoldaşımız, Kurdistan dağlarında anadilini kaynağında yeniden öğrenmiş ve kısa sürede akıcı bir Kürtçeye sahip olmuştur. Kurdistan’ın dağları ve cennet coğrafyası karşısındaki hayret ve heyecanını her fırsatta dile getiren yoldaşımız, yaşamın her anına büyük bir anlam yüklemiştir. Rêber Apo’nun savunmalarını kendisine rehber edinen yoldaşımız, güçlü kavrayışıyla büyük bir derinlik sağlamıştır. İdeolojik alanda olduğu kadar askeri alanda da hızla gelişmiş, birçok silahta uzmanlaşarak profesyonel gerillacılık çizgisini yakalamıştır. Büyük küçük demeden bütün devrim görevlerine büyük bir ciddiyetle yaklaşan yoldaşımız, hiçbir zaman mevcut olanla yetinmemiş ve her zaman daha fazla katılmayı esas almıştır. Emekçi kişiliğiyle her an bütün görevlere hazır olan yoldaşımız, moral ve coşkusuyla bütün yoldaşlarına güç olmuştur. Kawa yoldaşımızın suikast alanına olan büyük ilgisi onu kısa sürede suikast taktiğinde yetkin bir gerilla olmasını sağlamıştır. Garê’de yürüttüğü başarılı pratiğin ardından sömürgeci Türk ordusunun işgal saldırılarının yoğunlaştığı Şehîd Delîl Batı Zap bölgesine geçmek ve direnişin ön cephesinde yer almak için büyük bir ısrar sahibi olmuştur. Önerisi kabul edilen yoldaşımız Şehîd Delîl Batı Zap bölgesine geçerek en ön safta yerini almış ve fedai bir militan olarak güçlü bir katılım sağlamıştır. İşgalcilere ağır darbelerin vurulduğu birçok eylemde yerini alan Kawa yoldaşımız, hareketli tim tarzının etkili bir şekilde pratiğe aktarılmasında büyük emek sahibi olan yoldaşlarımızdan olmuştur.

Ölümsüz fedailerimizin mücadele çizgisinde tereddütsüzce ilerleyerek güçlü bir katılımın sahibi olan, katılım temposunu sürekli yükselterek militanca yaşayan ve savaşan Kawa yoldaşımız, şehitlerimizden miras kalan direniş çizgisine layık olmayı başarmıştır. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında kendisini yeniden yaratan ve ardında asla unutulmayacak bir mücadele mirası bırakan Kawa yoldaşımızın anısı her zaman önümüzü aydınlatacak ve mutlaka zaferle taçlandırılacaktır.  

27 Ağustos 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi