Şehitler Hakkında Açıklamalar

Dilgeş, Berxwedan ve Mervan Yoldaşlarımız Şehadete Ulaştı

Basına ve Kamuoyuna!

26 Ağustos 2023 günü Amed’in Farqîn ilçesinde gerçekleşen düşman saldırısında Partimizin öncü militanlarından Dilgeş, Berxwedan ve Mervan yoldaşlarımız şehadete ulaştı. Düşman saldırısına karşı fedaice savaşarak Apocu iradeleşmenin temsilcisi olan Dilgeş, Berxwedan ve Mervan yoldaşlarımız Zap’tan Mêrdîn’e, Garzan’dan Amed’e kadar yükselen Apocu direniş ruhunu son nefeslerine kadar temsil etmeyi başardı.

Azmin, bilginin, yaratıcılığın ve fedailik çizgisindeki komutanlaşmanın adı olan Dilgeş yoldaşımız, 13 yıllık başarılarla dolu gerillacılık yaşamında her zaman fark yaratmayı bilen bir militan oldu. Yer aldığı her alanda, yürüttüğü her çalışmada moralli ve coşkulu katılımı ile başarıdan başarıya koştu,  yoldaşlarının da birer öncü militan olmasında eşsiz bir mücadele gösterdi.  

Berxwedan yoldaşımız şehitler çizgisine bağlılık temelinde gerilla saflarına katılarak, kutsal şehitlerimize nasıl layık olunacağının en seçkin örneği oldu. Berxwedan yoldaşımız, mücadelesinin her anında bu duruşunu koruyarak Rêber Apo ve şehitler partisi olan partimiz PKK’nin öncü militanlarından olmayı başardı.

Serhed’in yiğit evladı, zor görevlerin militanı Mervan yoldaşımız, gerilla yaşamının başından itibaren üstlendiği her görev ve sorumluluğu mutlak başarı temelinde ve büyük bir ciddiyetle yerine getirerek Partimizin örnek militanlarından oldu. Wan’dan başlattığı devrim yürüyüşünü her anına başarılar sığdırarak büyüten Mervan yoldaşımız, en büyük hayali olan Amed’de gerillacılık yapmayı bir hakikat haline getirdi.

Apocu direniş ruhunu layıkıyla temsil etmeyi başaran Dilgeş, Berxwedan ve Mervan yoldaşlarımızın değerli aileleri başta olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, yoldaşlarımızın bizlere bıraktığı mücadeleyi onların anısına layık olmanın yüksek bilinciyle zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.  

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Dilgeş Zîlan Gûzereş
Adı Soyadı: Ferhat Akdeniz
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Meryem – Ömer
Şehadet Tarihi ve Yeri: 26 Ağustos 2023 / Amed

Dilgeş Zîlan Gûzereş – Ferhat Akdeniz

 

Kod Adı: Berxwedan Farqîn
Adı Soyadı: Hanifi Saygı
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Fatma – Cemil
Şehadet Tarihi ve Yeri: 26 Ağustos 2023 / Amed

Berxwedan Farqîn – Hanifi Saygı

 

Kod Adı: Mervan Wan
Adı Soyadı: Muhterem Koç
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Siyanal – Ahmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 26 Ağustos 2023 / Amed

Mervan Wan – Muhterem Koç

Rêber Apo öncülüğünde gelişen Kurdistan Özgürlük Mücadelesi asimilasyon, inkâr ve imha saldırıları altında can çekişen halkımızın özgür gelecek umudunu yeniden yarattı. İşgalcilerin bütün insanlık dışı saldırılarına rağmen tarihin derinliklerine kök salan toplumsal değerlere bağlı kalan halkımız, varlığını ve kimliğini korumak için her zaman direniş içinde oldu. Partimiz PKK’nin ortaya çıkışıyla birlikte yurtsever halkımız, Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşüne; mücadele saflarına büyük bir güç ve  iradeyle katıldı. Ölümsüz komutanımız Egîd (Mahsum Korkmaz) öncülüğünde Kurdistan’da gelişen tarihi gerilla mücadelesi hızla Kurdistan’ın dört bir tarafına yayıldı ve yurtsever halkımız Kurdistan Özgürlük Gerillası’yla bütünleşerek işgale ve işgalcilere karşı yarım asrı bulan benzersiz bir direniş ortaya koydu.

Rêber Apo’nun özgürlük felsefesinin ve gerilla direnişimizin ilk halklaştığı Colemêrg kentimiz, sahip olduğu direniş mirasını PKK’nin görkemli mücadelesiyle bütünleştirdi. Gerillanın sömürgecilere ağır darbeler vurduğu Colemêrg, binlerce yiğit evladını direniş saflarına gönderdi ve yurtseverlik çizgisini her dönem en üst noktada temsil etti. Tarihi gerilla direnişini geliştirdiği serhildanlarla selamlayan yurtsever Colemêrg halkımız, Rêber Apo felsefesine ve ölümsüz şehitlerimizin mücadele mirasına bütün gücüyle sahip çıktı. Bu güçlü direniş geleneğinin takipçisi olan yurtsever Pinyanîş aşiretinden olan Dilgeş yoldaşımızın ailesi, sömürgeci Türk devletinin saldırıları nedeniyle Çelê’ye bağlı Gûzereş köyünden Gever’e göç etmek zorunda kaldı. Bu nedenle Gever’de dünyaya gelen Dilgeş yoldaşımız, erken yaşlardan itibaren Partimizi tanıma şansına sahip oldu ve Gever’de serhildanlar içinde büyüdü. Erken yaşlarda direnişle tanışan yoldaşımız, aynı zamanda düşman gerçekliğini de yakından tanıdı. Sömürgeci Türk devletinin Kürt gençlerini mücadeleden uzaklaştırmak için uyguladığı kirli politikalara tanıklık eden yoldaşımız, bu kirli saldırılara karşı her zaman mücadele etti ve Kürt gençlerini bilinçlendirerek mücadeleye yöneltti.

Ailesinden ve yakın çevresinden Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına katılımların olması, yoldaşımızın gerillaya karşı büyük bir ilgi duymasını getirdi ve erken yaşlardan itibaren gerilla saflarına katılma isteği uyandırdı. Gever’in yurtsever ortamında Kurdistani değerlerle iç içe büyümesi, yoldaşımızın karakterinin şekillenmesinde büyük bir etki yarattı. Kurdistan’da yükselen gerilla direnişi, halkımıza karşı sömürgeci devletin geliştirdiği acımasız saldırılar ve şehitlerimizin intikamını alma duygusu, Dilgeş yoldaşımızın 2010 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılma kararlılığına ulaşmasını sağladı. Bozulmamış Kurdistani özellikleri ve dağ yaşamına olan büyük tutkusu, yoldaşımızı Kurdistan Özgürlük Gerillası’yla hızla bütünleştirdi. Xakurkê alanında temel gerillacılık eğitimini başarıyla tamamladı ve ilk gerillacılık pratiğine başladı. Heyecanı ve coşkusuyla bütün yoldaşlarına güç ve moral kaynağı olan yoldaşımız, kutsal gerilla yaşamı ve yoldaşlığıyla derin bağlar kurdu. Aldığı eğitimlerle yetkin bir gerillaya dönüşen Dilgeş yoldaşımız, Zagroslar’a geçerek sömürgeci Türk ordusuna karşı geliştirilen tarihi Devrimci Halk Savaşı’nda büyük rol oynadı. Gerillacılık taktiklerinde uzmanlaşan ve başarılı bir şekilde pratiğe aktaran yoldaşımız, her zaman kendisini daha fazla geliştirme çabası içinde oldu. Dilgeş yoldaşımız dinamik, coşkulu ve kendine güvenen kişiliğiyle her zaman ön planda oldu ve gittiği her alanda yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazandı. Teknik gelişmeleri modern gerilla taktikleriyle birleştirerek devrimin hizmetine koymak için büyük bir emek ortaya koydu.

İnsanlık düşmanı DAİŞ çetelerinin Rojava Özgürlük Devrimi’ni boğmak amacıyla soykırım saldırıları karşısında halkımızı savunma temelinde Rojava’ya geçen Dilgeş yoldaşımız, DAİŞ çetelerine karşı fedaice savaştı. Başından ve ayağından iki kez yaralanmasına rağmen direniş cephesini terk etmeyerek insanlık düşmanı çetelerin yenilgiye uğratılmasında büyük bir çaba sahibi oldu. DAİŞ çeteleri yenilgiye uğratıldıktan sonra büyük bir sevgi ile bağlı olduğu ve hep özlemini çektiği Kurdistan dağlarına geri dönen yoldaşımız, edindiği tecrübeyle öncü bir komutana dönüştü. Özellikle sabotaj alanında yetkinlik kazandı, Demokratik Modernite Gerillacılığını en fazla özümseyen ve pratikleştirilmesi için yoğun çaba gösteren yoldaşlarımızdan oldu. Her zaman kendisini yenileyen, arayış içinde olan ve gelişirken yanındaki yoldaşlarını da geliştirmeyi esas alan Dilgeş yoldaşımız, mücadele saflarında hızla gelişti ve öncüleşti. Mücadele yaşantısı boyunca birçok kritik görevde sorumluluk alan ve başarıyla sonuca ulaştıran yoldaşımız, her zaman güven yaratarak başarı çizgisinin temsilcisi bir militan haline geldi. Garê alanında yürüttüğü başarılı pratiğin ardından Heftanîn’e geçen yoldaşımız, sömürgeci Türk ordusuna ağır darbeler vurulan birçok eylemde yer aldı. Aldığı akademi eğitimleriyle Rêber Apo felsefesinde ve yeni dönem gerilla taktiğinde derinleşen yoldaşımız, yaşamının her anını mücadeleye adadı, yürüttüğü başarılı pratiklerle Partimizin zafer çizgisini yaşamsallaştırdı.

Bakurê Kurdistan’a geçerek sömürgeci Türk ordusuna karşı geliştirilen tarihi direniş içinde yer almak için ısrar eden Dilgeş yoldaşımızın işgalcilere karşı öfkesi hiç dinmedi ve bu öfkesini etkili bir mücadelenin zemini haline getirdi. Amed alanına geçerek gerillacılık mücadelesini Bakurê Kurdistan’da devam ettirdi. Hiçbir engel karşısında pes etmeyerek sorunlar karşısında her zaman çözüm gücü olmayı başardı. Ölümsüz şehitlerimizden miras kalan mücadele bayrağını zafere taşımak için durup dinlenmeden çalışan, emek veren Dilgeş yoldaşımız, yeni dönem gerillacılığının zafer çizgisinde tereddütsüzce yürüyen yoldaşlarımızdan oldu. İşgalci Türk ordusunun saldırılarına karşı fedaice direnen ve savaşan yoldaşımız, birçok eylemde yerini aldı ve işgalcilere ağır darbeler vurdu. Ardında unutulmaz bir mücadele mirası bırakarak ölümsüzler kervanına katılan Dilgeş yoldaşımız, yaşamında ve yürüttüğü savaşta PKK militanlığının adı oldu. Dilgeş yoldaşımızın mücadele anısı her zaman önümüzü aydınlatacak ve biz geride kalan yoldaşları tarafından mutlaka zafere taşınacaktır.

Berxwedan yoldaşımız, aslen Botanlı koçer Aligî aşiretine mensup bir ailenin ferdi olarak Amed Farqîn’de doğdu. Ailesinin koçer olmasından dolayı doğa ile iç içe büyüyen Berxwedan yoldaşımız; özlü, sade, çalışkan ve çevresinde sevilen biri oldu. Her zaman doğa ile iç içe yaşamasından dolayı, şehirlerin kirinden, karmaşıklığından ve sahte ilişkilerinden etkilenmedi. Türk devlet okullarında dört yıl okuyan yoldaşımız, bu okulların birer asimilasyon merkezleri olduğunu, kendisini özünden koparacak birer soykırım yuvası olduğunu kısa sürede fark ederek bıraktı fakat kendisini eğitmeyi her an sürdürdü. Hem özünü korumayı bildi hem de yaşamsal anlamda büyük bir tecrübe kazandı. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin 1990’lı yıllardan itibaren tüm Kurdistan’da gelişmesi ve halkımızca gerçekleştirilen serhildanlar ve kitlesel katılımlarla gerillanın sahiplenilmesi, ülkemizde yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Berxwedan yoldaşımızın ailesi de bu süreçte mücadelemizi tanıdı. Soykırımcı Türk devleti bütün insani değerleri bir yana bırakarak sırf özgürlük gerillasının halkla olan ilişkisini koparmak için halkımıza karşı birçok insanlık dışı saldırı geliştirdi. Köylerin yakılıp yıkılması ve halkımızın zorla göçe tabi tutulması ve böylece hem gerillanın halkımıza ulaşması hem de halkımızın metropollerde daha kolay asimile edilmesi amaçlandı. Berxwedan yoldaşımızın koçer ailesi de düşmanın bu politikalarından nasibini aldı. 90’lı yıllarda birçok defa evlerinin, çadırlarının yakılıp yıkılması düşmana tepki duymalarına neden oldu. Berxwedan yoldaşımız da küçükken şahitlik ettiği bu saldırılar nedeniyle düşmana karşı büyük bir öfke ve kin besledi. Büyüyünce mutlaka düşmandan hesap soracağını her defasında dile getirerek, mevcut öfkesini daha da biledi. Ailesinden ve yakın akrabalarından gerilla saflarına katılımların olması, Berxwedan yoldaşımızın gerillaya karşı büyük bir sevgi beslemesini sağladı. Gerillayı kendisi için ulaşılması gereken bir hedef olarak belirleyen yoldaşımız, bu hedefine her geçen gün yakınlaştıkça daha fazla heyecanlandı ve bu heyecanını daha fazla mücadele gerekçesi yaptı. Yakın akrabalarından yaşanan şehadetler Berxwedan yoldaşımızı derinden etkiledi. Bu şehadetlere doğru sahip çıkmanın ancak mücadeleyi daha da büyütmekten geçtiği bilinci edindi ve daha fazla mücadele arayışına girdi. 2007-2009 yılları arasında milislik çalışmalarına dahil olan yoldaşımız, büyük hizmetlerde bulundu. Bu süreçte birlikte çalıştığı birçok yoldaşımızın ve 2011 yılında da abisi Serdar Amed (Refik Saygı) yoldaşımızın şehadete ulaşması, Berxwedan yoldaşımızın daha fazla yoğunlaşmasına ve mücadele yöntemlerini gözden geçirmesine neden oldu. Mevcut mücadele tarzının ve katılımın yeterli olmadığını bilen yoldaşımız, bu temelde arayışlarını daha da derinleştirdi. Son olarak 2013 yılında partimiz PKK’nin öncü kadrolarından Sara (Sakine Cansız) yoldaşın namertçe şehit edilmesi, Berxwedan yoldaşımız için gerilla saflarına katılma gerekçesi oldu.

2013 yılında çocukluk hayali olan gerillaya katılmayı başaran Berxwedan yoldaşımız hem koçer olmasından hem de uzun yıllar boyunca gerilla ile birlikte çalışma yürütmesinden dolayı gerilla yaşamına uyum sağlamada zorlanmadı. Daha önceden tanık olduğu gerillanın yoldaşlık ilişkilerini bizzat yaşamaya başlaması, Berxwedan yoldaşımızda tarifi imkansız duygular uyandırdı. Yaptığı bir değerlendirmede, bu duyguların anlatılarak değil ancak yaşanılarak bilinebileceğini ve gerçek anlamına varılabileceğini ifade etti. Yaşamsal ve örgütsel tecrübeleri ile daha ilk günlerden itibaren kendisi gibi gerillaya yeni katılan yoldaşlarına yardım ederek öncülük yapmaya başladı. Yeni savaşçı eğitimi sırasında kendisini her anlamda geliştirmeyi hedefleyen yoldaşımız, ideolojik ve askeri anlamda belli bir bilinç düzeyi yakalamayı başardı. Berxwedan yoldaşımızın doğal kişilik özellikleri, fedakarlığı ve mücadeleye daha fazla katılma isteği, birlikte eğitim gördüğü ve mücadele ettiği yoldaşlarına örnek oldu.

Eğitimden sonra yaklaşık iki yıl boyunca Metîna alanında çalışma yürüten Berxwedan yoldaşımız, bu süreçte gerilla yaşamında, gerilla savaş taktiklerinde önemli bir derinleşme sağladı. Artık tecrübeli ve yetkin bir gerilla olan Berxwedan yoldaşımız, her geçen gün kendisini daha da geliştirmeyi esas alarak komutanlaşmayı amaçladı. Ancak öncü bir gerilla komutanı olarak dönem görevlerini yerine getirebileceğini düşünen yoldaşımız, bu yönüyle büyük bir emek ve çabanın sahibi oldu. Kendisini Rêber Apo felsefesinde derinleştirdi, edindiği militan ölçülerle yoldaşlarına güven verdi. Bu nedenle fedakarlık, güven ve hassasiyet gerektiren çalışmalara dahil olarak mücadelesini daha da büyüttü. Bir yıl boyunca bu çalışmada kalan yoldaşımız, düşmanın halkımıza yönelik geliştirdiği topyekûn saldırılara karşı savaşın yoğun olduğu alanlara gitmek istedi. Önerisinin kabul edilmesi üzerine 2016 yılında tekrar Metîna alanına geçti. Apocu öncü bir militan olan Berxwedan yoldaşımız, burada kaldığı iki yıllık süre içinde en ön cephede yer aldı ve düşmanın gerçekleştirdiği saldırılara anında cevap vererek, büyük darbe vurdu. Savaş cesareti, yoldaşlığa olan bağlılığı ve dürüst katılımı ile öncü bir Apocu militan oldu.

Daha sonra özel bir görev için çeşitli alanlarda kalan Berxwedan yoldaşımız; bu çalışmalardaki duruşu, Önderlik felsefesine ve özgür yaşama olan bağlılığı ile bir Parti kadrosu olarak üstlendiği görev ve sorumlulukları başarı ile yerine getirdi. Düşmanın Önderliğimize yönelik işkence sistemini sürekli kılması ve halkımızla olan bağını koparmaya çalışması, halkımıza yönelik saldırılarını büyük bir alana yayarak kazanımlarına göz dikmesi ve halkımızın öncü savunma gücü olan Kurdistan gerillasına yönelik saldırılarını kapsamlılaştırması, Berxwedan yoldaşımızın süreç karşısında kendisini sorgulamasına neden oldu. Öncü bir militan olarak geçilen bu zorlu sürece mutlaka cevap olması gerektiğini düşünen yoldaşımız, bu temelde Şehîd İbrahim Akademisi’nde eğitime katılarak, burada kendisini hem ideolojik anlamda hem de yeni dönem gerillacılığının esaslarında derinleştirdi. Ancak profesyonel gerillacılıkla başarıya ulaşılabileceğinin farkında olarak büyük bir yoğunlaşma süreci yaşadı. Bakurê Kurdistan’da mücadele etme istemini her fırsatta dile getiren Berxwedan yoldaşımız, özellikle doğup büyüdüğü ve tanıdığı Amed alanına geçmek istedi. Duruşu ve fedaice katılımı ile yoldaşlarına güven veren Berxwedan yoldaşımız, zafere olan büyük inancı ve devrimci coşkusuyla Amed alanına geçti. Amed’de bulunduğu süre içinde yoldaşlarının güvenine layık ve beklentilerine cevap olan Berxwedan yoldaşımız, başarılı birçok çalışma yürüttü. Devrimci Halk Savaşımızın gelişmesi ve daha fazla derinleşmesi için büyük bir emeğin, durmak bilmeyen bir temponun sahibi oldu. 26 Ağustos günü Farqîn alanında gerçekleşen düşman operasyonuna karşı 10 yıllık gerillacılık tecrübesinin zirvesini yaşayan Berxwedan yoldaşımız, fedaice direnerek şehadete ulaştı. Dürüstlüğü, doğallığı ve emekçiliği ile tüm yoldaşlarının yüreğinde yer edinmeyi başaran Berxwedan yoldaşımız şehadeti ile biz yoldaşlarına daha fazla mücadele talimatı oldu. Yoldaşları olarak Berxwedan yoldaşımız şahsında tüm şehitlerimizin özgür yaşam hayalini gerçekleştireceğimiz sözünü bir kez daha yineliyoruz.

Mervan yoldaşımız Wan’ın Payizava ilçesinde derin yurtseverlik değerlerine bağlı Pinyanîş aşiretine mensup bir ailede dünyaya geldi. Toplumsal ahlak değerlerine bağlı sade, samimi ve mütevazi bir ailede yetişti. Çocukluğunu Wan’da geçiren yoldaşımı,z burada partimiz PKK’yi daha yakından tanıma fırsatı buldu. Toplumsal değerlerle iç içe büyüyen yoldaşımız sistemin var olan dayatmalarına karşı her zaman bir sorgulama ve arayış içerisinde oldu. Çocukluk yıllarında başlayan sistemi sorgulama duruşu, arayışlarında daha radikal bir tutum takınmasına vesile oldu. Bu temelde sistemin dayatmalarına karşı örgütsel ve eylemsel çalışmalara ilk adımlarını atarak bu arayışlarını cevaplamaya başladı. Partimiz PKK’yi daha yakından tanıdıkça var olan tutumunun yeterli olmadığını, bu uğurda daha fazla bir çabanın içerisinde olunması gerektiğinin bilinç ve kararlılığına ulaştı. 2008 yılında sokak ortasında onlarca faşist Türk polisinin annelerimize uyguladığı şiddetin canlı tanığı oldu. İmha ve soykırım saldırıları karşısında sessiz kalmayarak aktif bir eylemsellik içerisinde oldu. 2012 yılında faşist Türk polisleri tarafından 1 hafta gözaltına alınan Mervan yoldaşımız, onur kırıcı uygulamalara ve teslimiyet dayatmasına maruz kaldı. Bu saldırılar karşısında kin ve öfkesini örgütlü bir duruşa dönüştüren yoldaşımız, yurtsever gençlik çalışmalarına aktif bir şekilde katılarak kinini ve intikamını düşmanın üstüne saldı. Ailesinden ve çevresinden katılımların olması ve şehadetlerin yaşanması, Mervan yoldaşımızın daha aktif katılmasına ve böylece şehitlerimizin anılarına bağlı olmayı esas görev bilmesine vesile oldu. Bu temelde artık gerilla saflarına katılma kararı alarak sistemin tüm saldırı ve dayatmalarına karşı cevap oldu.

Mervan yoldaşımız 2015 yılında Wan eyaletinde gerilla saflarına katılarak bir özgürlük gerillası oldu. 1997 yılında Çarçêla alanında, bir çatışmada kahramanca savaşarak şehadete ulaşan abisi Mervan Wan (Erkan Koç) yoldaşın ismini alarak, daha ilk günden itibaren şehitler çizgisinde bir duruşun sahibi olacağını beyan etti. Temel gerilla eğitimini Wan eyaletinde tamamlayan yoldaşımız, burada aktif bir şekilde çalışmalarda yerini alarak, görev ve sorumluluklarını yerine getirdi. Feraşîn yaylalarından asi ve heybetli Kato Marînos dağları boyunca bir özgürlük savaşçısı olarak mücadele etti. Bu mücadele içerisinde büyük bir yaşam tecrübesi kazandı ve yetkinleşerek Apocu bir militan olma yolunda kararlı adımlarla yürüdü. Yoldaşlarına olan derin bağlılığı ve dürüst katılımı ile kısa süre içerisinde tüm yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazandı. Eyalette düzenlenen birçok eylemde aktif bir şekilde yer alarak birçok düşman askerinin cezalandırılmasında rol sahibi oldu. 2016 yılında Wan’da fedai eylem yaparak şehadete ulaşan Xebat Aktepe yoldaşı yakından tanıdı. Xebat yoldaşın eylem hazırlıklarına üstün bir moral ile katkı sağlayan Mervan yoldaşımız, eyleme gittiği ana kadar Xebat yoldaşın yanında kalarak, o anlara canlı tanıklık etti. Xebat yoldaşımızın fedai eylemi, Mervan yoldaşımızı derinden etkiledi. Böylece yaşama ve yoldaşlığa olan inancını derinleştirerek daha aktif bir katılımın sahibi olmasına vesile oldu. Mervan yoldaşımız kış kamplarında kendini Rêber Apo ideolojisi ve felsefesinde eğiterek şehit yoldaşlarına olan bağlılığını pratikte yansıtan bir tutum içerisinde oldu. 2017 yılında kış kamplarının üzerine düşen çığ sonucu yaralandı. Yaralı olmasına rağmen mücadelesine devam etme irade ve kararlılığını göstermesini bildi. Ağır kış koşullarında direnerek yaşama tutundu. Aynı zamanda yoldaşlarının da yardımına koşarak büyük bir fedakârlık sergiledi.

2017 yılının ardından Medya Savunma Alanları’na geçen yoldaşımız, tecrübe ve eksikliklerini daha derinlikli analiz etmek ve bunlardan dersler çıkararak kendini Rêber Apo ve şehitler gerçekliği karşısında daha fazla derinleştirmek için Haki Karer Akademisi’nde bir devre eğitim gördü. Eğitim süreci boyunca eleştiri ve öz eleştirisel bir tutum sergileyen yoldaşımız, kendini ve yoldaşlarını geliştirmede emek sahibi oldu. Rêber Apo’nun Demokratik, Ekolojik ve Kadın Özgürlükçü Paradigması’nda daha fazla derinleştirerek çıkan hata ve eksiklikleri üzerinde derin yoğunlaşmalar yaparak sürecin ruhuna uygun bir Apocu militan olma kararlılığında oldu. Bu temelde yoldaşlık ilişkilerine bağlı, sade ve dürüst bir katılımın sahibi olma yolunda sürekli kendini eğiterek yoldaşlarına karşı sorumluluklarını yerine getirdi. Başarılı bir şekilde eğitim devresini tamamlayan yoldaşımız, tekrar Bakurê Kurdistan alanlarında mücadeleye katılmak üzere Amed’e gitmek için öneride bulundu. Önerisi kabul edilen yoldaşımız, görev ve sorumluluklarını layıkıyla yerine getirme çabası içerisinde oldu.

Zorluklar ve koşullar ne olursa olsun Mervan yoldaşımız için pes etmek söz konusu olamazdı. Amed’e gitmek için önüne çıkan tüm zorluklara ve olumsuzluklara derin anlam biçerek, sabırlı ve dirayetli bir tutum takındı. Amed’e gitmek için yoğunlaşma içinde olduğu süre boyunca yoldaşlık ilkelerine bağlı bir yaşamın sahibi oldu. Yoldaşları için üslenme çalışmasından mevzi ve tünel hazırlıklarına kadar her görev ve sorumluluğa ‘ama’sız katılarak başarılı bir pratiğin sahibi oldu. Yaşamında sürekli moralli, olmazı olur kılan Apocu bir militan duruşun sahibi oldu. Halkımızın ve Hareketimizin içerisinde olduğu tarihi sürecin görev ve sorumluluklarının bilincinde olarak Amed’e gitti. Bir kızıl yıldız gibi parlayan gözlerinde yüzyılların sevincinin yanı sıra düşmana karşı biriktirdiği kin ve öfke ile burada mücadele etti. Amed eyaletinde bulunduğu süreç içinde başarılı bir pratiğin sahibi olarak görev ve sorumluluklarını yerine getiren Mervan yoldaşımız, düşmanla girilen çatışmalarda son nefesine kadar direnerek şehadete ulaştı. Yoldaşları olarak Mervan yoldaşımızın mücadele çizgisinde yürüyeceğimizin sözünü veriyoruz.

 

8 Eylül 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi