Şehitler Hakkında Açıklamalar

Rizgar Îdexî Yoldaşımız Şehadete Ulaştı

Basına ve Kamuoyuna!

12 Temmuz 2023 günü Botan’ın Besta bölgesinde gerçekleşen düşman saldırısında değerli yoldaşımız Rizgar Îdexî şehadete ulaştı. Zagroslar’ın yiğit evladı, Partimizin öncü militanı Rizgar yoldaşımız büyük bir iddia, kararlılık ve şehitler çizgisine layık olmanın bilinciyle hareket etti. Botan’daki başarılı pratiği ve samimi yoldaşlığı ile örnek bir Apocu gerilla oldu. Botan’ın Kêla Memê ve Besta alanlarında gerillacılık yapan yoldaşımız, düşmana darbe vuran birçok çalışma ve eylemde yer alarak işgalci düşmana karşı rolünü oynadı. Botan’ın öncü komutanlarından Şehîd Adil Bilîkî yoldaşın ardılı olmak ve onun direniş mirasını sahiplenerek mücadeleyi büyütmeyi amaçlayan Rizgar yoldaşımız katılımı ve duruşuyla Adil, Gelhat, Nûda ve Gulbaharların ardılı olmayı başardı.

Rizgar yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, Rizgar yoldaşımız şahsında tüm devrim şehitlerimizin anılarını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.

Rizgar Îdexî yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Rizgar Îdexî
Adı Soyadı: Sinan Arar
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Meryem – Ramazan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 12 Temmuz 2023 / Besta

Rizgar Îdexî – Sinan Arar

Dağları kadar asi olan ve tarihinin hiçbir döneminde işgalcilere karşı boyun eğmeyerek özgür yaşamda ısrar eden Colemêrg halkımız, direniş geleneğini günümüzde de sürdürerek özgürlük hareketimize öncülük yapmaya devam etmekte. Colemêrg halkının yiğit genç kadın ve erkekleri de doruklarına sevdalandıkları özgür dağlara akarak halkımızın özgürlüğü için fedailik çizgisinde mücadele ediyor ve direniş tarihimizi besliyorlar.

Bu fedailik çizgisinin adanmışlarından olan Rizgar yoldaşımız da Colemêrg’de yurtsever bir ailede doğdu. Yaşadığı çevrenin ve ailesinin yurtsever olmasından dolayı daha küçük yaşlardan itibaren mücadelemizi duydu. Yaşadığı bölgenin Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın yoğun etkinlik alanı olmasından dolayı defalarca gerilla ile karşılaşarak, gerillayı tanıma fırsatı buldu. Gerillanın yaşamından, yoldaşlık ilişkilerinden ve insanlara yaklaşımından etkilenen Rizgar yoldaşımız, gördüğü bu gerçeklik karşısında derinden etkilendi. Bundan dolayı çocuk yüreğine gerilla sevgisini yerleştiren Rizgar yoldaşımız, gerillaya katılımı bir amaç haline getirdi. Büyüdükçe halk gerçekliğimizi, uğruna büyük bedeller verdiğimiz özgür yaşam mücadelemizi daha iyi anlama imkanı bulan Rizgar yoldaşımız gerillaya olan duygusal bağlılığını bilinçle yoğurmasını bildi. Bu süreçte düşmanın halkımıza yönelik soykırım siyasetini de bilince çıkaran Rizgar yoldaşımız halk olarak varlığımızı korumanın ancak gerillayı büyütmekle mümkün olduğunun kanaatine vardı. Bunun için onurlu bir Kürt genci olarak en büyük sorumluluğun kendisi gibi gençlere ait olduğunu bilerek 2013 yılında iki akrabasıyla birlikte Kato alanından gerilla saflarına katıldı.

Bir süre Botan alanında gerillacılık yapan Rizgar yoldaşımız burada gerillacılığın temel ilkelerini, PKK yaşamının ölçülerini öğrenme fırsatı buldu. Daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçen yoldaşımız, yeni savaşçılar eğitimine dahil oldu. Eğitim sırasında Bakurê Kurdistan’da edindiği tecrübeler sayesinde yoldaşlarına öncülük yapmaya başladı.  Katılım tarzı ve üslubuyla yoldaşlarına moral veren ve onların yaşama daha aktif katılmalarını sağlayan yoldaşımız emekçi ve fedakar özellikleriyle yoldaşlarının gelişimine önemli katkılarda bulundu. Aldığı eğitimlerle kendisini Apocu ideolojide derinleştiren Rizgar yoldaşımız, Önderlik felsefesini temel yaşam biçimi yapmak için katılımını yeniden gözden geçirerek fedaice bir katılım için sözünü yineledi. Halkımızın özgürlük taleplerine cevap olabilecek yetkin bir gerilla olabilmek için askeri eğitimlerine büyük önem veren yoldaşımız gerilla tarz ve taktiğinde uzmanlaşarak yüzünü pratik alanlara döndü. Gerilladaki ilk pratiğini Xakurkê alanında yapan Rizgar yoldaşımız, askeri alandaki yoğunlaşmalarına burada da devam etti. Yaşanabilecek olası bir savaş durumuna hazır olmak için kendisini her anlamda geliştirmesi gerektiğine inanan yoldaşımız Şehîd Mehmed Goyî Operasyon Okulu’nda eğitime dahil oldu. Burada da ideolojik ve askeri anlamda kendisini Devrimci Halk Savaşı esaslarına göre eğitti. Eğitimden sonra zorlu pratiği ile bilinen Xakurkê’nin Gostê alanına geçti. Düşman saldırılarının başladığı 2015 yılından itibaren bu alanda düşmana karşı geliştirilen birçok eyleme aktif katılarak, düşman saldırılarına cevap verdi.  Düşmanın her işgal girişimine karşı beraberindeki yoldaşlarıyla fedaice savaşan Rizgar yoldaşımız bir defa yaralandı. Fakat hem Önderliğimiz üzerindeki ağır tecrit koşulları hem de yaşanan savaş sürecinde bazı yoldaşlarının şehadete ulaşması, Rizgar yoldaşımız için daha fazla mücadele etmenin gerekçesi oldu. Bu bilinçle yoğunlaşan Rizgar yoldaşımız kısa sürede yaralarını sararak daha etkili ve sonuç alıcı bir mücadele yürütmek için Bakurê Kurdistan’a gitmeyi önerdi. Önerisi kabul edilen yoldaşımız askeri anlamda uzmanlaşmak ve profesyonel bir düzey yakalamak için branş eğitimlerine katıldı. Orta otomatik silahlar branşında uzmanlaşan yoldaşımız 2018 yılında yüzünü kutsal Botan alanına döndü.

Öncü komutanlarımızın ve gerillanın ilk mücadele alanı olan Botan’a gitmek ve orada Egîd ve Adilların ardılı olarak savaşma imkanına kavuşan Rizgar yoldaşımız tarifi imkansız bir mutluluk ve heyecan duydu. Mücadele için yer aldığı alanın ağırlığını tüm hücrelerine kadar hisseden yoldaşımız, üstlendiği görev ve sorumlulukları yerine getirmek için müthiş bir çabanın sahibi oldu. İlk olarak Kêla Memê alanında çalışmalara katılan yoldaşımız, burada katıldığı eylemlerdeki cesareti ve fedakarlığı ile yoldaşlarının saygısını kazandı. Emekçi ve mütevazı bir yapısı olan yoldaşımız, askeri alandaki becerileri ile de kısa sürede öncü bir militan olmayı başardı. Yoğunlaşması sürekli düşmanı vurma üzerine olan Rizgar yoldaşımız, aynı zamanda yoldaşlarını da yoğunlaştırarak pratik anlamdaki öncülüğünü yaşamsal ve ideolojik öncülükle perçinledi. Kêla Memê alanından sonra Besta alanına geçen yoldaşımız, mevcut katılım düzeyini daha da aşan bir tempo ile mücadelesini sürdürdü. Düşmanın halkımızın kazanımlarının olduğu her alana saldırması, halkımıza karşı katliamlar geliştirmesi ve Önderliğimiz üzerindeki baskı ve tecrit politikasını daha da derinleştirmesi Rizgar yoldaşımız için daha fazla mücadelenin gerekçesi oldu. Bu temelde hem Kêla Memê hem de Besta’da bulunduğu süreçte asla sıradan bir yaşamı ve mücadeleyi kabul etmedi. Her zaman fedailik çizgisinde katılmayı ve savaşmayı esas alan yoldaşımız 12 Temmuz 2023 günü gerçekleşen düşman saldırısına karşı da bu militan duruşunu korudu. Son nefesine kadar binlerce şehidimizin eşsiz emek ve çabaları ile yaratılan özgürlük değerlerine bağlı kalmayı başaran Rizgar yoldaşımız şehadete ulaşarak halkımız özgürlük tarihindeki onurlu yerini aldı.

14 Eylül 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi