Şehitler Hakkında Açıklamalar

Rojda Mahir Yoldaşımız Şehadete Ulaştı

Basına ve Kamuoyuna!

Rojda Mahir yoldaşımız, Mayıs 2023 tarihinde Medya Savunma Alanları’na yönelik gerçekleşen bir düşman saldırısı sonucu şehadete ulaştı.

Her gününe büyük kahramanlıklar sığdırarak ve bu kahramanların eşsiz emekleri sayesinde gelişen Kurdistan Özgürlük Mücadelesi, başta Kürt halkı olmak üzere tüm Ortadoğu halkları için özgürlük umudu olmaya devam ediyor. Bu onurlu yaşam mücadelesi gelişimini kuşkusuz kahramanca savaşarak şehadete yürüyen yoldaşlarımıza borçlu. Şehitlerimizin emsalsiz fedakarlıkları ve emekleri sayesinde Hareketimiz bugünkü öncü konumuna ulaştı. Rojda yoldaşımız da inançlı ve kararlı duruşu ile mücadelemizin gelişiminde önemli katkıları olan öncü bir YJA Star militanı oldu. Mücadele ettiği her yerde özgür kadın çizgisinin uygulayıcısı ve yılmaz bir savunucusu oldu. Her anında mücadelesini büyütmeyi esas alan ve Önderliğimizin yeni yaşamı yaratan fikirlerini tüm kadınlara ulaştırmanın çabasında olan Rojda yoldaşımız bu özellikleriyle bir kadın olarak üstlendiği öncülük misyonunu layıkıyla yerine getirdi.

Rojda yoldaşımız gibi değerli bir militanı özgürlük mücadelemize kazandıran ve halkımızın özgürlüğü için her türlü fedakarlığı gösteren başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Rojda Mahir yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Rojda Mahir
Adı Soyadı: Hêvî Reşîd
Doğum Yeri: Efrîn
Anne – Baba Adı: Almas – Reşîd
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mayıs 2023 / Medya Savunma Alanları

Rojda Mahir – Hêvî Reşîd

İşgalcilerin geliştirdiği baskı, işkence ve zorla göç etme saldırılarına rağmen Kürt kültürünün derinden yaşandığı bölgelerden biri olan Efrîn bu özelliğiyle tarihin her döneminde halkımızın varlığının teminatı oldu. Bu gerçekliğin farkında olan işgalci güçler her zaman Efrîn’de yaşayan halkımıza yönelik özel politikalar uygulayarak, özünden koparmayı amaçladı. Bu soykırımcı yönelimlerin farkında olan Efrîn halkımız da kültürünü, dilini ve kendisini var eden değerleri daha fazla sahiplenerek cevap verdi. Yeri geldiğinde eline silah alıp Çiyayê Kurmênc, Lêlûn ve Çiyayê Hawar’da işgalcilere karşı savaştı. İşgalcilerin Kurdistan’ı parçalama politikalarının farkında olan Efrîn halkımız kendisini hiçbir zaman Kurdistan’ın diğer alanlarından ayrı görmedi. Halkımızın yaşadığı sorunların her yerde aynı olduğunun farkındalığıyla çözümün de ancak birlikte mücadele etmekten geçtiğinin bilincinde oldu. Bu nedenle Kurdistan’ın hangi alanında halkımızın özgürlüğü için bir mücadele gelişse Efrîn halkımız mutlaka en değerli evlatlarını bu mücadelelere katarak ve derin yurtseverliklerinin gereğini yerine getirdi. Önderliğimizin Ortadoğu’ya çıkışından kısa bir süre sonra Apocuları tanımaya başlayan Efrîn halkımız hem Önderliğimizde hem de PKK kadrolarında özgür geleceği görerek büyük bir inançla Partimizin etrafında kenetlendi. Öyle ki daha mücadelemizin ilk yılları olmasına ve ortada herhangi bir kazanımın olmadığı bir süreçte Efrîn halkımız başta en değerli evlatları olmak üzere tüm varlıklarını özgürlük mücadelemiz için gözünü kırpmadan verdi. Eşine az rastlanır bir fedakarlıkla yıllarca hiçbir karşılık beklemeden sadece halkımızın işgal ve sömürü düzeni altından kurtulacağına olan inançla mücadele etti. Bu mücadelede binlerce evladını şehit veren Efrîn halkımız şehitlerin mücadelesini daha da büyütmeyi esas aldı.

Rojda yoldaşımız da bu değerli halkın bir ferdi olarak yurtsever ve özgürlük mücadelemizde bedel ödeyen bir ailede doğdu. Rojda yoldaşımızın ailesi birçok Rojava’lı aile gibi partimiz PKK’yi ve Rêber Apo’yu 1980’li yıllarda tanıdı. Mücadelemizin ilk yıllarında gelişen bağlılık her geçen süre içinde daha da artmış ve artık bu değerli ailemiz özgürlük mücadelemizi sahiplenerek günümüze taşıyan önemli bir halka oldu. Bu değerli aileden ilk olarak 1992 yılında Xalid yoldaşımız gerilla saflarına katılarak devrimcilik görevini yerine getirdi. Abisinin gerilla saflarına katılmasından etkilenen Rojda yoldaşımız, küçüklüğünden itibaren gerillaya hayranlık beslemeye başladı. Çocukluğunun kahramanı yaptığı gerillanın evlerine gelip gitmesi Rojda yoldaşımızın gerillayı yakından tanımasını sağladı. Rêber Apo’nun felsefesi ile kendisini eğiten ve halkımızın özgürlüğü için fedaice savaşan gerillanın yaşamı, yoldaşlık ilişkisi ve halka yaklaşımı Rojda yoldaşımızın dikkatini çekti. Kendisine zamanı geldiğinde mutlaka gerilla saflarına katılacağının sözünü veren yoldaşımız, gençlik dönemlerinden itibaren devrimci gençlik ve toplumsal alan çalışmalarında yer aldı. Çalışmalarda yer aldığı süreçlerdeki samimiyeti ve özgürlük değerlerimize olan bağlılığı ile halkımızın ve yoldaşlarının saygısını kazandı. Neolitiğin günümüzdeki temsilcisi olan Efrîn kadının toplumdaki doğal otoriter özelliğini kişiliğinde yansıtmayı başaran Rojda yoldaşımız yaşamdaki duruşu ve hesapsız katılımı ile bir halk öncüsü oldu. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gelişmesinin ardından halkımızın kazanımlarına yönelik çete saldırılarının başlaması üzerine Rojda yoldaşımız 2011 yılında gerilla saflarına katılma kararı aldı. Yıllarca örgütlemek için emek harcadığı halkımızın savunmasının ancak gerilla mücadelesi ile mümkün olduğunun bilincinde olan Rojda yoldaşımız bu amaçla yüzünü Kurdistan dağlarına döndü.

Gerillada ilk eğitimlerini alan Rojda yoldaşımız, kısa sürede Kurdistan dağlarına ve gerilla yaşamına uyum sağladı. Özverili ve mütevazı kişiliği ile tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmayı başaran yoldaşımız, yıllarca edindiği örgütsel ve yaşamsal tecrübelerle yoldaşlarına öncülük yapmaya başladı. Eğitimlerde Önderlik felsefesini daha yakından tanımaya ve anlamaya başlayan Rojda yoldaşımız, Rêber Apo’nun her bir belirlemesini kişiliğinde yaşamsallaştırmak için büyük çaba harcadı. Özellikle Önderliğimizin kadın özgürlük sorununa dair çözümlemeleri ve geliştirdiği kadın kurtuluş ideolojisi Rojda yoldaşımızın temel mücadele gerekçesi oldu.  Kadına toplumda biçilen rolleri bilince çıkaran ve erkek egemen zihniyetin kadına kölelikten başka bir yaşam şansı tanımadığını fark eden Rojda yoldaşımız, ancak özgür kadın çizgisinde derinleşerek bu zihniyetle mücadele edebileceğini bilince çıkardı. Bu temelde kendisini geliştiren ve özgür kadın kimliğine layık bir duruşun sahibi olan yoldaşımız öncü bir PAJK militanı olmayı başardı. Aynı zamanda halkımıza yönelik saldırılara karşı etkili bir savaş verebilmek için kendisini gerilla taktik ve tarzında derinleştirdi. DAİŞ çetelerinin Rojava alanında halkımızın kazanımlarını ortadan kaldırmak ve halkımızı soykırımdan geçirmek için geliştirdiği saldırılara karşı Rojda yoldaşımız yüzünü doğduğu topraklara döndü. Rojava alanında DAİŞ çetelerine karşı yürütülen ilk hamlelerde yer alarak başta kadınlar olmak üzere DAİŞ faşizminin zulmüne uğrayan herkesin intikamını aldı. Daha sonra bazı işbirlikçi kesimlerin de yardımıyla çetelerin Şengal’e saldırması ve Êzidî halkımıza yönelik katliamlar gerçekleştirmesi üzerine Rojda yoldaşımız Şengal alanına geçti. Şengal alanında DAİŞ çetelerinin yenilgiye uğratılmasına ve Şengal’in özgürleştirilmesine kadar mücadele yürüttü. Birçok devrimci hamlede yer alan Rojda yoldaşımız, cesareti ve tereddütsüz katılımı ile yoldaşlarına güç ve moral kaynağı oldu. Çetelere vurduğu her bir darbeyle katledilen, tecavüze uğrayan, kaçırılıp köle pazarlarında satılan Êzidî kadınlarının intikamını alan Rojda yoldaşımız, Şengal’in özgürleştirilmesinde emeği olan değerli yoldaşlarımızdan oldu. Şengal’in özgürleştirilmesinden sonra bir süre daha alanda kalan Rojda yoldaşımız, toplumsal alan çalışmalarında yer alarak Êzidî halkımızın örgütlenmesinde misyon sahibi oldu. Özellikle Êzidî kadınlarının bilinçlenmesinde ve Rêber Apo felsefesi temelinde bir yaşamın sahibi olmaları için büyük uğraş verdi. Burada halkımızın sevgisini kazanan Rojda yoldaşımız, her zaman halkımıza layık bir militan olmanın arayış ve çabasında olarak mücadelesini büyüttü.

Şengal’deki görevini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra tekrar Medya Savunma Alanları’na dönen yoldaşımız, dağlara olan özlemini gidererek hızlıca çalışmalara dahil oldu. Büyük bir coşku ve heyecanla giriştiği her çalışmayı mutlaka başarı ile tamamlamayı ilke edinen yoldaşımız ciddiyeti ve titiz çalışma tarzıyla mutlaka hedefine ulaşmayı başarırdı. Yoldaşlığa büyük önem vermesi ile bilinen Rojda yoldaşımız, yaşamdaki fedakar ve dürüst yaklaşımlarıyla tüm yoldaşlarının yüreğinde yer edinmeyi başardı. Rêber Apo’ya bağlılığı her şeyin üstünde gören Rojda yoldaşımız, kadın özgürlük ölçülerinin güçlü bir temsilcisi olarak partimiz PAJK’ın öncü bir militanı olmayı başardı. Yoldaşları olarak Rojda yoldaşımızın anısını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.

15 Eylül 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar