Şehitler Hakkında Açıklamalar

Welat Asê Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

İşgalci Türk devletine karşı sürdürülen savaşın en çetin yaşandığı yıllardan biri de 2018’di. Soykırımcı sömürgeci Türk devleti halkımızın özgürlük istemlerini bastırmak ve Hareketimizi tasfiye etmek için tüm imkanlarını seferber ederek sonuç almak istedi. Buna karşı Kurdistan Özgürlük Gerillası da Bakurê Kurdistan’dan Türkiye metropollerine kadar her yeri direniş alanına çevirerek cevap verdi. Fedailik çizgisinde yürütülen bu direnişte işgalci Türk ordusuna ağır darbeler vuruldu ve Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın yenilmezliği bir kez daha düşmana gösterildi.

Antalya alanında görevi başında bulunan Welat Asê yoldaşımız da bu direniş geleneğinin öncü bir militanı olarak üstlendiği görev ve sorumlulukları başarı ile yerine getirdi. Düşmanla yaşanan çatışmada kahramanca direnerek şehadete ulaşan yoldaşımız Apocu fedailiğin örnek militanlarından biri olarak özgürlük tarihimizdeki yerini aldı.

Welat Asê yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, Welat yoldaşımız şahsında tüm özgürlük şehitlerimizin “Özgür Önderlik, Özgür Kurdistan” yürüyüşünü zafere ulaştıracağımızın sözünü yineliyoruz.

Welat Asê yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Welat Asê
Adı Soyadı: Mazlum Balıkçı
Doğum Yeri: Mûş
Anne – Baba Adı: Asiye – Çetin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Eylül 2018 / Antalya

Welat Asê – Mazlum Balıkçı

Sömürgecilerin insanlık dışı saldırılarına rağmen köleliği kabul etmeyen ve her koşul altında direnen halkımız, Rêber Apo’nun öncülüğünde büyüyen partimiz PKK’yle birlikte mücadele çizgisini zirveye taşıdı. Bağrında yetiştirdiği binlerce evladını direniş saflarına gönderen Serhed halkımız, Partimizle hızla bütünleşerek geliştirdiği serhildanlarla da gerilla direnişini sahiplendi. Mücadelemizin erken dönemde halklaştığı Mûş kentimiz de direnişin kültür haline geldiği merkezlerimizden oldu.

Mûş, Kop’ta dünyaya gelen Welat yoldaşımız da PKK’nin yarattığı çağdaş direniş kültürünün etkili olduğu yurtsever bir ailemizde dünyaya gözlerini açtı. Yakın çevresinden Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına katılımların olması, Welat yoldaşımızın erkenden mücadelemizi tanımasını beraberinde getirdi. Sömürgeci Türk devleti tarafından özel savaş ve asimilasyon merkezleri olarak kullanılan YİBO’larda bir dönem eğitim gören yoldaşımız, burada düşmanın kirli politikalarını bizzat görme imkanı buldu. Kürt gençlerini direniş kültüründen kopararak kimliksizleştirmeyi esas alan sömürgeci Türk devletinin saldırılarına karşı sessiz kalmayan yoldaşımız, mücadele saflarına katılma kararı aldı.

Gerilla saflarına katılarak halkımızın özgür bir gelecek sahibi olması için mücadeleyi seçen Welat yoldaşımız, çocukluk hayali olan kutsal gerilla yaşamıyla bütünleşmede zorluk yaşamadı. Keskin zekası ve emekçi kişiliğiyle öne çıkan Welat yoldaşımız, sistemin yarattığı olumsuzluklardan kendisini arındırmak için yoğun bir çaba sahibi oldu. Temel gerillacılık eğitimlerini başarıyla tamamlayan Welat yoldaşımız, gittiği her alanda aldığı bütün görevleri büyük bir başarıyla yerine getirdi. Gerillacılık taktiklerinde uzmanlaşan ve pratiğe yaratıcı bir tarzda aktaran yoldaşımız, devrimci yaşamının her anını mücadeleye adadı. Rêber Apo’nun özgürlük ideolojisinde derinleşmeyi esas alan Welat yoldaşımızın öğrenme isteği ve yaşama coşkulu katılımı bütün yoldaşları için örnek oldu. Şehitlerimizin mirası olan PKK’nin kutsal yoldaşlık bağlarının yarattığı değerleri korumak ve yükseltmek için her zaman çaba sahibi oldu. Emeğiyle ulaştığı ideolojik derinliği askeri alandaki yetkinliğiyle birleştiren yoldaşımız, Demokratik Modernite Gerillacılığı’nı şahsında somutlaştırdı. Zîlan çizgisinde bir katılımı olan Welat yoldaşımız, mücadelemizin zafere ulaşması için fedaice bir yürüyüşün sahibi oldu. Bütün yoldaşlarına en zor süreçlerde moral ve güç kaynağı olmayı başaran yoldaşımız emekçi ve gelişime açık kişiliğiyle büyük bir komutan adayı oldu. İşgalcilere karşı büyük bir öfke sahibi olan Welat yoldaşımız, gelişen düşman saldırılarına karşı büyük bir fedakarlıkla mücadele ederek, savaşın en yoğun yaşandığı alanlardaki cesur katılımı ile örnek bir militan oldu. Aldığı bütün görev ve sorumlulukları büyük bir emek ve titizlikle yerine getirmeyi başaran Welat yoldaşımız, emsalsiz bir emekle yoğrulmuş bir yaşamın sahibi oldu. Sömürgecilerin kendilerini en güvenli hissettikleri alanlarda onlara büyük darbeler vurmayı esas alan yoldaşımız, Amanos alanına geçmiş ve yoldaşlarıyla birlikte tarihi bir direniş ortaya koydu. Direniş cephesindeki üstün performansıyla, düşmana ağır darbelerin vurulduğu birçok eylemde aktif bir şekilde yer alarak Apocu militan tarzıyla fedaice savaştı. 28 Eylül 2018 günü Antalya kırsalında gerçekleşen düşman saldırısı karşısında fedai bir tarzla savaşan Welat yoldaşımız son nefesine kadar Zîlan çizgisinde yürümeyi esas aldı.

Mücadele yaşamı boyunca şehitlerimizin yarattığı kutsal değerleri zafere taşımak için durup dinlenmeden emek veren fedai Welat yoldaşımız her zaman önümüzü aydınlatacak ve ardından bıraktığı mücadele mirası mutlaka zaferle taçlandırılacaktır.

28 Eylül 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar