Şehitler Hakkında Açıklamalar

Şoreş Amed Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

27 Temmuz 2017 günü Kato Jîrka’ya bağlı Tehtêreş alanında gerçekleşen düşman saldırılarına karşı fedaice direnen Şoreş Amed yoldaşımızın şehadete ulaştığı bilgisi netleşti.

Amed’in yiğit evladı, değerli Apocu militan Şoreş yoldaşımız, halkımızın özgürlüğü ve onurlu geleceği için üstlendiği devrim görevlerini başarı ile yerine getirdi. Özgürlük mücadelemize gönül verdiği andan, şehadete ulaştığı ana kadar durmak bilmeden mücadele eden ve savaşan Şoreş yoldaşımız, tüm Kurdistan gençlerine özgür yaşamın ancak gerilla saflarında mümkün olabileceğini bir kez daha gösterdi.

Apocu militanlığın öncü savaşçısı Şoreş Amed yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, anısını mücadelemizde yaşatacağımız sözünü yineliyoruz.

Şoreş Amed yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Şoreş Amed
Adı Soyadı: Aziz Sonaçan
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Esma – Aydın
Şehadet Tarihi ve Yeri: 27 Temmuz 2017 / Botan

Şoreş Amed – Aziz Sonaçan

Yurtseverliği ve bu yurtseverliğin getirdiği direnişçi kimliğiyle tanınan Amed halkımız, yıllarca düşman baskılarına, işkencelerine ve katliamlarına maruz kalmasına rağmen onurlu duruşundan hiçbir zaman taviz vermedi. Onurlu bir yaşam için her türlü bedeli ödemeyi göze alan değerli halkımız, bu özelliğinden dolayı tarihten günümüze kadar Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nde hep öncü konumda oldu. Düşmanın en yoğun saldırdığı dönemlerde bile yaptığı çıkışlarla tüm halkımıza ruh veren, onları tekrar mücadeleye çeken Amed halkımız, özgürlük mücadelemizdeki misyonunu her zaman yerine getirdi. Özgürlüğü her şeyin üstünde tutan Amed halkımız, özgürlük olmadan insanca bir yaşamın da olmayacağının bilincinde oldu. Bu nedenle sadece geliştirdiği serhildanlarla değil, aynı zamanda yetiştirdiği birbirinden değerli evlatlarını gerilla saflarına katarak Kurdistan’da yurtseverliğin, devrimciliğin ölçüsü oldu.

Amed’in bu yiğit evlatlarından biri olan Şoreş yoldaşımız, yurtsever bir ailede doğdu. Ailesinin ve yaşadığı çevrenin yurtsever olması nedeniyle Şoreş yoldaşımız da bu kültürle yetişti. Partimiz PKK öncülüğünde Kurdistan’da filizlenen yeni ve özgür yaşamı daha çocukluğundan itibaren hisseden Şoreş yoldaşımız, zamanla bu yaşamın bedelsiz yaratılmadığının farkına vardı. Uğruna büyük kavgaların verildiği, en ağır işkencelerden geçilen ve binlerce şehit verilen bu yaşama kutsallık derecesinde bağlılık gösterdi. Bir Kürt genci olarak bu yaşamın savunucusu olması gerektiğinin ve bunun da ancak mücadele ile mümkün olduğunun bilincinde oldu. Düşmanın her gün ve günün her anında birbirinden farklı özel savaş yöntemleriyle ortadan kaldırmaya çalıştığı bu özgür yaşamın ancak an be an yürütülecek bir mücadele ile korunabileceğini iyi bilen Şoreş yoldaşımız, ilk olarak devrimci yurtsever gençlik faaliyetleriyle mücadeleye atıldı. Bu çalışmalardaki aktif, coşkulu ve heyecanlı katılımı ile kısa sürede Amed gençliği içinde öncü konuma geldi. Çalışmalarda bulunduğu süreçlerde kendisini sürekli eğitmeyi esas alan yoldaşımız, düşman gerçekliğini ve onun özel savaş yöntemlerini daha fazla bilince çıkardı. Bu nedenle öncülüğünü yaptığı Amed gençliğinin de düşmanın bu gerçekliğini iyi anlayabilmesi için etkin bir mücadelenin sahibi oldu. Yaşadığı yoğunlaşmalarla düşmanın halkımıza karşı yaklaşımını iyi bilen yoldaşımız, bu düşmanın ancak radikal bir mücadele ile yenilgiye uğratılabileceği gerçeğini gördü. Bu nedenle düşmanın sahte çözüm söylemine hiçbir zaman itibar etmeyerek, kendisini yoğun bir savaş süreci için hazırladı. Düşmanın 2015 yılı ortalarından itibaren daha önce planladığı “Çöktürme Planı”nı devreye koyması ve halkımıza yönelik katliamlar gerçekleştirmesi, Şoreş yoldaşımızın öngörüsünü doğrulamış oldu. Şoreş yoldaşımız bu nedenle daha önce hazırlığını yaptığı gerilla saflarında mücadele yürütme istemini pratiğe geçirerek Amed’den gerilla saflarına katıldı.

Savaşın en yoğun yaşandığı bir süreçte gerilla saflarına katılan Şoreş yoldaşımız, bunu kendisi için büyük bir şans olarak ele aldı. Amed alanında kısa bir süre kaldıktan sonra Besta alanına geçti. İlk gerilla eğitimlerini özgürlük savaşımızın merkezi Botan’da, sıcak savaş ortamında alması nedeniyle kısa sürede askeri alanda uzmanlaşarak yetkin bir gerilla oldu. Büyük bir inanç, bağlılık ve bilinçle yaşama katılım sağlayarak, geldiği gerilla saflarında bu özelliklerinden dolayı hemen pratik çalışmalara dahil oldu. Onlarca yılın birikimi olan gerilla tecrübelerini yoldaşlarından edinen Şoreş yoldaşımız, savaşa ve gerillacılığa olan ilgisi sayesinde büyük bir özgüvenle çalışmalara katıldı. Botan’ın birçok alanında pratik çalışmalara katılan yoldaşımız, yer aldığı çalışmalardaki tereddütsüz katılımı ile yoldaşlarınca örnek alındı. Düşmanın Kurdistan Özgürlük Gerillası’nı tasfiye etmek için geliştirdiği birçok operasyona karşı sürekli eylem içerisinde oldu, işgalcilere büyük darbeler vurdu. Yoğun savaş süreci içinde birlikte mücadele ettiği bazı yoldaşlarının şehadete ulaşması, Şoreş yoldaşımızın düşmana karşı daha da bilenmesini ve mücadelesini büyütmesini sağladı. Ancak şehitlerimizin anısına bağlı kalarak ve amaçlarını gerçekleştirerek onlara layık olunabileceğini bilen Şoreş yoldaşımız, bu bilinçle her geçen gün mücadele temposunu daha da büyüttü. Pratik çalışmalar içerisinde yoldaşlarıyla yaptığı tartışmalar ve yaşadığı yoğunlaşmalarla Önderlik felsefesini anlamaya ve yaşamının temeli haline getirmeye çalıştı, bu anlamda önemli bir çabanın sahibi oldu. İyi bir Apocu militan olmanın ideolojik ve askeri anlamda sürekli gelişme halinde olmakla mümkün olduğunun farkında olan Şoreş yoldaşımız, bu gerçeklik ışığında bulunduğu her alanda yoğunlaşmalarını sürdürerek öncü bir Apocu militan olmayı başardı. Nerede ihtiyaç duyulmuşsa orada olmayı bilen, küçük büyük demeden her göreve koşmayı kendisine ilke edinen Şoreş yoldaşımız, 2017 yılında Kato Jîrka alanına geçerek mücadelesini burada devam ettirdi.

Kato Jîrka alanında da düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde önemli roller üstlenen Şoreş yoldaşımız, cesareti ile tüm yoldaşlarına güç kaynağı oldu. Yaşamın her ayrıntısının büyük fedakarlıklar gerektirdiği Katolar’da gerillacılık yapma şansına sahip olan Şoreş yoldaşımız, emekçi kişiliği ile öne çıktı. En zorlu görevlere koşan ve bitmek tükenmez bilmeyen enerjisiyle her çalışmaya öncülük eden Şoreş yoldaşımız, tüm yoldaşlarınca sevilen ve sayılan bir militan oldu. 27 Temmuz 2017 günü gerçekleşen düşman saldırılarına karşı yine en önde yer alan Şoreş yoldaşımız gerçekleşen saldırılarda şehadete ulaşarak mücadelesini zirvede tamamladı.

Yoldaşları olarak, fedaice savaşarak şehadete ulaşan Şoreş yoldaşımız şahsında tüm devrim şehitlerimizin hayallerini gerçekleştireceğimiz sözünü bir kez daha yineliyoruz.

16 Ekim 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar