Şehitler Hakkında Açıklamalar

Jîndar ve Zagros Yoldaşlarımız Şehadete Ulaştı

Basına ve Kamuoyuna!

20 Ekim 2023 günü yaptığımız açıklamada; 18 ve 19 Ekim günlerinde Kurojahro Direniş Alanı’nda güçlerimiz ile işgalci Türk ordusu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı, bu çatışmalarda rütbeli 2 işgalcinin cezalandırıldığını ve 2 yoldaşımızın da kahramanca savaşarak şehadete ulaştığını halkımız ve kamuoyu ile paylaşmıştık.

Bu çatışmalar da büyük bir cesaretle işgalcilere karşı savaşan Jîndar Rûmet Meyaser ve Zagros Besta yoldaşlarımız şehadete ulaştı. Öncü YJA Star gerillası ve PAJK militanı Jîndar Rûmet Meyaser ile Reqa’nın direnişçi evladı Zagros Besta yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Jîndar Rûmet Meyaser
Adı Soyadı: Berjîn Arşimet
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Fatma – Zeki
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Ekim 2023 / Zap

Jîndar Rûmet Meyaser – Berjîn Arşimet

Kod Adı: Zagros Besta
Adı Soyadı: Ahmed Çorto
Doğum Yeri: Reqa
Anne – Baba Adı: Makbule – Osman
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Ekim 2023 / Zap

Zagros Besta – Ahmed Çorto

Jîndar Rûmet Meyaser yoldaşımız, Kurdistan’ın başkenti Amed’in Farqîn ilçesinde yaşama gözlerini açtı. Jîndar yoldaşımız, Xelîkan aşiretine mensup, köklü ve güçlü yurtseverlik duygularına sahip bir ailede büyüdü. Çocukluğundan itibaren Fermandar Egîd (Mahsum Korkmaz)’in anı ve kahramanlık öykülerini dinleyerek Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni yakından tanıdı. Özgürlük mücadelesini aktif yürüten bilinçli ve politik bir ailede büyümesi Jîndar yoldaşımızın erken yaşlarda toplumsal mücadelenin farkına varmasını sağladı.  Gerici erkek egemen zihniyetin kadın üzerindeki baskıları Jîndar yoldaşımızda köklü çelişkilere ve derin arayışlara yol açtı. Kadını zapturapt altına alarak kölelik statüsünde tutmaya çalışan devletçi erkek aklına, sistemine ve zihniyetine karşı çıktı. Cevherindeki güçlü özgür kadın ruhu bu arayışlarını büyüttü, okuyup araştırmasını ve özgürlük hareketini daha da derinlikli tanımasını sağladı. Jîndar yoldaşımızın ailesinden katılımların olması onun özgürlük mücadelesine bağlılığını güçlendirdi. Özgürlük mücadelesine katılan amcasının oğlu Şervan Partizan (Şerafet Arşimet) 2009’da Çewlîk’te, amcasının kızı Deniz Amed (Esra Arşimet) 2019’da Serêkaniyê’de, amcasının oğlu Şervan Partizan (Nimet Arşimet) 2021’de Dêrsîm’de şehadete ulaştı.

Güçlü arayışlara ve büyük hayallere sahip olan Jîndar yoldaşımız, amaçlarını gerçekleştirmek üzere 2014 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katıldı. Zap’ta ilk gerilla eğitimini aldı ve burada gerillacılığa başladı. Zap’ın büyük birikimini, mücadele mirasını, arazisinin sertliğini ve bir gerilla öğretmeni gibi olan büyük öğreticiliğini kendisine örnek aldı. Üç yıl boyunca Zap’ta pratik yürüterek kendisini geliştirdi. Farklı alanlarda görev yürüttükten sonra 2017 yılının sonunda komutanlaşmak ve Demokratik Modernite Gerillacılığı’nda yetkinleşmek üzere Mahsum Korkmaz Askeri Akademisi’nde eğitime katıldı. Buradaki eğitim ortamından, yoldaşlarından ve Hareketimizin öncü komutanlarından güçlü dersler aldı, kendisini oldukça yetkinleştirdi ve büyük bir komutan adayı olarak kendisini pratiğe hazırladı. Eğitimden sonra Avaşîn’e geçti ve burada üç yıl boyunca aralıksız bir şekilde faaliyet yürüttü. Hareketli gerilla timlerinde yer alıp, uzman tim savaş tarzı üzerine yoğunlaştı ve yoğunlaşmalarını pratikleştirdi. Suikast, pusu, baskın, saldırı, sızma gibi gerilla taktiklerini bizzat tatbik ederek tecrübe alıp yetkinleşti. Ferdi silahlardan orta otomatik silahlara, bazı hava araçlarından suikast ve sabotaj taktiğinde kullanılan silahlara kadar savaş tekniğinde büyük bir ustalık kazandı. Aynı zamanda arazide ve savaş mevzilerinde düşman saldırılarına ve tekniğine karşı kendisini korumayı ve düşmanı boşa çıkarmayı öğrendi. Jîndar yoldaşımız korkusuzluğu ve yüksek cesareti ile birçok eylemde yer aldı. Düşmanın üzerine giderek silah kaldırılan eylemlerde öncülük yaptı.

Jîndar yoldaşımız edindiği tecrübeleri yoldaşlarına aktarmak, taktikte derinleşmek ve zafer gerillacılığını şahsında bir hakikat haline getirmek için 2021’de askeri uzmanlık akademisine geçti. Burada da aynı coşku, heyecan, istek ve yüksek performansla katıldı. Eğitimden sonra bir süre YJA Star Merkez Karargah Komutanlığımıza bağlı çalışmalarda yer aldı.

Jîndar yoldaşımız, oldukça yetenekli, zeki, yüksek kavrayış düzeyine sahip, kavradığını anında pratikleştirebilen ve girişken bir yoldaşımızdı. Edebiyat ve sanata olan ilgisi de yüksek olan Jîndar yoldaşımız, müzik ve folklordaki yeteneği ile Kurdistan dağlarında özgür Kürt kadının yankılanan sesi oldu. Jîndar yoldaşımızın güçlü tarih bilinci ve yüreğindeki derin yurtseverliği onun ulusal kimliğimize ve dilimize dört elle sarılmasını beraberinde getirdi. Anadilimiz olan Kürtçeyi çok iyi düzeyde okuyup yazarak, düşmanın Kürtlere hakim kılmak istediği asimilasyon çarkını kendi şahsında yenilgiye uğrattı. Kürtçe’ye olan hakimiyeti, duygu ve düşüncelerini duru bir biçimde dile getirme kabiliyeti ve güçlü hitabeti yoldaşları için daima öğretici oldu.

Jîndar yoldaşımız her daim canlı, dinamik, etrafına ışık ve moral saçan, samimi yoldaşlığı ile güç veren bir güzellik pınarıydı.  Gerillanın kolektif ve komünal yaşamının özgürlük ölçüleriyle dile gelmesi Jîndar yoldaşımızı daima heyecanlandırdı ve bu yaşama tüm benliğiyle katıldı. Parti ve yoldaşlık yaşamının güzelliğinden ve yüceliğinden öğrendiği gibi, o da içten katılımıyla yoldaşlarının yaşamını güçlendirip güzelleştirdi.

Özgürlük arayışı güçlü olan Jîndar yoldaşımız, sınıf ve cins çelişkisini hep derinlikli olarak sorguladı. Bu temelde kendi şahsında bin yılların anlayış ve zihniyeti ile mücadele edip kendisini yetkinleştirdi. Pratik süreçte yaralı yoldaşlarıyla beraber günlerce arazide tek başına kaldı, tüm zorluklarla mücadele etti, bunları aştı ve kendi gücünü açığa çıkardı. Kadının büyük gücünün kişiliğinde açığa çıkması, bunun farkına varması ve örgütlü mücadeleye dönüştürmesi Jîndar yoldaşımızda büyük sevince yol açtı. Özgür kadın ideolojisi ile kendi gücünün farkına vardıkça ve bunu kişiliğinde somutlaştırdıkça Apocu ideolojiye ve Rêber Apo’nun büyük emeklerine olan hayranlığı ve bağlılığı daha da büyüdü. Jîndar yoldaşımız nefs mücadelesini, cins mücadelesini, sınıf mücadelesini ve en önemlisi de işgalci düşmana karşı mücadeleyi iç içe bütünlüklü olarak yürütmeyi esas aldı. İdeolojik ve pratik alanda savaştıkça özgürleşti, özgürleştikçe güzelleşti ve güzelleştikçe tüm yoldaşları tarafından sevildi.

Jîndar yoldaşımızın en büyük hayali doğduğu topraklarda Andok, Dorşîn, Ararat ve Sîpan dağlarında güçlü bir gerillacılık yapmaktı. Ancak mücadelemizin ihtiyaçları temelinde Zap’ta görev aldı. Zap’ta işgalci düşmana karşı büyük darbe vuran eylemlerde aktif ve en önde yer aldı. Yetkin bir YJA Star savaşçısı olarak işgalci düşmanın karşısına dikilerek geçit vermedi. Medya Savunma Alanları’nda yükselen gerilla direnişinin ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nin öncü fedai savaşçılarından biri olup rol oynadı. Jîndar yoldaşımız, yine düşmana büyük darbeler vurmanın arayış ve çabası içerisinde iken düşmanla girilen temas sonucunda iki gün boyunca düşman tekniğine karşı amansızca direndi. Büyük bir cesaretle düşmanın üzerine yürüyüp fedaice savaşarak 19 Ekim 2023 günü şehadete ulaştı.

Rêber Apo’nun özgürlük felsefesinden ilham alarak gelişen Rojava Özgürlük Devrimi, Kuzey Doğu Suriye’de yaşayan tüm halkların ve inançların bir arada yaşamasının en güçlü zemini oldu. Efrîn’den Reqa’ya, Dêrezor’dan Til Koçer’e kadar bölgede yaşayan tüm halklar kendilerini bu devrim içerisinde ifade etme imkanı buldu. DAİŞ çeteciliğine ve BAAS faşizmine karşı halkların birlikte, ortak bir gelecek kurabileceklerine inanan halklarımız büyük fedakarlıklarla devrimi koruyup geliştirdiler. Birçok halkın ve inancın bugün eşit ve özgür bir şekilde yaşadığı Reqa’da yurtsever bir ailede dünyaya gelen Zagros yoldaşımız, devrim koşullarında büyüdü. Rojava Özgürlük Devrimi’nin demokratik, özgür ve eşitlikçi karakteri ve bu temelde gelişen yeni zihniyet kuşkusuz Zagros yoldaşımızı etkiledi. Bir genç olarak büyük bedeller pahasına gerçekleştirilen devriminin ve yarattığı yeni yaşamın öneminin farkında olan Zagros yoldaşımız gençlik yıllarından itibaren özgürlük devrimini korumanın çabasında oldu. İlk olarak yurtsever gençlik çalışmalarında yer alan yoldaşımız, gençliğinin verdiği enerji ile aktif bir şekilde çalışmalara katıldı. Binlerce şehit verilerek yaratılan özgürlük devriminin ancak büyük emek ve fedakarlıklarla korunabileceğinin farkında olan yoldaşımız her zaman mücadelesini daha da büyütmenin arayış ve çabasında oldu. Yakın çevresinden de devrim saflarında şehadetlerin yaşanması, Zagros yoldaşımızın bu arayış ve çabalarını daha da somutlaştırmasına neden oldu. İşgalci Türk devletinin çeteler yoluyla sonuç alamamasından sonra bizzat kendisinin Rojava Özgürlük Devrimi’ne karşı saldırılar geliştirmesi Zagros yoldaşımızın mücadeleye daha aktif katılma kararı vermesine neden oldu. Rojava’daki direniş birliklerine katılan Zagros yoldaşımız bir süre bu alanda kaldıktan sonra, işgalci Türk devletine karşı en etkili mücadele edeceği yer olarak Kurdistan dağlarını gördü. Bu temelde yüzünü Kurdistan’ın asi ve özgür dağlarına dönen yoldaşımız gerilla saflarına katıldı.

Büyük bir istek ve heyecanla gerilla saflarına katılan Zagros yoldaşımız daha önce hiç görmediği ve yaşamadığı dağ ortamına uyum sağlamakta zorluk yaşamadı. Yoldaşlarının da yardımıyla kısa sürede dağlı bir özgürlük gerillası oldu. Aldığı ilk eğitimlerle birlikte askeri, yaşamsal ve örgütsel anlamda büyük gelişmeler kaydetti. Duygusal yanı ağır basan bir katılım yaparak geldiği gerilla saflarında aldığı eğitimlerle kendisini ideolojik anlamda da geliştirme imkanı bulan yoldaşımız, Rêber Apo’nun özgürlük felsefesini daha iyi kavramaya başladı. Yaşadığı ideolojik aydınlanma ve netlikle birlikte yaşama ve çalışmalara daha aktif katılan Zagros yoldaşımız; sade, dürüst ve mütevazı özellikleriyle tüm yoldaşlarının saygısını kazandı. Yeni dönem gerillacılığının yoğun bir şekilde gündemde olduğu ve tüm özgürlük gerillasının anlamak ve uygulamak için büyük emek harcadığı Demokratik Modernite Gerillacılığı’nı kişiliğinde yaratmak için Zagros yoldaşımız da büyük bir çabanın sahibi oldu. Uzmanlaşma eğitimlerine dahil olan Zagros yoldaşımız, hem teorik anlamda açığa çıkan birikimlerden hem de yoldaşlarının bizzat savaş tünellerinde ve hareketli timlerle edindikleri tecrübelerinden faydalanarak yetkin bir gerilla haline geldi. Kendisini askeri ve ideolojik olarak büyük bir mücadele yürütmek için hazır hisseden Zagros yoldaşımız; fedai yoldaşlarımız Bager, Avzem, Mizgîn ve Rohatların direniş kalesi haline getirdikleri Zap alanına geçmek için öneride bulundu. Büyük bir iddia ve kararlılıkla Zap alanına geçen yoldaşımız, Zagros dağlarının heybeti karşısında adeta büyülendi. Onlarca yoldaşımızın büyük emekler verdiği ve bedeller ödediği Zap alanının maneviyatı Zagros yoldaşımızı etkisi altına aldı. Hem yoldaşlarının sıcak karşılamasından hem de Zap alanının her patikasına ve taşına sirayet eden maneviyatından aldığı güçle düşmana karşı eyleme geçmek isteyen yoldaşımız, bu duruşuyla kısa sürede öncü bir militan oldu. İşgalci Türk devletine karşı ağır darbelerin vurulduğu birçok eyleme katılan yoldaşımız, bu eylemlerdeki cesareti ve yaratıcılığı ile öncü oldu.

18 ve 19 Ekim günlerinde Kurojahro Direniş Alanı’nda işgalcilere karşı yapılan ve ağır darbelerin vurulduğu eylemlerde de en önde olan Zagros yoldaşımız, bu eylemdeki başarılı performansı ile içinde rütbelilerin de olduğu çok sayıda işgalcinin cezalandırılmasında önemli bir rolün sahibi oldu. Jîndar yoldaşımızla birlikte Zap direnişinin öncülüğünü yapan Zagros yoldaşımız, bu eylemde fedaice savaşarak şehadete ulaştı. Yoldaşların olarak Zagros yoldaşımızın büyük fedakarlıklarla açığa çıkardığı eylemci ruhun takipçileri olacak ve şehit yoldaşlarımızın intikamını mutlaka alacağımızın sözünü yineliyoruz.

23 Ekim 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar