Şehitler Hakkında Açıklamalar

Brûsk Timoqî Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

25 Ekim 2017 günü Botan’ın Besta bölgesinin Deriyê Qaçê alanında bir grup yoldaşı ile görevi başında iken düşman saldırısı sonucunda şehadete ulaşan Brûsk Timoqî yoldaşımızı şehadetinin yıl dönümünde saygı ile anıyoruz.

Kêla Memê bölge komutanı iken şehadete ulaşan Brûsk yoldaşımızın anısı, mücadele azmi, büyük cesareti ve kararlılığı biz yoldaşlarına daima örnek olacaktır. Brûsk yoldaşımızın tüm yaşamını tereddütsüzce adadığı halkımızın özgürlük mücadelesini mutlaka zafere ulaştırma ve amaçlarını başarma sözü veriyoruz.

Başta Brûsk yoldaşımızın değerli ailesine, yurtsever Timoqî halkına ve tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Brûsk Timoqî yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Brûsk Timoqî
Adı Soyadı: Hüseyin Değirmenci
Doğum Yeri: Êlih
Anne – Baba Adı: Sacide – Ahmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 25 Ekim 2017 / Botan

Brûsk Timoqî – Hüseyin Değirmenci

Brûsk Timoqî yoldaşımız, Êlih şehrinin yurtsever Timoq ilçesinde dünyaya geldi. Mele Abdurrahmanê Timoqî gibi tüm Kurdistan’da yurtseverliği ile sembolleşmiş büyük bir yurtsevere sahip olan Timoq köyü, aynı izi takip etmiş ve yüzlerce genci mücadele saflarına katılmıştır. Büyük yurtseverlik mücadelesinde önemli bir rolü olan Timoq köyü, birçok şehidi ve halen mücadele eden devrimcisi ile Kurdistan’ın bilinen yerlerinden olmuştur. Brûsk yoldaşımız da bu köyde doğup büyüdü, Timoq köyünün asil yurtseverlik değerlerini özümsedi ve erken yaşlarda mücadele ile tanıştı. Özellikle sömürgeci soykırımcı Türk devletinin baskıları, 90’lı yıllardaki faili meçhul cinayetleri ve işkencelerde katledilenler Brûsk yoldaşımızın düşman gerçeğini tanımasını sağladı. Düşmana duyduğu öfkeyi örgütlü mücadeleye dönüştürmek için arayış içerisine girdi. Kurdistan Özgürlük Hareketi’ne ilgisi gelişti, yakından tanıdı, sempati duydu ve duygusal olarak bağlandı. Özellikle amcasının oğlu Brûsk yoldaşın şehadeti kendisini derinden etkileyip arayışını güçlendirdi. Rêber Apo’ya dönük gerçekleştirilen uluslararası komplodan sonra mücadele saflarına katılma kararı alarak 1999 yılında partimiz PKK’ye katıldı.

Kelareş’te gerilla saflarına katılan Brûsk yoldaşımız, burada iki yıl boyunca pratik yürütüp gerillaya dair ilk eğitimlerini aldı, tecrübe kazandı. Qendîl alanına geçti ve burada da iki yıl boyunca mücadele edip, ideolojik ve örgütsel anlamda kendisini eğitip güçlendirdi. 1 Haziran 2004 Atılım sürecine katılmak ve aktif rol olmak üzere öneri yapan Brûsk yoldaşımız Colemêrg alanına geçti. Bakur ortamında da 2005’e kadar gerillacılık yaparak, savaş pratiği içerisinde önemli tecrübeler kazandı. Brûsk yoldaşımız edindiği tecrübeleri yoldaşlarına aktarmak, yeni dönem taktiğinde derinleşmek ve yürüttüğü pratiğin muhasebesini yapmak üzere Medya Savunma Alanları’na geçip Haki Karer Akademisi’ndeki eğitim ortamına dahil oldu. Eğitimden aldığı güç ve komutanlık iddiası ile pratik alana yönelen Brûsk yoldaşımız Zap, Garê ve Xakurkê alanlarında faaliyet yürüttü. Özellikle Xakurkê alanında yıllarca sorumlu düzeyde birlik ve tabur komutanlığı yaptı. Birçok eyleme bizzat katılan, yanındaki yoldaşları katan, düşmana ağır darbeler vuran pratiklerde yer aldı. Brûsk yoldaşımız, mütevazı duruşu, emekçiliği, fedakarlığı ve samimi yoldaşlığı ile tüm arkadaşlarının sevgi ve saygısını kazanan bir komutan oldu.

2015 yılında sömürgeci soykırımcı Türk devletinin halkımıza topyekun soykırım konseptini devreye koyması ve saldırması ile mücadelemiz yeni bir sürece girdi. Brûsk yoldaşımız da bu sürece cevap olabilmek ve düşman saldırılarını bertaraf etmek için daha güçlü hazırlanmak gerektiğini gördü. Bu temelde Mazlum Doğan Parti Merkez Okulu’ndaki eğitim ortamına katılarak mücadele sorunlarına, örgütsel çizgi savaşçılığına, cins ve sınıf mücadelesine, taktik sorunlara kafa yordu ve çözüm yollarını aradı. Parti Merkez Okulu’nda yaşadığı yoğunlaşma, aldığı eğitim ve güçle sorumluluk alarak pratik alana yöneldi.

Brûsk yoldaşımız, Öz Yönetim Direnişi’nin amansız bir biçimde sürdüğü 2015-2016 yılı kışında, mevsim şartlarının çok zor olduğu bir dönemde yüzünü Bakurê Kurdistan’a dönüp Botan’a geçti. Tüm engel ve zorlukları aşarak Botan’a ulaşan Brûsk yoldaşımız, Sêrt Öz Yönetim Direniş Komutanlığı’ndaki yerini hızla aldı. Botan ve Sêrt’i fazla tanımamasına rağmen erkenden uyum sağlayıp çalışmaya başladı. Sêrt halkının cesur evlatları ile birlikte güçlü bir öz savunma sistemi kuran Brûsk yoldaşımız, işgalci düşmana karşı etkili eylemlerin geliştirilmesinde rol oynadı. Daha sonra Besta bölgesine geçerek sorumluluk üstlenen Brûsk yoldaşımız, Kêla Memê bölgesinin komutanlığını yaptı. Brûsk yoldaşımız burada da emekçi kişiliği, fedakarlığı, içten yoldaşlığı ile öncülük rolünü oynadı.

Brûsk yoldaşımız, bir grup arkadaşıyla birlikte görevi başında iken 25 Ekim 2017 günü Deriyê Qaçê alanında gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaştı. Ardında önemli bir mücadele mirası bırakarak şehitler kervanına katılan Brûsk yoldaşımızın anısı biz yoldaşlarına daima yol gösterecek, uğruna fedaice mücadele ettiği amaçları mutlaka başarılacaktır.

25 Ekim 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar