Şehitler Hakkında Açıklamalar

Bijî Amed Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

14 Nisan 2020 günü Amed’e bağlı Licê alanında güçlerimiz ile işgalci Türk ordusu arasında şiddetli bir çatışma yaşandı ve bu çatışmada fedaice savaşan Bijî Amed yoldaşımız şehadete ulaştı.

Yüreğindeki halk sevgisi ve özgürlük tutkusuyla geldiği gerilla saflarında Azad Sîser, Çeko Amed, Azad Farqîn, Gülnaz Ege ve Berçem Cîlo gibi değerli komutanlarla aynı saflarda mücadele etme şansına ulaşan Bijî yoldaşımız bu komutanlarımızdan edindiği tecrübelerle tereddütsüz bir katılımın sahibi oldu. Her zaman fedailik tarzında bir katılımı esas alan ve bunun için her türlü fedakarlığı yapmaktan geri durmayan Bijî yoldaşımız, duruşuyla örnek bir Apocu militan oldu.

Bijî yoldaşımızın başta değerli ve yurtsever ailesi olmak üzere tüm Amed ve Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Bijî Amed yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Bijî Amed
Adı Soyadı: Hebûn Kardaş
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Remziye – Tacettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 14 Nisan 2020 / Amed

Bijî Amed – Hebûn Kardaş

Haksızlığa, zulme, işkence ve sömürgeciliğe hiçbir zaman boyun eğmeyen ve sürekli isyan halinde olan Amed halkımız bu duruşuyla özgürlük mücadelesinin merkezi oldu. Değerli Amed halkımız bu kutlu duruşundan dolayı her ne kadar tarihten günümüze kadar işgalcilerin hedefi olmuşsa ve birçok defa katliamlarla yüz yüze kalmışsa da inandığı değerlerden taviz vermeden mücadelesini sürdürdü. Mücadeleci kimliğini nesilden nesile aktaran ve bir direniş kültürü yaratan Amed halkımız bugün yine özgürlük mücadelemizin öncülüğünü yapmaya devam ediyor. Sömürgeci Türk devleti her ne kadar özel savaş oyunları ve uygulamalarıyla halkımızı mücadeleden koparmaya çalışmışsa da özgürlüğün tadına varan halkımız büyük bedeller ödeme pahasına mücadeledeki azim ve kararlılığını sürdürmeye devam ediyor. Bağrından çıkardığı binlerce yiğit evladının fedakarca ve fedaice savaşı ile Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin gelişerek büyümesini sağlayan Amed halkımız bu yiğit evlatlarıyla ne kadar gurur duysa yerindedir.

Amed’in yiğit evlatlarından biri olan Bijî yoldaşımız da bu mücadeleci halk geleneği içinde şekillenen ve çevresinde tanınan, saygın ve yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Ailesinden ilk toplumsal değerleri, kültürü ve ahlakı edindiği gibi yurtseverlik bilincini de edindi. Bu nedenle daha küçük yaşlardan itibaren mücadelemizi tanıdı. Büyüdüğü Amed sokaklarının devrimci havasını soluyan ve mücadele içinde kendisini tanıyan Bijî yoldaşımız gençlik yıllarından itibaren yurtsever gençlik çalışmalarında yer aldı. Kurdistan gençliğinin radikal duruşunu kişiliğinde temsil etmeyi başaran yoldaşımız düşmanın özel savaş politikalarına karşı hep tetikte oldu. Düşmanın Kürt gençlerini mücadeleden uzaklaştırmak için geliştirdiği uygulamalara karşı sürekli gençleri uyararak, onların bilinçlenmesini ve mücadeleye katılmalarını sağladı. Bu yönüyle bulunduğu çevrede öncü bir genç oldu. Aynı zamanda halkımızın öz savunma bilincinin gelişmesi için de çabalayan Bijî yoldaşımız yeri ve zamanı geldiğinde düşman saldırılarına karşı bu görevi üstlenmekten geri durmadı. Düşmanın halkımıza karşı insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir şekilde saldırması ve soykırımı dayatması Bijî yoldaşımızın mücadelesini daha da büyütmesi gerektiği kanaatinin oluşmasına neden oldu. Bunun da ancak gerilla saflarına katılarak mümkün olacağının bilincinde olan yoldaşımız 2015 yılının Newroz gününde yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Halkımız için direnişin anlamına gelen Newroz gününde gerilla saflarına katılan yoldaşımız bu anlamlı günde gerilla mücadelesindeki rotasını da belirlemiş oldu. Doğup büyüdüğü Amed alanında gerilla mücadelesine katılan Bijî yoldaşımız, gerilladaki ilk eğitimlerini Amed’in ölümsüz komutanları Azad Sîser, Eylül Amed ve Evîn Amed’den aldı. Bu değerli komutanlarımızın onlarca yıllık savaş ve yaşamsal tecrübelerinden yararlanan Bijî yoldaşımız kısa sürede yetkin bir gerilla oldu. İşgalci Türk devletinin yoğun saldırı için hazırlık yaptığı ve halkımızın iradesini kırmayı amaçladığı bir süreçte gerilla saflarında yer alması kendisini askeri anlamda daha fazla geliştirmesini sağladı. Bakurê Kurdistan’da onlarca tecrübeli yoldaşından gerillacılığın temel esaslarını ve ülkemiz şartlarındaki uygulama biçimlerini detaylıca öğrendi. Yine Önderliğimizin iyi bir yoldaşı ve öncü bir militan olabilmek için kendisi Önderlik felsefesinde ve ideolojisinde geliştirmeyi esas alan yoldaşımız, Apocu kişilik ölçülerini benimseyerek kişiliğinde önemli çıkışlar yaptı. Düşmanın 2015 yılının Temmuz ayından itibaren Bakurê Kurdistan’ın bir çok il ve ilçesinde halkımıza yönelik soykırım saldırıları geliştirmesi Bijî yoldaşımızda büyük bir öfkeye neden oldu. Bundan dolayı her zaman eylem arayışında oldu. Gerilla saflarında yeni olmasına rağmen girişken ve sürekli kendisini geliştirme arayış ve çabasında olan yoldaşımız bunu yaşamına da yansıtmayı başardı. Bu özelliklerinden dolayı birlikte mücadele ettiği yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazandı. Başta Sûr olmak üzere Cizîr, Nisêbîn, Şirnex ve daha birçok alanda halkımızın ve ona öncülük eden özgürlük savaşçılarının yiğitçe ve fedailik çizgisinde bir mücadele yürüterek düşman saldırılarına cevap vermesi Bijî yoldaşımızı derinden etkiledi. Apocu bir militan olarak yürütülen bu mücadeleye denk bir duruşun ve katılımın sahibi olması gerektiğine inanan yoldaşımız, bu amaçla mücadelesini daha büyüttü. Amed alanında düşmana karşı geliştirilen birçok eyleme katılan yoldaşımız, bu eylemlerdeki başarılı katılımı, cesareti ve fedakarlığı ile öncü bir militan oldu. Amed’li bir gerilla olarak Amed’de mücadele etmesi Bijî yoldaşımız için ayrı bir gurur kaynağı olmasının yanı sıra avantaj da sağladı. Alanı çok iyi bilmesi nedeniyle birçok çalışmada yer alan yoldaşımız, bu çalışmalardaki başarıları ile öne çıktı.

Durdurak bilmeyen bir çalışma temposu ve sonuç alıcı tarzı nedeniyle yer aldığı her çalışmada öncü olan Bijî yoldaşımız 14 Nisan 2020 günü Licê alanında düşmanla yaşanan çatışmalarda fedaice savaştıktan sonra düşmana esir düşmemek bombasını kendisinde patlatarak şehadete ulaştı. Tüm devrimci yaşamında olduğu gibi düşmanla yaşanan son çatışmalarda da Apocu militan duruşundan taviz vermeyen Bijî yoldaşımız mücadelesini zirvede tamamlayarak halkımızın özgürlük tarihindeki onurlu yerini aldı.

26 Ekim 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi