Şehitler Hakkında Açıklamalar

Hüseyin ve Rûken Yoldaşlarımız Şehadete Ulaştı

Basına ve Kamuoyuna!

14 Ekim 2023 günü Metîna bölgesinde gerçekleşen düşman saldırısında Amed’in yiğit evladı Hüseyin Pîran ile öncü YJA Star militanı Rûken Zîlan yoldaşlarımız şehadete ulaştı.

Yaşamları, mücadeleye katılımları ve Apocu ideolojideki keskin duruşları ile bulundukları her alanda ve zamanda öncü birer militan olan Hüseyin ve Rûken yoldaşlarımızın şehadetleri bizler açısından her ne kadar zorlayıcı olmuşsa da mücadeleyi daha da büyütmenin gerekçesi olacaktır. Dur durak bilmeden, şehitlere bağlılığın gereğini pratiği ve yaşamdaki duruşuyla yerine getiren Hüseyin ile kendisini emekle var eden ve özgürlük mücadelemizde hep değer yaratan konumunda olan öncü PAJK militanı Rûken yoldaşlarımızın mücadelesi biz geride kalan yoldaşlarına örnek olacaktır.

Şehit yoldaşlarımızın takipçileri olarak yoldaşlarımızın yurtsever aileleri ve tüm Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, şehitlerimizin anısına bağlı kalacağımızın sözünü veriyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Hüseyin Pîran
Adı Soyadı: Cahit Aktay
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Saliha – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 14 Ekim 2023 / Metîna

Hüseyin Pîran – Cahit Aktay

Kod Adı: Rûken Zîlan
Adı Soyadı: Zeynep Sevim
Doğum Yeri: Sêrt
Anne – Baba Adı: Xatûn – Hacı
Şehadet Tarihi ve Yeri: 14 Ekim 2023 / Metîna

Rûken Zîlan – Zeynep Sevim

Hüseyin yoldaşımız direnişin ve isyanın merkezi Amed’in Pîran ilçesinde toplumsal değerlerine bağlı, yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin köklü toplumsal bir gelenekten gelmesi ve ahlaki değerlerinin ön planda olması nedeniyle Hüseyin yoldaşımız da bu şekilde yetişti. Bu nedenle daha küçüklükten itibaren çevresinde sevilen ve sayılan biri oldu. Yaşadığı çevrenin tarihten getirdiği bir yurtseverlik bilincinin olması Hüseyin yoldaşımızı da etkisi altına aldı. Daha çok duygusal olan bu etkilenme nedeniyle, Hüseyin yoldaşımız yaşadığı Kurdistan coğrafyasına, kendisini ifade ettiği Kürt diline sarsılmaz bir şekilde bağlı yaşadı. Düşmanın her türlü özel savaş uygulamalarına, baskı ve dayatmalarına bu yurtseverlik duyguları sayesinde direndi, teslim olmadı. Rêber Apo ve kutsal şehitlerimiz öncülüğünde 1990’lı yıllardan itibaren Kurdistan’ın dört bir yanına yayılan ve halkımız tarafından sahiplenilen özgürlük mücadelemiz yurtsever bir gelenekten gelen Hüseyin yoldaşımızı da derinden etkiledi. Özellikle Kurdistan gerillasının insanüstü fedakarlıklar göstererek halkımızın özgürlüğü için mücadele etmesi Hüseyin yoldaşımız için hep ilgi çekici oldu. Bu nedenle daha küçük yaşlarda gerillaya özendi, gerillaya katılmayı en büyük hayali ve amacı yaparak, yıllarca bu hayale ve amaca ulaşmanın çabasında oldu. Halkımızın düşman saldırılarını en derinden yaşadığı, Önderliğimiz ve Hareketimize yönelik en kapsamlı saldırıların geliştiği bir süreçte gerilla saflarına katılmayı düşünen Hüseyin yoldaşımız bazı sorunlar nedeniyle ilk başta bu istemini başaramadı. Fakat bir çocukluk arkadaşının gerillaya yeni katıldığı bir süreçte Botan alanında düşman pususunda şehadete ulaşması Hüseyin yoldaşımızın daha fazla ısrarcı olmasına neden oldu. Birlikte gerilla saflarına katılmayı düşündüğü yoldaşının erken şehadeti Hüseyin yoldaşımızın düşmana olan öfkesini daha da katladı. Hem çocukluk hayalini gerçekleştirmek hem de şehadete ulaşan yoldaşının intikamını almak için yüzünü Kurdistan dağlarına dönen yoldaşımız 2008 yılında gerilla saflarına katılarak en büyük amaçlarından birini gerçekleştirdi.

Gerilladaki ilk eğitimlerini gördüğü Qendîl alanında yaklaşık üç yıl pratik yürüten yoldaşımız, gerilla ve dağ yaşamına dair ilk bilgilerini burada aldı. Kendisini ideolojik ve askeri olarak yetkin hale getiren yoldaşımız artık daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğine kanaat getirerek özellikle savaşın yoğun yaşandığı alanlara gitmeyi önerdi. Etkili bir savaşçı ve işgalcilere karşı savaşta misyon sahibi bir gerilla olabilmek için kendisini gerilla savaş taktiklerinde eğitmesi gerektiğine inanan yoldaşımız, orta otomatik silahlar branşında eğitim gördükten sonra Zap alanına geçti. Zap alanında da üç yıl çalışmalarda yer alan yoldaşımız, burada düşman saldırılarına karşı özellikle Ertuş alanında geliştirilen eylemlerde önemli rol oynadı. Aldığı eğitimlerin hakkını başarılı pratiği ile vermesini bilen yoldaşımız, bu özelliği ile kısa sürede öncü bir konuma geldi. Bu süreçte çalışman, fedakar ve dürüst yönleri daha fazla ön plana çıkan Hüseyin yoldaşımız birlikte mücadele ettiği yoldaşlarında büyük etkiler yarattı.

Botan’da şehadete ulaşan çocukluk arkadaşının intikamını alma hırsını günden güne büyüten Hüseyin yoldaşımız, O'nun şehadete ulaştığı alanlarda gerillacılık yapmayı temel hedeflerinden biri haline getirdi. Bu hedefine ulaşmak için derinlikli yoğunlaşmalar yaşayan ve emek veren yoldaşımız 2014 yılında Botan alanına geçti. 2015 yılından itibaren başlayan savaş sürecini Kato Jîrka alanında karşılayan Hüseyin yoldaşımız, burada düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer alarak üstlendiği tarihi sorumluluğu yerine getirdiği gibi, içindeki intikam hırsının da gereğini yerine getirdi. Daha önceleri edindiği savaş tecrübeleri sayesinde yaşanan yoğun savaşa öncülük eden yoldaşımız, örnek bir katılımın sahibi oldu. 2017 yılında tekrar Medya Savunma Alanları’na geçen yoldaşımız, burada Mazlum Doğan Parti Merkez Okulu’nda eğitim çalışmalarına dahil oldu. Savaşçı ve pratikçi yönü daha ön planda olan yoldaşımız, devrimciliğin tek ayak üzerinde yürütülemeyeceğine kanaat getirerek ideolojik ve felsefi anlamda daha fazla derinleşmek için çaba sahibi oldu. Rêber Apo ideolojisinde derinleşmeyi ve böylelikle bir hakikat savaşçısı olmayı kendisine ilke edinen yoldaşımız, bunun da Önderlik felsefesinin bir kişilik özelliği haline getirilmesi ve yaşamsallaştırılması ile mümkün olacağına inandı. Yoğunlaşmalarını daha çok bu esaslar üzerine yapan yoldaşımız, ulaştığı ideolojik derinlikle daha fazla sorumluluk alacak düzeye geldi. Eğitimden sonra tekrar askeri çalışmalara geçmek için dayatan yoldaşımız bu isteminde başarılı oldu ve tekrar pratik çalışmalara dahil oldu. İdeolojik derinlik, irade ve nefs mücadelesi gerektiren çalışma ve alanlarda pratik yürüten yoldaşımız, her anını mücadele içinde geçirerek bu çalışmalarda da başarılı oldu. Bu nedenle yoldaşlarının güvenin kazanan Hüseyin yoldaşımız, yaşamındaki mütevazılığı, emekçi kişiliği ve dürüst yoldaşlığı ile örnek bir Apocu militan olmayı başardı.

İşgalci Türk devletinin Metîna, Zap ve Avaşîn’e yönelik saldırılar başlatması, namertçe bir savaş yürütmesi ve bu insanlık dışı saldırıları sonucunda yoldaşlarımızın kahramanca şehadete ulaşması, Hüseyin yoldaşımızı derinden etkiledi. Tam bir yoldaş canlısı olan Hüseyin yoldaşımız, yüreğinde büyüttüğü büyük intikam hırsıyla Metîna alanına geçti. Zendûra ve Girê Hakkari Direniş alanlarında fedaice savaşarak şehadete ulaşan yoldaşlarının intikamını almayı bir yoldaşlık görevi ve borcu bilen yoldaşımız, bu amacına ulaşmak için yoğun bir çalışma temposunun içinde oldu. Bu temelde 14 Ekim 2023 günü Metîna alanında gerçekleşen düşman saldırılarında Rûken Zîlan yoldaşımızla birlikte şehadete ulaşan Hüseyin yoldaşımız, son nefesine kadar özgürlük değerlerine bağlı kalmayı başardı.

Şehit yoldaşlarının hayallerini gerçekleştirmek için gece gündüz demeden çalışan ve yüreğini şehitlerimizin özlemleri ile büyüten Hüseyin yoldaşımız, dürüst, özgürlük değerlerine bağlı ve kendisini adayan duruşuyla birlikte çalışma yürüttüğü her yoldaşında asla unutulmayacak izler bıraktı. Yoldaşları olarak Hüseyin yoldaşımızın mücadelesini zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.

Kurdistan’ın köklü ve yurtsever aşiretlerinden bir olan Didêrî aşireti mücadelemizin başlangıcından günümüze kadar büyük bir bağlılıkla gerillayı sahiplenip bağrına bastı. Gerillanın, özlemini duydukları özgür ve eşit yaşamın kurucusu olduğunun bilincinde olan bu değerli aşiretimiz en değerli evlatlarını mücadelemize katarak yurtseverliklerinin gereğini yerine getirdi. Yurtseverliğin dilini korumanın, toprağına, ülkesine bağlı olmanın yanı sıra ülkesi için gerektiğinde tereddüt etmeden mücadele ederek bedel ödemek olduğunu kanıtlayan Didêrî aşireti bu özellikleriyle Kurdistan’da örnek olmayı başardı. Bu yurtsever ve değerli aşirete mensup bir ailede doğan Rûken yoldaşımız, koçerlik kültürü ile büyüdü. Koçerliğin doğa ile iç içe sistemden uzak yaşamı sayesinde kapitalist sistemin kirine bulaşmadan özüne uygun bir şekilde büyüyen yoldaşımız doğal, özlü bir kişilik haline geldi. Yine zorlu yaşamlarının gereği ile emekle iç içe olan Rûken yoldaşımız, büyük fedakarlıklar sonucu yaratılan değerlerin farkındalığıyla büyüdü. Yaşam biçimlerinin gereği olarak kadının ön planda olduğu bir toplumda yaşaması Rûken yoldaşımızı özgüvenli kıldı. Ayrıca sistem okullarında okumayan yoldaşımız, bu nedenle kendisini kalıplara sıkıştırmadı ve özgür fikirli bir kadın olarak çevresinde tanındı. Yaşadığı yerlerin gerillanın faaliyet alanlarına yakın olmasından dolayı gerilla ile sık sık karşılaşma imkanı bulan yoldaşımız, gerillanın yoldaşlık ilişkilerinden, yaşamındaki gizemden derinden etkilendi. 1990’lı yıllardan itibaren yakın çevresinden ve ailesinden gerilla saflarına katılımların olması Rûken yoldaşımızı etkileyerek belli sorgulamalara gitmesine neden oldu. Yine tanıdığı gerillaların, akrabalarının  ve en son 2012 yılında kardeşi Zîlan – Mercan Sevim’in şehadeti Rûken yoldaşımızın bu sorgulamalarını mücadele arayışına evirmesine neden oldu. Düşmanın halkımıza yönelik baskı ve saldırılarının her geçen gün artması, soykırımı dayatması ve özgürlük için mücadele eden gerillanın gözünü kırpmadan şehadete ulaşması Rûken yoldaşımızın mücadeleye atılma gerekçesi oldu. En etkili mücadelenin ve şehitler çizgisine layık olmanın ancak gerilla saflarına katılmakla mümkün olduğunun bilince çıkaran yoldaşımız 2014 yılında 15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümünde Garzan alanından gerilla saflarına katıldı.

Garzan alanında kısa bir süre kalan yoldaşımız, burada bizzat şahitlik ettiği ve dahil olduğu gerilla yaşamından derinden etkilendi. Burada tanıştığı gerillaların derin yoldaşlık sevgileri, birbirlerine olan saygıları ve özgürlük çizgisindeki duruşlarından etkilenen Rûken yoldaşımız, böylece doğru yere geldiğine tamamen kanaat getirdi. Garzan alanından daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçen yoldaşımız, ilk eğitimlerini Garê alanında gördü. Aldığı eğitimlerle özgürlük mücadelesine olan duygusal bağlılığını ideolojik bir bağlılığa dönüştürmenin çabasında oldu. Eğitimlerde kadın tarihine, Kurdistan tarihine dair öğrendiklerini yaşamının esası haline getiren Rûken yoldaşımız; bu anlamda kişiliğinde eksik, yetmez yanlarla mücadele etmeye başladı. Gerilla saflarında okuma yazmayı hızlıca öğrenen yoldaşımız artık kendisi araştırmalar yapmaya başladı. Yaşam kaynağımız Önderliğimizin kitaplarını, çözümlemelerini okuyarak birinci elden partimiz PKK’yi, kadın özgürlük felsefesini öğrenmeye, anlamaya başladı. Araştıran ve okuyarak kendisini ideolojik olarak geliştiren yoldaşımız, öğrendiklerini anında yaşamında pratikleştirerek söz eylem birlikteliğini yakaladı. Uzun bir süre Garê alanında kalan yoldaşımız, burada birçok faklı çalışmada yer aldı. Disiplinli çalışma tarzı, emekçi ve fedakar katılımı sayesinde kısa sürede hem yoldaşlarının saygısını kazandı hem de önemli sorumluluklar üstlenerek örnek bir YJA Star militanı oldu. Kendisini askeri ve ideolojik anlamda geliştirmeyi her şeyin önünde gören yoldaşımız, bu amaçla sürekli yoğunlaşma halinde oldu. Koçer olmasından dolayı sahip olduğu sade, doğal, dürüst ve bağlı kişilik özelliklerini Apocu felsefe ile harmanlayan yoldaşımız, özgür kadın kimliğine ulaşmanın yoğun arayışında oldu. Özgür kadının kimliğine sadece ideolojik birikimle ulaşılamayacağının bilincinde olan yoldaşımız, halkımıza, kadınlara ve özgürlük gerillasına yönelik tarihin en ağır saldırılarının olduğu bir süreçte kadın bir militan olarak daha fazla rol oynaması gerektiğini düşündü. Özgürlüğün ancak soykırımcı, erkek egemenlikli sistemin yenilgisiyle mümkün olacağının farkında olan Rûken yoldaşımız, bunun da direniş mevzilerinde savaşmaktan geçtiğini biliyordu.

Bu amaçla Şehîd Berîtan Özgür Kadın Akademisi’nde eğitim gördükten sonra büyük bir istek, ısrar ve heyecanla yüzünü düşman saldırılarının yoğun olduğu alanlara döndü. Savaşan kadının güzelleşeceğini ve sevileceğinin bilinciyle gittiği Metîna alanında, ilk olarak derin yoldaşlık ilişkisi, kadın özgürlük çizgisindeki net duruşu ve yaşamdaki coşkulu katılımı ile yoldaşlarınca sevilip sayılan bir militan oldu. Metîna alanında birçok farklı yerde çalışma yürüten Rûken yoldaşımız; çalışmalarındaki başarılı katılımı ile yoldaşlarının kendisine olan güvenine layık oldu. Yeri geldiğinde en ön mevzilerde, yeri geldiğinde alt yapı çalışmalarında yer alan yoldaşımız, yeri geldiğinde de en önemli ve kritik çalışmalara katılarak bütünlüklü militanlığının gereğini hakkıyla yerine getirdi. Küçük büyük görev ayrımı yapmaksızın nerede, hangi çalışmada ihtiyaç varsa orada olmayı bilen Rûken yoldaşımız, sürekli her şeye hazır kişiliği sayesinde yoldaşlarınca aranan bir YJA Star militanı oldu. Kadın özgürlük çizgisindeki net duruşuyla ve yoldaşça yaklaşımlarıyla tüm yoldaşlarının saygısını kazanmayı başaran Rûken yoldaşımız, kişiliği ile hep çekim merkezi olmayı başardı.

14 Ekim 2023 günü Metîna alanında gerçekleşen düşman saldırısında Hüseyin yoldaşımızla birlikte şehadete ulaşan Rûken yoldaşımız; temiz yüreği, dürüst, doğal ve mütevazı kişiliği ile her zaman yoldaşlarınca hatırlanacak ve mücadele gerekçemiz olacaktır.

27 Ekim 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

 

Kategori: Açıklamalar