Şehitler Hakkında Açıklamalar

Cûdî Çekdar Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

11 Ekim 2023 günü Zap bölgesinde gerçekleştirilen düşman saldırılarında Cizîra Botan’ın yiğit kadını ve cesur YJA Star savaşçısı Cûdî Çekdar yoldaşımız şehadete ulaştı.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nin öncü kadın militanlarından biri olan Cûdî yoldaşımız, askeri alandaki engin tecrübeleri, yeni dönem gerilla taktiğine olan ilgisi ve cesur yüreği ile Zap’ta süren direnişe rengini vermeyi başardı. Zap’ın direniş kalesine dönüşmesinde emeği, çabası ve yürüttüğü savaş ile öncülük eden Cûdî yoldaşımız, bir YJA Star gerillası olarak üstlendiği tarihi misyonun gereğini yerine getirmeye çalıştı. Şaristan, Mizgîn, Avzem, Binevş ve Rojdalardan devraldığı direniş bayrağını şehitlerin anısına layık olmanın bilinciyle hep yükseklerde dalgalandıran Cûdî yoldaşımız, mücadelesiyle önemli bir direniş mirası bıraktı.

Böylesi yiğit bir evladını özgürlük saflarına katan Cizîra Botan halkımız, Cûdî yoldaşımızla ne kadar gurur duysa yerindedir. Yoldaşları olarak, Cûdî yoldaşımızın değerli ailesi başta olmak üzere yurtsever Cizîra Botan ve tüm Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Cûdî Çekdar yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Cûdî Çekdar
Adı Soyadı: Kıymet Özmen
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Emine – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 11 Ekim 2023 / Zap

Cûdî Çekdar – Kıymet Özmen

Cizîra Botan; direnişleriyle, kültürel zenginliği ve bağrından çıkardığı tarihsel kişiliklerle tarihten günümüze Kurdistan’da hep merkezi bir konumda oldu. Bu nedenle hem Botan hem de tüm Kurdistan halkının yüzünü döndüğü bir çekim merkezi oldu. Partimiz PKK öncülüğünde başlayan özgürlük hareketimizin ilk gelişim sağladığı ve halklaştığı alan olan Cizîr, yurtsever halkının geliştirdiği serhildanlar sayesinde tüm Botan ve Kurdistan’a yayıldı. Gerçekleştirdiği serhildanlarla halkımıza ruh veren ve halkımızın yeniden dirilişe geçmesini sağlayan Cizîra Botan halkımız, büyük bedeller vermesine rağmen bu onurlu duruşundan taviz vermedi. Düşman baskılarının ve katliamlarının en çok geliştiği dönemlerde mücadelemize daha fazla sahip çıkarak, en değerli evlatlarını direniş saflarına göndererek cevap veren değerli Cizîr halkımız, düşmana gereken cevabı vermeyi bildi. Gerilla saflarına gönderdiği evlatları, özgürlük mücadelemizde komutanlaşarak özgürlük devrimimizin öncülüğünü yaptı. Düşmana karşı yılmaz mücadeleleriyle, gerçekleştirdikleri serhildanlarla ve gerilla saflarına gönderdikleri özgürlük gerillalarıyla direnişi bir yaşam tarzına dönüştüren Cizîra Botan halkımız, bunu kuşaktan kuşağa aktararak hem mücadelemizin devamlılığını sağladı hem de direnen Kürt’ün yenilmezliğini dost düşman herkese kanıtladı.

Cûdî Çekdar yoldaşımız da böylesi bir halk gerçekliği içinde şekillenen yurtsever bir ailede doğdu. Cizîra Botan’da doğup büyümenin doğal bir sonucu olarak partimiz PKK’yi daha küçük yaşlarda tanıdı. Yurtsever ailesinden, 1995 yılında şehadete ulaşan amcası Şêr (Hüseyin Özmen) yoldaşın kahramanlık hikayelerini dinleyerek büyüdü. Yine düşmanın serhildana kalkan halkımıza yönelik saldırılarına, yaşanan katliamlara tanıklık eden Cûdî yoldaşımız; tüm bunları birer mücadele gerekçesi yaptı. Özellikle düşmanın 2014 yılında Cizîra Botan’da birçok çocuğu katletmesi, Cûdî yoldaşımızda düşmana karşı büyük bir öfkenin oluşmasına neden oldu.

Yaşanan şehadetlere, halkımızın direnişine layık olmak ve katledilen çocukların intikamını almak için mücadele saflarına katılma kararı alan Cûdî yoldaşımız, 2014 yılının sonunda Cûdî alanından gerilla saflarına katıldı. Burada kısa bir süre kaldıktan sonra Medya Savunma Alanları’na geçti, ilk eğitimini Metîna alanında aldı. Bu eğitimle birlikte gerilla ve dağ yaşamının inceliklerini öğrendi. Özellikle  yoldaş ortamının paylaşımından, komünal yaşam tarzında ve her bir yoldaşımızın birbirlerine karşı saygılı yaklaşımından derinden etkilendi. Kendisi de böyle bir militan olmak için çaba harcayan Cûdî yoldaşımız, ulaştığı kişilik özellikleriyle kısa sürede yoldaşlarınca sevilen, sayılan bir militan oldu. Bir süre Metîna alanında mücadele eden Cûdî yoldaşımız, burada kendisini askeri ve ideolojik anlamda geliştirme imkanı buldu. Daha sonra Êzidî halkımıza yönelik çete saldırılarına karşı yüzünü Şengal’e döndü ve yaklaşık iki yıl boyunca burada mücadele etti. Burada geliştirilen birçok eyleme ve hamleye katılan yoldaşımız, Êzidî halkımızın soykırımdan kurtarılmasında büyük bir emeğin sahibi oldu. Yaşanan yoğun savaş sürecinde askeri anlamda büyük tecrübeler kazanan Cûdî yoldaşımız, savaştıkça daha da özgürleştiğini ifade etti. Türk devletinin desteklediği çetelere karşı savaşta katledilen, tecavüze maruz bırakılan Êzidî kadın ve çocuklarının intikamını başarılı pratiği ile alarak, tekrar özlemini duyduğu dağlara döndü. Düşmanın Heftanîn’e yönelik başlattığı işgal saldırısına karşı Cenga Heftanîn Devrimci Hamlesi’ne katıldı. Daha önce edindiği askeri tecrübelerle bu hamle sürecinde önemli rol oynadı. Özellikle hareketli tim savaşında öncü bir militan oldu. Düşmana karşı Xantûr, Pîrbila ve daha birçok alanda geliştirilen eylemlere katılan yoldaşımız, burada bir YJA Star gerillası olarak öncülük misyonuna denk bir katılımın sahibi oldu. Daha sonra tekrar ilk gerillacılık yaptığı Metîna alanına geçti. Burada da mevcut katılımını sürdürdü, tarihi Zendûra Direnişi’ne tanıklık etti. Burada günlerce kahramanlık çizgisinde direnen yoldaşlarına cevap olabilmek için her zaman çaba sahibi oldu. Yoldaşlarının yükünü hafifletmek için birçok eyleme katılan Cûdî yoldaşımız, yoldaşlarına bağlılığın gereğini yerine getirmeye çalıştı. Düşmanın saldırılarına karşı yeni dönem gerilla taktiklerinde derinleşmek isteyen Cûdî yoldaşımız bu amaçla branş eğitimlerine dahil oldu. Bu eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra tarihi direnişin yaşandığı Zap alanına geçti. Burada da direnişe katılarak öncülük etti. Zap alanında hareketli gerilla taktiğinin gelişmesi için yoğun bir çabanın sahibi oldu. Öncü bir YJA Star gerillası olarak Bazên Zagrosê Hamlesi’ndeki yerini aldı.

Yoldaşlığa dair yüreğinde biriktirdiği sevgiyi yazdığı şiirlere, söylediği türkülere döken Cûdî yoldaşımız, bu anlamda da bulunduğu her alanda yoldaşlarının duygularına tercüme oldu. Yaşamdaki aktif, canlı, coşkulu ve moralli yapısıyla birlikte mücadele ettiği tüm yoldaşlarına moral ve güç kaynağı olan Cûdî yoldaşımız, 11 Ekim günü Zap alanında gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşarak özgürlük mücadelemizdeki yerini aldı.

28 Ekim 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi