Şehitler Hakkında Açıklamalar

Xakurkê Şehitlerimizi Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna

1. 24 Ağustos 2023 günü Xakurkê bölgesine yönelik gerçekleşen düşman saldırılarında Rizgar, Gernas ve Hêjar yoldaşımız şehadete ulaştı.

Bakur, Rojava ve Rojhilatê Kurdistan’dan halkımızın özgürlüğü için PKK saflarında buluşan ve yüksek ulusal bir bilinçle mücadele yürüten Rizgar, Gernas ve Hêjar yoldaşlarımız halkımızın birliğinin temsilini yapmayı başardılar. Düşmanın özel savaş politikaları ile halkımızı parçalamayı esas almasına karşı Dimilkî konuşan Rizgar, Kurmancî konuşan Gernas ve Sorani konuşan Hêjar yoldaşlarımız ortak ruh ve düşünce temelinde halkımızın özgürlüğü için birlikte mücadele etti. Her anlarını mücadeleyi büyütmek için dur durak bilmeden çalışarak, emek vererek ve üreterek geçiren Rizgar, Gernas ve Hêjar yoldaşlarımız tüm Kurdistan gençliğinin örnek alacağı militanlar olarak özgürlük tarihimizdeki yerini aldı.

Rizgar, Gernas ve Hêjar yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, anılarını mücadelemizi daha da büyüterek yaşatacağımızın sözünü tekrarlıyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Rizgar Siwar
Adı Soyadı: Yadîn Bulut
Doğum Yeri: Xarpêt
Anne – Baba Adı: Hatice – Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 24 Ağustos 2023 / Xakurkê

Rizgar Siwar – Yadîn Bulut

Kod Adı: Gernas Qendîl
Adı Soyadı: Kawa Mamo
Doğum Yeri: Dirbesiyê
Anne – Baba Adı: Sacide – Ahmed
Şehadet Tarihi ve Yeri: 24 Ağustos 2023 / Xakurkê

Gernas Qendîl – Kawa Mamo

Kod Adı: Hêjar Bêkes
Adı Soyadı: Sîrûs Rasteqîz
Doğum Yeri: Tîkab
Anne – Baba Adı: Amîne – Tofîq
Şehadet Tarihi ve Yeri: 24 Ağustos 2023 / Xakurkê

Hêjar Bêkes – Sîrûs Rasteqîz

Köklü yurtseverlik bilincinin hakim olduğu Xarpêt, Apocu Hareketin ilk gelişmeye başladığı ve kitleselleştiği alanlardan oldu. Hareketimizin ideolojik kimliğini oluşturduğu 70’li yıllarda Xarpêt’ten birçok devrimci Rêber Apo öncülüğünde geliştirilen Apocu Harekete fikren ve inançla katılarak tarihi bir sürecin mimarı oldu. Her ne kadar soykırımcı Türk devleti geliştirdiği özel politikalarla Xarpêt halkımızı asimile etmeye ve özünden koparmaya çalışmışsa da canlı bir tarih bilincine ve hafızaya sahip olan halkımız düşmanın bu politikalarına boyun eğmeyerek direniş saflarını seçti. Birçok değerli Xarpêt’li devrimci Hareketimiz daha ilk yıllarında ve elde özgürlük umudundan başka bir şey yokken büyük bir inançla mücadele etti, düşman saldırılarına karşı bir an bile tereddüde kapılmadan kahramanca şehadete ulaştı. Sonraki dönemlerde de Xarpêt halkımızın en seçkin kadın ve erkekleri mücadele saflarına katılarak Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ndeki yerini aldı.

Yurtsever Xeylan aşiretine mensup bir ailede dünyaya gelen Rizgar yoldaşımız da Xarpêt’teki bu devrimci gelenekten beslenerek büyüdü. Doğal köy ortamında yetişen yoldaşımız daha küçük yaşlardan itibaren Kurdistan gerillasını tanıma imkanı buldu. Abisi Şehîd Rizgar (Emin Bulut) yoldaşımızın gerilla saflarına katılması ve aynı bölgede gerillacılık yapması yoldaşımızın daha küçük yaşlardan itibaren gerillaya hayranlık duymasını sağladı. Abisinin 1992 yılında şehadete ulaşması Rizgar yoldaşımızda büyük bir öfkeye neden oldu. O günden sonra abisinin intikamını almanın hırsıyla dolan yoldaşımız bir gün gerillaya katılacağı günün gelmesini bekledi. Bu nedenle tüm yaşamının temeline bu amacı ve hayali koydu. Bundan dolayı Türk devlet okullarında okumayı reddeden Rizgar yoldaşımız, öz kültürü ile büyüdü. Ana dili olan Kürtçenin en eski ve orijinal lehçesi Dimilkî’yi düşmanın tüm saldırı ve soykırım politikalarına rağmen konuşmayı sürdürerek hem korudu hem de bu şekilde düşmana en iyi cevabı verdi. Yaşamının tamamını doğduğu köyde geçiren yoldaşımız, ailesinin geçimine katkıda bulundu. Hem tarım işleriyle uğraştı hem de çobanlık yaparak ailesi için büyük emekler verdi. Fedakarlığı ve dürüst kişiliği nedeniyle ailesinde ve çevresinde sevilen, değer gören biri oldu. Çobanlık yaptığı dönemlerde sık sık Kurdistan Özgürlük Gerillası ile karşılaşan Rizgar yoldaşımız, her defasında gerillaya katılmak istediğini belirtti. Fakat gerilla adına birçok önemli çalışma yürütmesi nedeniyle bu isteği her defasında ertelendi. Soykırımcı Türk devletinin “Çöktürme Planı”nı devreye koyduğu, halkımızı soykırımdan geçirmek için saldırılara başladığı 2015 yılında daha fazla çocukluk amacını erteleyemeyen Rizgar yoldaşımız, yüzünü çok sevdiği Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Böylece abisinin şehadeti üzerine verdiği söze bağlı kalan Rizgar yoldaşımız abisinin hem adını hem de silahını kaldırarak şehadet gerçekliğine bağlılığın örnek bir militanı oldu. Gerilladaki ilk eğitimini Xakurkê bölgesinde gören yoldaşımız, aldığı eğitimlerle kendisini daha derinlikli tanıma imkanı buldu. Özellikle Kurdistan ve Parti tarihimize büyük bir ilgi ile yaklaşan Rizgar yoldaşımız, bu eğitimlerle halk gerçekliğimizi dolayısıyla kendi gerçekliğini bilince çıkardı. Her ne kadar doğal köy ortamında büyümüş olsa da sistemin kişiliğinde yarattığı etkilerinden kurtulmak için büyük bir hırsla mücadele etti. Mücadelesinde başarılı oldukça daha fazla özgürleştiğini hisseden yoldaşımız, mücadelesini sürekli kılarak yetkin bir Apocu militan oldu. Gerilla mücadelesinin halkımızın varlığının en temel güvencesi olduğu gerçekliğini bir an bile aklından çıkarmayan yoldaşımız, kendisini gerilla savaş taktiklerinde geliştirmek için büyük bir çabanın sahibi oldu. Yoldaşlarından yılların tecrübesini edinmenin yanı sıra, akademik düzeyde de kendisini geliştirerek uzman ve profesyonel bir gerilla oldu. Daha gerillacılıkta bir yılı dolmasına rağmen irade, bağlılık ve öz disiplin gerektiren çalışmalara dahil olan Rizgar yoldaşımız; hem yaşamsal duruşu hem de tereddütsüz katılımı ile yoldaşlarının kendisine olan güvenini boşa çıkarmadı. Yer aldığı çalışmalarda kendisini her geçen gün geliştiren yoldaşımız; inisiyatifli, girişken ve çalışkan özellikleriyle öne çıktı. Emek olgusuna daha küçükken aşina olan yoldaşımız bu özelliğini gerilla saflarında daha bilinçli bir düzeye çıkararak önemli değerlerin yaratılmasını sağladı. Başta Medya Savunma Alanları olmak üzere ülkemizin birçok alanında gerçekleşen düşman saldırılarına cevap olmak ve bu amaçla direniş mevzilerinde yer almak isteyen Rizgar yoldaşımız, bunun için kendisini askeri, ideolojik olarak sürekli hazır tuttu. Anı anına bir mücadele ve yoğunlaşma ile dönem görevlerine cevap olmak isteyen yoldaşımız, bu duruşu ile çevresinde bulunan yoldaşlarına da örnek oldu.

Tüm gerillacılık yaşamını Xakurkê bölgesinde yürüten Rizgar yoldaşımız, buranın her patikasını, kayasını ve uçurumunu adeta yüreğine nakşetti. Her dağ zirvesini, vadiyi ve ülkemiz için yaşam pınarları olan akarsuları kendisine yoldaş edinen Rizgar yoldaşımız buralarda onlarca şehidimizin anısının saklı olduğunu derinliğine hissetti. Bu nedenle büyük bir aşkla bağlı olduğu Xakurkê bölgesinde şehadete ulaştığı güne kadar fedakarca ve anlam yüklü bir mücadelenin sahibi oldu. Mütevazı, emekçi ve Kürt kültürüne olan bağlılığı ile tanınan Rizgar yoldaşımız bu özellikleriyle tüm yoldaşlarına örnek oldu. Mücadele arkadaşların olarak Rizgar yoldaşımızın anısını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

Gernas yoldaşımız, gerçekleştirdiği devrimle bütün dünyada büyük bir yankı yaratan Rojava’nın Dirbesiyê kentinde dünyaya geldi. 1979’da Rojava’ya geçen ve Rojava Özgürlük Devrimi’yle somutlaşacak süreci başlatan Rêber Apo, Rojava halkımızla güçlü bağlar kurdu. Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşüne dahil olan halkımız bütün baskılara rağmen mücadeleden geri adım atmayarak, her zaman direniş içinde yer aldı. Direnişin ilk dönemlerinde partimiz PKK’yi tanıyan yurtsever bir ailede yetişen Gernas yoldaşımız da PKK’yi tanıdı, onunla büyüdü ve onun yarattığı direniş kültürüyle şekillendi. Kapitalist sistemin bütün saldırılarına rağmen güçlü toplumsal bağları sayesinde öz kimliğini korumayı başaran bir çevrede yetişmesi Gernas yoldaşımızın kişiliği üzerinde büyük bir etki yarattı. Kurdistan’ın her karışının işgal altında olduğu ve halkımızın sömürgecilerin saldırıları altında büyük acılar çektiği gerçeğini erkenden yaşayarak tanıklık eden Gernas yoldaşımız, mücadeleci bir kişiliğin sahibi oldu. Yurtsever ailesinin ve çevresinin ilk dönemden itibaren halkımızın özgürlük mücadelesi içinde yer alması sayesinde Rêber Apo’yu ve partimiz PKK’nin yaşam çizgisini yakından tanımaya başlayan yoldaşımız halkımızın özgür geleceğinin PKK’nin yürüttüğü mücadeleyle sağlanacağına bütün kalbiyle inandı.

19 Temmuz 2012’de gerçekleşen tarihi Rojava Özgürlük Devrimi’yle birlikte özgür iradesiyle Rêber Apo çizgisinde yeni bir yaşam örmeye başlayan halkımız mücadelesine ilk andan itibaren dahil olan Gernas yoldaşımız, devrim saflarında en önde yerini aldı. Bütün ezilenlerin özgürlük umudu haline gelen Rojava Özgürlük Devrimi’ni karanlığa mahkum etmek isteyen insanlık düşmanı DAİŞ çetelerinin saldırıları karşısında direniş saflarına katılarak zaferin kazanılmasında emek sahibi olan yoldaşlarımızdan oldu. Mücadele içinde pişen yoldaşımız Kurdistan ve düşman gerçekliğini daha yakından tanıdı. Halkımızın gerçek özgürlüğünü Kurdistan dağlarında işgalcilere karşı yürütülen tarihi direnişle sağlanacağına inanan yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimi’nin ardından 2016 yılında özgürlük gerillası saflarına katıldı.

Çocukluk yaşlarından itibaren hikayeleriyle büyüdüğü Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına büyük bir istek ve heyecanla katılan yoldaşımız, kutsal gerilla yaşamıyla bütünleşmekte zorluk yaşamadı. Gerilla yaşamının sadeliği ve doğayla iç içe yaşamından çok etkilenen Gernas yoldaşımız, büyük bir tutkuyla gerilla yaşamına bağlandı. Bir yandan savaş tecrübesini yoldaşlarına aktarırken diğer yandan yeni dönem gerilla taktiklerini öğrendi ve bu taktiklerde uzmanlaşmayı esas aldı. Yeni savaşçı eğitimini başarıyla tamamlayan ve başta suikast taktiği olmak üzere birçok gerilla taktiğinde uzmanlaşan yoldaşımız Xakurkê bölgesine geçerek ilk gerillacılık pratiğine başladı. Enerjik ve coşkulu kişiliğiyle yoldaşlarıyla kısa sürede bütünleşen Gernas yoldaşımız, pratikçi ve emekçi özellikleriyle ön plana çıktı. Kendisini hiçbir zaman yeterli görmeyerek her zaman daha fazla derinleşmeyi esas alan özelliği gelişiminin temel kaynağı oldu. İhtiyaç duyulan her zaman ve mekanda göreve hazır olan Gernas yoldaşımız, Partimizin belirlediği görevleri başarıya ulaştırmak için her zaman yoğun bir çaba sahibi oldu. Gittiği her alanda başarılı bir pratik sergileyerek deneyimlerini güçlendirdi ve gelecek için büyük umut vaat eden bir yoldaşımız oldu. Rêber Apo’nun geliştirdiği ve bütün insanlığı umut olan Demokratik, Ekolojik ve Kadın Özgürlükçü Paradigma’da derinleşmek Gernas yoldaşımızın temel hedefi oldu. Her zaman yoğunlaşma içinde olan, gelişirken birlikte kaldığı yoldaşlarını da geliştiren Gernas yoldaşımız militanca bir katılım sahibi oldu.

Halkımızın özgür gelecek mücadelesini zafere taşımak için büyük bir kararlılık ve irade gücüyle çalışmalara sarılan yoldaşımız, pratiği ile sürece cevap oldu. Hem askeri hem ideolojik alanda derinleşerek bütünlüklü bir gelişim sahibi olan Gernas yoldaşımız, ölümsüz fedailerimizin izinde yürüyerek güçlü bir katılımın sahibi oldu. Güçlü katılım temposuyla kutsal PKK yaşamı ve yoldaşlığını yükseltmeyi esas alan Gernaş yoldaşımız, Rêber Apo’ya layık bir militan olmak için durup dinlenmeden emek verdi. Yetkinleşmiş gerillacılık tarzıyla birçok eyleme katılarak işgalcilere ağır darbeler vurulmasında en önde yerini aldı, zafer bayrağını dalgalandırdı.

Rojhilatê Kurdistan’ın Tîkab kentinde dünyaya gelen Hêjar yoldaşımız, işgalcilere karşı her zaman direnen yurtsever bir aile içinde büyüdü. Zulme karşı direnişin bir gelenek haline geldiği ve direnişin kuşaktan kuşağa aktarıldığı Rojhilatê Kurdistan’da halkımızın mücadelesi içinde şekillenen Hêjar yoldaşımız, bozulmamış Kurdistani toplumsal bağları kişiliğinde erken dönemde somutlaştırdı. Emeğiyle geçinen ve maddi zorluklar yaşayan bir aileden olması yoldaşımızın emek olgusuyla şekillenen bir kişilik sahibi olmasını sağladı. Emek vererek ailesine maddi katkıda bulunan yoldaşımız, sömürgecilerin halkımıza karşı uyguladığı insanlık dışı politikalar karşısında her zaman güçlü bir tutum içinde olarak, koşulları dahilinde mücadele ederek kendisini eğitti. Dilden dile dolaşan ve efsaneleşen gerilla direnişini yakından takip eden Hêjar yoldaşımız, Rêber Apo felsefesine ve PKK direnişine karşı büyük bir merak duydu. Mücadele etme isteği ve arayışı yoldaşımızı Parti saflarına taşıdı. Halkımızın özgürlük umuduna ve çektiği acılara cevap olmak isteyen Hêjar yoldaşımız 2016 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katıldı.

Kadim Kurdistan dağlarında çocukluk hayali olan gerillaya katılan yoldaşımız, samimi ve dürüst kişiliğiyle kısa sürede yoldaşlarıyla bütünleşerek, PKK’nin kutsal yaşamına dahil oldu. Diline, kültürüne, geleneklerine bağlı bir şekilde yetişen Hêjar yoldaşımız, bozulmamış özünü PKK saflarında daha da derinleştirdi, PKK kültür ve ahlakıyla kendisini donattı. Ulusal birlik ruhunu çok güçlü bir şekilde yaşayan yoldaşımız, işgalciler tarafından parçalanan ve sömürülen kutsal Kurdistan topraklarını özgürleştirmeyi temel hedefi haline getirdi. İşgalci devletlerin halkımıza karşı soykırım saldırılarını en fazla yoğunlaştırdığı dönemde mücadele saflarına katılan yoldaşımız, büyük bir kararlılıkla direniş saflarında yerini aldı. Qendîl bölgesinde temel gerillacılık eğitimini alan yoldaşımız, hızla gerillacılık taktiklerinde uzmanlaştı. Yaşama büyük bir coşkuyla katılan yoldaşımız, sürece cevap olmak için büyük bir çaba içerisinde oldu ve fedakarca mücadele etti. Aldığı eğitimlerle bilinç düzeyini geliştiren ve Rêber Apo felsefesinde derinleşen Hêjar yoldaşımız, askeri alanda da daha fazla derinleşmeyi esas aldı, bu konuda sürekli bir yoğunlaşma içerisinde oldu. Qendîl’de yürüttüğü başarılı gerillacılık pratiğinin ardından Xakurkê bölgesine geçen yoldaşımız, işgalci Türk devletine karşı yürütülen tarihi direnişte en ön safta yerini alarak fedaice savaştı. Katıldığı ilk günden itibaren aktif katılımını sürdüren yoldaşımız her zaman mücadelesini büyütmeyi amaçladı. Yeni dönem gerilla taktiklerinin etkili bir şekilde pratiğe aktarılması için yoğunlaşan ve bu yoğunlaşmalarını da yoldaşlarıyla paylaşan Hêjar yoldaşımız dönemin zafer ruhunu taşıyan bir militan oldu. Xakurkê bölgesinde işgalci güçlere karşı gerçekleştirilen birçok eylemde yerini alan yoldaşımız, işgalcilere ağır darbeler vurulmasında emek sahibi oldu. Cesur ve fedai kişiliğiyle örnek bir militan olan Hêjar yoldaşımız gelecek vadeden yoldaşlarımızdan olmayı başardı. Kaldığı tüm ortamlarda sade, mütevazı ve emekçi kişiliğiyle bütün yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazandı.

Halkımızın özgür Kurdistan hayalini gerçekleştirmek için devrimci yaşamının her anını mücadeleye adayan Hêjar yoldaşımız, mevcut katılımını asla yeterli görmeyerek, her zaman daha fazla katılmanın yol ve yöntemlerinin arayışçısı oldu. Mücadele temposunu sürekli yükselten Hêjar yoldaşımız, bütün devrimci görevlere büyük bir sorumlulukla yaklaştı ve sonuç almayı esas aldı. Mücadele saflarına katıldığı ilk günün isteği ve heyecanını hiç kaybetmeyen yoldaşımız, militan ölçülerdeki keskinliği ve zafere kilitlenen kişiliğiyle zafer çizgisinde bir yürüyüşün sahibi oldu. Ölümsüz şehitlerimizin mücadele mirasına bağlı kalarak yaratılan değerleri daha fazla büyütmek için durup dinlenmeden emek veren Hêjar yoldaşımız, PKK’nin özüyle buluşarak, onunla bütünleşti.

Partimiz PKK saflarında Rêber Apo’nun felsefesiyle kısa sürede yetkin bir militana dönüşen ve fedailer çizgisinde yürüyerek ölümsüz şehitlerimizin mücadele bayrağını layıkıyla taşıyan Hêjar yoldaşımızın ardında bıraktığı direniş mirası her zaman önümüzü aydınlatacak.

 

2. 23 Ağustos 2023 günü Xakurkê bölgesine yönelik gerçekleşen düşman saldırısında ağır yaralanan Sîncer Dehgulan yoldaşımız yapılan tüm müdahalelere rağmen 30 Ağustos günü şehadete ulaştı.

Rojhilatê Kurdistan’ın yiğit evladı, değerli militan Sîncer yoldaşımız, tüm yaşamını mücadele ederek ve halkımıza feda ederek geçirdi. Halkımız özgür olmadan kendisinin asla özgür olamayacağının bilincinde olan yoldaşımız; toplumsallığa, sosyalist yaşama ve özgürlük temelindeki yoldaşlığa büyük değer biçti. Bunun için mücadelenin vazgeçilmezliğinin farkında olan yoldaşımız Apocu militanlığın görev bilinci ile bulunduğu her alanda emekçiliği ve fedakarlığı ile örnek oldu.

Yoldaşları olarak Sîncer yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz. Sîncer yoldaşımızın bizlere devrettiği devrim bayrağını ona ve tüm şehitlerimize layık olmanın bilinci ile hep zirvede dalgalandıracağımızın sözünü yineliyoruz.

Sîncer Dehgulan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Sîncer Dehgulan
Adı Soyadı: Namet Rizayî
Doğum Yeri: Bîcar
Anne – Baba Adı: Meryem – Abdullah
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Ağustos 2023 / Xakurkê

Sîncer Dehgulan – Namet Rizayî

Kurdistan’da ulusal bilincin en canlı olduğu ve Kürt dili ile kültürüne bağlılığın en üst düzeyde yaşandığı alanların başında gelen Rojhilatê Kurdistan bu özelliği ile soykırım tehlikesi altında olan halkımızın varlığının garantisi konumundadır. Bu özelliğinden kaynaklı Rojhilat halkımız Başûr’dan Rojava ve Bakurê Kurdistan’a kadar gelişen tüm özgürlük mücadelelerini sahiplenerek aktif bir katılım sağladı. En değerli evlatlarını bu özgürlük mücadelelerine katan ve bedel ödemekten çekinmeyen Rojhilat halkımız bu özelliğiyle yurtseverliğin en seçkin örneği oldu. Özellikle partimiz PKK öncülüğünde Kurdistan’ın dört bir yanında gelişen özgürlük mücadelesi ve bu mücadelenin halkımızın imkanları ile ısrarlı bir şekilde sürdürülmesi Rojhilatê Kurdistan halkımızı derinden etkiledi. Mücadele ve yaşam tarzı olarak Kurdistan’da yeniliğin öncülüğü yapan partimiz PKK’nin fedailik çizgisindeki savaşının mutlaka başarıya ulaşacağına inanan halkımız en değerli evlatlarını mücadeleye katmaktan geri durmadı. Mücadelemizin açığa çıkardığı özgürlük bilincini nesilden nesile aktaran Rojhilatê Kurdistan halkımız bu duruşu ile Kurdistan’da yükselen direnişin garantisi oldu.

Rojhilatê Kurdistan’ın Bîcar kentinde böylesi güçlü toplumsal gerçeklik içinde şekillenen yurtsever bir ailede doğan Sîncer yoldaşımız, özüne bağlı bir şekilde büyüdü. Özellikle annesinin derin yurtseverlik bilinci sayesinde Kürt ve Kurdistan gerçekliği ile küçük yaşlarda tanışan yoldaşımız, çevresine duyarlı bir şekilde yetişti. Rojhilatê Kurdistan’da birçok parti ve örgüt olmasına rağmen PKK gerçekliğine ilgi duyan Sîncer yoldaşımız, halkımızın ancak partimiz PKK’nin yürüttüğü mücadele ile zaferi elde edebileceğine inandı. Gençlik dönemlerinde birçok çalışmada yer alan yoldaşımız, bu süreçte mücadele gerçekliğini daha iyi kavradı. Yer aldığı her çalışmada tecrübe kazanan yoldaşımız, bu tecrübelerini mücadelesini daha da yükseltmek için zemin yaptı. DAİŞ çetelerinin 2014 yılından itibaren başta Rojava ve Şengal’deki halkımıza saldırmasına büyük bir öfke duyan yoldaşımız, özellikle çetelerin Kobanê’ye saldırmasına karşı geliştirilen serhildanlarda önemli bir rol oynadı. Halkımızın örgütlü gücünü harekete geçirmeyi sağlayan yoldaşlarımızdan olan Sîncer yoldaşımız üç defa gözaltına alınmasına rağmen mücadelesinden taviz vermedi. Daha sonra da bir halk öncüsü olarak görevlerini yürüten yoldaşımız, sömürgeci Türk devletinin halkımıza yönelik saldırılarına karşı başta Bakurê Kurdistan’da olmak üzere birçok alanda yürütülen fedaice savaştan etkilendi. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın büyük bir fedakarlıkla bu savaşı yürütmesi ve bir an bile tereddüt etmeden şehadete yürümesi Sîncer yoldaşımızın da mücadelede daha kararlaşmasını sağladı. Bir Kürt genci olarak kendisinin de halkımızın özgürlüğü için daha fazla mücadele etmesi gerektiğine kanaat getiren yoldaşımız 2016 yılında yüzünü tutkunu olduğu Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Gerilladaki ilk eğitimini Qendîl alanında gören yoldaşımız, bu eğitimlerle var olan siyasi bilincini daha da geliştirdi. Aynı zamanda Önderlik ideolojisinde de derinleşmeyi esas alarak kendisinde Apocu bir kişilik oluşturmaya çalıştı. Bu amaçla derinlikli yoğunlaşmalar yaşayan yoldaşımız kapitalist ve devletçi sistemin kişiliği üzerinde yarattığı etkilerden bir bir kurtularak özgür bir birey, militan oldu. Savaş koşullarında katıldığı gerilla mücadelesinde yetkinleşmek için askeri eğitimlere büyük bir ilgi ile yaklaştı. Birçok silahı kullanmanın yanı sıra gerilla taktiklerinde de yetkinleşti. Savaşın yoğun yaşandığı bölgelere gitmeyi ve oralarda mücadele etmeyi çok istemesine rağmen ihtiyaçlardan kaynaklı farklı mücadele alanlarında yer aldı. Bu çalışmalarda son derece başarılı bir pratiğin sahibi olan yoldaşımız, dürüst ve özlü kişiliği ile tüm yoldaşlarınca sevildi. Üç yıllık başarılı bir pratiğin ardından kendi isteği ve ısrarı ile savaşın yoğun yaşandığı ve işgalci güçlere büyük darbelerin vurulduğu Xakurkê bölgesine geçti. Burada kendisini tüm varlığı ile çalışmalara adayan Sîncer yoldaşımız; alt yapı çalışmaları, savaş tünellerinin yapımı ve daha birçok farklı çalışmada yer aldı. Savaşın bütünlüklü hazırlıklarla kazanılabileceğinin bilincinde olan yoldaşımız hiçbir çalışma arasında ayrım gözetmedi. Apocu militanlığın görev bilinci ile hareket eden yoldaşımız, bu özelliğiyle örnek oldu. Yer aldığı her çalışmada disiplinli, emekçi ve sonuç alıcı tarzıyla büyük başarılar elde eden Sîncer yoldaşımız, buna rağmen kendisini yeterli görmeyerek mücadelesini daha da büyütmenin arayışında oldu. En büyük hedefi işgalci Türk devletine karşı direniş tünellerinde ve hareketli gerilla timleri ile savaşmak olan Sîncer yoldaşımız bu hedefine ulaşabilmek için yeni dönemin gerilla savaş tarzında daha da derinleşti.

Savaş tecrübesi olan yoldaşlarının tecrübelerinden yararlanmak için büyük bir özveri sahibi olan Sîncer yoldaşımız, her geçen gün tecrübelerine yenilerini ekledi. Gelecek vadeden bir komutan adayı olan yoldaşımız devrimci yaşamı, istekli ve istikrarlı katılımı ve derin yoldaşlığı ile tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazandı. 23 Ağustos günü gerçekleşen düşman saldırılarında ağır yaralanan yoldaşımız yapılan tüm müdahalelere rağmen 30 Ağustos günü şehadete ulaşarak mücadelesini zirvede tamamlamayı başardı. Ardılları olarak Sîncer yoldaşımız şahsında tüm şehitlerimize verdiğimiz “Özgür Önderlik, Özgür Kurdistan” sözümüzü mutlaka gerçekleştireceğiz.

3 Kasım 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar