Şehitler Hakkında Açıklamalar

Koçerîn, Botan, Rênas ve Şevger Yoldaşlarımız Şehadete Ulaştı

Basına ve Kamuoyuna!

15 ve 17 Eylül 2023 günlerinde Medya Savunma Alanları’na yönelik gerçekleştirilen düşman saldırılarında Koçerîn, Botan, Rênas ve Şevger yoldaşlarımız şehadete ulaştı.

Direnişçiliği karakter edinen Kürt halkının yiğit evlatları, değerli militanlar Koçerîn, Botan, Rênas ve Şevger yoldaşlarımız, büyük bir iddia ve kararlılıkla katıldıkları özgürlük mücadelesinde Kurdistan’ın birçok bölgesinde halkımızın varlığını korumak için savaştılar. Düşman saldırılarına karşı ancak büyük bir irade ve özgürlük değerlerine sarsılmaz bir bağla karşı konulabileceğinin bilincinde olan yoldaşlarımız, nefes nefese bir mücadelenin sahibi oldular. Başarı dışında hiçbir seçeneği asla kabul etmeyen Koçerîn, Botan, Rênas ve Şevger yoldaşlarımız; duruşları, katılımdaki tereddütsüz yaklaşımları ve mücadele azimleriyle örnek birer PKK ve PAJK militanı olmayı başardılar.

Koçerîn, Botan, Rênas ve Şevger yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, yoldaşlarımızın anılarını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü yineliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Koçerîn Rojîn
Adı Soyadı: Sabahat Güneş
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Marya – Hasan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 15 Eylül 2023 / Medya Savunma Alanları

Koçerîn Rojîn – Sabahat Güneş

Kod Adı: Botan Cûdî
Adı Soyadı: Ömer Külter
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Meryem – Mahmut
Şehadet Tarihi ve Yeri: 15 Eylül 2023 / Medya Savunma Alanları

Botan Cûdî – Ömer Külter

Kod Adı: Rênas Sason
Adı Soyadı: Muhammer Ezneb
Doğum Yeri: Maku
Anne – Baba Adı: Xanim – Qasim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 15 Eylül 2023 / Medya Savunma Alanları

Rênas Sason – Muhammer Ezneb

Kod Adı: Şevger Amed
Adı Soyadı: İbrahim Halil Yeşildeniz
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Emine – Hüseyin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 17 Eylül 2023 / Medya Savunma Alanları

Şevger Amed – İbrahim Halil Yeşildeniz

Koçerîn yoldaşımız Kürt kültürünü en sade haliyle yaşayan ve sistem yaşamına bulaşmadan özünü koruyabilen koçer bir ailede doğdu. Ailesinin bu özelliğinden dolayı Koçerîn yoldaşımız da Kürt kültür ve geleneklerine bağlı olarak yetişti. Daha çok yaylalarda ve köy ortamında büyüyen yoldaşımız özlü, sade ve doğal bir kişilik kazandı. Koçer yaşam tarzlarından dolayı Botan’ın birçok alanını görme, tanıma imkânı bulan Koçerîn yoldaşımız, Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın etkinliğinin olduğu bu alanlarda gerilla ile tanışma fırsatı buldu. Gördüğü ilk gerilla gruplarının yaşamlarından, fedakarlıklarından etkilenen yoldaşımız, her geçen gün gerillayı daha fazla merak eder hale geldi. Daha sonraları birkaç kez daha gerilla ile karşılaşan yoldaşımız özellikle gerillanın derin yurtseverliğinden, halka yaklaşımlarından, birbirleriyle olan yoldaşlık ilişkilerinden, kadın gerillaların büyük bir irade ve özgürlük tutkusuyla en zor şartlarda bile fedakarca mücadele etmesinden etkilendi. Yine Rêber Apo’nun halkımız için anlamının farkında olan Koçerîn yoldaşımız Önderliğimizin esaret durumu karşısında büyük öfke duydu. Genç olmasına rağmen düşman baskılarını, yönelimlerini anlayacak kabiliyette olan yoldaşımız erkenden düşman gerçekliğini bilince çıkardı. Bu düşman gerçekliğinin yenilgiye uğratılıp halkımızın özgür bir yaşama kavuşmasının ancak etkili bir mücadeleden geçtiğinin farkında olan Koçerîn yoldaşımız, bunun da gerilla saflarına katılmaktan geçtiğinin bilincine vardı. Yakın akrabalarından da gerilla saflarına katılımların olmasından etkilenen yoldaşımız 2013 yılında Feraşîn bölgesinden gerilla saflarına katıldı.

Gerillaya katıldıktan sonra kısa bir süre Botan alanında kalan yoldaşımız, gerilla yaşamının fiziki şartları karşısında zorlanmadı. Aşina olduğu dağ yaşamı sayesinde farklı alanlardan gerilla saflarına katılan yoldaşlarına yardım ederek daha gerilladaki ilk günlerinden itibaren aktif bir katılımın sahibi oldu. Moralli, coşkulu ve enerjik yapısıyla birlikte eğitim gördüğü yoldaşları için erkenden güç kaynağı haline geldi. Kısa süreli Botan gerillacılığının ardından kendisini daha fazla eğitmesi ve geliştirmesi için Medya Savunma Alanları’na geçti. Burada akademik düzeyde eğitimlere dahil olan Koçerîn yoldaşımız gerillacılığa duygusal anlamda yaptığı katılımı daha bilinçli bir katılıma dönüştürmek için yoğun bir çabanın içinde oldu. İlk olarak kısa sürede okuma yazmayı öğrenen yoldaşımız, Önderliğimizi kendisinden okuyarak anlama arayış ve çabasında oldu. Önderliğimizin özgür yaşam felsefesini anladıkça daha bilinçli bir katılım sağlayan Koçerîn yoldaşımız, zamanla halk gerçekliğimizi dolayısıyla kendi gerçekliğinin da farkına vardı. Bu temelde toplumun kadına biçtiği kalıpları daha iyi görerek bilince çıkardı. Toplumsal cinsiyetçi zihniyetin kendisinde meydana getirdiği eksik ve yetmez yanlarla mücadele içine girerek özgür kadın çizgisinde derinleşmeyi esas aldı. PAJK ile somutlaşan kadın öncülüğünün iyi bir militanı olarak, dönem görev ve sorumluluklarını yerine getirmenin yanı sıra özgür yaşamı inşa misyonuna denk bir katılımın sahibi olmak için büyük emekler verdi.

Öncü komutanlarımız Bêrîtan ve Zîlan şahsında açığa çıkan özgür kadın kimliğine erişmek ve onların iyi bir yoldaşı olabilmek için kendisini ideolojik ve askeri anlamda daha fazla derinleştirmesi ve pratikleştirmesi gerektiğine inanan Koçerîn yoldaşımız DAİŞ çetelerinin Şengal, Mexmûr ve Kerkuk’deki halkımıza saldırması ve katliamlar gerçekleştirmesi üzerine buradaki halkımızı korumak için Mexmûr alanına geçti. Burada halkımızın savunulmasında görev alan yoldaşımız, içten katılımı ve halkçı özellikleri sayesinde halkımızın sevgi ve saygısını kazandı. Gerçekleşen çete saldırılarına cesurca karşı koyan yoldaşımız birçok eylemde yer alarak askeri anlamda önemli bir tecrübenin sahibi oldu. Yoğun savaş pratiği ile geçen bu süreçte de ideolojik, teorik anlamda kendisini geliştirmekten geri kalmayan Koçerîn yoldaşımız, yetkin bir YJA Star gerillası oldu. Başûrê Kurdistan’da çete tehlikesinin azaltılması ile görevini başarıyla tamamlayan Koçerîn yoldaşımız tekrar özlemini çektiği Kurdistan dağlarına ulaştı.

İşgalci Türk devletinin, halkımızın birçok alanda kazanımlar elde etmesine tahammül etmeyerek, öncü gücü olan Kurdistan Özgürlük Gerillası’na saldırması üzerine Koçerîn yoldaşımız da direniş bölgelerindeki yerini aldı. Askeri anlamda edindiği tecrübeler, ideolojik netliği ve birlikte mücadele ettiği yoldaşlarının şehadetinin getirdiği öfke ile düşman saldırılarına gereken cevabı veren yoldaşımız, birçok eylemde yer alarak düşmana büyük darbeler vurdu. Düşmanın tüm yoğun saldırılarına rağmen iradeli duruşu ile özgür kadın militanlığına denk bir duruşun sahibi olan Koçerîn yoldaşımız, bu özelliği ile yoldaşlarına da örnek oldu. Gerillanın yeniden yapılandırılması ve Demokratik Modernite Gerillacılığı’nın geliştirilmesi projesi çerçevesinde kendisini eğitmeyi sürdüren Koçerîn yoldaşımız, şehit yoldaşlarımızın yaşamları ile açığa çıkardıkları tecrübeleri şehitlerimizin anısı olarak ele aldı. Bu anılara sarılarak mücadelesini daha da büyütmeyi esas alan yoldaşımız yeni dönem tarz ve taktiğinde hakim olabilmek için yoğun bir emeğin sahibi oldu. Yaşamsal ve savaş tecrübesi olan bir YJA Star gerillası olarak birlikte mücadele ettiği yoldaşlarına da her konuda yardım etmeyi bir görev bilen yoldaşımız, bu anlamda yoldaşlık görevini eksiksiz bir şekilde yerine getirdi.

En büyük amacını Önderliğimizin fiziki özgürlüğü sağlamak olarak belirleyen ve buna denk bir mücadelenin sahibi olmak isteyen Koçerîn yoldaşımız Bakurê Kurdistan’da gerillacılık yapmayı çok istedi. Fakat iyi bir Apocu kadın militan olarak ihtiyaç olunan her yerde görev yapmayı kendisine ilke edinen yoldaşımız Medya Savunma Alanları’nın birçok bölgesinde çalışmalara katılarak amacına uygun bir duruşun, pratiğin sahibi oldu. Samimi yoldaşlığı, temiz yüreği, iradeli ve moralli kişiliği tüm yoldaşlarının sevgisini kazanan Koçerîn yoldaşımız 15 Eylül 2023 günü gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşarak ölümsüzleşti.

Botan yoldaşımız, Kurdistan’ın yurtsever ve direnişçi Goyî aşiretine mensup bir ailenin ferdi olarak Şirnex’te dünyaya geldi. Yurtsever ve tarih boyunca işgalcilere karşı direnişleriyle anılan bir aşiretten gelmesi ve partimiz PKK öncülüğünde gelişen tarihi direnişin başta Botan olmak üzere tüm Kurdistan’a yayılması nedeniyle Botan yoldaşımız daha küçük yaşlardan itibaren gerillayı tanımaya başladı. Ailesinden aldığı kültür sayesinde özlü bir şekilde büyüyen yoldaşımız, her Kürt genci gibi belli bir bilinç düzeyine ulaştıktan sonra düşman gerçekliğinin farkına vardı. TC’nin Kurdistan’da işkence, katliam ve soykırım demek olduğunu erkenden farkeden yoldaşımız, bunu asla kabullenmedi. Her gün halkımıza karşı suç işleyen soykırımcı Türk devletine karşı mutlaka mücadele içinde olunması gerektiğini düşünen yoldaşımız, bunun için arayışlara girdi. Gençlik çalışmalarında bir süre yer alan yoldaşımız, halkımızı düşmanın özel savaş uygulamalarından koruma misyonu ile başarılı bir pratiğin sahibi oldu. DAİŞ çetelerinin Türk devletinden güç ve destek alarak 2014 yılından itibaren hem Rojava hem de Şengal’deki halkımıza saldırması her onurlu Kürt genci gibi Botan yoldaşımızda da büyük bir öfkeye neden oldu. Yine bu insanlık dışı saldırılara karşı halkımızın, Rojavalı savaşçıların ve Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın fedailik çizgisindeki direnişi Botan yoldaşımızı derinden etkiledi. Bir Kürt genci olarak kendisinin de halkımıza karşı görevlerini yerine getirmesi gerektiğinin bilincinde olan Botan yoldaşımız 2015 yılında Rojava’ya geçerek direniş güçlerine katıldı.

Burada bir süre eğitim aldıktan sonra çetelere karşı oluşturulan direniş cephelerine geçen yoldaşımız, birçok çete saldırısının savuşturulmasında rol oynadı. DAİŞ çetelerinin nihai olarak yenilmesi için gerçekleştirilen birçok hamleye katılan yoldaşımız, bu hamle süreçlerinde üstün bir performans sergiledi. Hamle süreçlerinde her zaman en önde olan yoldaşımız, birçok kez çetelerle göğüs göğüse savaştı. Birçok devletin çekindiği, orduların korkarak teslim olduğu DAİŞ çetelerine karşı yoldaşları ile birlikte yalnızca Apocu felsefeye olan inanç ve elindeki ferdi silahla direnen yoldaşımız büyük başarıların kazanılmasında emek sahibi oldu. Çetelerin Êzidî halkımıza yönelik gerçekleştirdiği katliamlara karşı bir özgürlük savaşçısı olarak büyük öfke duyan Botan yoldaşımız, düşmandan halkımızın intikamını almanın yeminini etti. Bu amaçla Şengal’in özgürleştirilme hamlesine de katılan yoldaşımız, askeri alandaki tecrübeleri sayesinde bu hamle sürecinde de önemli rol oynadı. DAİŞ çetelerinin yenilgiye uğratılıp Şengal’in özgürleştirilmesinden sonra tekrar Rojava’ya dönen yoldaşımız, başta Tebqa ve Minbic’ın özgürleştirilme hamleleri olmak üzere birçok hamlede daha yer aldı. Çetelere büyük darbelerin vurulduğu bu hamle süreçlerinde fedaice bir katılım sahibi olan Botan yoldaşımız birçok çatışmadan başarılı bir şekilde çıkmasını başardı. Bu çatışma süreçlerinde kolundan yaralanan yoldaşımız, bir süre tedavi gördükten sonra tekrar direniş mevzilerine, yoldaşlarının yanındaki yerini aldı. DAİŞ çetelerinin büyük oranda yenilgiye uğratılmasından sonra, işgalci Türk devletinin bizzat halkımıza ve kazanımlarına saldırması Botan yoldaşımızın Türk devletine karşı olan öfkesini daha da büyüttü. Türk devletiyle tarihi bir mücadele yürütülmeden ve bu soykırımcı sistem yenilgiye uğratılmadan başta Kürt halkı olmak üzere bölge halklarının özgürlüklerine ulaşamayacağını düşünen yoldaşımız, en etkili mücadele edeceği yer olarak Kurdistan dağlarına yüzünü dönerek gerilla saflarına katılma kararı aldı.

İlk olarak Metîna alanına geçen yoldaşımız, burada kısa bir süre kaldıktan sonra, yeni dönem gerilla taktiklerinde uzmanlaşmak için askeri akademilere geçti. Akademilerde aldığı eğitimlerle kendisini Apocu ideolojide geliştiren yoldaşımız, özgürlük düşüncesine dayanmayan hiçbir pratiğin halkların yararına olamayacağının bilincine vardı. Bu nedenle gerillayı hakikat savaşçısı olarak tanımlayan yoldaşımız, bu hakikatten pay alabilmek için derinlikli bir yoğunlaşma yaşadı. Türk devletine karşı yeni dönem gerilla taktikleriyle etkili eylemler yapabilmek için branş eğitiminde de derinleşen yoldaşımız hem teorik hem de pratik anlamda gelişti. Aldığı eğitimlerle ideolojik ve askeri anlamda yetkin bir militan olan Botan yoldaşımız büyük bir iddia ve kararlılıkla pratik çalışma alanına geçti.

Metîna, Garê, Xakurkê, Xinêre ve Medya Savunma Alanları’nın daha birçok bölgesinde başarı bir pratik sergileyen Botan yoldaşımız, yaralanma durumundan dolayı fiziki anlamda zorluklar yaşasa da fedakarca emek vermekten geri durmadı. Önderlik ve şehitler gerçekliği karşısında her zaman kendisini borçlu hisseden ve en büyük amacını Önderliğimizin fiziki özgürlüğü sağlamak olarak belirleyen yoldaşımız, bu amacına ulaşmak içi büyük bir emek ve çabanın sahibi oldu. 15 Eylül 2023 günü gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşarak mücadelesini zirvede tamamlamayı başaran Botan yoldaşımızın anılarını mücadelemizde yaşatacak ve hayallerini mutlaka gerçekleştireceğiz.  

Rojhilatê Kurdistan’ın Maku şehrinde yurtsever bir ailede doğan Rênas yoldaşımız, Kürtlük değerlerine bağlı ve öz kültürü ile büyüdü. Köy ortamında şekillenen yoldaşımız; sade, temiz ve dürüst bir kişilik kazandı. Daha küçük yaşlardan itibaren halı dokuma işinde çalışan yoldaşımız kendi emeği ile ayakta kalmasını bu süreçlerden itibaren öğrendi. Sabır, titizlik gerektiren ve aynı zamanda son derece zor olan bu işte yetkinlik kazanarak bu özellikleri zamanla kişilik özelliği haline getirdi. Amcasının gerilla saflarında yer alması ve amcası ile ilgili anlatılan hikayelerle büyümesi nedeniyle Rênas yoldaşımız daha küçük yaşlardan itibaren partimiz PKK’yi duydu. Gençlik dönemleriyle birlikte Partimiz öncülüğünde sürdürülen halkımızın özgürlük mücadelesine daha fazla ilgi duyan yoldaşımız, arayışlara girdi. Hem amcasının gerilla olmasının yarattığı etki hem de Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın ülkemizin dört bir yanında gerçekleşen düşman saldırılarına karşı fedaice halkımızı ve kazanımlarını koruması Rênas yoldaşımızı derinden etkiledi. Yine Rojhilatê Kurdistan’da her geçen gün gelişen mücadele azim ve kararlılığı Rênas yoldaşımızın gerilla saflarında mücadele etmeye karar kılmasında etkili oldu. Bu temelde 2018 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına dönen yoldaşımız, Xakurkê’de gerilla saflarına katıldı.

Önderliğimize ve şehitler gerçekliğine duygusal bir bağlılığı olan Rênas yoldaşımız gerilla saflarında aldığı eğitimlerle bu duygusal bağlılığını daha da bilinçli bir bağlılığa ve katılıma dönüştürmek için yoğun bir çabanın içinde oldu. Eğitimlere bu temelde yaklaşan yoldaşımız, her bir dersi can kulağı ile dinleyerek kendisini geliştirmek istedi. Önderlik ideolojisine ve tarih derslerine ilgisi büyük olan Rênas yoldaşımız halk gerçekliğimizi tanıdıkça kendisini daha iyi çözümleme imkanı buldu. Önderliğimizin çözümlemeleri ekseninde kişiliğini ele alan yoldaşımız, özgür birey ve yetkin bir militan olabilmek için önünde engel teşkil eden hususları bir bir aşmak istedi. Bu yönlü emek ve çabaları gözle görülür olan yoldaşımız bu özelliği ile yoldaşlarına da örnek oldu. Gerillaya katıldığı süreçlerde Xakurkê alanına yönelik süren düşman saldırıları Rênas yoldaşımızın kendisini askeri anlamda da geliştirmesini sağladı. Hem yanı başında süren savaş koşullarına cevap olabilmek adına hem de kendisini daha kapsamlı bir savaş sürecine hazırlamak adına yüksek bir tempo ile askeri eğitimlerine ağırlık verdi. Özellikle yeni dönem gerilla taktiklerinde uzmanlaşmak isteyen yoldaşımız, büyük bir inanç ve moralle eğitimini tamamladı.

Eğitiminin ardından yine aynı bölgede görev alan yoldaşımız, 2019 yılındaki işgalci Türk devleti saldırılarına karşı Şehîd Bêrîtan ve Lêlikan alanlarındaki tarihi direnişin içinde oldu. Düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer alan Rênas yoldaşımız, cesareti ve gözü pekliği ile düşmana ağır darbelerin vurulmasında önemli rol oynadı. Düşmana karşı müthiş bir öfkesi olan yoldaşımız, özellikle halkımıza yönelik soykırım saldırılarının intikamını almak için her eylem halinde oldu. Yine operasyon sürecinde şehadete ulaşan yoldaşlarının intikamını almayı borç bilen Rênas yoldaşımız, yoldaşlarının anıları ile yaşayarak, onları hep aklında ve yüreğinde tutarak mücadele etti. Bu nedenle yaşanan savaş sürecinde eksik ve yanlış olan ne kadar husus varsa üzerinde yoğunlaşmayı esas aldı. Yaşadığı yoğunlaşmalardan çıkardığı ders ve tecrübeler ışığında mücadeleye daha güçlü ve kararlı katılan Rênas yoldaşımız, yeni dönem gerilla taktiklerinde daha fazla derinleşmeye başladı. Siyanê, Zendûra, Girê Sor ve Werxelê tünel savaşı pratiklerinden önemli dersler çıkaran yoldaşımız, büyük bir inançla savaş tünellerinin yapımını üstlendi. Büyük emek ve fedakarlık gerektiren tünel çalışmalarında morali, coşkusu ve yetenekleriyle önemli sonuçların açığa çıkmasını sağladı. Dur durak bilmeden çalışan yoldaşımız zaferin tünellerde yürütülecek savaşla kazanılabileceğine tüm yüreği ile inandı. Uzun bir süre bu çalışmalarda yer alan Rênas yoldaşımız, bir yandan fedakarca çalışırken bir yandan da derinlikli yoğunlaşmalar yaşadı. Örgütümüze yazdığı raporlarda kendisini her göreve hazır  olduğunu belirten yoldaşımız, en büyük amacını ise Önderliğimizin fiziki özgürlüğünü sağlamak olarak belirledi. Bu amaçla Partimizin uygun gördüğü her çalışmada yer alabileceğini dile getirerek iddia ve kararlılık düzeyini somut bir şekilde ortaya koydu.

Zeki, çalışkan ve mütevazı bir kişiliğin sahibi olan Rênas yoldaşımız, bu özellikleri sayesinde yoldaşlarınca sevilip sayılan değerli bir militan oldu. Yoldaşlarına layık olabilmek için hep daha fazla emek veren yoldaşımız; katılımı, yaşamdaki duruşu ve iddia düzeyi ile örnek bir Apocu oldu. 15 Eylül 2023 günü gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşan Rênas yoldaşımızın anısını yüreğimizde hep canlı tutarak, onun şahsında şehitlerimize layık olacağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

Şevger yoldaşımız, geliştirdiği serhildanlarla soykırımcı Türk devletine özgür Kürtlüğün onurlu duruşunu gösteren, özgürlük tutkunu Amed’in Erxenî ilçesinde yurtsever bir ailede doğdu. Kalabalık bir ailede büyüyen yoldaşımız, üniversite eğitimine kadar Erxenî’de yaşadı. Bu nedenle öz kültürü ile büyüyen yoldaşımız, düşmanın tüm asimilasyon politikalarına karşı kendisini korumayı başardı. Üniversitede bilgisayar programcılığı okumak için gittiği Türkiye kenti Konya’da düşman gerçekliği ile tanıştı. Özellikle üniversite ortamında okutulan derslerdeki faşist zihniyet Şevger yoldaşımızın dikkatini çekti. Verilen derslerde Kürtlerin inkar edilmesi nedeniyle büyük bir öfke duydu. Bu süreçte sınıf çelişkisini de derinden hisseden yoldaşımız; devlet sisteminin sömürü düzeni ekseninde kurulduğunu, tüm bireyleri sonunda devletin birer kölesi yapmak istediğini erkende anladı. Böylesi bir ilişki sisteminin içerisinde erimeyeceğine karar veren yoldaşımız, arayışlara başladı. Bir yandan, düşmanın halkımıza karşı katliamlara varan saldırıları, sistematik olarak soykırımı günden güne derinleştirmesi ve bir yandan da kapitalist sisteme modern köleler yetiştirmesi Şevger yoldaşımızda mücadeleci bir kişiliğin açığa çıkmasını sağladı. Ulusal bilinci günden güne gelişen Şevger yoldaşımız, yaptığı okumalarla Kurdistan gerçekliğini daha iyi anlamaya başladı. Üniversiteye gittiği süreçlerde DAİŞ çetelerinin Şengal ve Kobanê’ye saldırması, bu saldırılara karşı geliştirilen fedaice direniş, dünyanın dört bir yanından direniş saflarına katılımların olması, halkımızın Kurdistan’ın dört bir yanında serhildana kalkarak direnişe sahip çıkması ve bu direnişler sırasında yaşanan şehadetler Şevger yoldaşımızı derinden etkiledi. Bu direnişin bir parçası olmaya karar veren yoldaşımız bu amaçla 2015 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Gerilla saflarına Amed’den katılan yoldaşımız burada kısa süreli bir eğitimin ardından Besta bölgesine geçti. Burada da yaklaşık bir ay kalan yoldaşımız, askeri anlamda kendisini geliştirme imkanı buldu. Birçok silahı kullanmayı öğrenen yoldaşımız, Kobanê’de yaşanan savaşa dahil olmak istediğini ifade ederek Kobanê’ye geçti. Burada çetelere karşı verilen destansı direnişe katılan yoldaşımız, her zaman en önde olmayı ilke edindi. Halkımızın açlık susuzluk demeden, düşmanın tüm saldırılarını göze alarak Rojava Özgürlük Devrimi’ni sahiplenmesine ancak bu şekilde layık olabileceğine inandı. Bu nedenle canla başla mücadele etti, savaştı. Rojava alanında gerçekleşen bütün hamlelerde yer alan yoldaşımız, askeri anlamda muazzam bir tecrübenin sahibi oldu. Silahlara olan hakimiyeti ve savaş taktikleri konusundaki birikimi sayesinde profesyonelce savaştı. Bu tarzını birlikte savaştığı yoldaşlarıyla da paylaşan Şevger yoldaşımız hem çete saldırılarını savuşturmada hem de savaş sürecinde hamle üzerine hamle geliştirerek çetelerin yenilgiye uğratılmasında emek sahibi oldu. Aldığı akademik eğitimlerle kendisini suikast branşında derinleştiren yoldaşımız, birçok yoldaşının da eğitilmesine yardımcı oldu. Özgürlük mücadelesinin sadece askeri başarılarla zafere ulaşamayacağını öngören Şevger yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimi’ne ilham olan Rêber Apo felsefesinde kendisini derinleştirmeyi esas aldı. Ancak Apocu bir kişilik edinirse zafere yürüyebileceğinin bilincinde olan yoldaşımız, bu temelde derinlikli yoğunlaşmalar yaptı. DAİŞ çetelerinin büyük oranda yenilgiye uğratıldığı fakat işgalci Türk devletinin saldırılarının başladığı 2018 yılında gerilla saflarına katılma kararı alan yoldaşımız, özellikle Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırısı nedeniyle büyük bir öfkeye kapıldı. Türk devletine karşı gerilla saflarında mücadele ederek cevap olmak isteyen yoldaşımız, bilenmiş öfkesiyle Kurdistan dağlarına ulaştı.

Gerilla saflarına katıldıktan sonra Önderlik felsefesinde derinleşmeyi en öncelikli hedef olarak belirleyen Şevger yoldaşımız, ancak bu şekilde militanca bir yürüyüşün sahibi olabileceğini belirtti. Önderliğimizin özgür yaşam felsefesini okudukça kendisini daha iyi tanımaya başlayan yoldaşımız, militanlaşma önünde kendisine engel olan özellikleriyle yüzleşerek önemli çıkışlar yaptı. Her şeyden önce kendisini bilmesi gerektiğini dile getiren yoldaşımız, yaşadığı yoğunlaşmalarla geçmiş pratiğinde açığa çıkan eksik ve yetmez yanlarını bir bir tespit ederek bunları aşmayı başardı. Yeni dönem savaş tarzına inancı büyük olan yoldaşımız, büyük bir fedakarlıkla nerede hangi çalışmaya ihtiyaç varsa orada olmayı bildi. Uzun bir süre tünel yapım çalışmalarında yer alan yoldaşımız, verdiği emeğin zaferin bir parçası olacağının derin bilinciyle yorulmak nedir bilmeden çalıştı. Yine yeni dönemin etkili taktiklerinden biri olan suikast branşında yetkin olmasına rağmen bilgilerini güncellemek ve daha fazla derinleşmek için önemli bir çabanın sahibi oldu. Kendisini ideolojik ve askeri anlamda hazır hissettiğinde her göreve hazır bir militan olarak öne çıktı.

Metîna, Zap ve Avaşîn’de yürütülen destansı direnişte şehadete ulaşan yoldaşlarından derinden etkilenen Şevger yoldaşımız, onların intikamını almak için bulunduğu her alanda hesapsızca ve büyük bir cesaretle mücadele etti, savaştı. Bu özelliğiyle yoldaşlarının örnek aldığı bir militan oldu. 17 Eylül 2023 günü gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşan Şevger yoldaşımız; mütevazı, olgun, emekçi ve yoldaşlarına olan derin bağlılığı ile her zaman hatırlanacaktır.

7 Kasım 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

 

Kategori: Açıklamalar