Şehitler Hakkında Açıklamalar

Bager ve Azad Yoldaşlarımızı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

Kasım 2019 tarihinde Mêrdîn’de gerçekleşen düşman saldırısında YPS (Yekîneyên Parastina Sîvîl) çalışmalarında yer alan Bager Andok ve Azad Mûskan yoldaşlarımızın şehadete ulaştığı bilgisi kesinleşti. Apocu fedai ruhun yılmaz savaşçıları olarak Kurdistan’ın birçok alanında işgalci ve soykırımcı Türk devletiyle savaşarak halkımıza karşı sorumluluklarını en üst düzeyde yerine getirmesini başaran Bager ve Azad yoldaşlarımız, halkımızın en seçkin evlatları oldu. Mücadele azimleri, kararlılıkları ve direnişçi karakterleriyle örnek birer Apocu militan olan Bager ve Azad yoldaşlarımız Devrimci Halk Savaşımızın örgütlenmesinde ve pratikleştirilmesindeki misyon ve sorumlulukları ile halkımızın yüreğinde yer edindi. Xebatkar, Çiyager ve Zeryanların ardılları olarak yer aldıkları YPS çalışmalarında savaşan halk gerçekliğini ortaya çıkarmak için büyük emek ve çabaların sahibi olarak halkımızın mücadele tarihindeki onurlu yerlerini aldı.

Bager ve Azad yoldaşlarımızı şehadet yıldönümlerinde bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Bager Andok
Adı Soyadı: Hayri Kaptan
Doğum Yeri: Êlih
Anne – Baba Adı: Mehdiye– Abdulsitar
Şehadet Tarihi ve Yeri: Kasım 2019 / Mêrdîn

Bager Andok – Hayri Kaptan

Kod Adı: Azad Mûskan
Adı Soyadı: Musa Polat
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Salime – Şehmuz
Şehadet Tarihi ve Yeri: Kasım 2019 / Mêrdîn

Azad Mûskan – Musa Polat

Bager yoldaşımız, Kurdistan’da direniş kültürünün ve yurtseverlik bilincinin ön planda olduğu Êlih kentimizde dünyaya geldi. Yurtsever bir aile ve çevrede yetişen yoldaşımız, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni erken yaşlarda tanıma şansına sahip oldu. Güçlü toplumsal bağların içinde yurtseverlik duygularını edinerek yetişmesi Bager yoldaşımızın toplumumuzun çektiği acılara karşı büyük bir duyarlılık sahibi olmasını sağladı. Kurdistan’da gerillacılığın öncülüğünü yapan ölümsüz komutanımız Egîd (Mahsum Korkmaz) yoldaşımızın adımladığı mekanlarda büyümesi Azad yoldaşımızın kişiliği üzerinde güçlü bir etki bıraktı. Erken yaşlardan itibaren Kurdistan Özgürlük Gerillası’nı tanıyan yoldaşımız gerilla olma hayalini her zaman diri tuttu. Sömürgeci sistemin Kürt gençlerini asimile ederek özünden koparma saldırılarına karşı gençlik çalışmalarına dahil olarak cevap veren yoldaşımız, başta Kürt gençleri olmak üzere halkımızı bu kirli saldırılarından korumak için büyük bir emek ortaya koydu. Yürüttüğü çalışmalar sırasında genç yaşına rağmen derin bir birikim edinen Bager yoldaşımız, gelişen birçok serhildanda öncülük rolü oynadı. Mücadelesini hiçbir zaman yeterli görmeyen, daima daha fazla katılmayı esas alan Bager yoldaşımız, Devrimci Halk Savaşımızın etkili bir şekilde yürütüldüğü ve işgalcilere ağır darbelerin vurulduğu 2011 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katıldı.

Bager yoldaşımız, Rêber Apo üzerinde yürütülen insanlık dışı tecridi kırmak ve soykırım kıskacında can çekişen halkımızı özgür bir gelecek sahibi kılmak için Kurdistan’ın kadim dağlarında yürütülen efsanevi direnişle bütünleşti. Amed alanında gerilla saflarına katılan yoldaşımız, sıcak savaşın içinde ve zorlu koşullarda eğitimlerini başarıyla tamamladı. Dört yıl boyunca Amed alanında kalarak mücadelesini yürüten Bager yoldaşımız, pratiğin zorlu koşullarında yetişen çelikten bir irade sahibi oldu. Samimi ve heyecanlı yapısıyla birlikte pratik yürüttüğü bütün yoldaşlarına moral veren, onlarla bütünleşerek güçlü yoldaşlık bağları kuran yoldaşımız, kısa sürede deneyim kazanan ve öne çıkan bir yoldaşımız oldu. Şehîd Çiyager yoldaşımızı tanıma ve onunla birlikte çalışma yürütme şansına sahip olan Bager yoldaşımız, bu yoldaşlığı hiç unutmamış ve Çiyager yoldaşımız şahsında bütün şehitlerimizin mücadele anısına bağlı kaldı ve bu temelde güçlü bir katılım sahibi oldu. Şehitlerimizin mücadelesini zafere taşımak için durup dinlenmeden her anını halkımızın özgürlük mücadelesine adadı. Fermandar Egîd (Mahsum Korkmaz) ve Çiyagerler’in izinden yürüyerek kuşaktan kuşağa aktarılan direniş geleneğinin güçlü bir temsilci oldu. Sömürgecilere karşı geliştirilen birçok eylemde yer alan Bager yoldaşımız, dönemin militan ruhunu yakalayarak etkili bir şekilde gerillacılık pratiğine yansıttı. Amed’te iki kez yaralanmasına rağmen direniş saflarını asla terk etmeyen Bager yoldaşımız, sahip olduğu Apocu irade ve azimle hızla iyileşerek yoldaşlarının arasına katıldı ve mücadelesine kaldığı yerden devam etti.

Dönemin gerillacılık taktiklerinde uzmanlaşan, sürecin ihtiyaçlarına cevap olan bir pratik sergileyen Bager yoldaşımız, yürüttüğü birçok başarılı pratiğin ardından öz savunma temelinde gelişen çalışmalara dahil oldu ve bu çalışmada da Partimizin verdiği görevleri başarılı bir şekilde yaşamsallaştırdı. 2017 yılında Medya Savunma Alanları’na geçen Bager yoldaşımız, yer aldığı ideolojik ve askeri akademileri başarıyla tamamladı. Bu süreçte Bakurê Kurdistan’da yürüten tarihi gerilla direnişinin tecrübelerini genç yoldaşlarına aktaran Bager yoldaşımız, öncü bir yoldaşımız olarak hem yaşamda hem savaşta üzerine düşen görevleri başarıyla sonuca ulaştırdı. Olgun, mütevazı ve emekçi bir kişiliğe sahip olan yoldaşımız erkenden gelişti ve kendisini her alan ve görev için hazır hale getirdi. Büyük bir tutkuyla bağlı olduğu Apocu ideolojiyi, PKK yoldaşlığını ve gerillanın anlamlı yaşamını yoldaşları ile paylaşarak zenginleştirdi. Öncü militan özelliklerini şahsında somutlaştıran Bager yoldaşımız, aldığı her görevi zafere taşımayı esas alan bir katılımın sahibi oldu. Gerillacılık tecrübesini ideolojik derinlik ve askeri uzmanlıkla birleştiren Bager yoldaşımız, her yoldaşını geliştirmek için emek verdi. Katıldığı ilk günden itibaren fedailer çizgisinde bir katılım sahibi olan yoldaşımız, fedailiğin gereklerini hem yaşamda hem savaşta çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. Büyük bir sabırla Bakurê Kurdistan’a geçerek tekrar gerillacılık yürüteceği günü bekleyerek kendisini hazırlandı. Yoğun ısrarı sonucu önerisi kabul edilen yoldaşımız yönünü tekrar Bakur’a döndü ve Mêrdîn alanında mücadelesini devam ettirdi.

İşgalcilere asla geçit vermeyen, oluşan en küçük fırsatı eyleme çeviren Bager yoldaşımız, sömürgecilere ağır darbeler vurulan birçok eylemde en ön safta yerini aldı. Sorumluluk üstlenen, azimle çalışan Bager yoldaşımız bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazandı. PKK’nin kutsal yaşamına hesapsızca katılarak, emek vererek güçlendi ve yoldaşlarını güçlendirdi.

Daima Apocu fedai ruhla düşmana karşı savaşan ve ardında unutulmaz bir mücadele mirası bırakan Bager yoldaşımızın anısı her zaman önümüzü aydınlatacak ve Özgür Önderlik, Özgür Kurdistan hayali mutlaka gerçekleştirilecektir.

Azad yoldaşımız, Amed’in Çêrmûg ilçesine bağlı Mûskan köyünde gözlerini dünyaya açtı. Köy ortamında cennet Kurdistan doğasıyla iç içe ve kadim Kurdistan kültürünü özümseyerek büyüdü. Kapitalist sistemin etkilerinin en az yansıdığı bir ortamda büyümesi yoldaşımızın doğal, sade ve aynı zamanda direniş kültürü içinde büyümesini beraberinde getirdi. Dil, kültür ve tarih bilincini yaşadığı toplum ve yurtsever çevreden alması Azad yoldaşımızın Kurdistan gerçekliği ile güçlü bağlar kurmasını sağladı. Partimiz PKK’nin efsaneleşen mücadelesine ve tarihte yeni bir sayfa açan gerilla direnişine tanıklık eden Azad yoldaşımız; PKK’yi Kurdistan Özgürlük Gerillası ile tanıdı. Sömürgeci Türk devletinin saldırılarına karşı fedaice savaşıp şehit düşen Kurdistan kahramanlarını yurtsever halkımız tarafından kitlesel olarak sahiplenilmesi ve serhildanlarla selamlanması Azad yoldaşımız üzerinde derin etkiler yarattı.

Azad yoldaşımız, eğitimini devam ettirmek için büyük bir aşkla bağlı olduğu Kurdistan topraklardan ayrılmak zorunda kaldı. Bu süreçte Kürt halkına karşı geliştirilen ayrımcılık ve baskı sistemini yaşayarak gören Azad yoldaşımız, düşmanın Kürt gençlerine karşı yürüttüğü kirli politikalarına, bilinçsizleştirme ve mücadeleci köklerden koparma saldırılarına karşı cevapsız kalmamayı esas aldı. Gençlik çalışmalarına dahil olan Azad yoldaşımız mücadele saflarına ilk adımlarını gençlik dinamizmiyle atarak halkımızın özgürlük mücadelesine hizmet etmeyi esas aldı. Bu süreçte Partimizi, mücadelemizi ve en önemlisi Rêber Apo’nun fikirlerini tanımaya başlayan Azad yoldaşımız, direnişle iç içe öğrendi ve gelişti. Rêber Apo’nun fikirlerini özümsemeye başlayarak, Kürt, Kurdistan ve düşman gerçekliğini bilince çıkardı, mücadelesini güçlü bir zemine dayandırdı. Rêber Apo’ya karşı geliştirilen politikalar, yaşanan şehadetler ve son olarak Paris’te Sara (Sakine Cansız), Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan yoldaşlarımızın şehit edilmesi Azad yoldaşımız üzerinde büyük bir etki yarattı. Rêber Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlama ve yaşanan şehadetlere cevap olma istediği yoldaşımızın yoğunlaşmalarının derinleşmesini beraberinde getirdi. Her tarafta Kürt halkının varlığını ortadan kaldırmayı hedefleyen saldırıların geliştiği 2014 yılında mevcut durumda sürece cevap olamayacağını gören Azad yoldaşımız, iddiasını yükselterek yaşamını halkımızın özgürlük mücadelesine adama kararlığına ulaştı. Rojava Özgürlük Devrimi’ne karşı gelişen saldırıların en yoğunlaştığı dönemde Kobanê’ye geçen Azad yoldaşımız, faşist DAİŞ çetelerine karşı verilen tarihi direnişe katılma kararı alarak Rojava’ya geçti. İnsanlık düşmanı DAİŞ çetelerine karşı yoldaşlarıyla birlikte kahramanca savaşan Azad yoldaşımız, halkımızın özgürlüğü sağlandıktan sonra temel hedefi ve mücadelenin merkezi olan Kurdistan dağlarına geçerek Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katıldı.

Özlü ve samimi özellikleriyle kutsal gerilla yaşamıyla bütünleşmekte zorluk çekmeyen Azad yoldaşımız, yaşamla bütünleşti ve PKK ruhunun somut yansıması olan yoldaşlık bağının güçlü bir halkası oldu. Enerjik ve moralli katılımıyla temel gerillacılık eğitimlerini başarıyla tamamlayan Azad yoldaşımız, büyük bir heyecan ve coşkuyla ilk gerillacılık pratiğine adım attı. Sömürgeci Türk devletinin Kürt halkının özgürlük iradesini yok etmeye hedef olan ve ‘’Diz Çöktürme Planı’’ adıyla 2015 yılında hayata geçirdiği imha saldırıları karşısında cevap olmak için profesyonel bir gerillacılıkta uzmanlaşmayı esas aldı. Yoğun savaş sürecine ancak profesyonelleşip gerilla taktiklerinde uzmanlaşarak cevap olabileceğinin bilinciyle aldığı eğitimlere büyük bir önem verdi ve özellikle suikast taktiğinde yetkinlik sağladı. Daha sonra gittiği birçok alanda aktif bir şekilde ve en önde mücadeleye katılan Azad yoldaşımız hayali olan Bakurê Kurdistan’da gerillacılık yapma isteğini hiç kaybetmedi ve bu temelde büyük bir ısrarın sahibi oldu. Yoldaşlarıyla olan konuşmalarında düşmanla yaşanan bu yoğun savaş sürecinde Rêber Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlamadan ve halkımıza karşı geliştirilen imha konseptini yok etmeden rahat nefes almayı asla kendisi için kabul etmedi. Rêber Apo’nun fedai bir militanı olarak yaşamda ve savaşta öncülük misyonunu başarıyla yerine getirdi. Birçok alanda kalarak işgalcilere karşı yürüten tarihi direnişte büyük bir irade ve bitmez tükenmez enerjisiyle mücadele etti. Askeri alanda olduğu kadar ideolojik alanda da derinleşmeyi esas alan Azad yoldaşımız, bulduğu her fırsatta Rêber Apo’nun savunmalarını inceledi; demokrasiyi, ekolojiyi ve kadın özgürlüğünü esas alan paradigmasında derinleşmek için her zaman yoğunlaşma içinde oldu.

Azad yoldaşımız, yaşamda, savaşta ve eğitimlerde sağladığı güçlü katılımla yetkin bir gerillaya dönüşerek önerisi temelinde hayali olan Bakurê Kurdistan’a geçti. Mêrdîn’de işgalcilere karşı fedaice savaşan Azad yoldaşımız, dönemin zafer ruhunu özümsedi ve bunu güçlü bir şekilde pratiğine yansıttı. Yürüttüğü başarılı askeri faaliyetlerin yanında halkımızın bilinçlenmesi, örgütlenmesi çalışmalarını da etkili bir şekilde yürüterek döneme cevap olan bir tempo yakalamayı başardı. Heyecanı, coşkusu ve moralli katılımı ile yoldaşlarıyla güçlü bağlar kurdu, öncülük misyonuna yakışır bir duruş ve katılımın sahibi oldu. Özgürlükteki ısrarı ve hakikatin peşinde tereddütsüzce ilerlemesi Azad yoldaşımızın en belirgin özelliği oldu. Bulunduğu hiçbir alanda yoldaşlarıyla birlikte işgale ve işgalciye asla geçit vermeyerek, Partimizin zafer bayrağını en yüksekte dalgalandırdı.

Ölümsüz fedailerimizin mücadele çizgisinde tereddütsüzce ilerleyen, militanca yaşamayı ve savaşmayı başaran Azad yoldaşımız, şehitlerimizden miras kalan direniş çizgisinde yürüdü ve biz geride kalan yoldaşlarına güçlü bir mücadele mirası bıraktı. Azad yoldaşımızın ardında bıraktığı direniş çizgisi her zaman önümüzü aydınlatacak ve anısını mutlaka mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.  

 

16 Kasım 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi