Şehitler Hakkında Açıklamalar

Çavrê Gelhat Yoldaşımız Şehadete Ulaştı

Basına ve Kamuoyuna!

Çavrê Gelhat yoldaşımız 4 Ekim 2023 günü Metîna bölgesindeki bir kaza sonucunda şehadete ulaştı. Botan’ın asi kadını ve özgürlük sevdalısı Çavrê yoldaşımız 9 yıllık devrimci yaşamında kadın özgürlük çizgisindeki ısrarlı duruşuyla örnek bir YJA Star savaşçısı ve PAJK militanı olmayı başardı. Zafere olan inancını her geçen gün kendisini geliştirerek büyüttü. Devrimci Halk Savaşımızın başarıya ulaşması için büyük bir emeğin sahibi oldu. Yoldaşlarına olan sevgisi ile bulunduğu her alanda çekim merkezi olmayı başaran Çavrê yoldaşımız; samimiyeti, dürüstlüğü ve özlü kişiliği ile tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazandı.

Çavrê yoldaşımızın bir kaza sonucu şehitler kervanına katılması bizleri derinden üzdü. Yoldaşları olarak Çavrê yoldaşımızın büyük bir aşk, inanç ve tutku ile yaşamını adadığı ve uğruna amansızca savaştığı hayallerinin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Çavrê yoldaşımızın değerli ailesine ve tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Çavrê Gelhat yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Çavrê Gelhat
Adı Soyadı: Şîlan Bakşî
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Nazenin – Osman
Şehadet Tarihi ve Yeri: 4 Ekim 2023 / Metîna

Çavrê Gelhat – Şîlan Bakşî

 Çavrê yoldaşımız Botan’ın yurtsever ve köklü Spêrtî aşiretine mensup bir ailede doğdu. Mensubu olduğu Spêrtî aşireti Partimizin kuruluşundan günümüze kadar mücadelemizi savunup, sahip çıktı. En değerli evlatlarını özgürlük mücadelemize katarak yurtseverlik görevlerini en üst düzeyde yerine getirdi. İçerisinden birbirinden değerli komutanların, militanların çıktığı bu direnişçi aşiretimizin aynı zamanda onlarca şehidi de bulunmakta. Bu nedenle şehitlerin anısını yaşatmayı, onların izinden yürümeyi bir borç bilerek özgürlük mücadelemizin daha da büyümesi için büyük fedakarlıklar yapmaktan geri durmuyorlar. Çavrê yoldaşımız böylesi değerli bir aşirette ve ailede büyümesi nedeniyle küçük yaşlardan itibaren mücadelemizi tanıdı. Değerli komutanımız Şehîd Şerif Spêrtî (Hüseyin Şengül) ve Garzan’ın efsanevi komutanı Şehîd Kemal Spêrtî yoldaşlarımızın kahramanlık hikayeleri ile büyüyen Çavrê yoldaşımız, bu yiğit komutanların izinden yürüyeceği günün hayali ile büyüdü. Kürt kültürüne ve toplumsal ahlakına bağlı bir şekilde büyüyen yoldaşımız, düşmanın Kurdistan’da yaymak istediği asimilasyon politikalarına ve özel savaş uygulamalarına karşı duyarlı oldu. Kürtlük kimliğini, dilini korumayı düşman politikalarına karşı bir tutum, cevap olarak belirleyen yoldaşımız, arkadaşlarını da bu temelde örgütleyerek düşman politikalarının sonuçsuz kalmasında emek sahibi oldu.

Düşmanın halkımıza yönelik soykırım siyaseti temelinde geliştirdiği katliamlara, baskılara Kurdistan’da yaşayan her Kürt gibi şahitlik eden Çavrê yoldaşımız, bu nedenle düşmana büyük öfke duydu. Öfkesini mücadeleye kanalize ederek düşmana cevap verebileceğinin bilincinde olan yoldaşımız, arayışlara girdi. Birer asimilasyon yuvası olan düşman okullarının artık kendisine verebileceği bir şeyinin olmadığının farkında olan yoldaşımız 11’inci sınıftan sonra okulu bıraktı. Böylece artık düşmanın halkımıza dayattığı kölelik statüsü ile mücadele içine girmeye başladı. Soykırımcı Türk devletinden güç ve onay alarak Rojava ve Şengal’de halkımıza karşı saldırıya geçen ve binlerce insanımızı katleden DAİŞ çeteciliğine karşı büyük bir öfke duyan Çavrê yoldaşımız, özellikle Êzidî kadınlarının köleleştirilip satılması karşısında derinden etkilendi. Bu çete saldırılarını mücadele gerekçesi haline getiren yoldaşımız çocukluk hayalini gerçekleştirmek üzere 2014 yılında yüzünü Cudi’ye dönerek gerilla saflarına katıldı.

Kısa bir süre Cûdî bölgesinde kalan Çavrê yoldaşımız, daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçti. Burada aldığı eğitimlerle dağ ve gerilla yaşamına hemen uyum sağladı. Gerilla yaşamında ilk olarak yoldaşlık ilişkilerinden etkilendi. Partimizin insanlara değer vermesi, sosyalizm ve özgürlük mücadelesi veren tüm insanlığa hitap eden evrensel bir hareket olması da Çavrê yoldaşımızın etkilenmesini sağladı. Yine Önderliğimizin kadın özgürlüğüne dair çözümlemeleri ve perspektifleri Çavrê yoldaşımızın tüm benliği ile mücadeleye katılmasını ve kendisini adamasını sağladı. İyi bir PKK-PAJK militanı ve YJA Star savaşçısı olmayı ilk hedeflerinden biri yapan Çavrê yoldaşımız bu temelde askeri ve ideolojik eğitimleri büyük bir dikkat ile dinledi ve özümsedi. Halkımızın özgürlüğünü sağlama amacına her zaman bağlı kalan yoldaşımız, bu amacın gereği olarak kendisini her zaman geliştirmeyi esas aldı. Bu anlamda büyük bir çaba ve emeğin sahibi olan yoldaşımız, bu duruşuyla yoldaşlarına da örnek oldu. Kadın özgürlük çizgisini daha iyi anlamayı ve bu çizginin esaslarına göre bir yaşamın sahibi olmak isteyen Çavrê yoldaşımız, bunun ancak mücadele ile mümkün olduğunu bilince çıkardı. Mücadelenin de her anlamıyla bütünlüklü bir kadro duruşuyla başarıya ulaşacağını bilen yoldaşımız bu yönlü yoğunlaşmalarını her geçen gün daha da derinleştirdi. Özellikle Önderliğimizin kadın özgürlüğü konusundaki düşünceleri Çavrê yoldaşımızın temel bilinçlenme kaynağı oldu. Önderliğimizi okudukça daha fazla yoğunlaşma yaşayan yoldaşımız, her geçen gün daha fazla özgürlüğe yaklaştı. Bir kadın militan olarak kendisine biçtiği öncülük misyonuna denk bir yaşamın sahibi olmak isteyen yoldaşımız, bu çerçevede kendisini daha iyi eğitmek için Şehîd Bêrîtan Özgür Kadın Akademisi’nde eğitime dahil oldu. Onlarca kadın yoldaşı ile birlikte kendi öz gücüne dayanarak yaşamı inşa eden Çavrê yoldaşımız, muazzam bir özgüven kazandı. Eğitim sürecinde kişilik özelliklerini daha iyi analiz etme imkanı bulan yoldaşımız, sistemin kişiliğinde yarattığı tahribatları bir bir aşarak, özgür kadın kimliğine daha fazla yakınlaştı.

Eğitimden aldığı güçle Bakurê Kurdistan’a geçerek halkımızın özgürlük istemlerine cevap olmayı isteyen Çavrê yoldaşımız, düşmanla amansız bir mücadele yürütmek için kendisini her anlamda hazırladı. Özellikle doğup büyüdüğü Botan alanına geçmek istedi. Fakat bazı ihtiyaçlardan dolayı yoldaşımız farklı bir alana ve çalışmaya geçti. Örgütümüzün ihtiyaçlarını her şeyin üzerinde tutan Çavrê yoldaşımız eşsiz bir olgunlukla bu çalışmaya dahil oldu. Dürüst, bağlı, çalışkan ve özgüvenli bir karaktere sahip olan Çavrê yoldaşımız yer aldığı bu çalışmadaki katılımı ve duruşu ile örnek bir militan oldu. Yürüttüğü etkili çalışmalarla yoldaşlarının sevgisini ve saygısını kazan yoldaşımız, mütevazı kişiliği ve devri değerlerini korumayı her şeyin üstünde tutması ile öne çıktı.

Bu çalışmalarda belli bir süre kaldıktan sonra Heftanîn bölgesine geçen yoldaşımız, burada çalışmalarına devam etti. Burada başarılı bir pratiğin sahibi olan yoldaşımız, aynı zamanda yoğunlaşmalarını daha da derinleştirerek bir YJA Star gerillası olarak misyonuna denk bir katılım sahibi oldu. Yeni dönem gerillacılığında derinleşerek yetkin ve profesyonel bir YJA Star gerillası olmak isteyen Çavrê yoldaşımız, ancak bu şekilde düşmanın halkımıza yönelik soykırım siyasetine cevap olabileceğini, Önderliğimizi fiziki özgürlüğüne kavuşturabileceğini ve şehitlerimizin intikamını alabileceğine inandı. Yaşadığı bu derin yoğunlaşma ile düşman saldırılarının yoğun olduğu Metîna bölgesine geçti. Burada Hêjar, Rêber, Nuri, Berfîn ve Semaların destansı kahramanlıkları ile yaratılan direnişe katılarak, şehitlerimizin direnişini zafere taşımayı amaçladı. Bunun için durdurak bilmeyen yüksek bir tempo ile mücadele ederek, her anını düşmana vuracağı darbeler üzerine yoğunlaşarak geçirdi. Şehadete ulaştığı an’a kadar Önderlik ideolojisine olan inancı ve özgür kadın çizgisindeki yürüyüşü ile örnek bir PKK-PAJK militanı oldu. Yoldaşları olarak Çavrê yoldaşımızın hayallerini mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz.

20 Kasım 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Açıklamalar