Şehitler Hakkında Açıklamalar

Egîd Kobanê Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

Basına ve Kamuoyuna!

21 Kasım 2023 açıklamamızda, 20 Kasım günü Metîna’ya bağlı Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki işgalcilere yönelik koordineli gerilla taktiği ile baskın eylemi gerçekleştiren güçlerimizin 12 işgalciyi cezalandırıldığını ve işgalcilerin üzerine yüksek cesaret ve fedai ruhla yürüyen Egîd yoldaşımızın şehadete ulaştığı bilgisini paylaşmıştık.  

Örnek bir Apocu militan olan Egîd yoldaşımız, tüm devrimcilik ve gerillacılık yaşamının ifadesi olan fedailik duruşunu bu eylemdeki yüksek başarısı ile taçlandırarak özgürlük mücadelemizdeki onurlu yerini almayı başardı. Yoldaşları olarak Egîd yoldaşımızın fedailik çizgisindeki özgürlük yürüyüşüne layık olmak için mücadelemizi daha da büyüteceğimizin sözünü veriyoruz.

Egîd Kobanê yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Egîd Kobanê yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

Kod Adı: Egîd Kobanê
Adı Soyadı: Mahmûd İbrahim
Doğum Yeri: Kobanê
Anne – Baba Adı: Mediha – İbrahim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Kasım 2023 / Metîna

Egîd Kobanê – Mahmûd İbrahim

Egîd yoldaşımız, yurtsever Kêtikî aşiretine mensup bir ailenin ferdi olarak Kobanê’de doğdu. Ailesinden aldığı toplumsal ahlak ve terbiye ile büyüyen yoldaşımız, küçük yaştan itibaren çevresinde sevildi. Ailesinin yurtsever kimliğinden ve yakın akrabalarından gerilla saflarına katılımların olmasından dolayı Egîd yoldaşımız küçük yaştan itibaren partimiz PKK’yi duydu, tanıdı. Ailenin devrim çalışmalarında yer almasından dolayı Partimize ve gerillaya dair merakı günden güne arttı. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gelişmesiyle birlikte Rêber Apo gerçekliğini ve fikirlerinin devrime etkisini daha yakından tanıdı, öğrendi. Özellikle Rêber Apo’nun fikirleriyle kendisini eğiten yoldaşlarımızın kişiliklerinden, birbirleriyle olan yoldaşça ilişkilerinden etkilendi. Aynı zamanda Önderliğimizin çözümlemelerini okuma fırsatı bulan Egîd yoldaşımız yaşadığı derin etkilenmeyle devrim saflarına katılma kararı aldı. 2014 yılından itibaren gençlik çalışmalarında yer almaya başlayan Egîd yoldaşımız, enerjik yapısı ile devrimci gençlik çalışmalarında aktif bir katılımın sahibi oldu. Rojava Özgürlük Devrimi’ne yönelik geliştirilen saldırılara karşı mücadelesini daha da büyütmenin arayışında olan Egîd yoldaşımız, 2018 yılında profesyonel bir devrimci olarak çalışmalarını sürdürdü. Rojava ve Kuzey Doğu Suriye’nin birçok bölgesinde gençlik çalışması yürüterek her halktan gencin bilinçlenmesini ve devrim saflarına katılmasını sağladı. Halkımızın kazanımlarına yönelik işgalci, soykırımcı Türk devletinin geliştirdiği saldırılara karşı büyük bir öfke duyan Egîd yoldaşımız; halkımıza yönelik gerçekleştirilen katliamların hesabını sormak için mücadelesini daha büyütmeye karar verdi. Bunun da ancak Kurdistan dağlarında gerilla saflarına katılmaktan geçtiğine kanaat getiren yoldaşımız yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Çocukluk hayalini gerçekleştiren Egîd yoldaşımız; büyük bir heyecan, istek ve hırsla geldiği Kurdistan dağlarına alışmakta zorluk yaşamadı. Savaşın yoğun olduğu bir süreçte dağlara gelmenin sorumluluğunu erkenden fark eden Egîd yoldaşımız, hızla gerilla taktiklerini öğrendi. Özellikle düşmana ağır darbelerin vurulmasını sağlayan yeni dönem gerilla taktiklerinde yetkinleşti. Birçok silahı kullanmayı öğrenerek kendisini savaş koşullarına göre hazırladı. Aynı zamanda savaş tünellerinin yapımında da büyük bir emek ve çabanın sahibi olarak, tünel savaş taktiğine olan inancının gereğini yerine getirdi. Kurdistan dağlarının görkeminden ve PKK yoldaşlığından derinden etkilenen Egîd yoldaşımız, kopmaz bağlarla PKK yaşamına bağlandı. Bunu daha bilinçli bir bağlılığa dönüştürmek isteyen Egîd yoldaşımız, Rêber Apo’nun geliştirdiği ve tüm insanlık için yeni yaşamın formülü olan demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmada derinleşmeyi esas aldı. Rêber Apo felsefesinde derinleşerek ancak dönem görev ve sorumluluklarını yerine getirebileceğine inanan yoldaşımız, bu amaçla hiçbir fedakarlıktan çekinmekten geri durmadı. İşgalci Türk Devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarına ve gerçekleştirdiği insanlık dışı uygulamalarına karşı büyük bir öfke duyan yoldaşımız, savaşın yoğun yaşandığı alanlara gitmek için büyük bir ısrarın sahibi oldu. Ancak düşmana etkili darbeler vurularak şehadete ulaşan yoldaşlarımızın intikamının alınabileceğine inandı. Tüm yoğunlaşmasını bu çerçevede yapan Egîd yoldaşımız hareketli gerilla timlerine dahil oldu. Burada kendisini her an eyleme gidecek şekilde hazır tutan yoldaşımız, yeni dönem gerillacılığının en seçkin örneklerinden biri olmayı başardı. Olgun, dürüst kişiliği, fedakârca katılımı ve mütevazı yaşamıyla tanınan Egîd yoldaşımız, en büyük hedeflerinden biri olarak şehit yoldaşlarımızın özgür Kurdistan hayalini gerçekleştirmeyi belirledi. Bunun için durmak nedir bilmeyen Egîd yoldaşımız, gençliğinin verdiği dinamizmle birçok eyleme katıldı.

20 Kasım 2023 günü Metîna bölgesine bağlı Girê Ortê’de konumlanan düşman askerlerine yönelik gerçekleştirilen ve 12 işgalcinin cezalandırıldığı eyleme öncülük eden Egîd yoldaşımız, fedai bir tarzla düşmanın üzerine giderek etkili bir darbe vurmayı başardı. Bu eylemin başarısında büyük bir emeğin sahibi olan Egîd yoldaşımız ardılları olarak anısını mücadele gerekçesi yapacak ve hayallerini gerçekleştirene kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizin sözünü yineliyoruz.

23 Kasım 2023

HPG Basın İrtibat Merkezi