BOTAN’I GENÇLEŞTİREN MORAL; BARAN MAWA

“En iyi onlar anlatır kendilerini” dedi bir arkadaş, tam da benim Baran Mawa’ nın bir videosunu izlerken. Kendinden emin ve net. O kadar heyecanlı ki her cümlesinden sonra gülümseyip yine dönüyor kameranın arkasında bekleyen arkadaşla konuşmaya. Baran heval, isminin bile söylenmeyen bir ülkenin yurtseverliğini yapma cesaretinde bulunan bir şehrin sarı başakları arasında gözlerini açmıştı evrene. Ve yükselen doğum çığlığından savaşın acımasızlığına açmıştı gözlerini. Bir süre sonra sarı başaklar yerini betonların yarattığı yalnızlığa bırakmış, aile şehirlere göç etmişti. İzmir’de gözleri sürekli sarı başaklarla buluşma hasretiyle bekleyen Ali diğer deyimiyle Baran Mawa,  Özgürlük Hareketini ailesinden tanımaya başlar ve 2003 de, özgürlüğün esas yeri olarak tanımladığı Kürdistan’ın kırmızı toprak kokan dağlarına yol alır. Bir daha hiçbir genç topraklarından ayrı büyümesin diye gençleri bilinçlendirme, örgütleme çalışmalarında yer alır. Gençliğin yiğit komutanı Mawa, dağlarda da gençlerin bitmeyen morali olmuştur.  Özgürlüğe ilk adımını atarken dağları tanımlamaya başlamıştı.

“Özgürlüğe İlk Adım

Dağlara gelmek, dağlara buluşmak önemli ve anlamlı benim için. Özellikle özgürlük için bu dağlarda savaşmak ayrı bir duyguydu. Çünkü Kürtler tarih boyunca bu dağlara sığınmışlardır. Bu da ayrı bir anlamdı. Bu dağlarda yeni bir yaşam başlatmak, yeni bir yaşama başlamak, gerillanın verdiği emekle, şehitlerin, Önderliğin verdiği emekle kurulan bu yaşamda yer almak büyük anlamdı. Bu beni çok etkiliyordu. Çünkü toplumda ezilen bir ruh hali oluyordu çoğu kez.  Komünal bir yaşam, ortak bir yaşam yaşıyorsun.  İşte o zaman özgür yaşamı hayal edebiliyorsun. Kürdistan dağları, mücadele için büyük bir önemdir. Ve özgürlüğü dağlardan topluma yayacak olan da gerillaydı.

Yoldaşlık; PKK’ nin Yarattığı Bir Güç

PKK neden bu kadar güçlü, Kürtler nasıl onu benimsiyor? Çünkü tarih boyunca Kürtler direnmişti ve hep ezilmişlerdi. Ancak yeni bir yaşam, özgür bir yaşam alternatifi çok yoktu. Ancak PKK kendi gücünü burada alıyordu. Bu da kendi gücünü yoldaşlıktan alıyordu. Yoldaşlık, yeni bir yaşamı da, özgürlüğü de ilerletiyordu.  Yoldaşlar arasında kendini feda etmek, kendini adamak yoldaşlığı daha anlamlı hale getiriyordu. Herhangi bir bireysel çıkar yoktu çünkü sen kendini yoldaşına adıyorsun.”

Özgürlük Hareketi’ nin esas gücünün yoldaşlık ilişkilerinde olduğunu sık sık vurgulayan Mawa, anlamın insanı çoğalttığına inanarak yaşadı. Yoldaşlık insanı peşinden sürükleyen bir nehir, boydan boya kızıllık. İnsanı derinleştiren bir kuyu, baştan ağaya aklık. Hakikat Dergahı Önder Apo’ nun doğuşunun bu kutsallığını beraberinde getirdiğine inanan Mawa, yoldaşlığın ilerleyişi özgürlük hayallerinin peşinden gitmeyi dayatır düşüncesiyle 2017 yılında yüzünü yiğitlerin ilk kurşun sıktığı mekana Botan dağlarına yön alır ve tüm enerjisini ayaklarına verip, heybesine sevginin yarattığı intikamı da alarak yürür Botan patikalarına.

 “Özgürlüğün Yeri Dağlardır

Kürdistan’da Önderliğin doğuşu, doğru çıkışı, doğru Önderlik arayışı Hareketimizi de, halkımızı da buraya kadar getirdi.  Hem Orta doğu halkları, hem de dünya halkları için önder APO bir  özgürlük felsefesini yansıtıyor ve temsil ediyor. Yani var olan ideolojiler ya da felsefeler genelde sisteme hizmet ediyordu ancak Reber Apo’ nun var ettiği ideoloji tüm halkları kapsayan bir ideolojisinin temsilidir. Ve bu temsilin yaratıcısı Reber Apo’ nun özgürlüğü halkların özgürlüğünü de beraberinde getirecektir. Bunun bize yüklediği rol ve misyon da vardır.  Özgürlüğünde , özgürlük felsefesinin de merkezi bu dağlardır.

PKK her şeyden önce sadece teorik olarak bir şeyleri ele alan bir hareket değil. Her şeyi önce kendinde başlatacaksın. PKK, kendini sürekli yenileyen, aynı kalmayı kabul etmeyen değişim, dönüşümü  esas alan  bir harekettir ve onu bu kadar güçlü kılan özelliklerden biri de budur. Bu şehitlerin ve Önder Apo’ nun verdiği emeklerle ortaya çıkmıştır.  PKK, yeni insanı yaratıyor. Umut var eden bir insan yaratıyor.”

 “Zaferi, Botan’da Karşılayacağız

Kuzey Kürdistan dağları her gerilla için ayrıdır benim için de çok ayrı bir yeri var. Kuzey Kürdistan devrimi Kürdistan’ı bütünleştirecek. Botan’a gidiyorum. PKK Hareketi gerillanın  esas yerinin Botan olduğunu hep söyler. Özellikle Devrimci Halk Savaşı sürecinde yaratılan direnişin takipçisi olmak ve bu direnişi yeniden başlatmak benim için büyük bir şans ve umut var edici bir adımdır. Kürdistan’ın özgürlüğü, zaferi Botan’da başlayacak ve bende bu zaferin bir öncüsü olmak isterim. Zafer, Botan’da olacak.”

İnancın oluşturduğu bir yürek heyecanı Mawa’ nın ki. Şahadetini duyduktan sonra yerinde duramayan Mawa, Andok’ un ve Axin’in gözlerini yumdukları topraklara gider. Ve 6 Temmuz  2018 tarihinde Botan sahası Van Eyaleti Faraşin’e bağlı Kunave’ de yapılan hava saldırısı ve düşmanla girilen çatışmada büyük bir kahramanlıkla savaşarak Botan topraklarında Andok ve Axin ile buluşur. Botan dağlarına gençlik ruhunu taşıyıp, Botan’ın hiç bitmeyen gençlik morali olmuştur.

Laleş Renas

Kod Adı: Baran Mawa
Adı Soyadı: Ali Öncü
Doğum Yeri: Mardin
Anne - Baba Adı: Ado - Ferhat
Şehadet Tarihi ve Yeri: 7 Temmuz 2018 / Hakkari

Kategori: Şehit Anıları