Yüzündeki Tebessümler

Helo arkadaş, Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinden olup 2009 yılında gerillaya katılım sağlamıştır. Gerçek ismi Herem Ali’dir. Gördüğü temel eğitim ardından Zap alanına düzenlenmesi yapıldı, genelde Şikefta Brindara ve Çiyayê Reş bölgelerinde gerillacılık yaptı. 

Helo arkadaşın içerisinde büyüdüğü ortam, genelde PKK’nin mücadelesini fazla tanımayan bir yapıya sahipti. Bu nedenle, katıldığı ilk dönemlerde uyum ve adaptasyon konusunda bazı zorlanmalar yaşasa da, sonrasında PKK ideolojisini, yaşamını anlamak isteyen, bu temelde kişiliğini yapılandırma çabası içerisinde olan bir pratik sergiledi. 

Sahip olduğu iddia ve gelişme hırsı, önemli sayılabilecek dönüşümü, değişimi ve yenilenmeyi kişiliğinde oluşturmasına yol açtı. Gerillada gördüğü kış eğitimlerinin ardından hem kişilik olarak, hem de çalışmalara katılım bakımından gözle görülebilecek düzeyde bir gelişim kaydetti. Pratik düzeyde de kısa sürede kendini yetkinleştirme gücünü gösterdi. 

Kişilik özellikleri itibariyle, çok fedakâr ve cesurdu. Helo arkadaşın bulunduğu ortamda moral ve coşku eksilmezdi, bundan dolayı birçok komutanın kendi birliğinde görmek istediği bir arkadaştı. Şikefta Brindara’yı çok severdi, özellikle Devrimci Halk Savaşı sürecinin başlamasıyla beraber bu bölge Türk savaş uçakları tarafından sürekli bombardımana tabi tutulmuş, bu durum Helo arkadaşı buraya daha fazla bağlamıştı. 

Zap operasyonu sürecinde Şikefta Brindara’da gösterilen direnişe hayranlığını her zaman dile getirirdi. Bu direniş kişiliğinde etkilenme ve bağlılık duygusunu bir hayli geliştirmişti. Her pratikte, her eylemde yer almak isterdi. 

Hedef ne kadar korunaklı olursa olsun, üzerine gidip darbe vurmadan, yine herhangi bir ikirciliğe düşmeyenlerden olduğu için, hemen hemen yapılan her eylemde yer alırdı. Savunma gruplarında, takviye gruplarında, en son saldırı gruplarında yer aldı. 

Çok sempatik bir arkadaştı, hareketli eylem timlerinin yanı sıra planlı eylemlerin birçoğuna büyük bir istekle katılarak, rolünü oynadı. En son Orta Tepe baskın eyleminde saldırı gruplarında yer aldı. B-7 silahını çok severdi, zaten öncesinden bu silah üzerine eğitim görmüştü. Eylemde Cudî arkadaşın komutasında bulunan saldırı kolunda yer aldı. Tepeye ilk saldıran arkadaşlardan biri olarak mevzilerin üzerine büyük bir cesaretle yürüdü. B-7 silahıyla birçok mevziiyi düşürdü, imha etti. Tank roketleri ve mühimmatının bulunduğu depoya Erdal arkadaşla birlikte attıkları el bombalarının cephaneliği imha etmesinin yarattığı şiddetli patlamanın basıncıyla şahadete ulaştı.  

Helo arkadaşın mücadele yaşamı çok kısa oldu, fakat bu kısa mücadele yaşamına çok büyük pratikler sığdırabilme gücünü gösterdi. Yoldaşlar arasında büyük izler bıraktı. Coşkusuyla, moraliyle, duruşuyla, Şikefta Brindara’nın, Kani Sarkê’nin, kısacası Zap’ın her yerinde derin izler bırakan arkadaşlardan biri oldu. Helo arkadaş yüzündeki tebessümüyle büyük şehitlerden biri olmayı başardı.

Mücadele Yoldaşları

Kod Adı: Helo Şahin
Adı Soyadı: Herem Ali
Doğum Yeri: Süleymaniye
Anne - Baba Adı: Temin - Ali
Şahadet Tarihi ve Yeri:16 Ekim 2012 / Çelê, Hakkari

Kategori: Şehit Anıları