Şehit Doğa Jiyan Arkadaş'ın Yüreğinden

Önderliğimiz devrimimizi bir sevgiyi yaratma devrimi olarak tanımlıyor. PKK'de kurulan her yoldaşlık sevgiyi yaratma devriminin eylemleridir. Bu anlamda şehitlerimiz sevginin özgürlükle olan bağının en yüksek bilincine varmış, bu uğurda eylemlerini yaşamda yoldaşlaşarak, savaşta fedaileşerek gerçekleştirmişlerdir. Şehit Doğa Zilan Arkadaş'ın, yoldaşlarına, günlüğünün girişine bıraktığı not, sevginin en güzel eylemlerinden birini ifade ediyor.

PKK'deki şehadet ve yoldaşlık ilişkisini en güzel işleyen yazılardan biri, işte Şehit Doğa Zilan Arkadaş'ın fedai eylemini gerçekleştirmeden önce yazdığı kısa ama tarihi notu:

''Can Yoldaş, öncelikle günlüğünün bir adı olmalı, muhtemelen sen çok daha güzel bir isim bulursun. Ama benim de bir önerim olacak. Günlüğünün ismi 'İnat' olsun. İnatla savaşmak, inatla mücadele etmek, inatla başarmak, her seferinde inatla bir adım daha atmak, bir daha ve bir daha... Kendimizi adamak, bu günlük ikimizin nazarı olsun. Biliyorum bu günlükte, ikimizin adı birçok kez geçecek. O güzel kelimelerinle, bizi bu sayfalarla, tarihe taşıyacaksın. Evet, Yoldaşım, bu görev sana düşüyor. Bizi yaşatmak bizi tanıtmak bu görev sana düşüyor. Bu sebeple gözüm arkada kalmayacak içim huzurlu gidiyorum.

Bildiğin gibi savaşın en kızgın olduğu bir süreçteyiz. Ve biz de bu ateşte bir kıvılcım olarak katılmak istiyoruz. Bunu hedefliyoruz. Bilirsin, bazen bir kıvılcım bütün ormanı yakmaya yeter, ama bizim hedefimiz ormanı yakmak değil, ormandaki bataklıkları kurutmak ve biz inatla üzerine yürüyeceğiz. Katıldığım günden beri tanırsın beni. Sıradan bir katılımı esas almadım. Ama bazen insan sıradanlaşabiliyor. Bunun nedeni sistemin bizde yarattığı kirli kalıntılardır. Ben buradan bana emek veren, beni sistemin kirlerinden arındırmak için mücadele eden tüm yoldaşlarıma emekleri için teşekkür ediyorum ve her birine öz eleştirimi veriyorum.

Yoldaşlığın bendeki tanımı yaşamın kaynağı olmasıdır. Bu kaynağa ulaşmak büyük bir mücadele istiyor. Bizler ne yaparsak yapalım ama her şeyden önce Önderliğin tam yoldaşlık dediği kavarama ulaşalım. Yoldaşlığı tamamlamak gerekir, yoldaşlıkta eksik olmamak gerekir. Bir de bu örgütten öğrendiğim bir şey daha var. O da sevginin yaratıcı, varoluşsal gücü... İşte biz de bu var, o yüzden asla tükenmeyeceğiz.''

Devrimci Selam ve Saygılar

Şehit Doğa Zilan

07 Temmuz 2020

 

Kod Adı: Doğa Zilan
Adı Soyadı: Hediye Çerçi
Doğum Yeri: Muş
Anne - Baba Adı: Perihan – Eşref
Şehadet Tarihi ve Yeri: 12 Temmuz 2020 / Heftanin