ARGEŞ YOLDAŞIMIZ SAYGIYLA ANIYORUZ

                 

Yüzyıllar boyunca işgale ve talana maruz kalan halkımız tarihin her döneminde fırsat buldukça serhildana kalkmış, işgalcileri ülkemizden çıkarmak için sürekli savaşın içerisinde olmuştur. İşgalcilere karşı geliştirilen savaşlarda yüzbinlerce şehit verilmiş, bu şehadetler sayesinde halkımız varlığını koruyabilmiştir. Düşmana hiçbir şekilde boyun eğmeyen halkımız kimi zaman geniş halk kitleleri şeklinde serhildana kalkmış, kimi zaman aşiretlerin bir araya gelmesiyle direnmiştir. Köklerini Botan’dan Zagroslara kadar salan Jîrkî aşiretimiz de işgalcilere karşı verilen savaşa her zaman öncülük eden büyük aşiretlerimizden biri olmuştur. Düşmana karşı verilen savaşta halkımızın fiziki varlığını garantiye alan aşiretlerden olan Jîrkî aşiretimiz aynı zamanda Kürt kültürünün günümüze kadar korunmasında ve geliştirilmesinde de önemli bir rol oynamıştır.

Partimiz PKK öncülüğünde gelişen Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne de daha mücadelenin ilk dönemlerinden katılımları olan bu değerli aşiretimiz tarihsel rolünü oynamaya devam etmiştir. PKK saflarında onlarca gerillası ve şehidi olan bu aşiretimizin bir üyesi olan Argeş yoldaşımız da ailesinden ve çevresinden aldığı köklü Kürtlük bilinci ve yurtseverlikle gerilla saflarına katılmıştır. Argeş yoldaşımız çocukluk yaşlarından itibaren düşmanın Kürt halkı üzerinde yürüttüğü soykırım politikalarına tanıklık etmiştir. Özellikle ilk okula başladığı zaman Türkçe bilmemesi ve düşmanın ısrarla Türkçe konuşmaya zorlaması Argeş yoldaşımız üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. Anadilinin yok sayılmasını hiçbir zaman kabul etmemiştir. Düşmanın halk üzerinde uyguladığı baskıların artık tahammül edilemeyecek kadar artması Argeş yoldaşımızda düşmana karşı büyük bir kinin oluşmasına neden olmuştur. Bu baskılar ortamında sürekli arayışlar içerisinde olan Argeş yoldaşımız Önder Apo ve PKK’yi yakından takip etmiştir. 2013 ve 2015 süreçlerinde Önder Apo’nun barış için büyük bir çaba göstermesine rağmen devletin buna savaşla cevap vermesinden Argeş yoldaşımızın düşmana karşı olan öfkesi ve kini daha da artmıştır. Bir Kürt genci olarak artık düşmana etkili bir cevap verilmesi gerektiğini ve bu temelde etkili bir mücadele geliştirmesini anlamıştır. Bu temel üzerinde gerilla saflarına katılan Argeş yoldaşımız en doğru kararın verdiğini anlamıştır. Gerillaya katıldıktan sonra gördüğü eğitimlerle sistemin kişilik üzerinde ne kadar oynadığını ve kişinin kendinden ne kadar uzaklaştırdığının farkına varmıştır. Parti yaşamında gittiği her yerde yürüdüğü her patikada o patikalardan binlerce fedainin geçtiğini hissetmiş ve bu temelde mücadele yürütmüştür. Argeş yoldaşımız gerillanın yoldaşlık ilişkilerinden etkilenmiş ve kendisi de yoldaşlarına en iyi bir yoldaş olmayı bilmiştir. Yaptığı her görevin bilincinde olan Argeş yoldaşımız başarı dışında herhangi bir ölçüyü kabul etmemiştir. Gittiği her ortamda mütevazı duruşuyla her bir yoldaşının saygısını kazanmıştır. Önder Apo ve şehitlerin izinden yürüyen yoldaşımız kısa bir süre içerinde yetkin bir Apocu militan olmayı başarmıştır.

Yaşamında, savaşında her zaman yoldaşlarına öncülük eden ve bu özelliğiyle örnek bir militan olan Argeş yoldaşımız şehadetiyle de bu öncülük görevini yerine getirdi ve biz geride kalan yoldaşlarına güç ve moral kaynağı olmasını başardı. Bizlere böylesi değerli bir yoldaşı kazandırdıkları için Argeş yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm Jîrkî aşiretimiz ne kadar gurur duysalar yeridir. Bu temelde Argeş yoldaşımızın ailesi başta olmak üzere Jîrkî aşiretimize ve tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Kod Adı: Argeş Jîrkî
Adı Soyadı: Enis Özdemir
Doğum Yeri: Hakkari
Anne – Baba Adı: Meryem – Hüsnü
Şehadet Tarihi ve Yeri: 11 Ekim 2016 / Zap

 6 Nisan 2022

HPG Basın İrtibat Merkezi

 

 

Kategori: Şehit Anıları