BERÇEM YOLDAŞIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ

               

Kürdistan Özgürlük Mücadele’sinin tüm Kürdistan’a yayıldığı ve ülkemiz Kürdistan’da özgürlük rüzgarlarının esmeye başladığı dönemlerde Gever halkımız da Partimiz PKK’ye sahip çıkmış ve yüzlerce evladını gerilla saflarına katarak yurtseverlik görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Mücadelemizin en zorlu, savaşın en kızgın dönemlerinde Önderliğimize ve özgürlük gerillasına sahip çıkarak düşmana en anlamlı cevabı verebilmiştir. Yaşanan savaş sürecinde başta Rizgar Gever, Rüstem Zeydan, Agit Civyan, İslam Gever ve Berçem Gever olmak üzere yüzlerce evladını şehit vermiş, bu şehitlerimizden aldığı güçle mücadelesine daha fazla sarılmıştır.

Berçem yoldaşımız da böylesi bir direniş geleneğinin yaşandığı Gever’de yurtsever ve emekçi bir ailede dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarında kahraman şehitlerimizin ve gerillalarımızın destansı öyküleriyle büyümüş ve bir gün onlar gibi halkımızın özgürlük gerillası olabilmenin hayalini kurmuştur. Gençlik çağlarına geldiğinde soykırımcı Türk devletinin halkımızı yok etme uygulamalarına karşı gençlik çalışmalarına katılarak mücadeleye başlamıştır. Bu çalışmalarda başarılı sonuçlar aldıktan sonra şehitlere ve halkımıza karşı duyduğu sorumluluk gereği daha çetin bir mücadele içerisinde olması gerektiği hakikatine ulaşmıştır. Soykıırmcı düşmanın zulmüne son vermenin en öncelikli bir görev olduğu bilincine ulaşarak bu 2015 yılında özgür dağların yolunu tutmuştur. Zagroslar’da gerilla yaşamına başlayan Berçem yoldaşımız, dağlara büyük bir tutku ile bağlanmış ve PKK’nin yoldaşlığından derinden etkilenmiştir. Aldığı parti eğitimlerinde kendi kişiliğinde büyük değişimler yaratmış ve yetkin bir gerilla olma ısrarında ve çabasında olmuştur. Faşist Türk devletine karşı büyük kinle dolan Berçem yoldaşımız, gün be gün halkımıza karşı yürütülen soykırım siyasetini bilince çıkararak her geçen gün daha yetkin ve profesyonel bir gerilla olabilme çabasında ve gayretinde olmuştur. Önder Apo’nun ideolojisinde derinleşerek, faşist ve tecavüzcü zihniyete karşı tarihi direnişte Kadın Özgürlük Mücadelesinin yetkin, öncü militanı olmayı başarmıştır. Berçem yoldaşımız, mücadele azmi ve yüzünde eksik olmayan umut dolu tebessümü ile her zaman mücadelemizde yaşayacak ve yolumuzu aydınlatan meşale olacaktır.

Özgürlükteki ısrarlı duruşuyla tüm kadınlara ve gençlere ilham kaynağı olan Berçem yoldaşımız; bağlılığın, saflığın, güzelliğin ve dürüstlüğün en sade biçimde yaşandığı Kürdistan dağlarında tüm bu sıfatları kişiliğinde temsil etmeyi başarmış ve örnek bir YJA Star gerillası, özgürlük tutkunu bir kadın olmuştur.

Berçem yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak tüm yurtsever Gever ve Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyor, şehitlerimizin anılarını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü yineliyoruz.

Kod Adı: Berçem Avareş
Adı Soyadı: Berîvan Kurt
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Mereşhan – Veysi
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Ekim 2016 / Avaşîn

6 Nisan 2022

HPG Basın İrtibat Merkezi