ZÎN ASİ YOLDAŞIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ

           

 Colemêrg yöresi yurtseverliği ve gerilla direnişinde verdiği büyük bedellerle bilinir. Soykırım uygulamalarına karşı verilen direnişte her zaman öncülük etmiştir. Ulusal bilincin ve kültürel değerlere bağlılığın belirgin olduğu Colemêrg yöresi her zaman faşist Türk devletinin özel savaş uygulamalarına ve vahşi saldırılarına maruz kalmıştır. Bundan dolayı yurtsever Colemêrg halkımızın düşman saldırılarına karşı her zaman direnişte olmuş ve büyük bedeller vermekten çekinmemiştir. Nice öncü kahraman bağrında yetiştirmiş ve her nesil direnişi devralmak için yurtseverlik bilinci ile donatılmıştır. Zîn yoldaşımız da bu yurtsever bilincin hakim olduğu bir ailede dünyaya gelmiş ve aynı mücadeleci kültür içinde büyümüştür. Soykırım saldırıların yoğunlaştığı, Kobanê ve Şengal’deki halkımız şahsında Kürt halkını yok etme saldırılarına karşı tarihsel sorumluluğunu yerine getirme amacıyla 2014 yılında gerilla saflarına katılmış ve direniş saflarında yer almıştır.

Zîn yoldaşımız büyük bir coşku ve heyecanla başladığı gerilla yaşamına, aldığı tüm parti eğitimlerinde ideolojik derinleşmeyi ve gerilla savaşında yetkinleşmeyi esas almıştır. İçinde büyüdüğü ve yurtseverlik ölçülerinin esas olduğu kültür ile Önder Apo’nun paradigmasını harmanlayarak yetkin, fedai bir PKK militanı olmuştur. Yaşamdaki morali ve yoldaşlık ilişkilerindeki samimi duruşuyla bilinen Zîn yoldaşımız, kaldığı her yerde mütevazi ve emekçi kişiliğiyle tüm yoldaşların gönlünde taht kurmuştur. Kadın Özgürlük Mücadelesi’nin yetkin bir militanı olmuş ve şehitlere olan bağlılığını pratik mücadeleyle, direniş cephesindeki performansıyla yerine getirmeyi bilmiştir. İşgalcilere karşı direnişte öncü olmuş ve düşmana karşı yoldaşlarıyla birlikte kahramanca savaşarak geriye şanlı bir direniş mirası bırakmıştır. Zîn yoldaşımızın fedai duruşu ve kahramanlık öyküsü her zaman Zagroslarda süren direnişe ilham kaynağı olacaktır.

Soykırımcı Türk devletinin işgal saldırılarına karşı kahramanca çarpışarak şehadete ulaşan Zin yoldaşlarımız, direniş cephesindeki fedai duruşu ve biz geride kalan yoldaşlarına devrettiği direniş mirasını zaferle taçlandıracağımızın sözünü yineliyoruz. Bu temelde başta şehit yoldaşımızın değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Kod Adı: Zîn Asi
Adı Soyadı: Asya Ediş
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Sabiha – Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Ekim 2016 / Zap

 8 Nisan 2022

HPG Basın İrtibat Merkezi