HAVÎN YOLDAŞIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ

        

 Serhed’in kadim kenti Wan kenti ve halkı tarihten getirdiği derin kültürel mirasıyla düne ışık tuttuğu gibi, insanlığın temel değerlerinin yaşatılması için yarınlara da umut olmaktadır. Özellikle tüm köleleştirme, katliam ve soykırım siyasetlerine rağmen insanın insan olmaktan kaynaklanan değerleri için mücadele eden Partimiz PKK etrafında kenetlenmeleri Wan halkımızın özgürlükte ve insanca yaşamadaki ısrarının en somut ifadesi olmaktadır. Bu temelde binlerce en değerli evladını Kürdistan Özgürlük Mücadelesine katmış, onların şehadetlerini daha fazla mücadele etme gerekçesi yapmıştır.

Havîn yoldaşımız da Wan’da yurtsever bir ailede dünyaya gelmiş; kadim Kürt kültürünün ile geleneklerinin ve yurtsever ölçülerin hakim olduğu bir çevrede büyümüştür. Yıllardan beri soykırımcı Türk devletinin halkımıza uygulamaya çalıştığı soykırım siyaseti ve asimilasyon politikalarına karşı, halkımız büyük bir inat ve kararlılıkla geleneklerine ve kadim kültürüne sahip çıkarak yanıt vermiştir. PKK ve Önder Apo’nun çıkışıyla, soykırım siyasetine karşı yurtsever halkımız direnişçi Kürt kültürünü ve Önder Apo’nun kadın özgürlükçü yaşam felsefesini birleştirerek onurlu bir mücadelenin sahibi olmuştur. Bu onurlu direnişçi kültürün içinde büyüyen Havîn yoldaşımız, tarihsel sorumluluğunu görerek ve kadın özgürlük hareketinin fedai bir militanı olmak için 2014 yılında gerilla saylarına katılmıştır.

Gerilla yaşamını ‘yeni bir sayfa, yeniden doğuş’ olarak tanımlayan Havîn yoldaşımız, anı anına kendisini eğiterek, Önder Apo’nun ideolojisinde derinleşerek düşmanın soykırım siyasetini ve tecavüzcü zihniyetini bilince çıkarmıştır. Büyük bir mücadelenin öncüsü olmanın verdiği sorumluluk ve özveriyle her türlü zorluğun üstesinden gelerek kısa sürede yetkin bir militan olmuştur. İşgalcilere kaşı büyük intikam hırsı ile her zaman en ön cephede olma ısrarında olmuştur. Her dakikasını büyük hesaplaşmaya hazırlanarak, gerilla savaşında yetkinleşerek geçiren Havîn yoldaşımız, yoldaşlarıyla beraber işgal saldırılarına karşı Zilanların ruhuyla çarpışarak onur yürüyüşünü yılmaz bir direnişle taçlandırmıştır. Havîn yoldaşımız, her zaman kadın özgürlük mücadelesinin fedai bir militanı olarak anılacak ve Zagros kahramanları olarak mücadelemizde yaşayacaklardır.

Soykırımcı Türk devletinin işgal saldırılarına karşı kahramanca savaşarak şehadete ulaşan Havîn yoldaşımız, direniş cephesindeki fedai duruşu ile Apocu militanlığın en seçkin örneklerinden biri olmuştur. Bu temelde başta Havîn yoldaşımızın değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Kod Adı: Havîn Havîştî
Adı Soyadı: Fehime Aşkın
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Elmas – Abdurrahman
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Ekim 2016 / Zap

 8 Nisan 2022

HPG Basın İrtibar Merkezi

 

Kategori: Şehit Anıları