Bêrîtan Roj Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

       

Mêrdîn mücadele tarihimiz boyunca ilk serhildanların başladığı, genç kadın ve erkeklerin grup grup özgürlük saflarına aktığı ve ilk kahramanlık destanlarının yazıldığı bir bölge olmuştur. Birçok değerli komutanı bağrından çıkarmış, her zaman boyun eğmez duruşuyla düşmanın tüm saldırılarına karşı cevap olmasını başarmıştır. Neolitik kültürün değerlerini günümüze kadar taşımasını başarmış Mêrdîn asi kadınları da özgürlük mücadelemizle ve Önder Apo’nun Kadın Özgürlük İdeolojisiyle birlikte özgürlükleri için gerilla saflarına akmışlardır.

Bêrîtan yoldaşımız da böyle bir mücadele geçmişinin ve kültürünün yaşandığı Mêrdîn’de doğmuştur. Fakat soykırımcı Türk devletinin göçertme politikaları sonucu metropollere göç etmek zorunda kalmışlarıdır. Kadim Kürt kültürüyle büyüyen Bêrîtan yoldaşımız, çevresinin yurtsever olmasından dolayı partimiz PKK’yi genç yaşta tanımaya başlamıştır. Soykırımcı Türk devletinin asimilasyon merkezi olan okullarda, faşist rejimin gerçek katliamcı ve baskıcı yüzünü görmüştür. Toprağa bağlılık ve yurtseverlik ölçüsü mücadeleye katılmakla ve direnişi büyütmekle ölçüldüğü toplumsal gerçekliğin bir parçası olan Bêrîtan yoldaşımız, kendi öz kültürüne ve halkının varlık mücadelesine katılmak en onurlu yaşam gerçeği olduğunu bilince çıkarmıştır. Varlık mücadelesinde yer almak ve bu direnişin bir öncü militanı olmak için 2012 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla yaşamına büyük bir özveriyle katılmış ve kısa sürede yetkin bir militan olmayı bilmiştir. Direnişin en ön cephesinde faşist rejime karşı savaşmak için büyük bir çaba içerisinde olmuş ve bu temelde gerilla savaşında uzmanlaşmayı esas alarak yetkin bir gerilla olmayı bilmiştir. Kürdistan’ın birçok parçasında direniş saflarında yer alarak büyük bir emek sahibi olmuştur. Öncü bir YJA Star komutanı olan Bêrîtan yoldaşımız, mücadele yaşamı boyunca Önder Apo’nun ideolojisinde derinleşmiş ve Kürdistan fedaileri arasında yerini almak için tüm mücadele yaşamında gerçek bir fedai olmuştur. Kadın Özgülük İdeolojisi’nde derinleşmeyi ve özgür bir kadın olabilmek için büyük bir çabanın ve emeğin sahibi olmuştur. Yine askeri duruşuyla tüm yoldaşlarına örnek olan Bêrîtan yoldaşımız cesareti ve sarsılmaz iradesiyle soykırımcı Türk ordusuna karşı yapılan birçok eylemde hem komutanlık hem uzman bir savaşçı olarak yer almıştır. Faşist Türk devletine karşı büyük bir cesaret ve Apocu fedai tarzda savaşarak işgalcilere ağrı darbeler vurmuştur. Bêrîtan yoldaşımız, cesaret ve fedai kişiliyle her zaman mücadelemizde yaşayacaktır.

Kürdistan Özgürlük Mücadelesinin bugünlere kadar aksamadan ve büyüyerek ulaşmasında kahraman şehitlerimizin büyük emekleri sayesinde olmuştur. Bêrîtan yoldaşımızda bu şehitler kervanına katılarak hem biz yoldaşları için daha fazla mücadele etme gerekçesi hem de Kürdistan Devrimi’nin gerçek sahiplerinden ve koruyucularından olmuştur. Böylesi yiğit bir evlat yetiştirdikleri için Bêrîtan yoldaşımızın değerli ailesine şükranlarımızı sunuyor ve başsağlığı diliyoruz.

Kod Adı: Bêrîtan Roj
Adı Soyadı: Kelsume Tunç
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Şükriye – Şükrü
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Ekim 2016 / Xakurkê

 15 Nisan 2022

HPG Basın ve İrtibat Merkezi