Serhed’in Yiğit Gerillası Agît Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

       

Serhed’in önemli direniş merkezlerinden biri olan Wan Kürdistan Özgürlük Hareketimizin tarih sahnesine çıktığı dönemler itibaren hem en yiğit evlatlarını gerilla saflarına katmasıyla hem de düşman saldırılarına karşı boyun eğmeyen duruşunu serhildanlarla ifade etmesiyle her zaman özgürlük mücadelemize öncülük etti. Bugün de bu misyonunu yerine getiren Wan halkımız düşmanın tüm soykırım saldırılarına rağmen özgürlük tutkusundan ve partimiz PKK ile Önder Apo’ya olan inancından hiçbir şey kaybetmeden mücadele etmeye devam etmektedir. 

Wan halkımızın yiğit evlatlarından biri olan Agit yoldaşımız da Erdiş ilçesinde yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Serhat bölgesinin emekçi kişiliği ve direniş kültürüyle büyüyen yoldaşımız Kürt halkının özgür bir ülkede özgürce yaşayabilmesi için sürekli arayışlar içinde olmuştur. Çevresinin yurtsever olmasından kaynaklı Kürdistan Özgürlük Hareketini tanımıştır. Halkının özgürlüğü için en doğru bir mücadelenin PKK’de olacağına inanmıştır. 2015 yılında gerilla saflarına katılan Agit yoldaşımız Parti içerisinde gördüğü eğitimde en çok Kürdistan tarihi ve PKK tarihinden etkilenmiştir. Tarihte Kürtlerin ne kadar zulüm gördüğü ve yine buna karşı nasıl direnişlerin gerçekleştiğini öğrenmiştir. PKK tarihinde de PKK’nin hangi koşullarda kurulduğunu, hangi zorlu süreçlerden geçtiğini öğrenmiş ve binlerce özgürlük fedaisinin düşmana karşı nasıl direndiğini anlamıştır. Aldığı eğitimlerle kendisini de tanımaya başlamış, sistemin üzerinde yaptığı etkilerden kendisini arındırmak için yoğun bir mücadelenin içerisinde olmuştur. Bu temelde şehitlere, Önder APO’ya ve Kürt halkına yaraşır bir şekilde mücadele etmiştir. Apocu çizgide kendini derinleştiren Agit yoldaşımız üzerine düşen devrimci görevlerin farkında olup, bunları en iyi şekilde yerine getirebilmek için mücadele etmiştir. Daha öncesinde askeri tecrübesi bulunan Agît yoldaşımız yetkin bir gerilla olmak için gerilla savaş taktiği ve tarzı konularına yoğunlaşmış, soykırımcı düşmanla ancak gerilla mücadelesi yürütülerek sonuç alınabileceğine inanmıştır. İdeolojik ve askeri anlamda kendisini belli bir düzeye ulaştırmayı başaran Agît yoldaşımız ceng meydanında aldığı eğitimlerin, kendisi için verilen emeklerin hakkını vermeyi başarmıştır. Yaşamda ve savaştaki fedai duruşuyla Önder Apo ve şehitlere olan bağlılığını göstermiş, üzerine düşen her görevi başarılı bir şekilde yerine getirerek Apocu militanlığın en iyi örneklerinden biri olmayı başarmıştır.

Agît yoldaşımız gibi yiğit bir militanı halkımızın özgürlük mücadelesi için büyüten değerli ailesi başta olmak üzere tüm Erdîş halkımız bu kahraman yoldaşımızla ne kadar gurur duysalar yeridir. Bizler de Şehîd Agît’in yoldaşları olarak böyle bir yoldaşla birlikte mücadele yürütmenin onurunu ve gururunu yaşıyor, başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Wan ve Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Kod Adı: Agît Serhat
Adı Soyadı: Recep Gögsün
Doğum Yeri: Van
Anne – Baba Adı: Cemile – Bahattin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Ekim 2016 / Avaşîn

5 Mayıs 2022

HPG Basın İrtibat Merkezi