Mazlum Karakoçan Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

       

Tarihin en kadim halkılarından olan Kürt halkı binyıllardır yaşadığı topraklarda işgalci ve sömürgeci devletler tarafından acımasız bir soykırım saldırısında tabi tutulmuş ve yok oluşla yüz yüze kalmıştır. Önder Apo öncülüğünde gelişen partimiz PKK’nin tarih sahnesine çıkmasıyla Kürt halkı adeta küllerinden yeniden doğmuş, direnen ve kazanan halklar arasında görkemle yükselmiştir. Bu kutsal yürüyüş sırasında savaşarak değerler yaratan kutsal şehitlerimiz, soykırım kıskacına alınan ezilen halkımızın özgürlük savaşında en ön saflarda yerlerini almış ve mücadele tarihimizin en destansı sayfalarını yazmışlardır. Mazlum yoldaşımız da kutsal direniş ve zafer çizgisinde yürümüş, şehadet anına kadar durup dinlenmeden yaratılan devrimci değerlerin savunucu olmuştur.

İşgalci TC devletin en acımasız saldırılar geliştirdiği bir dönemde, partimiz PKK’nin Amed zindanlarını yıkarak halklaşmasının önünü açan büyük direnişin sahibi ve ölümsüz komutanlarımızdan Mazlum Doğan yoldaşın memleketi olan Elazîz’de dünyaya gelen Mazlum yoldaşımız, hem Mazlum Doğan yoldaşımızın ismini hem de onun geliştirdiği direniş çizgisini özümsemiş ve temsilcisi olmuştur. Emekçi bir ailede büyüyen yoldaşımız maddi nedenlerle birçok Kürt gibi TC metropollerine güç etmek zorunda kalmış ve İstanbul’a göç etmiştir. Daha soran Avrupa’ya giden Mazlum yoldaşımız, Kürt gençlerinin göç ettirilerek köksüz ve kimliksiz bir şekilde yaşamasını zorunlu kılan Kapitalist Modernite gerçeğini görmüş ve buna karşı mücadele etme kararlılığına erişmiştir. 2000 yılında Kürdistan’a dönerek Özgürlük Mücadelesi saflarına katılan yoldaşımız, katıldığı ilk andan itibaren güçlü ve coşkulu bir katılımın sahibi olmuştur. Xınerê, Zap, Qendîl’de gerillacılık yürüten yoldaşımız, edindiği tecrübeyle Botan alanına geçmiş ve burada güçlü bir pratik sergilemiştir.

Metropol çalışmaları yürüttüğü sırada tutuklanmış ve 7 yıl işgalci TC devletinin zindanlarında direnmiştir. İşgalcilerin bütün saldırılarına rağmen Amed Zindan Direnişi ruhuyla karşı koyan ve militan duruşundan taviz vermeyen Mazlum yoldaşımız, 2014 yılında işgalcilerin zindanlarından çıkar çıkmaz tekrar yüzünü Kürdistan’ın özgür dağlarına dönmüştür. Önder Apo felsefesi ışığında kendini sürekli eğiten, sistemin kişiliğinde yarattığı olumsuz özellikleri yok ederek kendisini adeta yeniden yaratan Mazlum yoldaşımız, fedaileşerek parti çizgisine katılmıştır. Önder Apo çizgisinde yürümenin ancak kişinin kendisinde güçlü bir zihniyet devrimi yaratarak mümkün olacağı gerçeğini bilince çıkaran yoldaşımız, bu temelde her zaman yoğunlaşma içerisinde olmuş ve dönemin ruhunu kendisinde yaratan fedai bir komutan olmayı başarmıştır. Birçok savaşçı eğiterek Özgürlük Mücadelesi saflarına katan Mazlum yoldaşımız, emeği ve çabasıyla bütün yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazanmıştır.

Fedai çizgisinin öncü komutanlarından Mazlum yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere bütün yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyor, yoldaşımızın mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz.

Kod Adı: Mazlum Karakoçan
Adı Soyadı: Mikail Yazıcı
Doğum Yeri: Elazığ
Anne – Baba Adı: Salihe – Haydar
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Şubat 2017 / Zap

5 Mayıs 2022

HPG Basın ve İrtibat Merkezi