Fedai Komutanımız Şiyar Jiyan Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

       

Tarihten gelen derin yurtseverliğin yaşandığı Mêrdîn, Kürdistan Özgürlük Hareketinin mücadeleye başladığı ilk dönemlerden itibaren Partimizin, halkımızın özgürlük umutlarını zaferle taçlandıracağına inanmış ve mücadele saflarına akmaya başlamıştır. Binlerce yiğit evladını gerilla saflarına kattığı gibi, serhildanlara da öncülük ederek halkımızın dirilişinde önemli bir rolün sahibi olmuştur. Bu özelliğinden dolayı düşmanın hedef aldığı ilk şehirlerimizden olmuş; yüzlerce köyü köyü yakılıp yıkılarak onbinlerce insanımız göç yollarına düşürülmüştür. Fakat onurlu yaşamdan asla vazgeçmeyen Mêrdîn halkımız aç, susuz yaşanabileceğini ama özgür bir ülke olmadan yaşamının anlamının olmayacağının bilincinde olup düşmanın bu soykırım saldırılarına boyun eğmemiştir.

Şiyar yoldaşımız da asiliğiyle düşmanın tüm politikalarını alt üst eden Mêrdîn’in Dêrîk ilçesinde dünyaya gelmiş ve yurtsever bir ailede büyümüştür. Yakın ailesinden Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne katılımları olan Şiyar yoldaşımız ailesi işgalci TC devletinin baskı ve saldırılarına doğrudan maruz kalmıştır. Yoldaşımız, 1992’de işgalci TC devletinin evlerini yakması nedeniyle ailesiyle birlikte TC metropollerine göç etmiştir. Şiyar yoldaşımız genç yaşında tanık olduğu işgalci TC devletinin uyguladığı insanlık dışı saldırılarını asla unutmamış ve öfkesini örgütleyerek bilinçli bir mücadelenin zemini haline getirmiştir. Gerilla saflarına katılmayı en büyük hayali olarak tanımlayan Şiyar yoldaşımız, işgalcilerin bütün engelleme ve saldırılarına rağmen 2011 yılında büyük bir çaba sonucu Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne katılmıştır. Garê’den Zagroslar’a kadar birçok farklı alanda gerillacılık yürüterek büyük bir tecrübe sahibi olan yoldaşımız, samimi, dürüst ve hesapsız bir katılım sahibi olmuş, bulunduğu her ortamda bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. PKK ve Önder Apo’nun nitelikli bir militanı olmak için sürekli kendisini geliştirmeyi esas alan yoldaşımız, yoldaşlık sevgisini derinden hissederek bütün çevresine aktarmayı bilmiştir. 2014 yılında DAİŞ çetelerinin Şengal halkımızı soykırıma uğratma saldırıları sırasında yoldaşlarıyla birlikte Êzîdî halkımızı soykırımdan kurtulmak için Şengal’e geçen Şiyar yoldaşımız, DAİŞ çetelerinin yenilgiye uğratılmasında büyük rol sahibi olmuştur. Halkımıza karşı yürütülen her saldırı karşısında ulusak birlik ruhuyla tereddüt etmeden ön cephede yerini alarak savaşan ve zafer çizgisinde yürümeyi esas alan yoldaşımız, kısa sürece yetkin bir gerilla ve dönenim fedai ruhunu taşıyan büyük bir komutan olmayı başarmıştır. Önder Apo’ nun yiğit fedaisi Şiyar yoldaşımız her zaman mücadelemizde yaşayacak ve önümüzü aydınlatmaya devam edecektir.

Şiyar yoldaşımız gibi fedai bir militanı mücadelemize kazandıran değerli ailesi bu yiğit evlatlarıyla, bizler de yaşamı ve savaşıyla hepimize örnek olan böyle bir yoldaşla birlikte mücadele etmekten dolayı ne kadar gurur duysak yeridir. Bu temelde başta Şiyar yoldaşımızın değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Kod Adı: Şiyar Jiyan
Adı Soyadı: İmdat Demir
Doğum Yeri: Mardin
Anne – Baba Adı: Fatma – Selahattin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 12 Şubat 2017 / Şengal

Mayıs 2022

HPG Basın ve İrtibat Merkezi