BAHOZ MUŞ YOLDAŞIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ

       

Halk ve Hareket olarak bugün ulaştığımız özgürlük düzeyimizi borçlu olduğumuz kahraman şehitlerimiz mücadeleleriyle halkımız için birçok değer yarattılar. Yarattıkları değerler sayesinde halk olarak başı dik bir şekilde yaşamaktayız. Bunun için halkımızın bu kahramanlarıyla ne kadar onur duysak yerindedir.

Halkımızın özgürlüğünün gerçek teminatı olan bu yiğit yoldaşlarımız biri olan Bahoz yoldaşımız Muş şehrinde yurtsever bir ailede dünyaya gelir. Serhat halkının emekçi, dürüst ve toplumsal ahlaka bağlı özellikleriyle büyümüştür. Emek temelinde yaşamayı esas alan Bahoz yoldaşımız, ilk olarak okuyarak daha iyi bir yaşama ulaşmaya çalışır. Bu temelde okula gidip, başarılı bir şekilde üniversiteye kadar yükselir. Üniversitede Türkçe dili öğretmenliği bölümünü okurken kendi ana diliyle konuşamamayı, eğitim görememeyi, Kürtçe yaşamamayı ama buna tezat biçimde Türkçe öğrenip öğretmeyi bir meslek olarak seçmesi kendisinde çelişkilere neden olur. Üniversite ortamında aydın gençlik içinde girdiği bu çelişkiler Bahoz yoldaşımızda bir arayışa dönüşür. Eleştirel ve sorgulayan bakış açısıyla TC rejimine baktığında, Kürt halkının kimliğinden nasıl uzaklaştırıldığını, baskı altına alındığını, özgür Kürde yaşam hakkı tanınmadığını görmüştür. Özellikle bir Kürt olduğu için üniversite ortamında birçok baskıya maruz kalmıştır. Apocu gençlik hareketinden gençleri tanıdıkça Apocu ideolojiyi tanımış, kendi kimliğini ve benliğini bulmuş, onurlu bir Kürt bireyi olarak yaşamaya karar vermiştir. Akrabası olan Rizgar Ronahî yoldaşımızın 2010 yılında İran devleti tarafından katledilerek şehit edilmesi, Bahoz yoldaşımızın sömürgecilere karşı derin öfke duymasına neden olmuştur.

Tüm bu çelişki ve arayışları sonucunda Devrimci Halk Savaşı hamlemizin yükseldiği 2012 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Gerilla saflarına katıldıktan sonra yoldaşlığa ve kadına verilen değer Bahoz yoldaşımızı derinden etkilemiştir. Gerilla yaşamını insanın yeniden, özgürce ve gerçek değerinde yaşayabileceği yegane yer olarak görmüştür. Bu anlamda PKK’nin tüm insanlığa sunduğu özgür yaşam seçeneğinden duyduğu sevinci yaşamıştır. PKK’nin devrimci, sosyalist ve özgürleştirici karakterini anlamaya, kavramaya ve bu temelde yaşamaya çalışmıştır. Bilinçli bir Kürt genci olarak hem ideolojik hem de askeri alanda erkenden gelişme kaydetmiş, Garê’den Zap’a, Zap’tan Avaşin’e birçok alanda faaliyet yürütmüştür. Gerilla yaşamında birçok tecrübe edinmiş ve tim komutanlığı görevini üstlenmiştir. Tüm çalışmalarını ve kendisine verilen görevleri en üst düzeyde başarıyla gerçekleştirmeye çalışan Bahoz yoldaşımız örnek bir Apocu militan olmuştur. Bu özellikleriyle tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanan mütevazi bir komutanlık duruşu sergilemiştir. Kürdistan halkının varlık ve özgürlük savaşının zirveleşerek tarihi bir mücadele verdiği 2016 yılı sürecinde kahramanca savaşan Bahoz yoldaşımız 20 Eylül 2016 günü şehadete ulaşmıştır.

Şehadeti ile biz yoldaşlarına daha fazla mücadele etme gücü ve iradesi aşılayan ve zafer yürüyüşümüzde daha kararlı adım atmamızı sağlayan Bahoz yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Kod Adı: Bahoz Muş
Adı Soyadı: Hamdullah Kondo
Doğum Yeri: Muş
Anne – Baba Adı: Sosin – Süleyman
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Eylül 2016 / Avaşîn

7 Mayıs 2022

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Şehit Anıları