Stêrk Dicle Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz

       

Stêrk yoldaşımız derin yurtseverliğiyle bilinen serhildanların kenti Gever’de dünyaya gelmiştir. Daha küçük yaştayken Gever halkına vahşi bir biçimde zulüm uygulayan sergileyen düşman gerçekliğinin farkına varmıştır. Soykırım bıçağı altında yaşayacağı özgür bir mekanın ve yaşamın olmadığını anlayıp gerilla saflarına katılmıştır.

Yurtsever bir ailenin çocuğu olan Stêrk yoldaş, yurtseverliğin mayasından dem alarak dağa, toprağına, ülkesine, yoldaşlarına güçlü bir bağlılık sergilemiştir. Genç yaşında böylesi bir hakikati fark etmesi onu yoldaşları arasında saygın bir konuma taşımıştır. Yaşamdaki coşkulu katılımı, sevecen ve sempatik duruşu herkesin onunla rahat ilişkilenmesini sağlamış ve tüm yoldaşlarının sevgisini kazanmıştır. Stêrk yoldaşımız yaşı genç ama yüreği ve aklı büyük bir insandı. Toplumu çözümleme, tarihe bakış açısı, yaşamın sırrına ermedeki çabası örnek olmuştur. Yoldaşları onun bu gelişiminden büyük güç ve moral almıştır. Özelde yoldaşlarına olan bağlılığını yaşamın her anında ve mekanında gösterirdi. Aynı şekilde şehit yoldaşlarına ve şehitler çizgisine amansız bir şekilde bağlı olan Stêrk yoldaşımız, sürekli şehitler ile yaşamayı esas almıştır. Şehit olan yoldaşlarını sürekli anarak ve onlar üzerine yazarak ölümsüzleştirmeye çalışırdı. Her konuşmasında, sohbetinde şehit yoldaşlarından söz ederdi. Şehitler gerçeği karşısında kendisini sorgulayan ve bağlılığını Apocu bilinçle güçlendiren bir YJA Star militanı olmasını başarmıştır. Kendisini pratiğe hazırlarken hem askeri hem de ideolojik eğitimlerde gelişmek için önemli bir çaba sergilemiştir. Kürt halkına yapılan haksızlıkların, zulmün ve soykırım suçlarının intikamını almanın arayışında olmuştur. Fedakarlığı ile de yaşamda örnek bir duruşun sahibi olmuştur. Zorlu koşullarıyla bilinen Zagros dağlarında gerillacılık yapmak ve halkına olan borcunu ödemek için büyük bir çaba göstermiş ve yoğun ısrarları sonucundan bu alana geçmiştir. Zagros doğasıyla bütünleşmiş, doğa ana’ya sonsuz güven duyarak en çetin pratiklerde de başarılı olacağına inanmıştır. Zagros dağlarında sadece bir yıl boyunca pratik yürütmüş olmasına rağmen zamanın sınırlayıcılığını aşmış ve duruşuyla Zagroslar’da asırlık bir iz bırakmıştır. Tıpkı adı gibi sürekli ışıldayan ve çevresini aydınlatan Stêrk yoldaşımız Çarçella alanında kahramanca şehadete ulaşmıştır.              

Stêrk yoldaş gibi değerli bir insanı Kürdistan Özgürlük Hareketine kazandıran ve tüm Kürdistan halkının en değerli evladı haline getiren başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Gever halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Kod Adı: Stêrk Dicle
Adı Soyadı: Zilan Saygı
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Sinem – Sabri
Şehadet Tarihi ve Yeri: 12 Eylül 2016 / Cilo

 22 Mayıs 2022

HPG Basın ve İrtibat Merkezi