Jînda Sari Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz!

       

Botan yöresi coğrafi olarak Kürdistan’ın orta hattında yer alarak Bakurê Kurdistan’dan Rojava’ya oradan Başûr ve Rojhilat’a kadar giden geniş bir alanı kaplamaktadır. Kürdistan’ın omurgası olarak da tanımlanan Botan dağları bin yıllarca Kürt halkının öz yurdu olmuştur. Kürt halkı Botan dağlarında toplumsallaşmış, kültür ve geleneğini oluşturmuş, bu dağlarda özgürce yaşamış ve hiç kimse onu zapturapt altına alamamıştır. Bu gerçeklik Botan yöresindeki halkımızı kültürüne oldukça bağlı, özünü koruyan, dilinden ve kimliğinden asla taviz vermeyen, yiğit, savaşçı ve gözü pek insanlar haline getirmiştir. Botan halkı Apocu hareketi ölümsüz efsanevi komutanımız Egîd (Mahsum Korkmaz) şahsında tanımış, 15 Ağustos’un ilk kurşunuyla ayağa kalkmış, ilk serhildanları gerçekleştirmiş ve yurtseverlik yürüyüşünü bugüne kadar da devam ettirmiştir. Sömürgeci soykırımcı düşman Botan halkına bu yüzden büyük bir öfke duymuş, en insanlık dışı uygulamaları reva görmüş, ancak asla geri adım attıramamıştır

Jînda yoldaşımız sömürgeci düşmana ilk kurşunun atıldığı ve silahlı mücadelemizin başladığı Dihê ilçesinde dünyaya gelmiştir. Kürdistan Özgürlük Mücadelesi tarihinde önemli bir yeri olan Dihê ilçesinin mücadelemize çok büyük katkıları olmuştur. Bir çok evladını özgürlük mücadelesinde veren Dihê halkı hiçbir zaman düşmanın baskı ve katliamlarına karşı sessiz kalmamıştır. Bu direniş kültürüyle büyüyen Jînda yoldaşımız çocukluk yaşlarından beri Kürdistan Özgürlük Mücadelesini takip etmiştir.  Düşmanın özellikle Kürt kadını üzerinde yürüttüğü kirli politikalarına hiçbir zaman baş eğmeyen Jînda yoldaşımız, sürekli bir özgürlük arayışında olmuştur. Önder Apo ve PKK’yi daha yakından tanıyan yoldaşımız Kürdistan halkının özgürleşmesinin ancak PKK’nin mücadelesiyle mümkün olduğuna inanmış ve bu temelde gerilla saflarına katılım sağlamıştır.

Kürdistan dağlarında özgürlüğün tadını alan Jînda yoldaşımız yaşamın ne kadar anlamlı olduğunu görmüştür. Önder Apo’nun ortaya koyduğu özgür kadın çizgisinde kendini derinleştirmiş ve özgürlük arayışında aktif bir mücadele içinde olmuştur. Sürekli kendine şehit yoldaşlarını esas alan Jînda yoldaşımız, şehitlerin yolunda yürümeyi kendine esas ilke olarak belirlemiştir. Yaşamın her anının anlamını bilerek yaşayan Jînda yoldaşımız bütün yoldaşları arasında sevilen biri olmuştur. Bir YJA Star gerillası olarak Zap alanında aktif pratik yürütmüş ve büyük tecrübeler kazanmıştır. 2016 yılının Ekim ayında Zap alanında gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşmıştır.

Jînda yoldaşımızın asil duruşu, mütevazi kişiliği, çalışkan militanlığı ve cesur komutanlığı biz yoldaşlarına her daim örnek olacak, anısı sürekli yolumuzu aydınlatacaktır. Ailesi ve Botan halkı Jînda yoldaşımız gibi değerli bir kahramana sahip oldukları için ne kadar gurur duysa azdır. Bu duygularla yurtsever ailesine ve tüm halkımıza başsağlığı dilerken, Jînda yoldaşımızı şehadetinin yıl dönümünde saygıyla anıyor, şehitler çizgisinde yürüyerek Kürdistan halkının bağımsızlığını ve özgürlüğünü mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.

Kod Adı: Jînda Sarî
Adı Soyadı: Sacide Geçit
Doğum Yeri: Sêrt
Anne – Baba Adı: Bediha – Bahattin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Ekim 2016 / Zap

18 Haziran 2022

HPG Basın İrtibat Merkezi