Şoreş Bagok Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz!

       

Partimiz PKK tarih sahnesine çıkışını Apocu militan kadroların katılım düzeyiyle gerçekleştirmiştir. Daha parti oluşumuna bile gidilmemişken Önder Apo etrafında örgütlenen Apocu grubun kişilik meziyetleri, duruşları, ahlakları, ölçüleri ve nitelikleri bir araya gelerek Apocu kültürü oluşturmuştur. Partimiz PKK’nin ölçüleri, ahlakı ve kültürü önce yaşamda somutlaşmış, denenmiş, insanlar tarafından kabul görüp beğenilmiş ve o temelde bir hakikat haline gelmiştir. Öncü gruptaki her Apocu kendi kişiliğinde yarattığı olumlu özellikleri PKK gerçekliğine katarak sürekli büyüyen iyi, güzel ve doğru bir Apocu ahlak ve kültür yaratmıştır. Yarım asırlık mücadele sürecinde Önder Apo’dan ideolojik gıdasını ve ilhamını alan her yoldaşımız mücadelesi ve şehadetiyle PKK’nin ölümsüz değerlerine değer katmışlardır.

Şoreş yoldaşımız da PKK mücadelesine değerler katan ölümsüz yoldaşlarımızdan biridir. Toplumda Mazlum ismi verilen yoldaşımız Mêrdîn’in Dêrîk ilçesinden olan yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Ancak ailesiyle birlikte İzmir’de büyümüştür. Türk devlet okullarında başarılı olan Şoreş yoldaşımız, üniversitede gazetecilik bölümünü okumuştur. Üniversite ortamında yaşadığı çelişkiler, okuyup aydınlandıkça soykırımcı rejimini bizzat tanıması Şoreş yoldaşımızda bir arayışa yol açmıştır. Bu arayışları sonucunda PKK’yi tanımış ve Apocu hareketi daha yakından incelemiştir. Hakikati anlayan Şoreş yoldaşımız, devrimci gençlik hareketine katılarak halkının özgürlük davası için mücadele etmeye başlamıştır. Birçok faaliyet yürüten Şoreş yoldaşımız, bir Newroz ayında partimiz PKK’ye katılma kararı alarak 2014 yılında gerillaya gelir.

Gerillaya katılımını çok anlamlı bir günde ve sağlam bir temelde başlatan Şoreş yoldaşımız çok erkenden PKK yaşamını öğrenir, gerillacılığın temel ilkelerinde kendisini eğitir ve coşkulu bir gerilla olur. PKK yaşamını güzel ve onurlu bir yaşam olarak tanımlar ve bu özgür yaşama katıldığı için kendisini şanslı sayar. Çünkü PKK’de niçin yaşadığının farkına vardığını belirtir. Kapitalist modernite sisteminin insanı robotlaştırdığını, anlamından uzaklaştırdığını ve hiçleştirdiğini dile getirir. Bu yüzden tüm Kürdistan gençlerinin sistem yaşamından uzaklaşıp PKK’nin özgürleştirici yaşamına katılması çağrısında bulunur.

Gerilla saflarında kendisini çabuk geliştiren, gerilla sanatının askeri meziyetlerini öğrenen Şoreş yoldaşımız askeri uzmanlık eğitimlerinde yer alır. Kendisini geliştirip uzmanlaştıktan sonra bu sefer de yoldaşlarını eğitir, onlara yardımcı olur. Partiden aldıklarını mütevazice yoldaşlarına aktaran Şoreş yoldaşımız tüm arkadaşları tarafından sevilip sayılan bir komutan olur. Şoreş yoldaşımız kendisine verilen her devrimci göreve büyük bir istekle atılarak yerine getirmenin arayış ve çabasıyla başarıyı temel ölçü olarak esas alır.

Şoreş yoldaşımız parlak bir gelecek vaat eden genç bir Apocu komutan olarak, talihsiz ve zamansız bir biçimde 2016 yılının Ekim ayında bir grup yoldaşıyla birlikte şehadete ulaşır. Şoreş yoldaşımızın mücadelesi ve duruşu biz yoldaşları tarafından örnek alınarak mücadeleyi daha büyütmenin gerekçesi yapılacaktır. Başta Mêrdîn gençleri olmak üzere tüm Kürt gençleri Şoreşler’ın izinden yürüyerek mücadelesini esas alacak, silahını yerde bırakmayacaktır.

Kod Adı: Şoreş Bagok
Adı Soyadı: Mazlum Denktaş
Doğum Yeri: İzmir
Anne – Baba Adı: Zarife – Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Ekim 2016 / Avaşîn

18 Haziran 2022

HPG Basın İrtibat Merkezi

Kategori: Şehit Anıları