Yıldız Zana Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz!

       

 Yıldız yoldaşımız sömürgeci düşmana ilk kurşunun atıldığı ve silahlı mücadelemizin başladığı Dihê’li yurtsever bir ailenin ferdi olarak Konya'da dünyaya gelmiştir. Kürdistan Özgürlük Mücadelesi tarihinde önemli bir yeri olan Dihê ilçesinin mücadelemize çok büyük katkıları olmuştur. Birçok evladını özgürlük mücadelesinde veren Dihê halkı hiçbir zaman düşmanın baskı ve katliamlarına karşı sessiz kalmamıştır. Sonunda şehadet ve sürgün de olsa hiçbir şekilde düşmana boyun eğmeyen bir direniş kültürüyle büyüyen Yıldız yoldaşımız çocukluk yaşlarından beri Kürdistan Özgürlük Mücadelesini takip etmiştir.  Düşmanın özellikle Kürt kadını üzerinde yürüttüğü kirli politikalarına hiçbir zaman baş eğmeyen Yıldız yoldaşımız, sürekli bir özgürlük arayışında olmuştur. Önder Apo ve PKK’yi daha yakından tanıyan yoldaşımız Kürdistan halkının özgürleşmesinin ancak PKK’nin mücadelesiyle mümkün olduğuna inanmıştır. Aile çevresinden şehadetlerin ve gerillaya katılımların olması Yıldız yoldaşımızla Kürdistan Özgürlük Mücadelesi arasında sarsılmaz bağlar yaratmıştır. Bu temelde 2013 yılında gerilla saflarına katılmış ve şehitler çizgisine ancak bu şekilde layık olabileceğine inanmıştır.

Medya Savunma Alanları’nda gerillacılığa adım atmış, ilk derslerini burada almış ve Zagroslar’a geçmiştir. Zagroslar’ın asi arazisinde tüm zorlukları büyük bir iradeyle aşmasını bilmiş, tecrübe kazanmıştır. Bir elinde silah kendisini pratikte geliştirirken, bir elinde kitapla Apocu ideolojide derinleşip yetkinleşmiştir. Özellikle kadın kurtuluş ideolojisini tüm benliğiyle kavramaya çalışarak kendisini yeniden yaratmıştır. Parlak zekası ve çalışkanlığıyla çabuk gelişme kaydeden Yıldız yoldaşımız, gelecek vaat eden Apocu bir militandı. 2016 yılının Ekim ayında Zap’a bağlı Şehit Rüstem alanında gerçekleşen bombardımanda şehadete ulaşmıştır.

Yıldız yoldaşımızın asil duruşu, mütevazi kişiliği, çalışkan militanlığı ve büyük cesareti biz yoldaşlarına her daim örnek olacak, anısı sürekli yolumuzu aydınlatacaktır. Ailesi ve Botan halkı Yıldız yoldaşımız gibi değerli bir kahramana sahip oldukları için ne kadar gurur duysa azdır. Bu duygularla yurtsever ailesine ve tüm halkımıza başsağlığı dilerken, Yıldız yoldaşımızı şehadetinin yıl dönümünde saygıyla anıyor, şehitler çizgisinde yürüyerek Kürdistan halkının bağımsızlığını ve özgürlüğünü mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.

Kod Adı: Yıldız Zana
Adı Soyadı: Emine Beyazıt
Doğum Yeri: Konya
Anne – Baba Adı: Türkan – İsmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 11 Ekim 2016 / Zap

Mücadele Yoldaşları

Kategori: Şehit Anıları