Zinar Amed Yoldaşımızı Saygıyla Anıyoruz!

       

Amed şehri Kürt halkının neolitik devrimini gerçekleştirdiği, heybetli dağları ve zengin ovalarıyla, gürül gürül akan Dicle suyuyla Kürtlerin öz yurdu olarak baş köşeyi teşkil etmiştir. Kürtler bin yıllarca Amed’i mesken eylemiş, vatanı bellemiş, burada kökleri üzerinde yaşayarak günümüze kadar var olmuştur. Bu yüzden Amed şehri sadece Amedliler için değil, tüm Kürtler için Kürtlüğün kıblesi, Kürdistan’ın başşehri olarak görülmüştür. Amed’in bu konumu ve köklü Kürtlük damarı yurtseverlik kültürünün Amed’de her daim çok güçlü yaşanmasına yol açmıştır. Ancak Amed’i Amed yapan, PKK’nin tarihi çıkışı, Mazlum Doğan yoldaş öncülüğünde Amed Zindanı’ndaki tarihi eylemi, Dörtler’in bedenindeki ateş ve 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu eylemcilerinin direniş çizgisi olmuştur. Amed halkı PKK’nin direniş mirası temelinde yeniden dirilişi yaşayıp serhildanlara kalkarak günümüze kadar devam eden ve düşmanların yüreğine korku salan güçlü bir yurtseverlik duruşu sergilemiştir. Hiç kuşkusuz bunu da, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne katılan ve kahramanca şehadete ulaşan en güzel, yiğit ve değerli evlatları sayesinde başarmıştır.

Amed’in bu şanlı tarihine yakışan temelde özgürlük mücadelesine katılanlardan biri de Zinar yoldaşımız olmuştur. Zinar yoldaşımız kendi halinde, emekçi ve toplumsal değerlerine bağlı yurtsever bir ailede dünyaya gelip büyümüştür. Zinar yoldaşımız bir yandan okul okumuş, bir yandan da ailenin geçimine yardımcı olmak çalışmış ve emek olgusunu tanımıştır. Bu süreçlerde hem ezilen halkların durumunu hissedip bilince çıkarmış, hem de sömürgecilerin Kürdistan halkını bir yandan ekonomik sömürüye tabi tuttuğunu da görmüştür. Devrimci gençlik çalışmalarına katılan Zinar yoldaşımız gün geçtikçte Kürdistan Özgürlük Hareketi’ni daha yakından tanımıştır. Özellikle Rojava Özgürlük Devrimi’nden etkilenmiş, halkının özgürlüğüne dair duyduğu inanç ve heyecan artmıştır. Bu temelde Amed eyaletinde gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla saflarında hiçbir yerde olmayan yoldaşlık ilişkisini tanımış ve PKK yoldaşlığından oldukça etkilenmiştir. Kürdistan dağlarını sevip aşk düzeyinde dağ yaşamıyla bütünleşmiştir. Gerilla ortamında Apocu ideolojiyle kendisini eğitmiş, halkının tarihini, gerçekliğini ve benliğini öğrenmiştir. PKK’nin kendisini hakikatle buluşturduğunu belirten Zinar yoldaşımız, bu sebeple sürekli olarak Apocu ideolojide derinleşmeyi esas almıştır.

Kendi kökleri üzerinden yeşeren bir ağaç gibi devrim yürüyüşünü Amed’den başlatan Zinar yoldaşımız Medya Savunma Alanları’na geçer ve Avaşîn bölgesinde gerilla pratiğine başlar. Avaşîn’de hem Apocu yaşam ölçülerini, PKK yoldaşlığını kişiliğine yedirir, hem de gerilla sanatında derinleşip kendisini eğitir. Bu temelde Zagroslar’da değişik düzeylerde görevler yürütür. Hem toprağını, hem yoldaşlarını, hem de halkını koruma sorumluluğunu yerine getirmenin mutluluğunu yaşar. Mütevazi kişiliği, emekçi özellikleri onu yaşamın her anında görünür kılar ve tüm arkadaşları tarafından sevilen bir militan haline getirir.

Zinar yoldaşımız 2016 yılının sonbaharında Avaşîn bölgesinde görevi başındayken gerçekleşen hava saldırısında şehadete ulaşır. Samimi, fedakar ve cesur bir militanlık duruşu sergileyen Zinar yoldaşımızın mücadelesi tüm arkadaşlarının ve Kürdistan gençlerinin kendisine her daim örnek alacağı bir mücadeledir. Başta Amed halkının özünü yitirmemiş yiğit gençleri olmak üzere tüm Kürdistan gençleri Zinar yoldaşımızın mücadelesini örnek alıp silahını yerde bırakmamalıdır. Yoldaşları olarak Zinar yoldaşımızın ve tüm şehitlerimizin intikamını alıp mücadelesini mutlaka zaferle taçlandırma sözümüzü verirken, şehadet yıl dönümünde değerli şehidimizi saygıyla anıyor, ailesine ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Kod Adı: Zinar Amed
Adı Soyadı: Hasan Bulut
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Nurhan – Cengiz
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Ekim 2016 / Avaşîn

18 Haziran 2022

HPG Basın İrtibat Merkezi